emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir, Kimler Yararlanabilir, Nasıl Hesaplanır?

Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir, Kimler Yararlanabilir, Nasıl Hesaplanır?

Fiili hizmet süresi zammı yıpranma payının yüksek olduğu meslek dallarında, çalışan vatandaşların erken emekli olabilmesine yönelik bir uygulamadır. Fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilen meslek gruplarında çalışan kişilerin prim günlerine farklı oranlarda ekleme yapılmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammından faydalanabilecek meslek dalları oldukça fazla olup, kanunen açıklanmıştır. Fiili hizmet süresi zamından faydalanacak kişilerin yıpranma oranı yüksek mesleklerde faaliyette olması ya da risk altında çalışması gerekir.

Fiili hizmet süresi zammı hesaplanırken eklenecek prim günü çalışılan her 360 gün üzerinden yapılmaktadır. 360 gün için eklenecek prim günü sektörlere göre farklılık göstermektedir.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Ne Demek?

Fiili hizmet süresi zammı çeşitli riskler barındıran işlerde çalışan kişilerin prim günlerine yapılan eklemedir. Yıpranma payı olarak da bilinen fiili hizmet süresi zammı erken emeklilik konusunda tartışılan en önemli başlıklardan biri olmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammının amacı riskli işlerde çalışan işçi ve memurların erken emekli olabilmesini sağlamaktadır. Bu uygulamanın kapsamına giren meslek gruplarındaki çalışanların prim günlerine belli şartlara bağlı olarak devlet tarafından prim günü eklenmektedir.

Fiili Hzimet Süresi Zammından Faydalanmak İçin Hangi Şartların Sağlanması Gerekir?

Fiili hizmet süresi zammı belli meslek dallarına ve farklı esaslara dayalı olarak uygulanmaktadır. Fiili hizmet süresi zammından faydalanmak için en temel şart, zammın uygulandığı meslek grubunda çalışan olmaktadır. Yeraltı işleri fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilen mesleklerden biridir. Bununla beraber söz konusu işte geçici olarak bulunmuş ya da çalışma şartı diğer işçilerden farklı ve risk barındırmayan bir noktada duran kişilerin fiili hizmet süresi zammından faydalanması mümkün değildir. Bu noktada erken emeklilik için fiili hizmet süresi zammından faydalanmak isteyen kişilerin, bu kapsamdaki mesleklerden birinde çalıştığını kanıtlaması gerekir.

Fiili hizmet süresi zammı kapsamına giren her meslek için uygulama şekli ve kuralları aynı değildir. Bu noktada kişilerin çalıştıkları meslek grubunun esaslarını sağlaması gerekmektedir. Aynı zamanda meslek grubuna göre eklenecek prim günü sayısı da farklılık gösterir.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Hangi Meslek Gruplarını Kapsamaktadır?

Fiili hizmet süresi zammı birçok meslek dalını kapsamkatadır. Burada mesleklerin kapsama girmesi, yıpranma payı ile ilişkilidir.

[highlight color=”red”]Fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki meslek alanları şu şekilde sıralanabilir.[/highlight]

 • Cam fabrikaları ya da atölyeleri
 • Çimento fabrikları
 • Termik Santraller
 • Demir çelik fabrikaları
 • Alüminyum fabrikaları
 • Yeraltı işleri
 • Radyoaktif maddelerin kullanımı ile yapılan işler
 • Su altında yapılan işler
 • İtfaiye işleri
 • Emniyet teşkilatında polislik vb. işler
 • TBMM’inde
 • Basın- Gazetecilik işleri

Fiili Hizmet Süresi Zammı Tüm Meslek Gruplarında Aynı Şekilde Mi Uygulanır?

Fiili hizmet süresi zammı tüm meslek gruplarında aynı şekilde uygulanmaz. Meslek dallarının her biri için farklı uygulama kuralları bulunmaktadır. Bununla birlikte eklenecek prim günü sayısı da meslek gruplarına göre farklılık gösterir. Hatta aynı meslek grubu içinde bulunan farklı işlere de eklenen prim günü değişmektedir. Örneğin demir çelik fabrikasında çalışan kişilere eklenecek prim günü 60 üzerinden değerlendirilirken, yeraltı işlerinde çalışan kişilere eklenecek prim günü 180 gün üzerinden değerlendirilmektedir.

Fiili hizmet süresi zammı 60, 90 ya da 180 gün üzerinden olabilmektedir. Prim gününün hangisi üzerinden ekleneceği meslek dalının şartlarına göre değişir. Bu noktada yıpranma payı daha yüksek olan meslekler için daha çok avantaj sağlandığı söylenebilir.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Neye Göre Hesaplanır?

Fiili hizmet süresi zammı hesaplaması çalışanların 360 günü üzerinden değerlendirilir. Çalışanın işte geçen 360 günü için eklenecek prim süresine göre işlem yapılmaktadır.

[highlight color=”red”]Fiili hizmet süresi zammı hesaplaması eklenecek prim gününe göre şu şekilde yapılır.[/highlight]

 • 60 prim günü eklenecekse, çalışanın gün sayısı 60 ile çarpılır ve 360’a bölünü
 • 90 prim günü eklenecekse, çalışanın gün sayısı 90 ile çarpılır ve 360’a bölünü
 • 180 prim günü eklenecekse, çalışanın gün sayısı 180 ile çarpılır ve 360’a bölünü

Fiili Hizmet Süresi Zammı Hesaplanırken Tatil Günleri Dikkate Alınmakta Mıdır?

Fiili hizmet süresi zammı hesaplanırken, sadece çalışanın kapsama giren işte çalıştığı günler dikkate alınmaktadır. Ücretli ya da ücretsiz izinler, resmi tatiller vb. günler fiili hizmet süresi olarak değerlendirilmemektedir. Çalışılan gün olarak sadece fiili hizmet süresi kapsamına giren mesleki alanda geçirilen süre dikkate alınmaktadır. Bununla beraber TBMM’inde yetkili bakanlar vb. için ulusal bayramlar çalışma günü kapsamında değerlendirilmektedir.

Fiili Hizmet Süresi Zammı İşçiler Ve Memurlar İçin Aynı Mıdır?

Fiili hizmet süresi zammı işçiler ve memurlar açısından farklılık göstermektedir. İşçi ve memur olarak 60 gün prim eklenecek kişilerin sigorta primlerinde farklılık görülecektir. Yani eklenecek prim gün sayısı aynı olsa dahi işçi ve memurların sigorta kapsamları farklı olduğu için sigorta primlerinde farklılık oluşmaktadır.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Sadece Prim Günü Olarak Mı Yansımaktadır?

Fiili hizmet süresi zammı genellikle prim günü olarak yansımakla beraber bazı meslek alanlarına özel yaş indirimi de yapılabilmektedir. Erken emeklilik için prim gününün erken doldurulmasının yanı sıra yaş sorunsalı da bulunmaktadır. Fiili hizmet süresi kapsamında çok sık görülmese de yaş indirimi almak da mümkündür.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Hangi Durumlarda Emeklilik İçin Yaş İndirimi Sağlamaktadır?

Fiili hizmet süresi zammından prim günü dışında yaş indirimi olarak da faydalanmak isteyen kişilerin, sağlaması gereken şartlar bulunmaktadır. Fiili hizmet süresi zammından yaş indirimi almak isteyen kişinin kapsama giren meslek grubunda uzun süre çalışmış olması gerekmektedir. Bu sürenin ne kadar olacağı mesleğe göre değişmektedir. Örneğin yeraltı işinde 5 yıl sürekli çalışmış olmak, yaş indirmi almak için yeterli olmaktadır. Bununla birlikte birçok meslek için bu süre minumum 10 yıldır.

Sağlık Çalışanlarının Fiili Hizmet Süresi Zammından Faydalanması Mümkün Müdür?

Sağlık çalışanları yönetmelikte yapılan son değişikliklerle fiili hizmet süresi zammından faydalanmaya başlamıştır. Sağlık çalışanlarına primi 60 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Sağlık çalışanları olarak tanımlanan fiili hizmet süresi zammı eczane sektörünü, hemşireliği vb. alanları da kapsamaktadır.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Fiili hizmet süresi zammını e-devlet üzerinden sorgulamak mümkündür. E-devletten fiili hizmet süresi zammını sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresine girilmesi gerekir. Açılan sayfada kamu görevlisi sigortalıların fiili hizmet süresi başlığını seçerek sorgulama yapmak mümkündür.

Fiili Hizmet Süresi Zammı İle Erken Emekli Olan Kişilerin Maaşları Artar Mı?

Fiili hizmet süresi zammı emekli maaşının miktarını etkilemektedir. Emekli maaşının belirlenmesinde yatırılan prim günü belirleyici noktada durduğundan, fiili hizmet süresi zammı alan kişiler daha fazla prim günü yatırmış göründükleri için emekli maaşları da artacaktır. Bununla birlikte bu maaş artışı prim günü sayısı tavan miktara oluştuğunda durmakta, emekli maaşı da sabit miktarda yatmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki meslekler diğer sektörlere oranla daha riskli olduğu için ve çalışanların yıpranma payı yüksek olduğu için devlet tarafından sağlanan bir avantajdır. En temel şartı fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki mesleklerden birinde çalışmak olan bu uygulama, erken emeklilik için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

TC İle SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

PTT Çocuk Parası (Ücreti) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK, Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

Yorumlar

 1. Cengiz Özen dedi ki:

  Radyasyon alnında çalışıyorum, ancak fiili hizmetim 2012 Şubat ayından bu zamana kadar yatırıldı.doğum tarhim 12/12/1970, sigorta başlangıcım 01/12/1988 bu güne kadar toplam 8850 gün hizmet günüm var.Normal şartlarda 12/12/2021 tarihide emekli olucam ,fiili hizmet imden dolayı ne kadar önce emekli olabilirim.İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM

 2. Muharrem Çınar dedi ki:

  1992-1993-1994 yıllarında teknik öğretmenlik yaptım. Bu yıllara ait fiili hizmet belgelerini çıkarttım. Memurların emekliliği hesap edilirken geçici 205.maddeye göre 15 haziran 2002’ye kadar olan hizmet süresi hesaplanıp 25 yıldan çıkarılınca bulunan süreye bakılarak emeklilik tarihi tesbit ediliyor ya, fiili hizmet süresi emeklilk hesaplamalarında 1999 yılı öncesi hizmetlere mi ilave edilerek hesaplanır onu soracaktım yardımcı olursanız memnun olurum. İyi günler

 3. ermese dedi ki:

  Merhaba,
  Şu özel bir şirkette çalışıyorum. Aşağıdaki bilgilere göre 08.09.2020 tarihinde emekli olmaya hak kazanıyorum. Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Bu kapsamda 3 ay erken yıpranmam olduğunu öğrendim. Eğer erken yıpranma hakkımı kullanırsam 08.06.2020 yılında emekli olabilir miyim? Veya ne zaman emekli olabilirim?

  Fiili hizmet zammı süresi 90 gün yaştan düşer mi?

  Not: Fiili hizmet zammı 90 gün.

  Doğum Tarihi : 08.09.1969
  İlk işe giriş tarihi : 01.06.1989
  askerlik Durumu : Yedek Subay
  Askerlik Tarihi : 01.12.1995-27.02.1997

 4. TanerGörmez dedi ki:

  Merhaba.. Adım Taner Görmez..11 03 1972 doğumluyum..01.12.1989
  SSK giriş tarihim mevcut.. 2019 yılı başından beri sigortam FHZ ile yatmakta.. Acaba bu durum emekliliğime ne kadar etki eder

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Fiili hizmet zammı ile tüm emeklilikte en fazla 3 sene erken emeklilik için avantajınız olacaktır.

 5. Mert dedi ki:

  Merhabalar,
  Kamu kurumunda 4/B Sözleşmeli Personel (Programcı) olarak 25.05.2017 Tarihinde Sözleşme imzalayarak göreve başladıktan 5 gün sonra özel sektörde Yazılımcı olarak 21 Ay çalıştığını beyan ederek hizmet süresinin sayılıp sözleşme tutarının değişmesini talep etmiştir. 21.09.2017 Tarihinde doğum yapıp 3 aylık izin süresi dönüşünde 01.02.2018 tarihinde sözleşmesini Fesih edip 30.11.2018 tarihinde işe başlamak istediğini beyan etmiştir. Bu süre zarfında çalışana dilekçesine esasen işlem yapılmamıştır. Şu an hizmet süresinin sayılıp geriye dönük ödeme talep etmektedir. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 6. Talha Ōztopkara dedi ki:

  Silahlı kuvvetler de 14 02 1994 ile 14 02 2001 tarihleri arası da 7 yıl hizmet yaptım ne kadar hizmet zammı hak ederim ve emekli ligimi ne kadar süre geri çeker saygılar