• Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir, Kimler Yararlanır?


  Birçok kişi tarafından zor koşullarda çalışanlar için yıpranma payı olarak da nitelendirilen Filli Hizmet Süresi Zammı Nedir diye bakıldığı zaman çalışma hayatında oldukça tehlikeli sektörlerde görev üstlenen çalışanların sigortalarına dair prim gün sayısını artırmak ve emekli olacakları yaş haddinde iyileştirmeler yapmak amacıyla uygulanan işleme diyebilmek mümkündür. Çalışanlara yapmış oldukları işin tehlike derecesine göre artan oranlarda 60,90 veya 180 gün prim eklemesi yapılmaktadır. Yapılan iyileştirmeler sayesinde çalışanların fiziksel ve ruhsal yönden yıpranmalarını azaltmak amaçlanmaktadır.


  Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir noktasında bu uygulamadan faydalanabilmek için çeşitli ön koşullar yer almakta olup bunlar arasında;

  • Çalışanın uzun vadeli sigortasının bulunmasıyla birlikte bu sigortanın 4/a veya 4/c kapsamında yer alması
  • Çalışma Kanunu kapsamında yer alan iş ve iş kollarında uzun bir süreç boyunca görev üstlenilmesi
  • Yapılan işin veya üstlenilen görevin çeşitli tehlike ve risk unsurları içeriyor olması bulunmaktadır.

  Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulama Esasları

  Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir noktasında bilinmesi gereken en önemli hususlardan birisi de uygulama ile ilgili hangi esasların mevcut olduğu ve ne gibi prosedürlerin takip edildiğidir. Türk Silahlı Kuvvetleri veya Emniyet Teşkilatı mensubu çalışanlar yasa ile belirtilen kadro ve unvanı karşılamaları durumunda yıpranma payı denilen bu haktan yararlanabilme imkanına kavuşmaktadır. Kısa vadeli sigorta uygulamalarına tabi olarak çalışmalarını sürdürenler ise bu zammın getirdiği avantajlardan yararlanamamaktadır. Kontrol ve denetim gibi tehlike derecesi düşük işlerde görev alanlar ile bulunduğu iş kolu tehlikeli olmasına rağmen yapılan teknolojik yatırımlar sayesinde çalışanlar için iş güvenliği koşullarının artırıldığı ve tehlikelerin azaltılmasını sağlayan otomasyon ile makine sistemlerinin bulunduğu yerlerdeki kişilere de bu uygulama ile ilgili herhangi bir ayrıcalık tanınmamaktadır.

  İş Kollarına Göre Fiili Hizmet Süresi Zammına Eklenecek Prim Günleri

  Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir hususunda gereken araştırmaları yapan ve kendilerine sunulan haklardan yararlanmak isteyen çalışanlar için bir diğer önemli noktaise eklenecek prim günü sayısının çalışanın bağlı olduğu iş ve üstlendiği göreve bağlı olarak değişkenlik göstermesidir. Konuyla ilgili detaylara bakıldığında kurşun ve arsenik gibi zararlı kimyasalların imalatının gerçekleştirildiği ve bu kimyasalların çeşitli işlerde 60 gün ekleme yapılmaktadır. Cam ve cam ürünleri ile ilgili çalışma yapılan atölye ve işyerlerinde ateşçilik, yayma fırını, tıraşlama, pota ve taş işleme gibi tehlike arz eden bölümlerde çeşitli görevler üstlenen çalışanlar için fiili hizmet süresi zammı olarak 60 gün ekleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

  Fiili Hizmet Süresi Zammı İle İlgili Diğer İş Kollarının Durumu

  Fiili Hizmet Süresi Zammından Kimler Yararlanır noktasında civa ile yapılan işler de büyük öneme sahip olup bu ürünün kullanıldığı fabrikalarda çalışanlara diğer iş kollarından farklı olarak 90 gün hizmet süresi zammı eklemesi yapılmaktadır. Aynı şekilde demir çelik fabrikalarında ürünlerin taşınmasında, fırın ve dökümhane bölümlerinde, haddehane kısımlarında kızgın parçalara uygulanan farklı işlemlerde aktif rol üstlenen personeller için de 90 gün prim eklemesi gerçekleştirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu astsubay, uzman erbaş ve uzman jandarma gibi unvanları bulunan kişilere de yıpranma payı olarak 90 gün ekleme yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Fiili Hizmet Süresi Zammından Kimler Yararlanır konusunda emniyet birimlerinde çalışan polis, komiser ve emniyet amiri gibi görevliler ile Milli İstihbarat Teşkilatının çeşitli kademelerinden görev üstelenen personeller de 90 günlük yıpranma payı hakkı elde etmesiyle ön plana çıkmaktadır. Çok tehlikeli iş grubunda yer alan maden, kanalizasyon gibi yer altı işlerinde farklı rollerde bulunan tüm personele de fiili hizmet süresi zammı olarak 180 gün hak tanınmaktadır. TRT bünyesinde haber yapma işlerinde görevleri bulunan kişiler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi ve dışarıdan atanmaya hak kazanan bakanlar da 90 günlük yıpranma payı elde etmektedir.

  Fiili Hizmet Süresi Zammından Kimler Yararlanır noktasında bilinmesi gereken hususlardan birisi de eklenen zammın sadece yarısının SGK hizmetine dahil edildiğidir. Emeklilikte de yaş haddinden düşmeyi sağlayan bu uygulamanın üst limiti ise 3 yıl seviyesindedir. Dolayısıyla 65 yaşında emekli olmaya hak kazanan bir çalışan bu uygulama sayesinde yaptığı işe göre 62 yaşında emekli olabilmektedir. Bu konuyla ilgili istisnai durum ise maden ve kanalizasyon işlerini içeren yer altı işlerinde fiilen çalışan kişiler için tanınmış bir hak olup bu çalışanlar için eklenen sürede herhangi bir kesinti yapılmamakta ve yıpranma payı hakkının tamamı emeklilik sürecindeki yaş haddine eklenmektedir.

  Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  SGK Eksik Gün Nedenleri Eksik Gün Bildirim Formu

  SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?  tıkla sorunu sor

  Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir, Kimler Yararlanır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın