emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

Ülkemizde malullük, malul olan bireylerin zor durumda kalmaması için yasalarla güvence altına alınmış bir olgudur. Malulen emeklilik kapsamında birtakım şartlar bulunmaktadır. Detaylı bilgileri ve “Malulen Emeklilik Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?” sorusunun yanıtını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malullük ve malulen emeklilik kavramları, ülkemizde yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yasalarla belirlenmiş ve tanımlanmış kavramlardır. Malullük 4A’lı olarak yani hizmet akdine ve iş sözleşmesine göre çalışan işçilerin ve 4B olarak bilinen kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışan esnaf, zanaatkar vs. ya da kamuya ait olan kurum ve kuruluşlarda memur olarak çalışan bireylerin herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma güçlerini kaybetmesidir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ne yazık ki meslekte kazanma gücünü kaybeden her bireyi malul olarak tanımlamamaktadır. Bir bireyin malul olabilmesi için meslekte kazanma gücünün %60 oranında kaybedilmesi gerekir. Kişiler %60 oranında meslekte kazanma gücünü kaybetmiş ve vazifelerini yerine getiremeyecek halde kalmışlar ise SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından malul sayılırlar.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir unsur bulunmaktadır. Sigortalı olarak çalışan bireyler herhangi bir hastaneden kendilerine ait sağlık kurulu raporları alırlar ise; bu onların malul sayılmaları için yeterli değildir. Bu nedenle kişinin maluliyetinin mutlaka Sosyal Güvenlik Kurulu tarafından tespit edilmesi gerekir.

Malulen Emeklilik İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kişinin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için birtakım şartlar bulunmaktadır.

 • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için ilk şart en az 10 yıldır sigortalı bir şekilde çalışmasıdır. Ayrıca malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları dahilinde 1.800 gün boyunca prim ödemesi gereklidir. Eğer kişi başka bir bireyin bakımına muhtaç derecede malul ise ve hayatı boyunca hiç çalışmadıysa ya da çalıştığı süreler malulen emeklilik aylığı almasına yetmiyor ise; bu noktada bir başka kişinin malul olan kişi adına uzun vadeli sigorta dalları prim ödemesini yapması gerekir.
 • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bir diğer şart ise malul olan kişinin sigortalı biçimde çalıştığı iş yerinden fiili olarak ayrılmasıdır. Yani artık kişi o iş yerinde çalışamaz. Görevinden ayrılmak durumundadır.
 • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için bir başka şart ise özellikle Bağ-Kurlu olarak adlandırılan kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi prim borçlarının olmaması gerekir.
 • Bireyin malulen emeklilik aylığından yararlanabilmesi için son şart ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir dilekçe ile olmak üzere başvuruda bulunmasıdır.

Malulen Emeklilik Aylığının Kesildiği Durumlar

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında ve Sosyal Güvenlik Kurumu bağlamında malul sayılan kişiler bahsettiğimiz şartları yerine getiriyor ise emekli edilirler. Bu durum re’sen emeklilikten farklı olduğundan dolayı malulen emeklilik olarak adlandırılır. Malulen emeklilik aylığının bağlanması ve kesilmesi konusunda kişilerin merak ettikleri pek çok konu vardır. Örneğin, birden fazla sigorta kolunda çalışmış olan kişilere malulen emeklilik aylığının nasıl bağlanacağı konusu önemlidir. Bu noktada örneğin kişi önce 4A’ya tabii yani hizmet akdi ile çalışan işçi ise (SSK’lı ise) ve daha sonradan 4B’ye yani kendi adına ve hesabına bağımsız olarak çalışmaya başlamış ve Bağ-Kurlu oldu ise iş kazası ya da meslek hastalığında Bağ-Kurlu olması dikkate alınmaktadır. Çünkü kişinin en son çalışmış olduğu sigorta kolu Sosyal Güvenlik Kumu tarafından esas alınmaktadır.

Malulen emeklilik aylığının bağlanması için malul sayılan ve sigortalı olarak çalışan kişinin ya da o kişinin işvereninin malul durumunun tespit edilmesi için olayın gerçekleştiği ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. Yazılı dilekçe ile başvurulmasından sonra Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kişiyi muayene ederler ve ona bir sağlık raporu verirler. Verilen sağlık raporunda eğer kişi meslekte kazanma gücünü en az %60 oranında yitirdiyse malulen emeklilik aylığı bağlanmaktadır.

Malulen emeklilik aylığının hangi durumlarda kesileceği konusu ise yine 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. Buna göre malulen emeklilik aylığı alan malul kişi 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirtildiği gibi herhangi bir işte çalışmaya başlarsa malulen emeklilik aylığı kesilir. Ayrıca yalnızca bizim ülkemizdeki kanun kapsamında değil; aynı zamanda yabancı ülkelerde yer alan kanunlar kapsamında da çalışmaya başladığı vakit yine aynı şekilde malulen emeklilik aylığı kesilir. Malulen emeklilik aylığı sadece bu durumda kesilmez. Ayrıca malul sayılan kişinin kontrol muayeneleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. İşte bu muayene kontrollerinde malul sayılan kişinin artık maluliyetinin ortadan kalkması durumunda malulen emeklilik aylığı kesilir.

Tüm bu unsurların yanı sıra malullük oranı %60 oranının altında olanlara da belli şartları sağladıklarında malulen emeklilik aylığı bağlanır. Eğer bireyin malullük oranı %60 oranının altında fakat %40 oranının üzerinde ise meslekte kazanma gücünü değil; çalışma gücünü kaybetmiş demektir. Bu noktada 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu bu durumları yasa ile güvence altına almıştır. Eğer kişinin malullük oranı %50 ile %59 oranı arasında ise ve 16 yıldan beri malullük, yaşlılık, ölüm konularını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş ve 4.320 gün prim ödeme gün sayısı var ise bu kişilere de malulen emeklilik aylığı bağlanır. Ayrıca eğer kişinin malullük oranı %40 ile %49 oranı arasında ise ve 18 yıldan beri malullük, yaşlılık, ölüm konularını kapsayan uzun vadeli sigorta kolları primi ödemiş ve 4680 gün prim ödeme gün sayısı var ise bu kişilere de malulen emeklilik aylığı bağlanır.

Yorumlar
 1. Tuna dedi ki:

  Merhabalar,
  Babam’a Mart 2021’de kalp yetmezliği tanısı koyuldu (%20 çalışmakta kalbi) ve kendisi 2012 yılından beri ssk emeklisi. Kalp performansı artmadığı sürece kalp nakli gerekebilirmiş. Babam heyet raporu ile ssk emekliliği kesilmeden malüllük emekliliği de bağlanır mı acaba? Çift maaş alma gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malullük emekliliği zaten hastalık nedeni ile erken emekli olmanın adıdır. Yani emeklilik artı malul emekliliği diye bir hak söz konusu değil. Raporlu hastalar normal çalışanlara göre daha erken emekli olurlar. Bu nedenle iki maaş alma hakkı bulunmuyor.

 2. Yavuz dedi ki:

  Bende malulen emekliyim rahatsızlığım geçerse tekrar mesleğime donebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışmaya başlarsanız malulen emeklilik maaşınız kesilir.

 3. Muhammet kapusuz dedi ki:

  Benim emekli maaşımı kestiler süresi 5 Yıldı daha 2 senem varken kestiler sebebi nedir teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuz süreli miydi? Alo 170 ten bilgi alabilirsiniz.

  2. Cemal Özsarı dedi ki:

   Hocam ben 3o ay önce malulen emekli oldum
   Raporum surekli olduğu için 9 ay öncede kurumun istediği yerden tekrar rapor düzenlettim buna rağmen eylül 2020 de hem maaşım hem siğortam iptal oldu ben yüzde 91 engelliyim ve kronik hastayım çok mağdur oldum ne yapmalıtım saygılar.

 4. Ece dedi ki:

  Merhaba,

  Malulen emekli olan akciğer ve mesane kanseri olan birinin aylığı neden kesilir? Durumunda hiç düzelme olmadı. Aksine daha da kötüleşti. Çalışabilecek durumda değil. Malulen emekli olduktan sonra da asla çalışmadı.

  Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporu süreli ise süresi bittiği için kesilmiş olabilir. Raporu yenilemeniz gerekecek.

 5. Halil dedi ki:

  Kocası bağkur çalışanı iken vefat etti ve kadın ve 1 erkek çocuğu bağkurdan malülen emekli maaşı alıyor. Kadın ve erkek çocuk limited şirket ortağı oldu. Birincisi kadın ve çocuğun aldıkları maaş kesilir mi?. İkincisi kadın ve çocuk limited şirket ortağı oldukları için Bağkurlu olmak zorundalar mı? Cevap verirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   limited şirket ortakları mutlaka bağkur sigortalı olmak zorundalar. A.Ş lerde ise kurucu ortak ve yönetim kurulu üyeleri bağkurlu olmak zorunda. Buna göre maaşları kesilerek bağkur primi ödemeleri gerekecektir.

 6. gülseren dedi ki:

  merhabalar
  eşim malulen emekli aylığı alıyordu sgk tekrar hastaneden evrak istedi ve eşimde hastaneye gidip tekrar muayene oldu hastaneden % 60 rapor aldığı halde sgkdan olumsuz olarak yazı geldi acaba neden
  çünkü sgk tam istediğim cevabı vermedi ve ne olduğunu ve ne yapmamız gerektiğini tam olarak bilmiyoruz acaba ne yapmamız gerekiyor
  oranmı yanlış neye göre olmuştur yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   SGK sistemine erişim imkanımız olmadığından sebebini görememekteyiz. En yakın sgm emeklilik servisinden bilgi alabilirsiniz.

 7. Halil koç dedi ki:

  Selam malulen emekliyim engelli karti alirsam maasim kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır kesilmez.

 8. OSMAN DEMİR dedi ki:

  4b tarım bağkurluyum %60 ı bulamadı
  15 yıl oldu 16 yada 17 yılda %50-%60 arası özür oranı ister mi yada ssk lı başka bir işe girip 5 yıl sonra % 40 kapsamına alır mı

 9. Bora Eraltanlı dedi ki:

  26.yılımı çalışan öğretmenim.EYT kapsamında 54 yaşımda emekli olmam gerekiyor.yaşım 49.bir 5 yılım daha var gözüküyor..genetik bir rahatsızlığımdan dolayı sgk tarafındanda kabul edilen bir mazeret ile malulen emekli olmam durumunda maaş ve ikramiye konularında hak kaybım olur mu? TESEKKÜRLER

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşınız son pirime göre hesaplama yapılacak ve bir hak kaybınız olmayacak.

 10. Gulsah dedi ki:

  Benim babam 6 aya kadar malülen maas aldi ama daha sonrada bu maas kesildi iyilesmis die akciger kanseriydi akcigerin yarisini aldilar faprika ortamindada calsmaz yarım oldugu icin ne yapmaliyim hic bir guvencemz yok ben abim calsyrz benim ustumden yararlaniyor annem ve babam

 11. Ali dedi ki:

  2018 öncesi sigorta girişliyim 2019 4a ssk dan malülen emekli oldum ekpss ile 4c li öemur olursam malülen aylığım kesilir mi.

 12. SVNCATA dedi ki:

  Merhaba, babam 2000 yılında malulen emekli oldu, şimdi yakın zamanda ötv indirimi için sağlık raporuna başvurdu. Bu rapordaki orana bağlı olarak maaşı kesilir mi?

 13. Yusuf keskin dedi ki:

  Mrb ben yusuf 2yıll sonra malulen emeklilik hakkı almistım hastaneden 2yıl sonra tekrar sgk kurul raporu istedi yaptırdın ki aynı ve doktorlar tarafından muayenemde kurul %46 olan engel oranımı %15 düşürmüştü itiraz hakkımı kullandım beni yonlendirlerihastane hakem hastaneydi bana %59 verdiler sigorta pirimim 6434 gün raporum sgk.ya nezamada tahmini gelir nasil haklardan yararlanabilirim sigortalı bir işte çalışabilirmiyim yada maaş alabilirim cevabınız icin tesekkur ederim

 14. malül dedi ki:

  merhaba ben sürekli malulen emekliyim fakat maaşım az yetmiyor ek iş yapabilirmiyim yaparsam sakıncası nelerdir

 15. namet karanfil dedi ki:

  ben malulen emekliyim her ayın 13 de e devlet te maaşim gözükürdü ayın 26 sında yatardi bu ay 13 de gözüktü iki gün sonra kayboldu acaba maaşımı kestilermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sürekli malulluk durumu var ise maaşınız yatacaktır.

 16. Dilara Ocak dedi ki:

  merhaba, benim babam gırtlak kanseri ve %60 oranla malulen emekli oldu ama tekrar heyete gitti. bugün aldığımız habere göre ise maaşının kesildiğini öğrendik ama maaş kesilme sebebini bilmiyoruz sizce bu neden olmuş olabilir ?

 17. Muharrem dedi ki:

  Merhaba benim eşim göğüs kanseri idi tedavi sonrasısı göğüs ve koltuk altı lenfler alındı 2640günü vardı SSK da malülelen emekli oldu bir yıl sonrası için tekrardan heyete girmesi ve muayene olması için gün verdiler muayene oldu evrakları tekrardan içeriye verdi e devletten takib ediyoruz karar 528 diye bir şey yazıyor evrak dosyasına kaldırılmıştır diye yazıyor emeklilik kaydına bakıyoruz malülük aylığı kesilmiştir diye yazıyor ve benim eşim her 21 günde bir akıllı serum alıyor yani tedavi devam ediyor emeklilik maaşı almaya devam edermi. Teşekkür ler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Heyet raporu geldiğinde eğer malüllükten düşmüş ise itiraz ederek başka bir hastanede tekrar heyet girme talebinde bulunma hakkınız var.

 18. Aynur yılmaz dedi ki:

  Ben gögüs kanseri oldum mememin birtanesini aldılar ve koltuk altı lenf bezleri mide aldılar ve1800 günle malulen emekli oldum bir sene sonra tekrar heyete girmemi söylediler heyete girmek İcin müracaat ettim bana iki ay sonraya gün verdiler tabi bu ara emekli maaşım kesildi heyeten sonra maaşımı alırmıyım bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Aynur

 19. binali dedi ki:

  1800 gün üzerinde ssk dan malulen emekli olan vergiye tabi olursa emekli maaşı kesilirmi teşekkürler

 20. Kartal dedi ki:

  merhabalar benim babam yaklaşık 13 14 yıldır malül emeklisi idi ve 2014 yılında kendi istegı olmadan bir yerde sadece 20 gün SSK yapmışlar ve 2017 ağustos ayında da maaşını kesmişler bununla ilgili bir ceza gelirmi
  Gelmemesi için ne yapmalıyız
  ve maaşı tekrar başlatmamız için ne yapmalıyız teşekkürler

 21. Ezgi dedi ki:

  MErhaba, babam iş kazası geçirdi ve %99 oranla malulen emekli oldu kontrol için heyete girdik fakat raporun bitmesine 10 gün kalmışken bazı birimler kontrol randevusunu 2 ay sonrasına verdi yoğunluktan dolayı. babamın maaşı kesilir mi?

 22. Kemal keleş dedi ki:

  Merhaba benim babam 2013 yilinda yüzde seksen raporla malulen emekli oldu 2015 de tekrar heyete girdi yüzde yuz rapor verdiler bu rapora rağmen maaşı 4 aydan beri kesilmis yeniden heyete girdi ve ret verilmiş sağlıtanda yararlanmiyor kalbinde pil var koha hastasi astin bironşit sayamadigim hastaliklar da var ve ilac alacak durumu da yok itiraz dilekcesi verdik nezaman sonuçlasir bilmiyoz ve cok hasta nereye kime baş vuracaz.

 23. Cennet dedi ki:

  Merhaba! Babam kolon kanseri sebebiyle %80 lik raporla malulen emekli oldu. Bir buçuk yıldır maaşını alırken bugün maaşını vermemişler kesilmiş. Bagkura gittiğinde demişler “siz kontrollü emekli olmuşsunuz. Bir buçuk ay önce gelseniz bu sorunu yaşamazdınız. ” Kimse bize böyle bir şey dememişti. Şimdi tekrar rapor istiyorlarmış heyetten. Rapor oranının ne kadar olması gerek? Nolur sizce durum? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az % 60 ile emeklilik hakkını devam ettirir. Sorun çıkmayacaktır. Hastalığı sebebi ile yine en az % 60 oranında rapor çıkar.

 24. Tugba dedi ki:

  Merhaba annemin malulen emellilik maasi kesildi yuzde kirklik rapor islemi nasil oluyor aciklarmisiniz rica etsek

 25. Burkay Bayram dedi ki:

  Merhabalar;sorum kayınvalideme eşinden dolayı bağlanan bir malullük maaşı var.yani kayınpeder vefat etmeden önce ona bağlanan malülen emeklilik maaşı onun vefatı sonucu kayınvalidem ve baldızıma bağlandı.kayınvalide işe girerse maaşı kesilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 26. onur turk dedi ki:

  merhaba
  %85 surekli (dogustan behcet hastası) oranı ile 15 yıl prim odeyerek 2011 yılında emekli olan babam engelli kimligini yenılemek için rapor aldı bu ay engel oranı %49 a dusmus sizce emeklilik maası kesilirmi ek olarak babam hala behcet hastası ve calısacak durumda degil ve yenı raporda surekli.

 27. SİNAN dedi ki:

  YÜZDE 90 RAPORLA MALÜLEN EMEKLİ OLDUM 4 SENE ÖNCE . YARIN BİR DAHA HEYETE GİRİCEM RAPOR ORANIM DÜŞERSE EMEKLİ MAAŞIM KESİLİRMİ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az %60 oranında raporlu çıkarsanız emeklilik durumunuz düşmez. Maaşınız kesilmez.

  2. onur turk dedi ki:

   2011 de yuzde 85 ile 15 yıl prim odeyerek emekli oldu babam dogustan behcet hastası kendisi gecen engelli kimliğini değişmek için heyete girdi yuzde 49 a dustu oran emeklilik aylıgı kesilirmi

 28. resul coşar dedi ki:

  malülen emekli olanbirisinin maşı kaza geçirdiğiniz yeri sgk mahkemeye verdi busebeble maşınız 3,4 ay kesilecek demişler böyle birşey olurmu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malulen emeklilik hakkını kazandıktan sonra hak geri alınamaz. Sigorta işyerinin kusurundan kaynaklandığını düşünerek iş yerine dava açar. Ödediği tazminatları ve maaşları almak için dava açıyor. Maaşın alınması ile ilgili bir sorun çıkmaz.

  2. Engin Pekcok dedi ki:

   Bugün sgk dan yazı geldi maluliyet aylığın kesilmiş 0/0 60 altinda çıkmış testlerim 1 sene oldu emekli olali 3120 gunun var.Dilekce yazarak bir üst kurula tekrar test edilmemi istedim.Dilekcemi ankara gondereceklerini söylediler.Oradan gelecek sonuca göre bakacaklarmış tekrar.Ben bundan sonra ne yapmam gerekli verilen hak nasıl geri alınıyor ben mağdurun beni izlemem gereken yol hakkında aydinlatirsaniz çok sevinirim tesekkurler

 29. Mustafa ATEŞ dedi ki:

  T.S.K.nden 2002 yılında malülen(adi) emekli oldum.Özel sektörde Sigortalı olarak çalışırsam emekli maaşım tamamen kesilir mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Malülem emekli olduğunuz için tekrar sigortalı olarak çalışırsanız maaşınız kesilir. Çünkü verilen emeklilik hakkı çalışamaz durumda olduğunuzdan bağlanmaktadır.