Emeklilik

Çalışmadan Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilik, hayatımızın bir bölümünde ya da belki de bütün bir ömür çalışmamızın bir meyvesi olarak bize tanınan dinlenme fırsatıdır. Hangi kültürden ya da görüşten olursa olsun emekli olabilme hayali ve emeklilikte yapılacaklar listesi her bireyin çalışırken zihnini meşgul eder. İnsan çalışıyor olsun veya olmasın, sık sık yorulmadan ya da çalışmadan emekli olabilmeyi düşler. İşte tam da bu noktada olaya isteğe bağlı sigortalılık dahil oluyor. Biz de bu yazımızda çalışmadan nasıl emekli olunur konusunu işleyeceğiz.

İlk Sırayı Ev Kadınları Göğüslüyor

Ev kadınlarının belki yıllardır beklediği fırsattı bu. Çalışmadan nasıl emekli olunur konusu en çok onları ilgilendiriyor aslında.  Hep eşleri gibi sigortalı olmak ve kendi ayakları üzerinde durabilmek istediler. Şimdi de ilk sırayı onlar göğüsledi. Peki ev kadınlarından başka kimlere gün doğdu?

 • Önceleri çalışırken, evlilik veya çocuk nedeniyle mesleklerinden ayrılmış olan kadınlar,
 • Geçmişten beri çalışıp işsiz kalan kadınlar,
 • 18 yaşını doldurmasına rağmen herhangi bir işte çalışmıyor olan kadınlar bu fırsattan yararlanabilecek.

Ev Kadınlarının Ne Yapması Gerekiyor?

 • Çalışmadan nasıl emekli olunur konusu için bir işyerinde zorunlu sigorta dahilinde çalışmıyor olmanız gerekiyor. 30 günden az bir süredir çalışıyor olmanız da sorun olmayacaktır.
 • Çalışmadan nasıl emekli olunur kapsamındaki emekliliğe başvurabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalısınız.
 • Kendine ait sigortalılığı dolayısıyla, herhangi bir şekilde bir maaş almıyor olmasınız.
 • Son şart ise Türkiye’de ikamet ediyor olmalısınız.

Çalışmadan nasıl emekli olunur kapsamına girmek isteyen kişiler bu şartları sağlamalıdır. Eğer siz de bu şartları yerine getirdiğinizi düşünüyor iseniz en kısa sürede bir dilekçe yazıp, yakınınızda bulunan bir Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne gitmeniz yararlı olacaktır. Dilekçenizi teslim ettiğiniz günden sonra artık sizin de emekliliğiniz başladı anlamına geliyor. Zira siz artık isteğe bağlı sigortalı oldunuz. Peki iş bu kadarla bitiyor mu? Tabii ki hayır! Şimdi de gelirinize göre belirlemeniz gereken bir prim miktarı ödemeniz gerekmekte. Kendi belirleyeceğiniz derken kastedilen şu, isterseniz en az tutarı, isterseniz en yüksek tutarı ödeyebiliyorsunuz. Tabii bu durum ileride alacağınız emekli maaşını doğrudan doğruya etkileyecek. Bu açıdan bakacak olursak, sizin için en mantıklı yol mümkün olan en yüksek prim tutarını ödemenizdir. Çünkü bu durum sizin bizzat kendi geleceğinize yaptığınız yatırım anlamına geliyor. Şimdi biz susalım ve biraz da rakamlar konuşsun istiyorum. Ödeyebileceğiniz en alt tutar, brüt asgari ücretin yüzde 32’sine denk geliyor. Bu rakamın yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi o. Kalan tutarın yüzde 12’si ise genel sağlık sigortası primi oluyor. Böylece hayattaki en önemli değerimiz olan sağlık hizmetlerinden de faydalanma imkanı bulacaksınız. Çalışmadan nasıl emekli olunur kapsamına girmek için gereken kurumlara süre geçmeden gitmelisiniz.

Bağ-Kur

Çalışmadan nasıl emekli olunur kapsamında isteğe bağlı sigortalılık ile sigortalı olunur. İsteğe bağlı sigortaya ödenen primler 5510 sayılı Kanun’un 4. maddesinin B fıkrası kapsamında. Bu da demek oluyor ki Bağ-Kur’lu oluyorsunuz. Bu da bu işin başka bir ayrıntısı tabii ki.

Emeklilik Ne Zamandır?

Çalışmadan nasıl emekli olunur kapsamında herkesin asıl merak ettiği noktaya geldik. Bu konuda iki nokta var.

 • Eğer bugün isteğe bağlı sigortaya prim ödemeye başladı iseniz kadınlar için 61 yaş, erkekler için ise 63 yaş şartlarıyla 5400 gün prim ile emekli olmak mümkün. Yine bu kişiler 15 yıl ve 3.600 gün prim ödemeleri durumunda yaş haddi ile emekli olma fırsatı yakalıyor olacaklar.
 • Bugün isteğe bağlı sigortalı olanlara gelecek olursak, aralıksız 9000 gün prim ödendiği durumda kadınlar 60, erkekler ise 62 yaşı doldurması halinde emeklilik fırsatını yakalıyor olacak.

Sonradan SSK İmkanı

Çalışmadan nasıl emekli olunur kapsamında isteğe bağlı sigortalı olan kişiler gelecekte herhangi bir şirkette ücretli olarak çalışmaya başladıklarında SSK sigortalısı da olabilecekler. Bu durumda da daha az gün prim ödeyecek, daha yüksek aylık alacak ve daha erken emekli olabilmek gibi bir avantaja sahip olacaklar.

Shares:

2 Yorumlar

 • Hacı
  03.02.2017

  Kolay gelsin. babam 1949 doğumlu ve 1967 yılı ssk girişli ve 2490 prim günü var. Bir iş yerinde çalışmadan dışarıdan ssk primi ödeme veya toplu ssk primi ödeme imkanı var mı. 600 gün askerliği de var. ne zaman emekli olabilir.

  Cevapla
  • SGK Merkezi
   03.02.2017

   Dışarıdan toplu ödeme yapamaz, askerlik borçlanmasını yapabilir ve isteğe bağlı primi yatırabilir. Kısmi emekliliği 15 yıllık prim yatırması ile gerçekleştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir