• Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi ve Başvuru Şartları 2018

  Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından kurulun kamu kurumunun esas amacı işletmeler ve girişimcilere destek sağlamaktadır. Yani kurum; esnaf ve yeni bir iş yeri açmak isteyen kişiler için belirli bir ödenek temin ederek onlar için fırsat yaratmaktadır. Anlaşıldığı üzere esnafın kredi desteğine ihtiyaç duyduğu sırada devreye giren Kosgeb anlaşmalı olduğu bankalardan 300 bin TL’ye kadar kredi çekerek esnafın masraflarının faiz kısmını karşılamaktadır. Esnafa faizsiz Kosgeb kredisi nasıl çalışıyor ve amacı nedir? Buna bakmak gerektiğinde asıl amacın orta ölçekli ve küçük işletme sahipleri için nakit ihtiyacını karşılamak olduğundan bahsetmek mümkündür. En önemli hedefler ise şu şekildedir:


  • Girişimciye ya da işletme sahibine finans sağlamak,
  • Esnafın istihdama destek olmasına yardımcı olmak,
  • Üretim kalite standartlarını yükseltmek,
  • Uluslararası düzeyde rekabet gücünün yükselmesini sağlamak esnafa faizsiz Kosgeb kredisi verilmesinin ana amaçları olarak belirtilebilmektedir.

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi Vade ve Miktarı

  KOSGEB ilk aşamada Türkiye’de hizmet veren BBDK kayıtlı olan yerli ve yabancı bankalar ile yaptığı protokoller sonucunda paranın temin edileceği bankayı tespit etmektedir. İşbirliği protokolü sonrasında günümüz şartlarında uygun faiz oranının belirlenmesi sağlanmaktadır. En az 4 yıl yani 48 ay vade yapılması mümkün olmaktadır. Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi 2018 yılı için bu şekilde vadelendirilmektedir. Kobiler için kredilerin ilk aşamasındaki ödeme planının ötelenmesi için geri ödemesiz dönem belirlenmektedir. Bu sırada bankalarla yapılan görüşmeler neticesinde bu dönem kararlaştırılarak protokolde yer almaktadır. Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi 2018 yılı içinde verilecek olan destek miktarı proje çeşidine göre farklılık gösterebilmektedir.

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi 2018 Şartları Nelerdir?

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi 2018 yılı için düzenlenmiş olan şartların geneline bakmak gerekirse şu şekilde ifade edilmesi mümkündür:

  • Girişimci ya da esnafın Kosgeb desteğinden daha önce faydalanmamış olması gerekir.
  • Başvuru sırasında işletmenin aktif olarak çalışıyor olması ve vergi kaydının bulunması gerekir.
  • Kobi’ye ait KOSGEB kaydının yapılmış olması ve beyannamesinin de güncel olması gerekir. Yapılmamış ise e-KOBİ kayıt ve beyanname işlemi yapılmalıdır.
  • Esnafın kullanacağı kredi anlaşmalı bankalardan sağlanacağı için kişinin önceki dönemlere ait kredi borçlarının olmaması gerekir. Sarkan borç ya da kara listeye girmiş kartlarda başvurular reddedilmektedir. Buna sebep olarak da KOSGEB’in yalnızca faizi ödemesi gösterilmektedir.
  • Bakanlığın program için ayırdığı bütçede ödenek miktarı belirtilmektedir. Bu miktar tükendiğinde KOBİ’lere sağlanan destek de durdurulmaktadır.

  Genel olarak bakıldığında Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi 2018 yılı için belirtilen şartlar bu şekilde belirtilmektedir.

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi Başvurusu İçin Belirlenen Tarihleri Ne Zaman? Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

  Bir önceki yıla bakıldığında Esnafa Faizsiz Kosgeb kredisi başvurusu için belirlenen tarihler 10-20 Şubat olarak belirtilirken 2018 yılı için başvuruların Şubat ayı itibari ile başlayabileceği değerlendirilmektedir. Yine geçen dönemde protokolün imzalanmış olduğu bankalar:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Akbank,
  • Denizbank,
  • Garanti,
  • Halk Bankası,
  • İş Bankası,
  • Yapı Kredi,
  • Vakıfbank,
  • Ziraat Bankası,
  • QNB Finans Bankası olarak belirtilmektedir.

  2018 yılı için bu bankalarla tekrar sözleşme imzalanıp imzalanmayacağı bilinmemektedir. Bunun yanında önemli bazı detaylar da söz konusu olmaktadır. Geçen dönemlerde yaşanan bazı aksaklıkların tekrar etmemesi için bazı önlemlerin önceden alınması önerilmektedir. Esnafa Faizsiz Kosgeb kredisi başvurusu öncesinde gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. KOSGEB 10 Şubat 2018 tarihli başvuru açıklamasından önce tüm evrakların hazırlanmış olması gerekmektedir. Çünkü bu tarihte yaşanacak olan yoğunluk evraklarını hazırlayamayan, beyannamesini vermeyen esnaflar açısından büyük bir problem olmaktadır. Evrakların tam ve eksiksiz olması destekten faydalanılması için en önemli etken olmaktadır.

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi Başvurusu için Gereken Adımlar

  Esnaflar işletme sahibi oldukları için girişimci destek programları da dahil toplam 14 programa başvurabilmektedir. Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi ve Başvuru Şartları 2018 yılı içerisinde yapılacak ilk şey e-kobi kaydının yapılmasıdır. Sistem üzerinden yapılacak olan kayıtta; iş yerinin KOSGEB’e tanıtılması, sınıflandırılması, ne iş yaptığının belirtilmesi gerekmektedir. Kosgeb kayıt sistemine başvuran esnaf kayıt sonrasında sistemden aldığı çıktıların 2 suretini hizmet merkezine teslim etmek durumundadır. Bu işlemin tamamı KOSGEB beyannamesi olarak isimlendirilmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren esnaflar her yıl beyannameyi güncelleyerek işletmesinin veri tabanını sistemde güncel tutmakla mesuldür. Kayıt aşaması sonrasında farklı 13 projeye başvuran esnaf tüm programların kendi özel şartlarını da karşılamak durumundadır. Yani başlığa uygun işletmelerin programa başvurması kabul görmelerini sağlayacakken alakasız bir meslekle uğraşan bir esnafın programa başvurmuş olması gereksiz bir adım olmaktadır.

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır?

  Esnafa Faizsiz Kosgeb Kredisi ve Başvuru Şartları 2018 yılı için nasıl sağlanmaktadır? Her programın kendi içinde farklı destek kalemleri bulunmaktadır. Projeye bağlı olarak ödenen ödeneklere örnek vermek gerekirse; nitelikli elemanlar için 20.000 TL hibe ödenirken tanıtım desteğine 25.000 TL verilmektedir. Lojistik programlarına 40.000 TL veren KOSGEB tematik projelerde ise direkt olarak 150.000 TL ödeme yapılmaktadır. Özetle; KOSGEB kredilerinden faydalanmak isteyen esnaf ve girişimcilerin belirtilen şartları tam olarak karşılıyor olması gerekmektedir. Bu koşulların tamamı hakkında bilgi almak isteyen kişilerin yönetmeliği dikkatli bir şekilde okuması ve başvuru öncesinde istenilen biçimde hazırlanması gerekmektedir.

  Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ve Başvuru Şartları 2018

  Hayvancılık İçin Hibe Desteği Başvurusu ve Şartları 2018

  Devlet Teşviki Başvuru Ve Şartları 2018  tıkla sorunu sor

  Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi ve Başvuru Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın