KOSGEB

2020 Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları (Sıfır Faizli)

Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi, KOSGEB tarafından belirlenen şartların sağlanması halinde maksimum 30.000 TL limitle kullanılabilmektedir. Kredilere yönelik başvuru şartlarının sağlanması halinde ilgili KOSGEB il müdürlüklerine başvuru yapılarak süreç başlatılmaktadır.


Faizsiz krediler için ilk olarak daha önce herhangi bir KOSGEB desteğinin alınmamış olması şartı bulunmaktadır. Buna ek olarak başvuru yapan kişilerin Esnaflar Odası üyeliğinin bulunması şart olarak belirlenmektedir.

Başvuru sürecinde; Esnaf Kefalet Kooperatifi üyelik kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve işletmenin vergi levhası fotokopisinin bulundurulması gerekmektedir. Bu evraklar ile KOSGEB müşteri danışmanları tarafından değerlendirme yapılmaktadır.

KOSGEB Destekli Kredi Hangi Koşullarda Verilmektedir?

KOSGEB destek kredileri için gerekli görülen koşullar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • KOSGEB tarafından daha önce herhangi bir destek almamış olmak.
 • Sosyal Sigortalar Kurumu ile 6 aylık bağlantının bulunması
 • Başvuru yapılan KOSGEB müdürlüğü sınırları içerisinde bir işletme sahibi olmak
 • Herhangi bir SSK/BAĞ-KUR/Emekli Sandığı prim borcunun bulunmaması
 • Esnaf ve Zanaatkarlar Odası üzerinden kayıtlı üyeliğin bulunması

Bu koşulları sağlayan herkes için kredi olanağı bulunmaktadır. Kredi almak için KOSGEB birimlerinin yaptıkları araştırmalarının da beyan edilen koşulların aksine bir durum oluşturmaması gerekmektedir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

KOSGEB destek faizlerinden yararlanmak için başvuruları başvuru yapan kişinin ilgili şartları sağladığı tarihte yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle SGK borçlarının tamamlanması ve Esnaflar Odası kaydının 6 ayı doldurması beklenmelidir. Esnaflar Odası kaydı yeni yapılan esnaflar için başvurular alınmamaktadır.

Kimler Faizsiz Esnaf Kredisi Kullanabilir?

Faizsiz esnaf kredisi almanın şartları, herhangi bir esnaf ayrımı bulundurmamaktadır. Yalnızca şu koşulları sağlayan kişiler için kredi başvuruları kabul edilmektedir:

 • Bankalara ya da devlet dairelerine ödenmemiş borcu bulunmayanlar
 • Bankalar tarafından belirlenen kredi notu risk düzeyinde olmayanlar
 • Bir işletmesi olduğunu resmi evraklarla belgeleyenler
 • KOSGEB tarafından KOBİ olarak adlandırılan işletmeciler arasında olanlar

Esnafa Verilen Faizsiz Kredinin Geri Ödeme Planları Nasıldır?

Faizsiz kredi olanaklarının ardından yapılan geri ödeme planları KOSGEB tarafından belirlenmekle birlikte, bankalara göre de çeşitlenmektedir. Tüm bankalarda da ortak olarak belirlenen geri ödeme planları şu şekilde olmaktadır:

 • 60 ay vadeli olarak taksitli ödeme olanağı bulunmaktadır.
 • Maksimum 30.000 TL tutarına kadar faizsiz kredi kullanılabilmektedir.
 • Aylık ödemeler ortalama 500 TL olacak şekilde ödeme planı oluşturulmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisinin Geri Ödeme Planları Neye Göre Belirlenir?

Faizsiz esnaf kredilerinde geri ödeme planları belirlenirken, müşterilerin seçmiş oldukları vade sayısı belirleyici olmaktadır. Vade seçeneği arttırıldığında daha düşük tutarlar ile ödeme sağlanabilmektedir.

Esnafa Faizsiz KOSGEB kredisi eri ödeme planlarının belirlenmesi, banka tercihlerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar özelinde ertelemeli ödeme planı yapılabilmekte olup erteleme süresine göre faiz uygulaması yapılmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisinde Uygulana Kesintiler Nelerdir?

Bankalar tarafından kullanılan faizsiz krediler, her yıl farklı tutarlarda kesintiler ile alınmaktadır. Bu kesintiler, kişilerin tercih etmiş oldukları vade seçeneğine göre de artış göstermektedir.

2020 yılı itibariyle devlet tarafından belirlenen ortalama kesinti tutarı 500 TL olarak belirlenmektedir. Fakat daha yüksek vade seçeneğinin seçilmesi ya da ödeme planında değişiklik yapılması, kesinti tutarlarında değişiklik oluşturmaktadır.

Esnaf Kredisi Kesintileri Ne Kadar Uygulanır?

Faizsiz kredi kesintilerinde belirlenen tutarlar şu şekilde sunulmaktadır:

 • 60 aylık vade seçeneğini tercih edenler için maksimum uygulana kesinti 500 TL olmaktadır.
 • 48 aylık vade seçeneği ile uygulanan kesinti 625 TL olarak belirlenmektedir.
 • 36 aylık vade seçeneğinde 833 TL kesinti yapılmaktadır.
 • 24 aylık vade seçeneğinde 1250 TL kesinti ile kredi kullanılmaktadır.
 • 12 aylık vade seçeneği, can suyu olarak da belirtilmekte olup 2.500 TL tutarında bir kesintiye karşılık gelmektedir.

Uygulanan kesintiler; risk kesintileri, kredi masrafları, banka komisyonları, Esnaflar Odası kesintileri, bloke sermaye kesintisi gibi içerikleri sunmakla birlikte toplan finansman üzerinden %4 oranında bir tutarı içermektedir.

Halk Bankası Tarafından Sunulan Kredi Olanakları Nelerdir?

KOSGEB kredilerini Halk Bankası tarafından kullanmak isteyenler için belirlenen olanaklar şu şekildedir:

 • Banka 30.000 TL tutarındaki faizsiz kredi limiti üzerinde bir tutar ile kredi kullanmak isteyenlere yönelik ortalama %6 oranında faiz uygulanmaktadır.
 • Geri ödeme planları, başlangıç ertelemeli ya da 3 ay ertelemeli şeklinde oluşturulabilmektedir.
 • Maksimum 200.000 TL tutarında kredi kullanım olanağı bulunmaktadır.
 • Tüm tutarlar için maksimum 5 yıl vade seçeneği tercihi yapılabilmektedir.

Halk Bankası üzerinden kredi kullanmak için bu koşullar dahilinde herhangi bir Akbank şubesine başvuru yapılması mümkün olmaktadır. Banka tarafından istenen evrakların tamamlanması halinde kredi finansmanı kısa sürede hesaba işletilmektedir.

Halkbank tarafından KOSGEB ile anlaşmalı pek çok kredi hizmeti verildiği bilinmektedir. Faizsiz kredi seçeneği olan 30.000 TL limitli kredinin kullanılması için KOBİ Finansman Desteği adlı hizmete başvurulması gerekmektedir.

Esnaf Kredisi Almanın Yolları Nelerdir?

KOSGEB esnaf kredisi almak, doğrudan KOSGEB müdürlüklerine ve ilgili bankalara başvurularak yapılabilmektedir. Bu başvuru adımları şu şekilde sıralanabilir:

 • İlgili evrakla ve şartlarla ilgili kosgeb.gov.tr adresinin ziyaret edilerek gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir.
 • Tamamlanan evraklar, KOSGEB müdürlüklerine teslim edilerek alınan onay ile banka şubelerinden birisine başvuru yapılmalıdır.
 • Yapılan başvuruların onaylanması halinde sistem üzerinden kredi kullanımı açılmaktadır.

KOSGEB destekli kredilere yönelik detaylı bilgiler telefon üzerinden de alınabilmektedir. KOSGEB esnaflarına destek veren 0 312 595 28 00 numaralı hat ile mesai saatleri içerisinde görüşme sağlanabilmektedir.

Düşük Faizli Esnaf Kredisi Olanakları Nelerdir?

KOSGEB desteği olarak bilinen faizsiz kredinin yanı sıra daha yüksek limitlerle kredi kullanmak isteyenler için KOSGEB tarafından verilen ikinci destek, düşük faizli kredi desteği olmaktadır. Bu destek hizmetleri ile sunulan olanaklar şunlardır:

 • Maksimum 200.000 TL tutarında kadar yapılan kredi başvurularında düşük faizler uygulanmaktadır.
 • Geri ödeme planları, esnaflar ve işletmeler özelinde esnetilebilmektedir.
 • Vade seçenekleri 60 aya kadar uzatılabilmektedir.

Düşük Faizli Esnaf Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

KOSGEB ile anlaşmalı olarak düşük faizli kredi olanağı sunan bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası

Bu bankaların üçünde de aynı olanaklar sunulmakta, esnafların çalışmakta oldukları banka tercihini yapabilmeleri için çeşitlenmektedir. Üç banka da kamu destek hizmetlerini sunan bankalar olarak, kendi özel olanaklarını da müşterilerine sunabilmektedirler.

Akbank’ın Verdiği Düşük Faizli Kredinin Olanakları Nelerdir?

Akbank üzerinden esnafa faizsiz KOSGEB kredisi hizmetlerinden yararlanmak mümkün olmamasına rağmen, düşük faizli kredi kullanımı mümkün olmaktadır. Akbank tarafından düşük faizli kredilere yönelik sunulan olanaklar şunlardır:

 • 12 ay, 24 ay, 48 ay ve 60 ay vade seçenekleri bulunmaktadır.
 • Maksimum 200.000 TL tutara kadar düşük faiz uygulaması yapılmaktadır.
 • Banka tarafından sunulan geri ödeme olanakları müşteri profiline göre değişmekle beraber, 6 ay ya da bir 1 yıl erteleme seçeneği bulunmaktadır.
 • Uygulanan faiz oranı %1,23 olarak belirlenmektedir.

Akbank üzerinden 100.000 TL tutarında kredi kullanan bir müşteri, 60 aylık vade seçeneğini tercih etmesi halinde aylık ödemeleri ortalama 2,523 TL tutarını bulmaktadır. Bu tutar vade seçeneğinin düşürülmesi ile artmaktadır.

Akbank kredi başvuruları 4425 numaralı hatta SMS gönderme yoluyla yapılabilmektedir. SMS içeriğine GONLUNEGOREODE yazılarak mesaj gönderilmesi halinde banka yetkilileri tarafından irtibat kurulmaktadır.

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ve Başvuru Şartları
Hayvancılık İçin Hibe Desteği Başvurusu ve Şartları
Devlet Teşviki Başvuru Ve Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu