KOSGEB

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

Nitelikli elemana KOSGEB’den destek almak isteyen işletmeler, destek kapsamında belirlenen niteliklere sahip istihdam edilen personeller için aylık olarak maaş desteği almaktadırlar. Geçmiş yıllarda verilmeye başlanan ilgili destek 2018 yılında kapsamında KOBİ’leri rahatlatmaya devam ediyor. Geri ödemesiz olarak sunulan ilgili destek KOSGEN, KOBİ’lerin uluslararası arenalarda rekabet gücünü artırmayı hedeflemekte olup;


 • Ülke istihdamına katkı sağlamalarını,
 • Katma değeri yüksek ürün üretebilme kabiliyeti kazanmalarını,
 • İşletmelerini büyütmelerini,
 • İhracat yapabilecek kalitede üretim gerçekleştirmelerini

Amaçlamaktadır. Bu nedenle destek kapsamına girecek personellerin ağırlıklı olarak AR-GE, yönetim, organizasyon, üretim ve finans alanında yetişmiş olması gerektiği gözlerden kaçmamaktadır. Destek başvurusu konusuna geçmeden önce destek ile ilgili merak edilen ayrıntılara da yer verdiğimiz yazımız rehber niteliği taşıması amacıyla nitelikli personel desteği hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt vermektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman İstihdamına Ne Kadar Destek Sağlar?

KOSGEB tarafından istenen şartlarda istihdam edilen personeller için verilen KOSGEB nitelikli eleman desteği maaş tutarının belirli oranlarında sunulmaktadır. KOSGEB tarafından iller için belirlenen yatırım teşvik bölgeleri sıralamasına uygun olarak hazırlanan destekte;

 • destek bölgesinde yer alan illerde faaliyet gösteren KOBİ’lere %50,
 • veya 3. destek bölgelerinde yer alan illerde faaliyet gösteren KOBİ’lere %60,
 • veya 6. destek bölgelerinde yer alan illerde faaliyet gösteren KOBİ’lere %70

Oranlarından yararlanılmaktadır. Oranların daha net anlaşılabilmesi açısından 2.500 TL maaş alan nitelikli bir personel üzerinden hesaplama örneği vermek gerekirse;

 • destek bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ’lere 1.250 TL,
 • veya 3. destek bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere 1.500 TL,
 • veya 6. destek bölgelerinde faaliyet gösteren KOBİ’lere 1.750 TL

Tutarında verilecek maaş desteği tutarı hesaplanmaktadır. İlgili oranlar için aynı zamanda üst limitler mevcut olup yapılan hesaplama sonucu hesaplanan tutarın KOSGEB’in belirlediği üst limiti geçmesi halinde verilecek destek tutarı belirlenen üst limit olarak KOBİ’lere verilecektir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Nitelikli personel desteğinden faydalanarak istihdam ettiği personeller için KOSGEB’e başvuruda bulunacak KOBİ’lerden bir takım şartları yerine getirmiş olmaları istenmektedir. KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları 2018 yılında önceki yıllarla benzerlik göstermekte, benzer şekilde talep edilen şartlar personel eğitim seviyesi ve istihdamı yönünde uygulanmaktadır.

 • Destek başvurusunda bulunulacak personellerin T.C. vatandaşı olması,
 • Nitelikli personel tanımına giren personellerin mezuniyetlerinin en az 2 yıllık meslek yüksekokulu olması,
 • KOBİ’lerin destek talebinde bulunacakları nitelikli personelleri tam zamanlı olarak istihdam ediyor olması,
 • KOBİ’lerin aynı destekten 2 adet personel için faydalanmıyor olması,
 • Farklı bir kamu kurum ve kuruluşundan ilgili personeller için destek alınmıyor olması,
 • Başvurulacak personellerin işletme sahibi ve ortakları ile 1. Derece akrabaları olan anne, baba, kardeş, eş ve çocuğu olmaması,
 • İlgili personellerin destek başvurusu öncesi maaş almaması istenirken en erken destek başvurusundan 30 gün önce en geç ise destek başvurusundan 45 gün sonra tam zamanlı istihdam edilmiş/edilecek olması,
 • Destek başvurusunda bulunacak KOBİ’lerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması,
 • Destek başvurusunda bulunacak KOBİ’lerin SGK ve vergi borcu bulunmaması,

Olarak KOSGEB istediği şartları belirlemiştir. Destek süresi 3 yıldır ve destek alınan personelin işten çıkartılması halinde destek kapsamından çıkılmaktadır. Emekli olmuş personeller için destekten yararlanılmadığı gibi yol, yemek, kıyafet, vb. ödemeler destek programı kapsamı dışında tutulmaktadır. Destek programı kapsamında maksimum 2 personel için destek alınmakta olup 2’den fazla istihdam edilen nitelikli personellerin maaşının tamamı KOBİ’ler tarafından finanse edilecektir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dijitalleşmenin tüm kurumlarda dönüşüm gerçekleştirdiği günümüzde KOSGEB nitelikli eleman desteği 2018 başvurusu yapmak isteyen KOBİ’lerin KOSGEB İl Müdürlükleri’ne gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Herhangi bir web sunucusu kullanılarak kolayca nitelikli personel desteğine başvuruda bulunulmaktadır. Başvuru işlemleri aşağıda sırası ile verilerek izlenecek yol haritası okurlarımızla paylaşılmaktadır:

 • https://www.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapılarak işletmenin KOSGEB Veri Tabanına kayıt başlatılmalıdır.
 • Online olarak KOBİ Beyannamesi doldurularak kayıt tamamlanmalıdır.
 • Yine online olarak Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Formu ve Nitelikli Eleman Desteği Ödeme Talep Formu doldurularak sisteme kayıt edilmelidir.

Yukarıdaki işlemlerle birlikte KOSGEB’e online olarak başvuruda bulunulacak personeller ve işletme ile ilgili belgelerin de yüklenerek başvuru sürecinin tamamlanması gereklidir. İlgili işlemlerin tamamlanmasını takiben incelemeye alınacak başvuru sonucu KOBİ’lere iletilecektir. KOSGEB’den gelen bilgilendirme sonucu olumlu ise yatırım teşvik bölgesi ve personel ücreti dahilinde aylık olarak sunulan maaş desteğinin ödemeleri KOBİ’lere yapılmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

KOSGEB web sitesi üzerinden işletme kaydı yapıldığı sırada online olarak yukarıda belirttiğimiz evrakların doldurulup sisteme yüklemesinin ardından farklı belgelerin de talep edildiğinden bahsetmiştik. İlgili belgeler doğrudan başvuru değerlendirme aşamasında belirleyici rol oynayacak olup listede yer alan belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde KOSGEB veri tabanına yüklenmesi gereklidir. KOSGEB nitelikli eleman desteği evrakları ve hangi kurumlardan alınacakları bilgileri aşağıda listeli halde sizlerle paylaşılmıştır:

 • SGK’dan borcu yoktur yazısı ve işletmede çalışan sigortalıların hizmet listesi,
 • İşletme muhasebe/insan kaynakları departmanlarından temin edilecek destek başvurusunda bulunulan personellerin maaş bordrosu

İlgili belgelere ilave olarak destekten faydalanılması sonrası desteğe hak kazanılan personellere maaş ödemesinin yapıldığını gösterir makbuz, dekont, vb. belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ödemesi Nasıl Yapılır?

Destek başvurusu sırasında doldurulan KOSGEB nitelikli eleman desteği ödeme talep formu, ilgili personeller için KOBİ’lere yapılacak destekte kullanılacak yöntemin belirlendiği belge olarak öneme sahiptir. Hak kazanılan personel desteği ödemeleri aylık olarak işverenin/işletmenin banka hesabına KOSGEB tarafından havale/EFT yolu ile aktarılmaktadır. Ödenecek tutarlar yazımızın ilgili bölümünde bahsedilen yöntemlerle yatırım teşvik bölgelerine göre hesaplanmakla birlikte KOSGEB’in belirlediği üst limitler dahilinde gerçekleşmektedir. Nitelikli personel eğitim düzeyine göre belirlenen destek üst sınırları;

 • Meslek yüksekokulu mezunları için 1.500 TL,
 • Lisans ve fakülte mezunları için 2.000 TL,
 • Yüksek lisans ve doktora sahipleri için 2.500 TL

Olarak belirlenmektedir. İlgili oranlar kullanılarak elde edilen sonuçlar, yukarıda belirtilen sınırları geçmemek şartı ile aylık olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

KOSGEB Nitelik Eleman Desteği Kapsamında SGK Desteği Var Mıdır?

KOSGEB tarafından sunulan nitelikli personel desteğinin yemek ve yol yardımı gibi yan ödemeleri kapsamadığından bahsetmiştik. İlgili destek tutarının hesaplamasında personellere verilen net maaş tutarı kullanılmakta ve destekten faydalanma ön şartı olarak SGK ve Vergi borcu bulunmaması talep edilmektedir. Desteğe hak kazanıldığı ve aylık olarak KOSGEB’den ödeme alındığı dönemlerde meydana gelen SGK borçlarının tahsili gerçekleştirilerek kalan tutar KOBİ’lere ödenmektedir. Bu uygulama yanlış anlaşılmaya sebep olarak ilgili uygulama KOSGEB nitelikli eleman SGK desteği olarak algılanmaktadır. Öncelikle KOSGEB tarafından sunulan nitelikli personel desteği kapsamında istihdam edilen personeller için SGK desteği sunulmamaktadır. Yapılan uygulama SGK borçlarının tahsili için yapılmakta olup SGK borcu bulunan KOBİ’lerin alacakları destek tutarının SGK borcundan az olması halinde KOSGEB tarafından kendilerine ödeme yapılmamaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alırım, Şartları Nelerdir?

İş Yeri Açma Destek ve Kredileri, Girişimci Teşvikleri

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ve Başvuru Şartları

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. merhaba,
  x işletmesinde nitelikli eleman desteğiyle çalışmaktayım. bir ay oldu ve sisteme bu ayın maaş dekontunu yükleyemşyoruz çalışan maaş belgelerini aylık olarak sisteme yükleyememiz mi gerekiyor yoksa üç ay sonra ödemeyi alacagımız ay mı bütün belgeleri yüklyecegiz? belgeleri nasıl sisteme yükleyebiliriz?

 2. Kosgeb nitelikli eleman desteğine başvuran ve başvurusu onaylanan şirketler başvuruda belirtilen nitelikli elemanına şartlarda verilen maaş tutarını ödemek zorunda mıdır ?

 3. iyi çalışmalar, x işletmesinde kosgep destek faaliyeti kapsamından yararlanmaktayım. yaklaşık iki ay olacak. fakat arada yasanan problemler nedeniytşe ayrılmayı dusunuyorum. yeni gireceğim işletmede tekrar kosgep nitelikli eleman desteğinden yararlanabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Kosgeb nitelikli eleman desteği işyerinin şartları sağlamasına bağlıdır. Çıkacağınız işyeri sizin için kullanacağı kalan süreleri alacağı nitelikli eleman için de kullanabilir. Bu teşviği çalışacağınız yer sağlıyorsa alabilir. Kişilere verilen bir teşvik değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu