emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu

2023 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu
26.05.2023

2023 KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu ile bireylerin kendi işini kurması ve istihdamın artırılması amaçlanır. Bu destek sayesinde iş kurmak için gerekli sermayeye ulaşmak mümkün olur. 2023 KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Başvuru şartlarını sağlamayanların kredi kullanması mümkün değildir.

KOSGEB genç girişimci desteğinden yararlanmak isteyenlerin başvuruları hem kurumdan hem de internet üzerinden alınır. Kurum tarafından yapılan incelemeler neticesinde kimlerin bu krediyi kullanacağına karar verilir. Proje detayları, işin durumu ve farklı ayrıntılara bakılarak kredi desteği verilmesinin uygunluğuna karar verilir.

KOSGEB girişimcilik desteği almak isteyenlerin ilk olarak girişimcilik eğitimine katılması zorunludur. Diğer şartlar ise destek türlerine göre değişir. KOSGEB’in geleneksel, ileri teknoloji ve AR-GE gibi farklı alanlara özel destekleri vardır.

Genç girişimci desteği almak isteyenler için 30 yaşından küçük olmak da gerekir. Böylece üniversiteden yeni mezun olmuş gençler bile belirli bir alan seçerek o alanda işini kurabilir.

Girişimcilik desteklerinin farklı kalemleri vardır. Tüm desteklerin tek bir harcama kaleminde kullanılması mümkün değildir. Örneğin, makine-teçhizat için verilen destek miktarı belirlidir.

Bunun yanı sıra kuruluş, performans desteği gibi farklı kalemler de vardır. Harcamalar her kalem için ayrılan miktara uygun olarak yapılmalıdır.

KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Nedir?

KOSGEB genç girişimci hibe desteği kapsamında 30 yaşın altında olan gençlere destek sağlar. Bu destek gençlerin işini kurmaları için yeterli miktarda bir para içerir. Genç girişimci hibesi kapsamında gençler, gelir vergisinden muaf tutulur. Bu sayede kurdukları şirket için belirli süre vergi ödemesi yapmalarına gerek kalmaz.

Genç girişimci hibe desteği kapsamında sigorta prim desteği de verilir. Prim desteği ile hem kendilerinin hem de çalışanlarının primleri, devlet tarafından ödenir. Genç girişimci hibe desteği sayesinde iş kurarken karşılaşılan; ofis kirası, makine, teçhizat alımı gibi masraflarla baş etmek daha kolay hale gelir.

KOSGEB genç girişimci kredisi, yapılan işten ciddi bir gelir elde edilinceye kadar destek sağlar. Bazı destekler için geri ödeme şartı aranmaz. Bazı destekler ise geri ödemeli olacak şekilde verilir.

KOSGEB’in farklı destek alanları vardır. Geleneksel girişimci desteğinin yanı sıra belirlenen sektörler için ileri girişimci desteğinden yararlanmak mümkün olur. Aynı zamanda AR-GE odaklı çalışmalar için de hibe desteği alınabilir. Bu tür çalışmalarda kredi desteği artar.

KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Kimlere Verilir?

KOSGEB Genç girişimci hibe desteğinin verileceği kişiler, yeni iş kurmak isteyen gençlerdir. KOSGEB’in destek alanlarına özel şartları olabilir. Vergi muafiyeti ve prim desteği için gençlerin 30 yaşından küçük olması gerekir.

KOSGEB genç girişimci hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin KOSGEB’e başvuru yapması gerekir. KOSGEB başvurusu yapmak için kuruma doğrudan müracaat edilebilir. Aynı zamanda internetten de başvuru yapılabilir.

KOSGEB genç girişimci desteğinden yararlanmak isteyenlerin girişimcilik eğitimini tamamlaması şarttır. Ancak ileri girişimcilik desteği almak isteyenlerin ileri girişimcilik eğitimi alması gerekir.

Genç girişimci kredisi ve diğer desteklerde belirli bir süre sınırı vardır. Destek, iki yıl süreyle verilir. Aynı zamanda destekten bir kereye mahsus olarak yararlanmak mümkündür. Yani bir girişimcinin iki defa destek alması mümkün değildir.

2023 KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu yapmak isteyenlerin iş planını uzun vadeli olarak yapması gerekir. Sektörün durumu iyi analiz edilmeli, deneyimli kişilerle fikir alışverişinde bulunulmalıdır. Bu sayede olası riskler doğru hesaplanabilir.

KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Şartları

KOSGEB genç girişimci hibe desteğinin verileceği kişinin girişimcilik eğitim programına katılması şartı vardır. KOSGEB’e başvuru yapanların ilk olarak şirket kurulum aşamalarını tamamlaması gerekir. Diğer şartlar ise şu şekildedir:

  • İşletmenin gerçek ya da tüzel kişi statüsünde bulunması gerekir.
  • İşletmenin ilk olarak KOSGEB KBS sistemine kaydedilmesi şarttır.
  • İşletmelerin KOBİ bilgi beyannamesinin güncellenmesi şarttır.
  • KOSGEB desteğine başvuran girişimcilerin işletmedeki kurucu ortak payının %50’den az olmaması gerekir.
  • İşletmenin kuruluş tarihinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmemiş olmalıdır.
  • İşletmenin son üç yılda başka bir firmasının bulunmaması da şartlar arasında yer alır.
  • Başvuru sahibinin son üç yıl içinde tüzel kişi olarak kurulan bir firmada ortaklığı bulunmamalıdır.

KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB genç girişimci desteğine başvuru yapmak için e-Devlet sistemi ya da KOSGEB sistemi kullanılabilir. İlk olarak işletmenin KOSGEB sistemine kaydedilmesi gerekir. Kayıt işlemi yapılmadan destek başvurusu yapılamaz.

Kayıt işlemi için kbs.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılması gerekir. Bu adrese giriş yapıldıktan sonra “KOSGEB’e kayıt işlemi” seçeneği tercih edilmelidir.

Gelen ekranda işletme kayıt ekranı yer alır. Buradan “Başvur” seçeneğine tıklanarak başvuru yapılabilir.

Gelen ekranda ilk olarak vergi kimlik ya da T.C. kimlik numarası girilmelidir. Ardından işe başlama tarihi girilmelidir ve “Giriş” yazan alana tıklanmalıdır.

İşletme kayıt işlemi tamamlandıktan sonra kbs.kosgeb.gov.tr adresine girilmelidir. Buradan “Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu” tercih edilerek başvuru yapılabilir. İleri girişimciler diğer seçeneği tercih etmelidir.

Destek başvurusu öncesinde rıza metnini onaylamanız gerekir. Bunun için “kabul ve beyan ederim” kısmını işaretlemelisiniz.

Ardından kimlik numaranızı girerek işlemlere devam edebilirsiniz.

  • Girişimci hibe desteği başvuruları, e-Devlet üzerinden de yapılabilir. Bunun için turkiye.gov.tr adresine girilmelidir. Ardından “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Gelen ekranda e-Devlet şifresi, mobil imza ve e-imza gibi seçeneklerden uygun olanı tercih edilerek sisteme girilmelidir.
  • Sisteme erişim sağladıktan sonra arama alanına KOSGEB yaparak “Ara” yazan alana tıklanmalıdır. Bu sayede e-Devlet üzerinden KOSGEB ile ilgili yapılacak işlemlere ulaşılabilir.

e-Devlet üzerinden girişimcilik eğitimine katılım için başvuru yapılabilir. Bunun için “Girişimcilik Eğitimine Katılım Sağlanması” seçeneğine tıklanmalıdır.

E-Devlet üzerinden “Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu” seçeneğine tıklayarak destek başvurusu de yapılabilir.

Girişimci Destek Programı Başvurusu kısmına tıkladığınızda sistem sizi KOSGEB sayfasına yönlendirir.

Buradan “Uygulamaya Git” kısmına tıklamalısınız. Ardından sayfadaki yönlendirmelere göre gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

İleri girişimci destek programı kısmından da ileri girişimci desteği almak isteyenler başvurabilirsiniz.

2023 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Ne Kadar?

2023 KOSGEB genç girişimci hibe desteği miktarı 150 bin TL olarak uygulanır. İşletme kuruluş desteği olarak 2000 TL olarak verilir. Geri ödemesiz olarak kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği 18 bin TL olarak verilir.

İşletme giderleri desteği olarak 30 bin TL verilir. Geri ödemesiz destekler 50 bin TL olarak verilir. Sabit yatırım desteği geri ödemeli olarak 100 bin TL olarak verilir. Bu destek tutarları, kurul kararı artırılabilir.

Kuruluş dönemi makine, teçhizat desteği %50’ye kadar artırılabilir. Kuruluş dönemi destekleri 27 bin TL’yi geçemez. İşletme giderleri desteği ise en fazla 45 bin TL olarak verilir. Üst limitlerin toplamı 48 bin TL’yi aşamaz. 100 bin TL geri ödemeli destek, teminat karşılığı olacak şekilde verilir. 2023 KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu ile hibe desteğinden yararlanmak için ilk adım atılır. Ardından KOSGEB’in onay vermesiyle kredi ödemesi yapılır.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları

Devlet Hibe (Teşvik) Kredisi Nasıl Alınır? Başvurusu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.