ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu

2024 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu
22.03.2024

2024 yılı KOSGEB’in genç girişimcilere sağladığı hibe destekleri, Türkiye’nin yerli ve milli üretim kapasitesini artırmak ve ekonomik kalkınmayı hızlandırmak amacıyla yeniden yapılandırılmıştır. Destekler, girişimcilerin iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmeleri için gerekli finansal kaynağı sağlamakta ve sürdürülebilir işletmelerin temellerini atmalarına yardımcı olmaktadır.

Ticari hayatının ilk yıllarında olan ve atılım yapmak isteyen gençlere verilen KOSGEB hibe desteği 2024 yılında da devam edecek. Genç girişimcilerin iş hayatındaki etkinliklerini arttırmalarını ve yeni projelerini hayata geçirmelerini sağlayan genç girişimci devlet destekleri, farklı alanlarda birçok kalemde verilmektedir.

KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu, şartları, evrakları ve diğer bilmeniz gereken önemli detayları yazımızda hazırladık. İşte genç girişimci destekleri hakkında tüm ayrıntılar…

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ NEDİR?

KOSGEB genç girişimci hibe desteği, 18-30 yaş arası girişimcilerin yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirmelerini desteklemek için tasarlanmış bir finansal yardım programıdır.

Bu program;

 • İşletme kuruluş desteği,
 • Makine ve teçhizat desteği,
 • İşletme giderleri desteği gibi çeşitli finansal destek unsurlarını içermektedir.

Örneğin; İşletme kuruluş desteği kapsamında girişimcilere 2.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek sunulmaktadır. Makine ve teçhizat desteği için ise 18.000 TL’ye kadar %60 ila %70 oranında destek verilmektedir.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ KİMLERE VERİLİR?

KOSGEB genç girişimci hibe desteği, yenilikçi ve teknolojik iş fikirlerine sahip olan genç girişimcilere verilir. Başvuru sahiplerinin belirli kriterleri karşılaması ve iş planlarını KOSGEB’e sunmaları gerekmektedir. Ayrıca, girişimcilerin KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olmaları ve eğitim sertifikalarını almış olmaları beklenir.

KOSGEB girişimcilik eğitimi sertifikası alan gençler, yine aynı kuruluş tarafından verilen hibe destek programlarına başvuruda bulunabilirler. Genel olarak KOSGEB genç girişimci hibe desteğine başvuru yapabilecek kişiler şöyledir:

 1. 18-30 yaş aralığında olması.
 2. Yenilikçi ve teknolojik bir iş fikrine sahip olması.
 3. KOSGEB girişimcilik eğitimi sertifikası bulunması.
 4. Detaylı ve kapsamlı bir iş planı hazırlaması.

Bu 4 ana kuralı karşılayan herkes genç girişimciler için verilen hibe desteklerine başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU

KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu, KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru süreci, adayların öncelikle KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimlerini tamamlamalarını ve eğitim sertifikalarını almalarını gerektirir.

Eğitim tamamlandıktan sonra, girişimciler iş planlarını ve projelerini sisteme yükleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvuru adımlarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilerin, KOSGEB tarafından verilen ve iş planı hazırlama, pazar araştırması yapma gibi konuları kapsayan eğitimleri tamamlamaları gerekmektedir.

 • İş Planının Hazırlanması

Girişimcilerin, iş fikirlerini detaylı bir şekilde açıklayan ve finansal projeksiyonları içeren bir iş planı hazırlamaları beklenir.

 • Online Başvuru

İş planı ve gerekli belgeler, KOSGEB’in e-hizmetler portalı üzerinden yüklenir.

 • Değerlendirme Süreci

Başvurular, KOSGEB uzmanları tarafından incelenir ve projenin uygunluğuna göre destek kararı verilir.

KOSGEB Başvurusu : https://www.ssk.biz.tr/kosgeb-basvurusu/

NOT: Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, iş planının detaylı ve gerçekçi finansal tahminler içermesi ve projenin yenilikçi yönlerini vurgulamasıdır. Ayrıca başvuruların belirlenen süre içerisinde tamamlanması ve gerekli tüm belgelerin eksiksiz olarak sunulması önemlidir.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ ŞARTLARI NELERDİR?

KOSGEB genç girişimci hibe desteği şartları 2024 yılında da aynı şekilde devam ediyor. KOSGEB tarafından belirlenen hibe kredi şartlarını taşıyan gençler başvuruda bulunabilir.

KOSGEB hibe kredi şartları şöyledir:

 1. Girişimcinin son 3 yıl içinde vergi kaydı olmamalı.
 2. Yapılacak iş konusunda bilgi sahibi olunmalı.
 3. Birinci derece aile yakınlarından başka bir kişi aynı işi yapmamalı.
 4. Daha önce sigortalı çalıştığı adreste iş yerini açmamalı.
 5. KOSGEB genç girişimci eğitimi almış olmalı.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

KOSGEB genç girişimci desteği evrakları eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Kurum tarafından 5 adet evrak hibe destek başvurusunda istenmektedir. Hibe desteği için gerekli evraklar şunlardır:

 1. E-Kobi beyannamesi (esnaflar için)
 2. KOSGEB taahhütnamesi
 3. İş planı
 4. KOBİ ticari kredilerinde talep edilen diğer belgeler (esnaflar için)
 5. Kursa katılma başvuru formu (girişimciler için)

NOT: KOSGEB tarafından ek belgeler talep edilebilir. Yukarıdaki evraklar genel olarak her başvurandan alınmaktadır. Sektörünüze ve projenize göre ek talepler olabilir.

2024 KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ NE KADAR?

KOSGEB genç girişimci hibe desteği 2024 miktarları alınacak destek türüne göre değişmektedir. KOSGEB, genç girişimciler için 2.000 TL ile 150.000 TL arasında değişen miktarlarda destek sunmaktadır.

KOSGEB genç girişimci hibe desteği güncel miktarları şöyledir:

 • Genç girişimcilere sağlanan hibe desteği: 150 bin TL
 • İşletme kuruluş desteği: 2 bin TL
 • Makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği: 18 bin TL
 • İşletme giderleri desteği: 30 bin TL

NOT: KOSGEB’in geçen yıl sağladığı destek miktarı 2024 yılında da değişmemiştir. Yıl içerisinde destek miktarlarında güncelleme olursa buradan sizlere güncel miktarları ileteceğiz.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

KOSGEB hibe desteği sorgulaması için KOSGEB’in resmi web sitesinde yer alan ‘Destek Başvurusu ve Uygulama Süreci’ bölümünden yararlanabilirsiniz.

Aynı şekilde E-devlet üzerinden de KOSGEB desteği sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için turkiye.gov.tr/kosgeb-isletme-durum-sorgulama adresinden KOSGEB desteği çıkıp çıkmadığına dair bilgi edinebilirsiniz.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEĞİ ÇIKMADI, NE YAPMALIYIM?

Eğer hibe desteği başvurunuz onaylanmazsa başvurunuzun reddedilme sebebini öğrenmek ve eksiklikleri tamamlamak için KOSGEB ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca başvuru sürecinde herhangi bir hata yapıp yapmadığınızı kontrol etmek ve gerekirse düzeltmek için başvuru rehberlerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB hibe kredi sonucu itiraz hakkı da bulunmaktadır. İtiraz için edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ adresine gidiniz. Burada yer alan ‘‘Destek Programları Başvurularına İlişkin Ret Kararına İtiraz Başvurusu’’ seçeneğine tıklayınız. Sizden istenen bilgileri eksiksiz doldurarak itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz.

KOSGEB GENÇ GİRİŞİMCİ HİBE DESTEKLERİ NELERDİR?

2024 yılı için KOSGEB’in genç girişimcilere sunduğu hibe destekleri, girişimciliği teşvik etmek ve ekonomik kalkınmayı desteklemek amacıyla çeşitli finansal yardımlar içermektedir. KOSGEB’in genç girişimcilere sunduğu destekler şöyledir:

 1. İşletme Kuruluş Desteği: Girişimcilerin iş kuruluş aşamasında karşılaştıkları masrafları karşılamak için geri ödemesiz olarak 2.000 TL’ye kadar destek sağlanır.
 2. Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis Donanım ve Yazılım Desteği: Girişimcilerin işletmeleri için gerekli makine, teçhizat ve yazılım alımlarında 18.000 TL’ye kadar destek verilir. Bu destek, 1. ve 2. bölgelerde %60, diğer bölgelerde ise %70 oranında uygulanır. Kadın girişimci, gazi, birinci derecede şehit yakını veya engelli girişimciye daha yüksek oranlarda destek sağlanır.
 3. İşletme Giderleri Desteği: İşletmenin giderlerini karşılamak üzere 30.000 TL’ye kadar geri ödemesiz destek sunulur.
 4. Sabit Yatırım Desteği: Girişimcilerin sabit yatırımlarını desteklemek için geri ödemeli olarak 100.000 TL’ye kadar finansman sağlanır.

Destekler, girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmeleri ve sürdürülebilir işletmeler kurmaları için önemli bir finansal kaynak oluşturur. 2024 KOSGEB genç girişimci hibe desteği başvurusu, şartları, evrakları gibi detayları sizlere aktardık. Soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.