emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2022 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu

2022 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu
09.12.2021

Ekonomik kalkınmanın yanı sıra istihdam sorunlarının çözümü için girişimciliği yaygınlaştırmayı hedefleyen 2022 KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği iş planlarını ödüllendirirken uygulamalı eğitimlerle yön verir. KOSGEB destek ve hizmet başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilebilir.

Genç Girişimci Desteği Nedir?

Sermeye sahibi olmadan iş yeri açmak veya mevcut işini geliştirmek isteyenler için sunulan Genç Girişimci Desteği, geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi avantajlarıyla sunulur. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından piyasa ihtiyaçlarına göre zenginleştirilen destekler 2022 yılı içinde 60.000 TL limite kadar yükseltilmiştir.

KOSGEB hibe destek ödemelerinin yapıldığı sektörler arasında genç girişimcilerin tercihleri;

 • Perakende ve toptan ticaret
 • Kuaför ve güzellik salonu faaliyetleri
 • Bilgi ve iletişim
 • Danışmanlık, tercüme ve reklam çalışmaları
 • Yiyecek hizmetleri
 • Aracı ve destek faaliyetleri üzerinde yoğunlaşmıştır.

İşletmenin KOSGEB resmi web sitesi üzerinden veri tabanına kayıtlı olması şartıyla başvuru işlemleri dijital ortamda gerçekleştirilebilir.

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Yararlanabilir

Genç Girişimci Desteğinden faydalanma şartlarından ilki yaş sınırlamasıdır. 18-29 yaş arasında olan yeni girişimciler geçmişte herhangi bir ticari faaliyete ortaklık yapmamışsa ve ilk kez şirket açıyorsa destek türlerine uygun başvuru işlemi başlatabilir.

 • Gelir Vergisi Kanununa göre kazanç istisnası kapsamında olanlar ve
 • 4/B BAĞ-KUR kapsamında 01.06.2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalananlar
 • Ticari ya da serbest meslek faaliyetleri kapsamında ilk defa mükellefiyet açanlar
 • Şahıs şirketi veya adi ortaklık kuranlar 1 yıl boyunca BAĞKUR prim desteği almaya hak kazanır.

İlgili tarihten önce işe başlamış olanlar, başka bir şirkette ortaklığı bulunanlar, daha önce vergi mükellefi olmuş ve kapatmış girişimciler, anonim veya limited şirketler sunulan destekten faydalanamaz.

KOSGEB Genç Girişimci Hibe Desteği Şartları

En çok ilgi gören teşvikler arasında Genç girişimci BAĞ-KUR prim desteği sayılabilir. Kendi işinin sahibi olmak isteyen gençleri destekleyen teşvik, yüksek vergi ve sigorta maliyetlerinin korkutucu olmaktan çıkıp itici bir motivasyon olmasını sağlar. 18 yaşını tamamlamış ve 30 yaşından gün almamış genç girişimcileri hedef kitle olarak belirleyen hibe desteği ekonomik kalkınma için önemi olduğu kadar istihdam sorununun çözümü için de değerlidir.

Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Genç Girişimci Desteğinden faydalanmak isteyenlerin başvuru öncesinde şirket kuruluş ve işe başlama tarihine dikkat etmesi gerekir. Şirket kuruluş tarihinden önce kredi başvuru sahibi veya ortaklarına ait kayıt dışı gelirin tespit edilmesi halinde cezai işleme ek olarak genç girişimci desteğinin haksız kullanım sebebiyle iadesi talep edilebilir.

e-Devlet Kapısı üzerinden;

 1. Bilgi Edinme Başvurusu
 2. Girişimci Destek Programı Başvurusu
 3. Teknik Danışmanlık Başvurusu gibi ihtiyaçlar karşılanabilir.

Genç Girişimci Hibe Destek Kredisi almak isteyenlerin girişimcilik eğitimi başarıyla tamamlaması, şirket kurulumunu eksiksiz yapması, iş planını hazırlaması ve KOSGEB jürisine anlatarak onay alması gerekmektedir. İnteraktif Vergi Dairesi hizmetleri aracılığıyla hazırlanacak başvuru dilekçesiyle ön çalışma tamamlanabilir.

Genç Girişimci İstisnası Nedir

Genç Girişimci İstisnası 2022 yılında uygulamaya alınmıştır. Faaliyet alanıyla ilgili takvim yılından başlayan teşvik 3 vergilendirme dönemi boyunca elde edilen toplam kazanca uygulanır. Gelir vergisinden muaf tutulması uygun bulunan tutar 75.000 TL’dir.

 • Genç girişimci BAĞ-KUR primleriyse 2022 yılı için 1 yıl süreyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanır.

Genç Girişimci İstisnasından faydalanmak isteyenlerin; ilk kez şirket kurmuş olması buna ek olarak 18-29 yaş arasında bulunması ilk ve aranan tek şarttır. 2022 yılı içinde bir şirket kuran genç girişimciler 2022, 2022 ve 2023 yılları için çıkacak gelir vergisi matrahından muaf tutulur. Ayrıca BAĞ-KUR prim masrafları da devlet tarafından karşılanır.

Genç Girişimci Bağkur Desteği

Genç Girişimci BAĞ-KUR desteği 12 aylıktır. 2022 yılı için geçerli olan en düşük BAĞ-KUR priminin 1.054,32 TL olduğu düşünüldüğü zaman yıllık toplamda 12.651,84 TL’lik zorunlu harcama şirket kasasından çıkmayacak anlamına gelir.

Genç Girişimci desteğinden yararlanan vergi mükellefleri şirket kurdukları tarihten itibaren 3 yıllık süreçte 75.000 TL’ye kadar elde edilen gelir vergisinden muaf tutulurlar. Gençlerin yolunu açarken, ekonomiyi her daim canlı tutmayı hedefleyen destek paketi, salgın şartları göz önünde tutularak piyasanın ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak hazırlanmıştır.

Genç Girişimcilerin Vergi Muafiyeti

KOSGEB Genç Girişimci vergi muafiyeti kendi işini kurmak isteyen girişimcileri teşvik amaçlıdır. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra sahip olunan bilgi birikimi ve donanımı serbest piyasaya entegre etmek isteyen gençler sunulan vergi muafiyeti ve prim desteğiyle işlerini belirledikleri hedefe çıkartana kadar rahat bir nefes alır.

 • 3 yıl boyunca sunulan vergi muafiyeti
 • Toplam 75.000 TL’lik iş hacmi için geçerlidir.

BAĞ-KUR prim ödeme desteğiyle birleştiği zaman gençler için cazip bir teklif olarak görünen destek, iş hayatına daha özgüvenli bir başlangıç için yeterlidir.

Genç Girişimci Hibe Desteği Başvurusu

Genç Girişimci Hibe Desteği başvuruları interaktif vergi dairesi üzerinden gerçekleşir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi uygulamalarına e-Devlet Kapısı üzerinden erişim sağlanabilir.

Mali müşavir desteği alarak şirket kuruluş ve dilekçeyle başvuru işlemleri eksiksiz ve kısa sürede tamamlanabilir. Başlatılan işlemin olumlu sonuçlanması halinde Genç Girişimci Hibe Desteğinden faydalanmak mümkündür.

Adrese teslim edilen onay yazısı ile SGK Genel Müdürlüğü BAĞ-KUR sigortalı tescil servisi üzerinden prim ödeme desteği alınabilir. Piyasa şartlarına göre güncellenen bilgiler için en yetkili ağız konusunda uzman bir mali müşavir olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.