Engelli

Engelli Ötv İndirimi

Ülkemizde engelli vatandaşların topluma geri kazandırabilmek adına ve onların aslında engellerinin engel olmadığını vurgulamak adına gerek devlet kadrolarında gerek özel sektörlerde engelli vatandaşlar için bir çok kadro açıldı. Bu durumun yanı sıra aynı zamanda başta sağlık alanında olmak üzere bir çok sosyal alanda da devlet engellilere imkanlar sağlamaktadır. Onların bakımı ile ilgilenen ebeveynleri de bu imkanlardan yararlanmaktadır. Bu imkanların oluşmasının amacı engellilerin de kendilerine ait bir hayatı olduğunu hatırlatmak ve onlarında bu toplumun birer parçası olduğunu onlara inandırmaktır. Bir çok engelli hastalığından ya da halinden dolayı asosyal olmayı, eğitim almamayı ve bununla beraber olabildiğince az toplum içinde bulunmayı tercih etmiştir. Ancak bu durum oldukça yanlış bir durumdur. Devlet ve halk bu durumun karşısında durarak engellilere imkanların sunulmasına ve bu imkanlardan yararlanılmasına sonuna kadar destek olmuşlardır.


Son zamanlarda özellikle yeni yıla girerken halkın en çok konuştuğu konulardan biri de yapılan zamlar oldu. Bu zamlar süreç içerisinde yavaş yavaş belirlendi. Bu konu ile ilgili yapılan açıklamalardan önce finans uzmanları özellikle özel araç alımında ÖTV vergisinin oldukça yüksek olacağı tahminlerini açıkladı. Bu nedenle de zamlar yürürlüğe girmeden önce araç satın almak isteyen kişi sayısı da çok oldu. Engelliler için de her zaman bu konuda ayrıcalık olduğu için araç almak isteyen engelli vatandaşlar bu durum ile yakından ilgilendi. Çok sürmeden uzmanlardan ve bilir kişilerden haber geldi. Önceden engelli vatandaşların araç alımına bir sınır yoktu ve aldığı araç fiyatının sınırlaması da hiç bir zaman koyulmamıştı. Sadece engelliler kendilerine tanınan haktan yararlanmak istediklerinde belli bir şarta uymaları ve ona göre vergi ödemeleri gerekmekteydi. Şimdi yeni gelişmeler ile birlikte Engelli Ötv İndirimi konusuna bir bakış atalım.

Engelli Ötv İndirimi Ne Kadar?

Engel oranı %90 ya da daha üzerinde olan taşıt alımlarındaki istisna ile birlikte engelli Ötv İndirimi ile ilgili yayınlanmış olan tebliğde bilgiler şu şekilde;

87.03 tarife pozisyonunda bulunan ve motor silindir hacmi 1600 santimetre küp ya da daha altında olan panelvan, binek otomobil, jeep, ATV, steyşın vagon, arazi taşıtı ve pick-up ve benzeri taşıtların,

87.04 tarife pozisyonunda bulunan ve eşya taşıma amaçlı olup motor silindir hacmi 2800 santimetre küp ya da daha altında olan pick-up, kamyonet, panelvan ve van ve benzeri taşıtların,

87.11 tarife pozisyonunda bulunan ve motor silindir hacmine bakılma gereği duyulmadan, motosikletlerin engel oranı %90 ya da daha üzeri olan engelli ya da maluller tarafından beş senede bir kez olma kaydı ile ilk iktisabı özel tüketim vergisinden müstesna olacaktır.

Bu istisnadan yararlanmak isteyenler için taşıtın özel tertibata sahip olması ve engelli ya da malul kişinin taşıtı bizzat kullanması koşulları aranmamaktadır.

Bununla birlikte engel oranı % 90 ya da daha altında olan taşıt alımlarında yukarıda yer alan bilgilerden farklı olarak 87.11 maddesinde bir farklılık bulunmaktadır.

87.11 tarife pozisyonunda bulunan ve motor silindir hacmine bakılma gereği duyulmadan, motosikletleri bizzat kullanma amacı ile engelli kişiye uygun hareket ettirici özel tertibatlar ile düzenlemiş olan engelli ya da malul kişilerin ilk iktisabı özel tüketim vergisinden müstesna olacaktır.

Bununla birlikte ilk iktisabı sağlanmış olan araçların deprem, sel, yangın, kaza ve heyelan gibi sebeplerden dolayı kullanılamaz hale gelmesinin ardından hurdaya ayrılması halinde kişiler bir kez daha özel tüketim vergisi ödemeden araç alabilirler.

Engellilik İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Engellilik indirimi uygulaması engelli ücretleri üzerinden gelir vergisi matrahlarının hesaplanması dikkate alınarak yapılmakta olan bir uygulamadır.

Bu indirimden engelli hizmet erbabı olanlar, engelli kişiye bakmakla yükümlü olan hizmet erbabı olanlar, bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunan serbest meslek erbabı ile engelli olan serbest meslek erbabı ve basit usulde vergilendirilmekte olan engelli kişiler yararlanabilir.

Engellilik İndirimi İçin Nereye Müracaat Edilir?

Engellilik indiriminden yararlanmak için Vergi Dairesi Başkanlığı’nda yer alan şehirlerde bulunan Başkanlıklara ve Başkanlık bulunmayan şehirlerde Defterdarlıklara başvurulmalıdır.

Bağımsız Vergi Dairesi yer alan ilçelerde ise Vergi Dairesi Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır.

Diğer ilçelerde ise Malmüdürlüklerine gidilebilir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. %90 engelli saglik raporu olan ve bakim evine yerleşecek olan hastamız adına otv indirimi hakkından yararlanarak araç almamız mümkün mü?

  2. ldh operasyonu sol l4-5de kronik nörejen tutulum mevcut kas gücleri sagda tam sol ehl-edc 4/5 t.ant 5/5%10 oran özürlülük toplam oran59 ötvden yararlanır sürekli b1 ehliyet var 78.102.47 kodlu otamatik vites 78 kodu ötvden yararlanıyormuyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu