emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engellilere Kredi

Engellilere Kredi

Dezavantajlı gruplar arasında yer alan engelliler, çok ağır kusurları olduğu takdirde iş gücü piyasasına katılamazlar. Ülkemizde yürürlükte olan kanunlarla tanımlanan birtakım maddeler uyarınca aslında şartları sağlayan şirketlerin, firmaların, fabrikaların ya da kamu kurum ve kuruluşların engelli çalıştırma zorunluluğu bulunsa da bu durum her zaman mümkün olmamakta ve gerçekleşmemektedir. Bu nedenle de engelliler için gelir kaynağı bulunmamaktadır. Eğer engelli olan bireyin çok kusurlu biz özrü ya da engeli yoksa bazı işlerde çalışabilmektedirler. Fakat bu işler için aldıkları ücret yeterli gelirleri onlara sunmamaktadır. İşte tüm bu nedenle bankalar ya da bazı mali nitelikteki kurum ve kuruluşlar engellilere kredi konusunda pek parlak davranmamaktadır. Engellilerin çektikleri krediyi ödeyebilecekleri maddi olanaklarının olmadığını düşünüp kredi vermeyebilirler. Tüm bu olumsuz durumlara rağmen engelli dostu olan ve engellilere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Engellilere Kredi konusundaki detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engellilerin dezavantajlı grupta yer aldığının farkında olan yetkililer engellilere kredi konusunda birtakım çalışmalar başlatmıştır. 2007 yılından bu yana sürdürülen bu çalışmalar sayesinde artık bazı bankalar özellikle de devlet bankası olarak adlandırabileceğimiz bankalar engellilere kredi konusunda yardımcı olmaktadır. Engellilere kredi konusunda yardımcı olan ilk banka Ziraat Bankası’dır. “Engelsiz Destek Paketi” olarak anılan engellilere kredi imkanı günümüzde pek çok engelli tarafından tercih edilmektedir. Ziraat Bankası’nın engellilere kredi vererek gerçekleştirmek istediği pek çok hedef vardır. Öncelikle ilk hedefleri engelli olan bireylerin maddi imkansızlıklar yüzünden toplumdan soyutlanmalarını önlemektir. Bunun haricinde kredi çeken engelli bireylerin ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamaya çalışır. Ayrıca engellilere kredi kapsamında verilen kredilerin de olabildiğince az masraflı olmasını sağlamaktadır. Örneğin engelli kredisinde faiz uygulamasını kaldırmışlardır.

Tüm bunların haricinde Ziraat Bankası’nın engellilere kredi kapsamında temelini oluşturan “Engelsiz Destek Paketi” BES olarak adlandırılan bireysel emeklilik sistemini de engelli bireylere sunmaktadır. Engelli olan bireyler çalışma hayatında ve iş gücü piyasasında çok fazla aktif olamadıklarından emeklilik onlar için neredeyse ulaşılmaz olan bir kavramdır diyebiliriz. İşte bu nedenle Ziraat Bankası kredi paketine bireysel emeklilik sistemini de eklemiştir. Tüm bunların haricinde “Engelsiz Destek Paketi” içinde sigortacılık uygulamaları da bulunmaktadır. Engellilere kredi veren bankalar kapsamında yer alan bir diğer banka ise Yapı Kredi Bankası’dır. Yapı Kredi Bankası da “Hizmette Sınır Yoktur” mottosu ile yola çıkmış ve engelli dostu olan bankalar arasındadır. Yapı Kredi Bankası ülkemizde 2008 yılında “Engelsiz Bankacılık Programı” ile engellilere kredi kapsamında hizmet vermeye başlamıştır.

Engellilere kredi veren bankalar arasında yer alan bir başka banka ise QNB Finansnank’tır. QNB Finansbank ise yola engelli bireylerin sosyolojik açısından toplumdan soyutlanmalarını ve dışlanmalarını önlemek ve onları topluma kazandırmak gibi düşüncelerle çıkmıştır. Ayrıca QNB Finansbank engelli bireylerin sosyo-ekonomik durumlarını değiştirmek ve geliştirmek, hayat standartlarını yükseltmek adına da engellilere kredi vermeye başlamıştır. QNB Finansbank engellilere kredi verirken onların engellilik yüzdesi ile aylık gelirlerinin olup olmadığına; eğer aylık gelirleri varsa bu gelirin ne kadar olduğuna bakmaktadır. Bu doğrultuda ise onlara kredi hizmeti sağlamaktadır.

Tüm bu unsurların ve bankaların yanı sıra engellilere kredi veren bankalar arasında Vakıfbank ve Halk Bankası gibi devlet bankaları da yer almaktadır. Aslında engellilere kredi veren hemen hemen her banka aynı düşünceleri paylaşmaktadır. İşte Vakıfbank ile Halk Bankası da engelli bireyleri topluma kazandırmak, gelir düzeylerini bir süreliğine arttırmak ve onların da piyasa ekonomisine katılımını sağlamak amacıyla engellilere kredi vermektedir.

Engelli Kredisi Şartları

Engellilere kredi ve engellilere kredi veren bankalar konusundan sonra engelli bireylerin bu kredilere ulaşmak için yerine getirmeleri gereken şartlardan da bahsetmekte yarar vardır. Öncelikle her bankanın engelli kredisi şartları değişiklik gösterebilmektedir. Her bankanın engelli bireyin kredi çekmesi için taşıması gereken spesifik ve özel şartları olabilmektedir. Fakat hemen hemen her bankanın engelli kredisi için ilk şartı kredi talebinde bulunan engelli bireyin gelirinin olmasıdır. Özellikle engelli bireylere devlet tarafından aylık olarak verilen engelli maaşı ya da engelli ödeneği bankalar için en önemli kıstaslardandır. Ayrıca engelli kredisi şartları kapsamında bir diğer şart ise engelli olan bireylerin sigortalarının en az 6 ay yatmış olmasıdır.

Engelli bireylerin kredi almak için birkaç sene boyunca çalışmaları gerekmemektedir. En az 6 ay yatırılmış olan sigorta yani en az 6 ay bir iş yerinde çalışmaları yeterlidir. Bunun yanı sıra engelli olan bireylerin engelli kredisi çekebilmeleri için gereken şartlardan bir diğeri ise kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu noktada engelli olan bireyin engelli maaşında ya da engelli ödeneğinde haciz olmaması büyük önem taşır. Engelli kredisi şartları kapsamında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise bireyin engel durumunun zihinsel değil fiziksel olmasıdır. Çünkü çoğu banka zihinsel engelli bir bireyi tamamen engelli olarak görmemektedir. Bu nedenle de engelli kredisi vermemektedir.

Yorumlar

 1. Erdoğan Önler dedi ki:

  Engellilere faizsiz konut vede ihtiyaç kiredisi veriliyormu ben sigortalıyım vede %50 engelli raporum var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef faizsiz kredi verilmiyor. Geliriniz değerledirilerek toki gibi projelerde öncelik tanınıyor.

 2. Onur Bozkurt Karadeniz dedi ki:

  Merhaba, kızkardeşim 36 yaşında %89 ağır engelli ve sürekli. Bakımı ile ben ilgileniyorum ve bakıcı maaşı alıyorum. Ancak kızkardeşim sadece babamdan kalan bağ-kur emeklilik maaşı alabiliyor. Babamın vefatından önce 2022 maaşı alıyordu ancak babamın vefatından sonra 2022 maaşı kesildi ve sadece babamdan geçen bağ-kur maaşı alabiliyor. Ayrıca benim sadece genel sağlık sigortam var, yani benim emeklilik vs gibi haklarım yok. Ne yapabilirim bilmiyorum bana genel bir bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.
  Saygılarımla