Memur Haberleri

İlkokul Mezunları Memur Olabilirler Mi?

Bir devlet kurumunda memur olmak günümüzde birçok çalışanın hayalini süslemekte. Bunun altında özel sektörün aksine düzenli çalışma saatleri, resmi tatiller ve kademe artırarak maaş artırma imkanı gibi sebepler yatıyor. Dönem dönem çeşitli kurumlara memur atanması yapılıyor. Lise ve üniversite mezunları memur olabiliyorken birçok ilkokul ve ortaokul mezununun aklında da ilkokul mezunları memur olabilirler mi sorusu yatıyor.

Günümüzde memur olmak iki şekilde mümkündür: merkezi atama ve açıktan atama. Merkezi atamada, ÖSYM tarafından orta öğretim(lise), ön lisans ve lisans düzeyinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda yapılır. Adaylar tercih ettikleri kurumlara ve kurumların aradığı puana bakılarak yerleştirilirler ve atamaları yapılır. Açıktan atamada ise, çeşitli bakanlık ve devlet kurumlarının kendi açtıkları ilanlara yapılan başvurular doğrultusunda yaptıkları sınav ve mülakatlar sonucu adayların ataması yapılır.

İlkokul Mezunları Memur Olabilirler Mi?

Evet, ilkokul ve ortaokul mezunları da memur olabilirler, yasal olarak bunu engelleyen bir durum bulunmamaktadır. Ancak, KPSS’nin orta öğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılan bir sınav olmasından dolayı ilkokul ya da ortaokul mezunu adayların bu sınava girip tercih yapması mümkün değildir. Sınava giremediklerinden dolayı merkezi atama yoluyla memur da olamazlar.

İlkokul ya da ortaokul mezunlarının memur olabilmesi için tek yol kurumların kendi yayınladıkları ilanlar aracılığıyla başvuru yapmaları ve açıktan atanmalarıdır. Ancak ne yazık ki birçok devlet kurumu ve bakanlık, memur alımı için yayınladıkları ilanlarda lise mezunu olma şartı aramaktadır. Fakat yine de, ilkokul ya da ortaokul mezunlarının aşçılık, terzilik, berberlik gibi bir meslekleri olması ve bu yetkinliklerini belgeleyebilecek olmaları açıktan atanma şanslarını artıracaktır.

İlkokul Mezunları İşçi Olabilirler Mi?

Memur olmasa da özel sektörde çalışmak istemeyen ilkokul ya da ortaokul mezunları kamu kurumları ya da bakanlıklar tarafından açılacak ilanlarla işçi olarak çalışabilirler. Bunun için İŞKUR kullanılmaktadır. Adaylar kendilerine bir İŞKUR üyeliği alıp oradan açılacak işçi ilanlarını takip etmeli, şartları kendilerine uyan ilanlara hemen başvurmalılar. Güncel iş ilanlarını görebileceğiniz bir linki yazımızın sonuna ekledik.

15 Temmuz’da FETÖ terör örgütü tarafından yapılan darbe girişimi ve sonrasında birçok memurun işten çıkarılması sonucunda başta Adalet Bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlık ve devlet kurumlarına sınavsız memur alındığı ile ilgili haberler çıkmıştır. Ancak bu haberlerin aslı yoktur, darbe girişimi sonrasındaki memur açıkları merkezi atama yani KPSS sonucuna göre yapılan atamalar aracılığıyla doldurulmuş ya da doldurulacaktır. Birçok bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamalar bunu doğrulamakta, sınavsız alınacağına inanan vatandaşlarımız hayal kırıklığına uğramaktadır.

İşkur’daki Güncel İş Alanları İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir