emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli İndirimi

Engelli İndirimi

Ülkemizde engellilere kendi hayatlarını kurabilme ve yaşamlarını sağlayabilme, eğitim, ulaşım ve bunun gibi daha birçok olanaklardan faydalanabilmeleri için tanınan engelli indirimi adı altında birçok indirim hakkı bulunmaktadır. Bu haklar sayesinde, gerek ulaşımda, gerek eğitim ya da yeme-içme gibi alanlarda, gerekse iletişimde bu indirimlerden yararlanabilmeleri mümkündür. Gün geçtikçe aslında engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları değişiyor veya artıyor. Bu da onlara birçok alanda öncelik sağlamamız gerektiğini gösteriyor aslında. Artık çeşitli alanlarda indirimler mevcut, gerek il gerekse ilçe merkezlerinden bu indirimler hakkında bilgi alabilir ve yararlanabilirsiniz.

Kamu Kurumları Tarafından Engelliler İçin Sağlanan İndirimler

Engelli Kimlik Kartı

Ülkemizde, engelli indirimi kapsamında, engelli vatandaşlarımız için aslında yapılan en büyük indirimlerden birisi engelli kimlik kartıdır. %40 ve üzeri engeli bulunan engelli vatandaşlar, engelli indirimi sayesinde bulundukları yerdeki İl veya İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurarak kendilerine bir engelli kimlik kartı çıkartabilir ve engelli indiriminden faydalanabilir.

Belediyeler Tarafından Yapılan Engelli İndirimleri

Bütün belediyeler tarafından engelli vatandaşlara su, ulaşım araçları, vapur gibi toplu taşıma araçlarının kullanıldığı hizmetlerde belirli oranlarda indirim yapılmaktadır. Bunları öğrenmek ya da yararlanmak için bulunduğunuz yerdeki belediyeye başvurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Engelli Yardımları

Ülkemizde birçok vakıf da engelli indirimi kapsamında engellilere yardımcı olmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından engelli vatandaşlar için çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Engelliler bulundukları ailede kişi başına düşen gelir muhtaçlık sınırını geçmediği sürece engelli indirimi kapsamındaki bu yardımdan yararlanabilir.

 Kredi Yurtlar Kurumu Engelli Hakları

Sadece ulaşım da değil eğitim alanında da engellilere engelli indirimi adı altında yardımlar yapılmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından %40 ve üzeri özrü bulunan engellilere hem burs ve hem de yurt başvurularında öncelik tanınmaktadır. Buna ek olarak, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından son yıllarda yapılan yeni yurt binaları engelli öğrencilerin kullanımına kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmakta ve hayata geçirilmektedir.

Devlet Tiyatroları ve Müzeler Tarafından Yapılan Engelli İndirimleri

Engelli vatandaşlarımıza sanat alanında da birçok indirim yapılmakta ve gerekli yardımlar sağlanmaktadır. Engelli vatandaşlarımız Devlet Tiyatrolarının gösterime sunduğu oyunları ücretsiz izleyebilmektedir. Bu haktan faydalanmak isteyen engelli vatandaşlarımız bulundukları yerdeki devlet tiyatrosuna gidip bilgi alabilir ve oyunları ücretsiz seyredebilirler. Ülkemizde bulunan müzelerde de engelli indirimi kapsamında indirimler bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen müzelere girişler “Müze ve Ören Yerlere Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” ile birlikte engelli ve refakatçisine ücretsizdir.

Engelliler İçin Özel Şirketler Tarafından Sağlanan İndirimler

Sadece devlet tarafından değil; özel şirketler tarafından da engellilere engelli indirimi kapsamında indirimler yapılmakta ve bunlara yenileri eklenmeye devam etmektedir. Bu indirimler sayesinde engelliler, gerek ulaşım, gerekse iletişim, eğitim, sanat gibi alanlarda indirimler alabilir ve günlük hayatına daha kolay bir şekilde yaşama imkanı bulabilir.

Şehirler Arası Otobüs Şirketlerinde Engelli İndirimi

Engelli vatandaşlara ulaşımda da indirimler ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan ulaşım araçlarından birisi de şehirler arası otobüs hatlarıdır. Bu hatlarda da engelli vatandaşlarımıza indirim yapılmakta ve yol boyunca ihtiyaçları olan yardımlar sağlanmaktadır. Şehirler arası otobüs yolculuğu yapacak %40 ve üzeri engelliler için tüm hatlarda bilet fiyatları üzerinden %30 indirim yapılmaktadır.

Türk Hava Yolları Engelli İndirimi

Türk Haya Yolları tarafından da engelli vatandaşlarımıza uçuşlarda indirim yapılmakta ve uçağa girişlerde yardım sağlanmaktadır. Engelli vatandaşlardan %40 ve üzeri özür oranına sahip olanlara; Türk Hava Yolları tarafından tüm iç hat uçuşlarında %25 indirim yapılmaktadır.

 

Cep Telefonu Tarifelerinde ve Türk Telekom’da Engelli İndirimleri

Üç büyük cep telefonu operatörlerinden olan Turkcell, Vodafone ve Avea, engelli vatandaşlara özel indirimler sağlamaktadır. Bu tarifelerin yanında Türk Telekom da engelli indirimi kapsamında engelli vatandaşlara indirim hakkı tanımaktadır. %40 ve üzeri engel oranına sahip olan engelli vatandaşlara Türk Telekom tarafından ev telefonları için ‘Sosyal Tarife’ adı altında bir tarife verilmektedir.

 Engelliler İçin Vergi İndirimleri

Gelir Vergisinde Sakatlık İndirimi

Engelli vatandaşlara yapılan indirimler yukarıda belirtilenlerle sınırlı değildir. Engelli indirimi kapsamında, çeşitli vergilerde de engellilere indirim ve kolaylıklar sağlanmaktadır. Bunlardan birisi de sakatlık indirimidir. Sakatlık indirimi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gelir vergisine tabi ücretli çalışan ya da serbest meslek kazancı elde eden engelliler ile ailesinde ücretli çalışan ya da serbest meslek kazancı elden eden bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan kişilere dolaylı yoldan verilen maddi bir kazançtır. Engelli vatandaşlara tanınan bu sakatlık indirimi ile engelliler ve engelli yakınları normalden daha az gelir vergisi öderler.

 Motorlu Taşıtlarda MTV Muafiyeti

Motorlu taşıtlar vergisi muafiyeti Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından engellilerin adına tescil edilen motorlu taşıtlarda normal şartlarda senede 2 kere motorun hacmine göre alınan MTV’nin ödenmemesi şeklinde uygulanan engellilere özel bir vergi muafiyetidir. Engelli vatandaşlarımız MTV muafiyetinden yararlanmak için vergi dairesi müdürlüklerine başvurmalıdırlar. MTV muafiyetinde Motorlu taşıtın motor hacminin ve engelli bireyin özür oranı ve türünün bir önemi bulunmamaktadır.

Konutlarda Emlak Vergisi Muafiyeti

Emlak vergisi muafiyeti, belediyeler tarafından yüz ölçümü 200 m²’yi geçmeyen ve tek meskeni olan) engelliler için emlak vergisinin %0 oranlı olarak ödenmesi (aslında ödenmemesi) şeklinde uygulanan bir vergi muafiyetidir.

 Engellilere Sağlanan Diğer Hak ve İndirimler

Bunların dışında da engelli vatandaşlarımıza birçok alanda indirim sağlanmaktadır. Engellilerin profesyonel spor yapabilmeleri için Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı engellilere özel spor federasyonları vardır. Engelli vatandaşlar buralara gidip gerekli hizmetlerden indirimli yararlanabilir. Seçim zamanları da engelli vatandaşlara yardımlar sağlanmaktadır. Seçim kurulları oy kullanılan yerleri oy kullanan engelli vatandaşlar için uygun hale getirmek zorundadır. Engelli vatandaşlar H sınıfı ehliyet alma hakkına sahiptir. Engelli vatandaşlarımıza iş hayatlarında da birçok kolaylık sağlanmaktadır. Türkiye İş Kurumu, bazı programlar kapsamında engellilere özel meslek edinme kursu açmakta ve işe yerleşmelerinde öncelik tanımaktadır.

 

İlerleyen teknolojiyle ve değişen çağa ayak uydurmak için engelli vatandaşlarımıza günlük hayatlarında karşılaşacakları zorlukları sıfıra çekmek ya da en aza indirgemek için hala birçok indirim yapılmakta ve araç gereçler geliştirilmektedir. Gelecekte de bu fırsatların engelliler için giderek artması lazımdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.