• Engelli Erken Emeklilik


  Özürlü Emeklilik Şartları

  Türkiye’de insanlar farklı sektörlerde işe başlarlar ve yasaların belirlediği yaşa sahip olduklarında iş hayatından ayrılırlar. İşe başladıkları tarihten itibaren sigortalı olurlar ve sahip oldukları sosyal güvencelerin şartlarına göre emekli olurlar. Bu şartlar sigortalılık süresi, bağlı olduğunuz sosyal güvencenin belirlemiş olduğu sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş gibi kriterlerden oluşmaktadır. İnsanların sahip oldukları sosyal güvence kapsamında emekli olduklarında, iş hayatında ödemiş oldukları sigorta primi ödemelerine göre belirlenen emekli maaşı bağlanır. Aynı zamanda sosyal ve sağlık alanında da bağlı olunan sosyal güvence kurumunun hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Malullük gibi durumlarda, yani iş hayatında herhangi bir kaza sonucu iş gücünün bir kısmını kaybetmiş olan insanlar için engelli erken emeklilik şartları belirlenmiştir.

  Engelli Erken Emeklilik Nedir?

  Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından engelli kişilere engelli erken emeklilik hakkına sahip olabilirler. Bu durumda emekli olmak isteyen bireylerde yaş şartı aranmamaktadır. Normal emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödemeleri, bireylerin engellilik oranına ve işe başladıkları tarihte yapılan sigortaya göre değişir, buna göre belirlenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen yasalar kapsamında, farklı sektörlerde çalışmış olan bireylere engelli erken emeklilik imkanı tanınmaktadır, bu imkan erkeklerde askerlik, bayanlarda ise doğum borçlanması imkanlarıyla gerçekleşmektedir. Bazı sektörlerde sigortalı çalışan bireyler de iş gücü yıpranma imkanıyla erken emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından engelli olan bireyler, engellilik oranına göre iş gücünün yüzde 80’ni kaybetmiş olan bireyler birinci derece engelli, iş gücünün yüzde 60’nı kaybetmiş olan bireyler ikinci derece engelli ve iş gücünün yüzde 50’sini ve daha düşük oranda olan bireyler üçüncü derece engelli olarak kabul edilmiştir. 2008 yılında yeni çıkan kanunlar kapsamında iş gücü yüzde 60 ve üzeri oranında yitirmiş olan bireyler birinci derece engelli, 50-59 arası oranda iş gücünü kaybetmiş olan bireyler ikinci derece engelli ve 40-49 arası oranında iş gücünü kaybetmiş olan engelli bireyler üçüncü derece engelli olarak değiştirilmiştir.

  SSK sosyal güvencesine sahip olan ve sigortalı çalışan engelli memur bireyler, yüzde 40 engellilik oranına sahip olmaları durumunda vergi indiriminden yararlanarak erken emeklilik hakkına sahip olabilmektedirler. Engelli bireyler, engelli erken emeklilik şartlarından olan yaş kriteri bu durumda geçerli sayılmaz, bu bireylerin sigortalılık süreleri 15 ya da 20 yıl olması ve sigorta prim ödemeleri 3600 – 4400 gün sayısına ulaşmış olması gerekmektedir. BAĞ-KUR sosyal güvencesine sahip olan engelli bireylere, engelli erken emeklilik hakkı 2008 yılından sonra tanınmıştır. Engelli olan bireyler engelli erken emeklilik hakkından yararlanmak için ilk olarak vergi indirimi almış olmaları gerekmektedir. Engelli erken emeklilik imkanı için defterdarlık veya ilgili vergi dairelerine bizzat başvurarak yapmaları gerekmektedir. Engelli olan bireyler ya doğuştan engelli olmuş olabilirler ya da çalıştıkları iş yerinde geçirdikleri herhangi bir kaza sonucunda iş gücünün bir kısmını kaybetmiş olabilirler. Bu durumda erken emeklilik için farklı şartlar uygulanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Malullük durumundan yararlanmak isteyen engelli bireylere, çalıştıkları işte herhangi bir iş kazası sonucunda iş gücünün yüzde 60’nı kaybetmiş olması durumunda malulen emeklilik imkanı tanınmıştır. Malullük durumunda olan engelli bireyler, engelli erken emeklilik şartları kapsamında en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 sigorta prim ödemelerine sahip olmaları gerekmektedir.
  • Özürlü olan bireyler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen yüzde 40 ve daha fazla oranda özürlülük raporuna sahip olması durumunda bu kişilere erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Özürlü bireyler işe başlama tarihlerine göre, sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı olması gerekmektedir ve bu durumda yaş şartı aranmaksızın erken emeklilik hakkına sahip olurlar.

  SSK-Engelli-Emeklilik-Hesaplama_fw_  tıkla sorunu sor

  Engelli Erken Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. erdal10 dedi ki:

   16.03.1998 memuriyette başladım memuriyete başlamadan önce 770 gün sigortam var 04.01.2017 tarihinde görevden ayrıldım çalışmıyorum nasıl emekli olabilirim izlenecek yol nasıl vergi indirimden emekli olabilirmiyim 25.05.2017 heyete girecegim alo 170 aradım emekli sandığınla ilgilenmiyoruz bilgi veremiyoruz diyorlar il sgk kurumuna gittim ordakilerde emekli sandığınla ilgilenmiyoruz bilgi veremiyoruz bilmiyorlar emekli olmak için nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olun lütfen. tşkler

  2. sercan caglar dedi ki:

   3. Derece engelli emeklisiyim. Calismaya devam ediyorum ancak sgk hizmet dokumunde pasif gorunuyorum.maas bordrosunda hersey tastamam cikiyor.aktif olup olmadigim bilgisine nasil ulasabilirim.tesekkur ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak sorgulayınız.

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  3. Salim dedi ki:

   Vergi indirimi alan kişi emekli olurken tekrar rapor alması gerekirmi.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.