emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Konut Kredisi Başvurusu 2023 Ekim Faizleri

Engelli Konut Kredisi Başvurusu 2023 Ekim Faizleri

2023 Ekim engelli konut kredi başvurusu ve faizlerini öğrenerek engelliler de konut kredisi başvurusunda bulunabilir. Engellilerin konut kredisi başvuru yapmasının önünde bir engel yoktur. 2023 engelli konut kredi başvurusu ve faizlerini öğrenen engelliler, bütçelerine uygun kredi seçeneklerini değerlendirebilir.

Bankaların engellilere özel bir kredi kampanyası yoktur. Ancak normal kredi kampanyalarından engelliler de yararlanabilir. Her banka, konut kredisinde farklı faiz oranları uygular. Vadeler de bankadan bankaya değişir.

Bankaların kredi kullanım şartlarını inceleyen engelliler, kredi için başvuru yapabilir. Bankalar, kredi başvurusu yapanların gelir durumunu inceler. Aynı zamanda kredi notuna bakar. Şartları uygun olanlar, kredi kullanma hakkı elde eder. Böylece engelliler de konut almak için gereken desteğe ulaşır.

Engellilere Konut Kredisi Veriliyor Mu?

Engellilere konut kredisi verilmesi önünde herhangi bir engel yoktur. Bankalar, engellileri diğer vatandaşlardan ayırmadan kredi kullandırır. Ancak gerekli şartlar sağlanmalıdır. Engellilerin gelir durumu, kredi kullanımı için yeterli olmalıdır.

Kredi kullanmak isteyen engellilerin geliri yeterli olmalıdır. Aksi takdirde kredi geri ödemelerinde gecikme yaşanır. Bu da uzun vadede borcun icra takibine düşmesine neden olur. Konut kredisi kullanmak isteyen engellilerin ilk olarak banka faizlerini incelemesi gerekir.

Bankaların geri ödeme tablosu da önemlidir. Bankalar, konut kredisinde belirli bir tutara kadar kredi verir. Konut fiyatlarının artması nedeniyle evin değeri kadar kredi kullanılması mümkün olmaz.

Engellilere konut kredisi veren pek çok banka vardır. Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalardan kredi alınabilir. Bunun yanı sıra özel bankaların da kredi kampanyaları vardır. Ancak kamu bankalarından daha düşük faizle kredi alınabilir.

PTT Engelli Kredi Şartları : https://www.ssk.biz.tr/ptt-engelli-kredisi-nasil-alinir/

Engelli Konut Kredisi Şartları

Engelli konut kredisinin şartları arasında kredi notunun yüksek olması vardır. Engellinin aylık gelirinin krediyi ödemek için yeterli olması gerekir. Başvuru yapan engellinin sicilinin temiz olması önemlidir. İcrada, takipte başka bir kredisi olmamalıdır.

Zihinsel engelli, ölümcül hastalığı olan kişilere kredi verilmez. Kredi çeken kişinin geri ödeme yapabilecek durumda olması gerekir. Kredi başvurusu durumunda başvuru sahibi gelir belgesini ibraz etmelidir. Sigortalı çalışıldığına dair belge sunulmalıdır.

Kimlik kartı ve kredi başvuru formu sunulmalıdır. Bankalar, başvurularını sunan engellilerin gelir durumunu inceler. Aynı zamanda kredi notu da incelenir. Buna göre kredi verilip verilmeyeceğine karar verilir.

Ev Alırken Engelli İndirimi Var Mı?

Ev alırken engelli indirimi vardır. Bu indirim, emlak vergisi kapsamında sağlanır. Engelliler, 200 metrekareden küçük konutları için emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir. Ancak bu muafiyet sadece tek konut için geçerlidir.

Engelliler için TOKİ kapsamında özel projeler düzenlenir. TOKİ projeleri kapsamında yapılan konutlarda engellilere %5 oranında bir kontenjan ayrılır. Engelliler, bu kontenjandan yararlanarak ev sahibi olabilir.

Ev alırken tapu harcında engelliler için bir muafiyet söz konusu değildir. Kredilerde de aynı durum söz konusudur. Bankaların engellilere yönelik özel bir konut kredisi kampanyası yoktur.

Engellilere Faizsiz Konut Kredisi Var Mı?

Engellilere faizsiz konut kredisi şu anda yoktur. Ancak bankalar, yeni açıklayacakları kampanyalarda bu tarz bir fırsat sunabilir. Faizsiz konut kredisi ile engellilerin ev alması, çok daha kolay hale gelir.

Engellilere faizsiz konut kredisi hakkından yararlanmak isteyenler, bankalara bizzat başvurabilir. Bunun yanı sıra internet şubeden ve mobil uygulamadan başvuru seçenekleri de vardır.

Engellilere faizsiz konut kredisi kampanyaları için bankaların duyurularını takip etmek gerekir. 2023 engelli konut kredi başvurusu ve faizlerini öğrenerek uygun zamanda müracaat edilir. Bu kampanyalar genellikle belirli bir süre ile sınırlıdır. Bu nedenle son başvuru tarihlerini kaçırmamak gerekir.

Başvurular sırasında kredi notu ve gelir durumuna göre değerlendirme yapılır. Değerlendirme neticesinde kredi onayı verilir.

Malulen Emeklilik Maaşları Tablosu : https://www.ssk.biz.tr/malulen-emekli-ayligi-maasi-ne-kadar-kimler-alabilir/

Engelli Konut Kredisi Faizi Ne Kadar?

Engelli konut kredisi faizi 2,84 ve 3,90 arasında seyrediyor. Bu tutarlar, faiz politikalarına ve bankalara göre değişebilir. Ancak faiz oranları, 2023 yılında geçmiş yıllara nazaran daha yüksek oluyor.

Konut kredisi kullanmak isteyen engellilerin ilk olarak faiz oranlarını inceleyerek karar vermesi gerekir. Aynı zamanda konut kredisinde vade sürelerine de dikkat etmek gerekir. Konut kredisinde tutarlar fazla olduğu için geri ödeme planının doğru oluşturulması önemlidir. Engelli konut kredisi almak isteyenlerin tercih ettiği bankaya başvuru yapması gerekir.

Engelli Konut Kredisi Hesaplama 2023 Ekim

Engelli konut kredisi hesaplama 2023 için tüm bankaların kredi hesaplama sisteminden yararlanmak gerekir. 500 bin TL tutarında kredi kullanımı halinde bankaların faiz oranları aşağıdaki tabloda yer alır. Ayrıca geri ödeme tutarı ve aylık taksitleri de tablodan inceleyebilirsiniz.

BankaAylık Faiz OranıAylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme Miktarı
Halkbank%3,5017.786,58 TL2.134,389 TL
Vakıfbank%3,3917.435,27 TL2.092,227 TL
Ziraat Bankası%3,4917.739,15 TL2.128,698 TL
Akbank%2,9915.398,83 TL1.847,859 TL
QNB Finansbank%2,9915.398,89 TL1.847,859 TL
ICBC%3,7919.170,79 TL2.300,494 TL
HSBC%3,9019.699,80 TL2.371,402 TL
ING%2,8414.710,72 TL1.765,290 TL
Fibabanka%3,2416.560,85 TL1.991,442 TL
Yapı Kredi%3,6918.691,67 TL2.243,000 TL

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası engelli konut kredisi başvurusu, internetten yapılabilir. Bunun için ziraatbank.com.tr adresine girmek gerekir. Ardından “İnternet Şubesi” yazan alana tıklanmalıdır.

Ziraat bankasından 500,00 TL engelli konut kredisi almak istediğinizde %3,49 faiz oranı ile kredi alabilir ve aylık 17.739,15 TL taksitlendirebilirsiniz.

ziraat ekim engelli

Halkbank Engelli Konut Kredisi Başvurusu

Halkbank engelli konut kredisi başvurusu yapmak için halkbank.com.tr adresine girilmelidir. Bu adrese girildikten sonra İnternet Şubesi kısmından “Bireysel” seçeneğine tıklanmalıdır.

Konut kredisi başvuruları, kısa sürede sonuçlanır. Başvuru sahipleri, bankaların çağrı merkezlerinden bilgi alabilir. Aynı zamanda internet şubesi ve mobil şube üzerinden de bilgi alınabilir.

Halkbankasından yeni evim konu kredisi başvurusu yaparak %3,50 faiz oranı ile kredisinizi alabilirsiniz.

halk eylul engelli
engelli konut kredisi başvurusu 2023 ekim faizleri 1
Yorumlar

 1. Kübra dedi ki:

  Bipolar bozukluk hastasıyım yüzde 40 engelliyim.çalışıyorum.meb de öğretmenim.konut kredisinden faydalanabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Faydalanabilirsiniz ancak mevcutta engellilere avantajlı bir kredi bulunmuyor.

 2. Nursima dedi ki:

  Merhabalar benm eşimin %40 engeli var engelli aylığı almıyor normal bi şirkette çalışıyor engelli kredisi alabilir ki konut icin

 3. Serkan dedi ki:

  Yönetici kardeş engelli kredisi diye birşey yok desenizya insanlara umut veriyorsunuz engelli maaşı devletin verdiği bir yardım parası ve aksi durumda banka engelli maaşına aciz koyamıyor desene.

  1. Birsen dedi ki:

   Merhaba ben fiziksel engelliyim yüzde 90 ben faydalanır mıyım acaba konut kredisinde

 4. Ünal dedi ki:

  Muhtaç engelli maaşıylada olabiliyormu

 5. Gül dedi ki:

  Her bankaya gittiğimizde öyle bişey yok diyorlar bu nasıl iş

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bankalar dönem dönem kampanyalar yapıyor. Mevcut dönemde yok ise sonraki dönemlerde bu ürünü tekrar sunma çalışmaları var.

 6. Aslı tanış dedi ki:

  Annemin yüzde 70 raporu var . Engelli konut kredisi çekebilir miyiz 48 yaşında kendisi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çekebilirsiniz ancak bankaların güncel kampanyalarını araştırmalısınız. Her bankanın kampanyası yok.

  2. Merve dedi ki:

   Merhaba yüzde 68 duyma problemim var 25 yaşındayım engelli raporu ile ev alabiliyormuyum

  3. Serkan dedi ki:

   Danışma kardeşin çekerde şartlarında söylesene neymiş aceba. Bankaralarin engelli kredisi yok desen de bu insanlar umut beklemese

  4. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özellikle engelliye özel krediler mevcutta yok. Ancak bazen kampanya yapılıyor bankalarda. Oldukça yazımızı güncellliyoruz.

 7. Nermin bolu dedi ki:

  Vakif ziraat ve halkbank engelli konut kredisi yok böyle bir faiz indirimi yok diyor sizler neye göre böyle bir bilgi veriyorsunuz

 8. Hamide istanbul dedi ki:

  Bizim 7 yaşında kızımız var onun üstüne alabilirmiyiz onunda yüzde 90 raporu illa 18 yasindami olması gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   engelli konut kredisi engelli bireyin adına çıktığından 18 yaş şartı aranmaktadır.

 9. Secil dedi ki:

  Eşim %45 engelli raporlu. 2020de emekli oldu. Bu şartlarla konut kredisine başvurabikir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli emekliler de Kredi başvurusu yapabilirler.

 10. Koray Tüysüz dedi ki:

  %62 engelim var. Toki konut başvurusu için ilk önce nasıl ve nereye başvurmam lazım ? Başvurursam kura ne zaman olur ? Bilgilendirebilir misiniz ?

 11. Dila dedi ki:

  Kızımin engelli raporu üzerine kredi cekebilirmiyim yuzd 60 şın ustunde

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Geliriniz var ise kredi çekebilirsiniz. Engellilere sağlanan avantajlardan yararlanabilirsiniz.

 12. Celalettin dedi ki:

  %42,engelli raporun var konut kredisi ala bilirmisin lütfen cevab bekliyorum cevab

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   %42 engel ile mali şartları sağlamanız durumunda kredi alabilirsiniz.

 13. Yılmaz dedi ki:

  Engeli /83 raporum

 14. Beyhan in dedi ki:

  % 95 ağır engelli ev hanımı olan eşi SGK emeklisi olan bir kişi raporundan dolayı indirimli konut kredisi alabilirmi

  1. Hüseyin acar dedi ki:

   %41 raporum var emekliyim 7500 maas aliyorum konut kredisi alabilirmiyim

 15. Hüseyin şenyurt dedi ki:

  Merhaba eşimin yüzde seksen iki raporu var yalnız hiç SGK primi yok şimdi giriş yapsak emekli olabilirmi sol tarafı felçli

  1. ERDOĞAN ÖNLER dedi ki:

   Emlak vergisi engellilerde kapsıyormu emlak vergisi geliri olmayan kadınlarında kapsıyormu vede emlak vergisi bidaha ödenecekmi geri alınacakmı emlak vergisi

 16. yaren dedi ki:

  engelli memur emeklisiyim 2 yıl önce sormuştum ziraat bankası engelli konut kredisi yok demişti emin misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   engellilere tanınan mevcutta bir kampanya yok. ancak zaman zaman çıkan kampanyalarda bilgilendirme yapıyoruz.

 17. DERYA YILDIZ dedi ki:

  Merhaba eşim % 70 engel raporu var böbrek nakli olmuştu.4 yıldır engelli memur ev almak istiyoruz faizsiz veya indirimli konut kredisi kullanabilir miyiz?

 18. t.özgün dedi ki:

  merhaba %46 engelliyim engelli kredisi çekebilirmiyim

 19. Gülnadiye Güler dedi ki:

  Merhabalar,
  Esim 78 yasinda %94 engeli bulunmakta.Yasi 75 in uzerinde oldugu icin kredi verilemiyormus.Benim yasim 71 onun adina benim kredi cekmem mumkun mu?

 20. Hasan dedi ki:

  Ziraat şubesine sordum böyle bisey yok dediler. Konut kredisini nasıl netliğe kavusturavagiz?

  1. Ali dedi ki:

   Bende birkaç bankaya gittim sordum öyle birşey yok dediler.

 21. Efe dedi ki:

  Benim zihinsel engeli oglum var 0/0 90 raporum var kiredi cekebilirmiyim

 22. Nilgün Dilmen dedi ki:

  Merhaba ben yüzde 69engelliyim ama engelli maaşı almıyorum.Bu arada babamdan emekli maaşı alıyorum evim yok ev için Kredi almak istiyorum. Birde kızım dan belli bir miktar aylık alıyorum..Neye göre başvuru yapabilirim ev kredisi ne kadar verilebiliyor saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşınıza, borçlarınıza ve evinizin kira olup olmamasına göre değerlendime yapılmaktadır.

 23. Nurgül dedi ki:

  Merhabalar oğlum %80 otizm roporlu agir ibaresi evet isaretli konut almak istiyoruz bankalarin sundugu engelliye faizsiz kredi imkanindan faydalanabilirmiyiz..?

 24. Şahin Yıldız dedi ki:

  Aradım müşteri hizmetlerine engelli konut kredi olmadığını belirttiler. Bu bilgiyi nerden aldınızı öğrenebilir miyim ? Neden millete yalan yanlış bilgiler paylaşıyorsunuz.

 25. Sevinç dedi ki:

  Oğlum 23 yaşında %70 zihinsel engelli onun adına bir konut almak istiyorum ..eşim ve ben emekliyiz..oğlumun çalışması mümkün değil konut krdeisi alma şansımız varmı…

 26. Emine Çalı dedi ki:

  Babam ve annem konusma ve duyma engelliler gece konduda oturuyolar babam belediyede sigortali temizlik iscisi %52 engelli kredi alabilir mi ?

  1. Mert kurt dedi ki:

   Benim çocuk engelli 18 yaş altında ona konut kredisi çıkar mı maaşlı

 27. Ömer ak dedi ki:

  gelir durumu olan bir engellinin bankadan bu tür saçma sapan şart koşan imkanları kullanması manasız
  üç beş kuruş verecekler diye bir sürü bk isteniyor
  birde utanmadan engelsiz kredi demişler

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   2017 yılında, engelli kredileri daha kolay ve düşük oranlarla veriliyordu. 2018 yılı içerisinde işlemleri çok zorlaştırdı bankalar.

 28. savas Altıok dedi ki:

  Engelliyim emekliyim evim yok ev almak icin engelli kredisi kullanabilrmiyim tskler.

 29. Yavuz dedi ki:

  İyi geceler ben babam adına bir soru sormak istiyorum. Babamın %65 engelli raporu var iş kazasından dolayı da hem sigorta hemde malulen emekli ve kendisi kirada oturuyor ve kredi çekip ev almak istiyor devlet destekli engellilere faiz oranı düşük kredi imkanı varmı varsa ne gibi prosedür izlemeliyiz şimdiden çok teşekkür ederim

 30. Metin alabaş dedi ki:

  Eşimin % 40 engelli raporu var…kamuda çaşiyor konut kredisi çekerken diğer vatandaşlara oranla düşük faiz oranında yararlanabilirmi ne gibi avantajları vsrmı..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yazımızda belirttiğimiz gibi bazı bankaların zaman zaman kampanyaları bulunuyor güncel kampanya olarak ziraat bankasının kampanyası devam ediyor http://www.ziraatbankasi.com.tr/tr/Kobi/Krediler/Pages/EngelsizDestekPaketi.aspx linkinden gerekli şartları öğrenebilirsiniz.

  2. Syda dedi ki:

   Engellıler ıcın konut kredısı oranı 099um altında mı olucak smdı?

 31. İlker Arıcı dedi ki:

  Merhaba,
  Kızım %98 Engelli…
  Onun oturacağı bir ev almak için engelli kredisinden yararlanmak mümkün mü?
  Tşk

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhabalar,

   Ziraat bankasının Engelsiz Destek Paketinden yararlanabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için en yakın ziraat bankası şubesine gitmeniz sizin için yararlı olacaktır.

  2. Fatih dedi ki:

   Merhaba, oğlum 5 yaşında %91 ağır enğel oranlı raporu var biz faydalanabilirmiyiz? Tesekkür ederim.