• Engelli Konut Kredisi

  Engelli bireyler, her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de birçok hakka sahiptir. Devlet, her sene engelli vatandaşlar için indirimler uygulamakta, onlara sosyal yaşamda destek olmakta ve hayatlarının kolaylaşması için yenilikler yapmaktadır. Bu yardımlarda ve yapılanlarda asıl amaç engelli bireyleri sosyal hayata katma ve hayat standartlarını yükseltmektir. Bu yardımlar kapsamında engelli bireylere krediler de verilmektedir. Biz de bu yazımızda engelli konut kredisi hakkında bilgiler vereceğiz.


  Engelli kredisi, engelli bireyleri desteklemek amacı ile verilmektedir. Engelli bireyleri hayata kazandırmak ve ayı zamanda da ekonomik hareketliliğin devamını sağlamak da amaçlanmaktadır. Engelli konut kredisine geçmeden önce konut kredisinin ne olduğuna ve özelliklerine bakalım.

  Konut Kredisi

  Konut kredisi, satın alınacak olan evin teminat altına alınması koşulu ile çeşitli bankalar tarafından bireylere bazı şartlarla verilen kredi türüdür. Konut kredilerinin vadesi ve faiz oranları bankalara göre değişebilmektedir. Bu konut kredileri özel olarak engelli bireylere de verilmektedir. Engelli bireylere verilen konut kredisi sayesinde engelli bireyler de ev sahibi olabilmektedir. Engelli konut kredisi adı altında verilen bu konut kredilerini almak için bazı şartları sağlamak gerekmektedir.

  Engelli Kredisi Veren Bankalar

  Ülkemizdeki birçok banka engelli kredisi vermektedir. Bankaların talep ettikleri şartları sağlayan engelli bireyler, başvurdukları takdirde engelli kredisi alabilmektedir. Engelli kredisi veren bankaların başında Vakıfbank, İş Bankası, Şekerbank, Halk Bankası, Finansbank ve Ziraat Bankası gelmektedir.

  Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi

  Engellilere kredi veren bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası, 60 aya varan vade imkanları ve uygun faiz oranları ile kredi. Bu krediyi alan engelli bireylere, Ziraat Bankası tarafından özel indirimler, destekler ve avantajlı paketler sunulmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Finansbank

  Engellilere kredi veren diğer bir banka da Finansbank’tır. Araç alımlarında, engelli bireylere devlet destekli krediler sunmaktadır. Bu krediler sayesinde engelli bireyler de hayatlarını daha kolay sürdürebilmektedir.

  Engelli Konut Kredisi Alma Şartları

  Engelli konut kredisi almak için belirlenmiş bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağladığı sürece bireyler başvuru yaptığında, bankaların değerlendirmesinden sonra engelli konut kredisi almaya hak kazanırlar. Eğer şartlar sağlanmıyorsa engelli konut kredisi almak için başvuran engelli bireyin isteği onaylanmamaktadır.

  Engelli konut kredisi almak için en geçerli olan şart engelli bireyin bir gelirinin olmasıdır. Diğer bir şart ise sigortalarının en az 6 ay yatmış olmasıdır, ayrıca engelli konut kredisi almak isteyen bireyin beyan edebileceği bir iş tanımı ve belgelenebilir geliri olmalıdır. Engelli konut kredisi almak için önemli olan diğer şartlardan birisi de engelli bireyin banka kredi notudur. Banka kredi notu ne kadar yüksek olursa, engelli konut kredisi alma ihtimali de o derece artar.

  Engelli Konut Kredisi Başvurusu

  Engelli konut kredisi başvurularının da nasıl yapıldığı önemlidir. Engelli konut kredisinin başvuruları ilk olarak internet üzerinden ya da banka şubelerinden yapılabilir. Başvuru eğer onaylanırsa bankalar tarafından talep edilen bazı belgelerle bankaya bizzat gidilmesi gerekmektedir. Engelli konut kredisi başvurusunda gerekli olan bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Engelli bireyin engel durumunu göstermekte olan rapor
  • Engelli bireyin maaş bordosu
  • Engelli bireyin gelir beyanı
  • Engelli konut kredisine başvuran engelli bireyin sigorta durumunu göstermekte olan belge ve belirlenen belgeler ile birlikte banka şubesine gidilmelidir.

  Engelli konut kredisi başvurusunda ayrıca bu belgelerin yanında ikametgah belgesinin de teslim edilmesi gerekir. Daha sonrasında engelli vatandaşlar engelli konut kredisi alabilirler.  tıkla sorunu sor

  Engelli Konut Kredisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sevinç dedi ki:

   Oğlum 23 yaşında %70 zihinsel engelli onun adına bir konut almak istiyorum ..eşim ve ben emekliyiz..oğlumun çalışması mümkün değil konut krdeisi alma şansımız varmı…

  2. Emine Çalı dedi ki:

   Babam ve annem konusma ve duyma engelliler gece konduda oturuyolar babam belediyede sigortali temizlik iscisi %52 engelli kredi alabilir mi ?

  3. Ömer ak dedi ki:

   gelir durumu olan bir engellinin bankadan bu tür saçma sapan şart koşan imkanları kullanması manasız
   üç beş kuruş verecekler diye bir sürü bk isteniyor
   birde utanmadan engelsiz kredi demişler

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    2017 yılında, engelli kredileri daha kolay ve düşük oranlarla veriliyordu. 2018 yılı içerisinde işlemleri çok zorlaştırdı bankalar.

  4. savas Altıok dedi ki:

   Engelliyim emekliyim evim yok ev almak icin engelli kredisi kullanabilrmiyim tskler.

  5. Yavuz dedi ki:

   İyi geceler ben babam adına bir soru sormak istiyorum. Babamın %65 engelli raporu var iş kazasından dolayı da hem sigorta hemde malulen emekli ve kendisi kirada oturuyor ve kredi çekip ev almak istiyor devlet destekli engellilere faiz oranı düşük kredi imkanı varmı varsa ne gibi prosedür izlemeliyiz şimdiden çok teşekkür ederim

  6. Metin alabaş dedi ki:

   Eşimin % 40 engelli raporu var…kamuda çaşiyor konut kredisi çekerken diğer vatandaşlara oranla düşük faiz oranında yararlanabilirmi ne gibi avantajları vsrmı..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda belirttiğimiz gibi bazı bankaların zaman zaman kampanyaları bulunuyor güncel kampanya olarak ziraat bankasının kampanyası devam ediyor http://www.ziraatbankasi.com.tr/tr/Kobi/Krediler/Pages/EngelsizDestekPaketi.aspx linkinden gerekli şartları öğrenebilirsiniz.

  7. İlker Arıcı dedi ki:

   Merhaba,
   Kızım %98 Engelli…
   Onun oturacağı bir ev almak için engelli kredisinden yararlanmak mümkün mü?
   Tşk

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Ziraat bankasının Engelsiz Destek Paketinden yararlanabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için en yakın ziraat bankası şubesine gitmeniz sizin için yararlı olacaktır.

  Sorunuzu Yazın