Haberler

Emeklilikte Yaş Düzenlemesi

Emeklilikte yaş düzenlemesi ile ilgili açıklamayı Bakan Mehmet Müezzinoğlu yaptı. Bakan Müezzinoğlu, “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla yaşını tamamlamalarını öneriyoruz, bunun dışında düzenleme yapmayacağız.” açıklamasını yaptı.


Emeklilik Yaşı Erkeklerde 60, Kadınlarda 52 Olacak

Bakan Müezzinoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerinden gelen soruları yanıtladı. Emeklilikte yaşa takılmış olan kişilerle alakalı soruları da cevaplayan Müezzinoğlu, Türkiye’deki 52 olan emeklilik yaşı ve 72 olan OECD ortalamasının 2036 yılına kadar erkeklerde 60 yaşına, kadınlarda da 58 yaşına dönüştürülmesi için çalışmalar yapıldığını belirtti. Bundan dolayı da, yaş ile sorunu olan vatandaşların yaşlarını tamamlamalarını gerektiğini de ekledi. Bilindiği gibi emeklilik kapsamındaki çalışma gününü tamamlayıp, şu an çalışmayan kişiler Sosyal Güvenlik kapsamının dışında kalmaktadır ve bu kişiler de sağlık hizmeti alamamaktadır. Bakan Müezzinoğlu bu konuda “Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda bu 53 liralık Gelir Testi’ne tabi olmadan Genel Sağlık Sigortası primini ödeyerek onlarda bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler. Ama yaşlarını beklemek ile ilgili bir çalışmamız söz konusu değil.” açıklamasını yaptı.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Merhaba babam 1945 doğumlu ve babamın 1200 gün primi var.İki yıl askerlik süresi var. Kulağı duymuyor ve 74 yaşında. Ssk ya başvurduk hastaneye yönlendirdiler ve sonuç babama rapor vermediler. Ne yapmamız gerekiyor

 2. 01/01/1989 yılında sigorta oldum suan 5821 güm oldu ne zaman emekli olurum 27/07/1970 doğum lum

  1. İbrahim Bey,

   spap uyku cihazı çalışma % 40 iş gücü oranınızda bir düşüş yaratıyor ise erken emeklilik için avantaj sağlar. Bunun için tam teşekküllü rapor almanız gerekecektir.

 3. merhaba 28/07/2000 sgk girişliyim
  30/08/1982 dogumluyum
  şu anda 4562 prim gün sayım vardır.

  özel sektörde çalışmaktayım
  25 yıl sigortalılık süresi ve 7200 prim gün sayısını doldurduğum tarihte emekli olabilrmiyim?
  tazminatımı alabilirmiyim?
  maaş için 60 yaşımı beklediğim takdirde maaş düşük mü bağlanır?
  çalışmaya devam edersem prim yatırmam gereklimidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu