Emekli Sandığı

Emekli Sandığı Dul Aylığı

Devlet, Sosyal Güvenlik Kurumunun getirmiş olduğu sistem sayesinde herkese eşit şartlarda yararlanabileceği sağlık hizmetlerini eksiksiz bir şekilde sunmaktadır. Sağlanan hizmetler doğrultusunda vatandaşlar bazı şartları sağladıkları takdirde bazı hizmetleri alırken bazıları ise alamayabilir. Bahsetmiş olduğumuz hizmetlerden bir tanesi de vefat eden kişinin çocuklarına bağlanacak olan yetim aylığı ile vefat etmiş kişinin eşine bağlanacak olan dul aylığıdır. Biz de bu yazımızda emekli sandığı dul aylığı konusunu işleyeceğiz.

Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Bu konuda dikkat etmemiz gereken tarih 1.10.2008 tarihidir. Bu tarihin öncesinde eşi vefat eden kadına çift aylık(hem kocasından hem de babasından) bağlanabilirken günümüzde sistemin işleyişi değişmiştir ve her iki aylığın birden bağlanması durumu ortadan kalkmıştır. Tarihin sonrasında eşi vefat eden kadın, hangi aylığı alacağını kendisi seçmelidir yani yüksek olan aylık yönünde tercihini kullanabilecektir.

Dul Aylığı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu başlıkta Emekli Sandığı dul aylığını alabilmek için gereken belgeleri işleyeceğiz ve yazımızın devamında yetim aylığına değineceğiz. Emekli Sandığı Dul Aylığı için gerekli belgeler:

 1. Ailenin kayıtlı bulunduğu Nüfus Müdürlüğünden talep edilecek Nüfus Kayıt Örneği
 2. Nüfus Kayıt Örneği doğrultusunda gerekli bilgilerin yazılacağı Kimlik Araştırma Belgesi
 3. Erkek yetimler eğer öğrenimine devam ediyorsa tasdikli Öğrenim Belgesinin Aslı
 4. Aylığın bağlanacağı kişinin 3 adet vesikalık fotoğrafı
 5. Kişinin vefat etmesi eğer emekli olduğu zaman aralığında olmuşsa, duruma ait özel belgede belirtilmesi ve sağlık karnelerinin gerekli kurumlara götürülmesi
 6. Erkek yetimler eğer öğrenimlerine devam etmiyorsa, durumlarını bildiren gerekli Kayyum ve Vasi İlamları. Ek olarak muhtaçlık belgeleri ve mal bildirim belgesi
 7. Gönderilmesi için hazırlanan belgelerin gerçeği ve gerekli kurumlarca onaydan geçmiş örnekleri
 8. Vefat eden kişinin annesi bekar/dul/boşanmış yani devam eden bir evliliği yoksa, madde 1, 2, 4 ve mal bildirim bildirgesi
 9. Vefat eden kişinin babası aylık talebinde bulunacaksa 1, 2, 4 ve mal bildirim bildirgesi ile sağlık kurumuna ait rapor istenmektedir.

Ayrıca yazımızın sonunda paylaşacağımız link üzerinden E-Devlet sisteminde kimliğinizi doğrulayarak muhtaçlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yetim Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Yetim aylığı bağlanırken, vefat etmiş kişinin çocukları için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar ise çocukların cinsiyetine göre yani kız veya erkek oluşuna göre farklılıklar gösterir. Eğer yetim aylığı alması düşünülen kız çocuğu evli değilse ve sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyorsa, belirtmiş olduğumuz bu iki şart gerçekleşmediği sürece ömür boyunca yetim aylığı almaya hak kazanabilir. Yetim aylığı bağlanacak çocuk erkek çocuğu ise, öğrenimine devam ettiği sürece (normal öğrenim için 18 yaş, yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaş) yetim aylığından yararlanabilir. Ancak yetim aylığı yalnızca vefat eden sigortalının çocuklarına değil aynı zamanda anne veya babasına da verilebilmektedir. Bu durumun söz konusu olması için ise, sigortalı kişinin sağlıklı olduğu zaman ailesinin geçimini sağladığı gerekli kurumlar tarafından tespit edilmelidir.

Dul/Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Dul veya yetim aylığı almak için hak sahiplerini bazı hesaplamalar beklemektedir. Sigortalı kişinin sağlıklı olduğu zaman almış olduğu aylık ikiye(Aylığın yarısı ve aylığın %25 olmak üzere) ayrılır. Çocuklar %25 miktarlık kısmını alırken eş ise aylığın yarısından ayrılan miktarı almaya hak kazanır. Eğer ailenin herhangi bir çocuğu yok ise, aylığın %75 lik kısmı doğrudan eşin almasına hak çıkacaktır.

İmam Nikahlı Eş Dul Aylığı Alabilir mi?

Vefat eden kişinin primi ödenmiş gün sayısına ulaştığı tespit edilirse, eşine dul aylığı bağlanacağını yazımızın başında belirtmiştik. Fakat bunun için eşlerin arasında yasal bir evlilik bağı olmalıdır ve gerekli kurumlarca, evliliklerinin yapılmış olduğu belgeler ile doğrulanmalıdır. Bu yüzden dini nikah ile evlenen çiftler veya birlikte yaşamaya devam eden çiftlerden, dul eşlere dul aylığı bağlanamaz. Konuya ek olarak belirtmek gerekir ki, eşinin vefatından önce boşanan çiftler de tıpkı imam nikahında olduğu gibi yasal evlilik bağları ile her türlü ilişkileri koptuğu için dul eşe dul aylığı bağlanamaz.

Dul Aylığı Neden Kesilir?

Bağlanan dul aylığının kesilmesine ise, dul eşin resmi nikah ile evlenmesi neden olmaktadır. Bu yüzden resmi kayıtlarda evli görünmeyip dul aylığı almaya devam eden çiftlerin tespiti için gereken çalışmalar yürütülmektedir. Dul aylığı alan eş, evliliğine son verdiğini resmi nikahlı eşinden boşandığı takdirde dul aylığı almaya devam edebilmektedir. Bunun için gerekli kuruma tekrar başvurması yeterli olacaktır. Bir durum daha söz konusu olabilir, eş vefat eden eski eşinden sonra bir evlilik daha yapmıştır ve yeni evliliğindeki eşini de kaybetmiştir. Bu durumda iki aylık alması mümkün olmaz. Her eşin yalnızca bir adet dul aylığı alma hakkı bulunmaktadır.

Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun dul aylığı verecek kişide cinsiyet ayrımı yapmadığından bahsedelim. Hükümlerde söz edilen hep “dul eş” ifadesi olmuştur. Hükümler gereğince hem kadınlar hem de erkekler dul aylığı alabilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Talep Dilekçesi Örneğini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

Muhtaçlık (Dul/Yetim Maaşı) Başvurusu Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

15 Yorumlar

 • Elif
  16.06.2020

  Babamdan dolayı annem ve iki kız kardeş dul aylığı alıyorduk. Annem de vefat edince benim ve kız kardeşimin maaşı yükseldi. Acaba ben aylık almaktan feragat etsem kız kardeşimin maaşı daha da yükselir mi? Oranlar nasıldır? Teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   16.06.2020

   Merhaba,

   Siz şu anda % 40 ar oranda maaş alıyorsunuz. Siz feragat ettiğinizde aynı oranda yükselmez. kardeşinizin oranı % 50 ye yükselir. % 30 luk kısmı kaybedersiniz. Mevcut durum sizin için daha avantajlı.

 • nimet koçaklı
  25.09.2019

  annem 1.3.1956-31.8.1968 yılları arasında toplam 12 yıl 6 ay emekli sandığına prim ödemiş. annem öldü benim de herhangi bir çalışmam yok. bu duruma göre annemin ödediği primler üzerinden maaş alabilir miyim?

  Cevapla
 • Zeynep
  05.09.2019

  Merhaba
  Babam 2005 yılında vefat etti tcdd emekliydi.esimden boşandım yetim aylığı için başvuruda bulundum mayıs ayinda ancak şuan basvurunuz bulunmuyor dediler.ne yapmam gerekiyor tam olarak sgk dan veedikleri formu doldurup ankaraya gönderdim ancak bu sonucla karsilastim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   05.09.2019

   Merhaba,

   Başvurunuzu tekrar yaptığınızda iadeli taahhütlü gönderin. elinizde kanıt olur.

 • REŞİDE
  09.05.2019

  babamız emekli sandığından emekli 2009 yılının mart ayında vefat etti .emekli maaşını annem 3 aydan 3 aya alıyor.burada sormak istediğim ablam 1,5 yıl önce eşinden ayrıldı. kendisi 1 yıl önce ssk dan emekli oldu ve maaşı bağlandı. şu anda ssklı olarak çalışmaya devam ediyor ev aldı kredi ödüyor.ama zor geçiniyor .asıl sorum annemin aldığı maaş düzenine dokunmadan nasıl dul aylığı alabilir.bildiğim kadarıyla devlete kalan %40 lık payı alabiliyormuş.ama yasalar değişiklk gösterdiği için tam emin değiliz Buradaki amaç annemi mağdur etmeden yardım almak istiyor.Bir nebze olsun ev borcu öderken rahatlamak için.

  Cevapla
 • Asuman
  13.02.2019

  EMEKLI SANDIGI YETIM AYLIGI
  Merhaba emekli sandigi yetim aylığı için belgelerin temini ve nereye müracat etmeliyim .Tşk. ler

  Cevapla
 • Saziye
  27.01.2019

  Babam oldu annemde yeni oldu ben bir kiz cocuk baska maasalicak kimse yok ben ne yapmaligim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   28.01.2019

   Merhaba,

   EN yakın sosyal güvenlik merkezi emeklilik servisine müracaat etmelisiniz. Gerekli form ve evraklar için size yardımcı olacaklardır.

 • Gönül Sen
  24.01.2019

  Ben Almanya da yasiyorum ve burada yarin gün sigortali calisiyorum.
  Babam emekli sandigindan emekli maasi alirken vefat etti.
  Ben bosanmis tek kiziyim.
  Babamin emekli maasini alabilirmiyim ?

  Cevapla
 • kenan
  22.12.2018

  merhaba ben kenan 27-05-1969 dogumluyum sigorta baslangicim15-04-1988 türkiyede toplam 640 günüm var 13-03-1991 tarihinden 01-10-2013 yilina kadar almanyada calistim ve2008 yilinda 3,5 dolar üzerinden borclanma yaptim 2008,ve 2013de toplam 4760 gün ödedim ama bu ödedigim günler 1991 den yukariya dogru degilde 2008 den asagiya dogru kayit edilmis bu normal mi ve maasimda etkisi ne olur.birde 2000 den önceki gün sayimi3600 güne tamamlamam maasimi ne kadar etkiler ve nekadar maas alirim tsk ederim…

  Cevapla
 • Ayşe Hn
  27.02.2018

  SSK Emeklisi olan babam 1994 yılında, Bağkur Emeklisi olan Eşim 2018 yılında vefat etti. Dul ve Yetim maaşlarının her ikisini de alabilir miyim?

  Cevapla
 • inci başar
  16.01.2018

  babam emekli sandığından emekli iken vefat etti.bende hala bağkurluyum.dulum.babamdan maaş alabilirmiyim.inci başar

  Cevapla
 • sakine kurtoglu
  01.11.2017

  babam emekli sandıgı mensubu iken vefat etti.ben kızıyım ve evli drgilim..ssk dan emekliyim…babamdan maaş alabilirmiyim ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.11.2017

   Sakine Hanım merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan SSK emeklisi olarak maaş alma hakkınız bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir