Haberler

YÜKSEK ÜCRETTE MAAŞ ALANLARA ÜZÜCÜ HABER!

paralar

Yüksek ücrette maaş alanlara üzücü haber geldi. Ali Tezel köşe yazısında yüksek maaş alanların zararda olduğunu yazdı. İşsizlik maaşı alınabilmesi için bazı şartlar bulunuyor. Ali Tezel’in köşe yazısına göre işsizlik sigortasından ödenek almak için bazı şartlar var. Bu şartlar;

  • Gazeteciler haricinde eğer kişi kendi isteği dışında işsiz kalıyorsa ödenekten yararlanır. Gazeteci ise kendi isteğiyle işsiz kalsa dahi ödenekten yararlanır.
  • İşsiz kalma durumdan 1080 gün (3 yıl) öncesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 600 gün prim ödemesi yapılmış olmalıdır.
  • Son 120 gün içerisinde çalışıyor olunması gerekmektedir.
  • Sizin adınıza vergi kaydı olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda  Ltd. Şti. ortaklığı ya da  AŞ’de ortak ya da yönetim kurulu üyesi olunmaması gerekmektedir.
  • Bir başka şart ise kendi çalışmalarınızla emekli aylığı almamanız gerekmektedir.
  • Son olarak da işsiz kaldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yapmanız gerekmektedir.

Ödenek Hesabı;

 600 gün primi olan 6 ay,  900 gün primi olan 8 ay, 1080 gün primi olan 10 ay, boyunca İŞKUR’dan işsizlik ödeneği alınabilir. Bu durumda en düşük işsizlik ödeneği 428 tl, en yüksek işsizlik ödeneği ise 856 tl dir.

Yüksek Ücret Alan Vatandaşlar Zararda Mı?

Sigorta primine esas kazanç asgari ücretin 6.5 katı olarak belirlenmiştir. Hesaplamalara göre yüksek maaşla çalışan kişi işsiz kaldığı takdirde ödenen işsizlik primlerini dahi alamamaktadır. Bu yüzden de işsizlik ödeneğinin esas amacı olan alıştığı yaşam koşullarına işsizlik döneminde yaklaşılamamaktadır.
Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir