Haberler

SGK Deprem Bölgesinde Prim Borçlarının Ödemesi Erteledi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem sonrasında 10 ilde büyük bir yıkım yaşandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük deprem felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçen doğal afet sonrasında tüm devlet kurumları başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve gönüllü de harekete geçti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen deprem sonrasında yeni bir karar alındı. Deprem bölgesinde bulunan ve depremden etkilenen kişilerin SGK prim borçlarını ödeme süreleri ile kuruma verilmekle yükümlü olunana belge, bilgi ve beyannamelerin verilme sürelerinin ertelendiği açıklandı.

PRİM BORÇLARI ERTELENDİ!

Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Adana’da çok sayıda can kaybına ve yıkıma neden olan deprem felaketi sonrasında birçok kurumdan destek gelmeye devam ediyor. Tüm Türkiye’nin seferber olduğu deprem felaketine ilişkin SGK tarafından da deprem bölgesindeki kişilere yeni destek açıklaması yapıldı.

Depremin meydana geldiği tarihten itibaren 10 ilde faaliyet gösteren iş yerleri ile bu illerde çalışan ya da ikamet eden sigortalılarının 6 Şubat ve 31 Temmuz 2023 tarihleri arsında ertelendiği aktarıldı. 6 Şubat’tan önce ödeme süresi dolan mevcut prim borçları ve 2023 Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait prim borçları, gecikme cezası ve gecikme zammı olmadan 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ertelendi.

BİLGİ, BELGE VE BEYANNAMELERİN VERİLME SÜRESİ ERTELENDİ!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruya göre, Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen deprem sonrasında depremden etkilenen tüm bölgelerde prim borçlarının ödenme sürelerinin yanı sıra bilgi, belge ve beyannamelerin verilme sürelerinin ertelendiği açıklandı.

Söz konusu iller için mücbir sebep hali ilan edildiği ve ilgili SGK ödemelerinde ve belge paylaşımında sürelerin ertelendiği duyuruldu. 5510 sayılı Kanun kapsamında yer alan ilgili madde uyarınca prim borçları ve bilgi, belge ve beyanname verme sürelerinde ertelemeye gidildiği aktarıldı. Deprem felaketinin yaralarının sarılmaya devam ettiği günlerde SGK başta olmak üzere birçok devlet kurumundan benzer duyurular yapılmaya devam ediyor.  

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir