ACİL SERVİSTEKİ PARA TUZAKLARINA DİKKAT! | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • ACİL SERVİSTEKİ PARA TUZAKLARINA DİKKAT!  acil servis

  Acil Serviste Para İsteyenlere Dikkat!

  Yasak olmasına rağmen bazı hastanelerin acil servislerinde, sosyal güvenlik kapsamında olmamasına rağmen ek ücret istenmekte. Mevzuata göre hastanelerin acil servislerinde sosyal güvenlik kapsamında olsun ya da olmasın ek bir ücret alınması kesinlikle yasak. Ayrıca çoğu özel hastanede acil durumun sona erdiğine dair bir taahütname imzalatıldığı üzerine şikayetler gelmekte. Bu durumu şikayet etmeniz durumunda ücretin 10 katı kadar ceza var.

  SGK, Sağlık Uygulama Tebliği, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık  genelgesine göre acil servise giden vatandaşlardan SGK katılım payı ve ek ücret alınması yasak. Eğer kişi SGK kapsamında değilse de acil serviste tedavisinin yapılıp SGK’ya faturasının götürülmesi yeterli oluyor.

  Şikayetinizi Bildirin!

  Parasız acil servis uygulaması SGK yetkilileri tarafından şöyle anlatıldı: “Herkes acile başvurabilir. Ama hekim muayene sonrası acil olmadığına kanaat getirdiğinde Sağlık Bakanlığı’nın ‘yeşil alan’ genelgesi kapsamına sokuyoruz. Orada 12 lira katılım payı ve ilave ücret ödenmesi söz konusu. Acilde yapılan tedavilerde hiçbir ilave ücret alınamaz. Şikâyet halinde ilave ücretin 10 katı tutarında para cezası uygulanır.

  Eğer acilde para istenirse ilk olarak SGK’ya (ALO 170), sonra Sağlık Bakanlığı’na (ALO 184), en sonunda da Maliye’ye (ALO 189) şikayetinizi bildirin.  tıkla sorunu sor

  ACİL SERVİSTEKİ PARA TUZAKLARINA DİKKAT! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.