Haberler

ACİL SERVİSTEKİ PARA TUZAKLARINA DİKKAT!

Acil Serviste Para İsteyenlere Dikkat!

Yasak olmasına rağmen bazı hastanelerin acil servislerinde, sosyal güvenlik kapsamında olmamasına rağmen ek ücret istenmekte. Mevzuata göre hastanelerin acil servislerinde sosyal güvenlik kapsamında olsun ya da olmasın ek bir ücret alınması kesinlikle yasak. Ayrıca çoğu özel hastanede acil durumun sona erdiğine dair bir taahütname imzalatıldığı üzerine şikayetler gelmekte. Bu durumu şikayet etmeniz durumunda ücretin 10 katı kadar ceza var.

SGK, Sağlık Uygulama Tebliği, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık  genelgesine göre acil servise giden vatandaşlardan SGK katılım payı ve ek ücret alınması yasak. Eğer kişi SGK kapsamında değilse de acil serviste tedavisinin yapılıp SGK’ya faturasının götürülmesi yeterli oluyor.

Şikayetinizi Bildirin!

Parasız acil servis uygulaması SGK yetkilileri tarafından şöyle anlatıldı: “Herkes acile başvurabilir. Ama hekim muayene sonrası acil olmadığına kanaat getirdiğinde Sağlık Bakanlığı’nın ‘yeşil alan’ genelgesi kapsamına sokuyoruz. Orada 12 lira katılım payı ve ilave ücret ödenmesi söz konusu. Acilde yapılan tedavilerde hiçbir ilave ücret alınamaz. Şikâyet halinde ilave ücretin 10 katı tutarında para cezası uygulanır.

Eğer acilde para istenirse ilk olarak SGK’ya (ALO 170), sonra Sağlık Bakanlığı’na (ALO 184), en sonunda da Maliye’ye (ALO 189) şikayetinizi bildirin.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Merhaba,

      Acil servislerde Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlarda sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir. Bunun haricindeki işlemlerde SGK anlaşmalı Özel Hastanelerde ücret ödersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu