• Emeklilik Dilekçesi Örneği


  Türkiye’de birçok alanda bulunan bakanlıklar vardır. Bunlardan biri de Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan ve sahip oldukları sosyal güvence ve birçok alanda sosyal hizmeti olan Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’de 16 Mayıs 2006 tarihinde yürürlüğe giren ilgili yasa ile 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile BAĞ-KUR, SSK ve Emekli Sandığı gibi tüm sosyal güvenlik kurumları devredilmiştir.


  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amacı, herhangi bir çalışma alanına sahip olan sigortalı çalışan bireylere, farklı sebeplerden dolayı geliri azalmış ise, onlara finansal destek amaçlı daha iyi yaşam standartlarına sahip olabilmeleri ve başka bir insana muhtaç olmaması gibi durumlar için kurulmuş bir sistemdir.

  Türkiye’de insanlar birçok sektörde uzun süre çalıştıktan sonra, bağlı oldukları sigorta güvencelerinin talep ettikleri şartların sağlanması durumunda, çalıştıkları sektörden ayrılıyorlar, yani çalışma süreleri sonlanmış oluyor. İnsanlar herhangi bir sektörde çalışmaya başladıkları zamandan, yasaların çalışan insanlara tanınan yaşa ulaştıklarında iş hayatından çekilme durumuna emeklilik denir. Yakın bir zamanda SGK çatısı altında toplanan BAĞ- KUR ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvencelere sahip olabilmeleri bireylerin çalıştıkları sektöre göre değişiklik gösterir. Mesela tarım sektöründe çalışan bir çiftçi BAĞ-KUR bağlı olup, BAĞ-KUR’un emekli olma şartlarını yerine getirir. Bu şartlar sigorta süresi, sigorta prim ödemesi gün sayısı ve emeklilik yaşıdır. Eğer kamu kuruluşlarında görev yapıyorsanız Emekli Sandığı sosyal güvencesine bağlı olursunuz.

  Emekli sandığı BAĞ-KUR sosyal güvencesinde olduğu gibi sigortalılık süresi, sigorta prim ödemesi gün sayısı ve yaş gibi şartlar SGK tarafından belirlenmiştir. Her iki sosyal güvencede de şartlar aynıdır fakat sigortalılık süresi birbirinden tamamen farklıdır. Bu durumda çalıştıkları kuruma, emekli olmak için emeklilik dilekçesi örneği vermeleri gerekmektedir. İnsanlar çalıştıkları zaman içerisinde sigorta işlemlerini başlatıp, sigorta güvencesinin belirlediği prim ücretini düzenli olarak ödeyip, prim gün sayısına ulaşıp ve belirlenen yaş aralığına ulaştıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli edilirler. Bağlı oldukları kuruma emeklilik dilekçesi örneği vermeyen kişilerin emeklilik talebi geçersiz sayılır. Emekli insanlara çalıştıkları süre boyunca, emeklerinin karşılığı olarak ve hayatlarını kimseye muhtaç olmadan geçirmeleri için üç ayda bir ya da tercihe göre her ay belirli bir miktar emekli maaşı verilir. Yazımızın devamında emeklilik dilekçesi örneği nereye verilir ve emeklilik dilekçesi örneği hakkında detayları bulabilirsiniz.

  Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıldır?

  Emeklilik dilekçesi örneği, farklı sigorta güvencesine sahip çalışanların gerekli emeklilik şartlarının sağlanması durumunda, çalıştığı kurumun emeklilik işlemleri için talep ettiği bir belgedir. Emeklilik dilekçesi örneğine bazı kurumlar tarafından beyan taahhüt belgesi ya da tahsis talep belgesi adı verilmektedir. Sigortalı bir şekilde çalışan kişi, emekli olabilme yaşını doldurmuşsa, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen çalışma süresini doldurmuşsa, sigorta prim ödemelerini eksiksiz gerçekleştirmişse ve gerekli olan prim gün sayısına ulaşmışsa emeklilik dilekçesi örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurur ve bu belge ile emeklilik talebini kuruma iletir. Emeklilik dilekçesi örneği Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştığında kurum gerekli işlemleri başlatır. Sigortalı çalışan emekli olabilmek için, kuruma teslim etmesi gereken emeklilik dilekçesi örneğini, çalıştığı kurumun ilgili departmanından kolaylıkla temin edebilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

  Emeklilik dilekçesi örneğinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi ile başlayan süreç, bireyin iş hayatıyla doğrudan bağlantılıdır. Çünkü emekli olmak isteyen kişi yalnızda bir ilde ya da tek bir iş yerinde çalışmış ise, emeklilik işlem süreci o kadar kısa sürede ve aynı kolaylıkla tamamlanmaktadır. Emekli olmak isteyen bireyin tek bir ilde ya da tek bir iş alanında çalışmış olması, emeklilik işlemlerinin de kısa sürede gerçekleşeceği anlamına gelmektedir. Sigortalı çalışan emekli olmak istediği zaman, iş hayatı farklı illerde ve farklı iş alanlarında çalışarak geçmiş ise emeklilik dilekçesi örneği ile başvuru yaptığı kurum işlemleri uzun sürede tamamlayacaktır. Çünkü bireyin talebi doğrultusunda emeklilik işlemlerini yapacak olan ilgili son kurumun, sigortalı çalışan kişinin tüm evrak ve tüm bilgilerini toplamak için uzun bir süreye ihtiyacı olacaktır. Bu bakımdan emekli olacak kişilerin bir an önce emeklilik dilekçe örneği ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Emekli olma işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu 15 gün gibi bir sürede tamamlanmaktadır ama kişiyle ilgili tüm belge ve bilgilerin toplanma aşamasının uzun süreceği için bu süre en fazla 3 aya kadar uzamaktadır.

   
  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Dilekçesi Örneği İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. SEBİHA BİR dedi ki:

   İyi günler 15 temmuzda iftiraya uğruyarak meslekten ihraç edildim.emekli olmak istiyorum .emeklilik yaşımı da yılımı da doldurmuştum .emekliliğe nasıl başvurabilirim

  2. Bekir dedi ki:

   Ne zaman emekli olabilirim

  Sorunuzu Yazın