ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekliler Tekrar Çalışırlarsa Maaşları Kesilir Mi?

Emekliler Tekrar Çalışırlarsa Maaşları Kesilir Mi?
14.06.2021

Pek çok emekli olan kişi emekli olduktan sonra ikinci kez çalışmak istemektedir. Ekonomik olarak emekli maaşı yetmeyen emekliler tekrar çalışırlarsa emekli maaşlarında kesinti yaşama ihtimalinden korkmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan pek çok vatandaş bulunuyor. 4a, 4b ve 4c kapsamında emekli olan kişiler emeklilik sonrası çalışma hakkını bilmemektedir.

Emeklilerin Çalışması Durumunda Ne Kadar Kesinti Olur?

Emekli olup tekrar çalışmaya ihtiyaç duyan vatandaş için 2016 yılı öncesine kadar emekli maaşlarında kesintiler oluyordu. 2016 yılı itibari ile emekli maaşı alırken çalışan kişilerden maaş kesintisi yapılma işlemi kaldırılmıştır. Bu yapılandırma ile emekli olanlar Sosyal Güvenlik Destek Primi hakkından yararlanabilirler.

Sosyal Güvenlik Destek Prim Borcu ise, emeklilik için ödemeleri gereken prim günü ve belirtilen yaşa gelinmesi halinde alınan emeklilik maaşı sonrasında tekrar çalışma halinde maaşın kesilmemesidir. Şöyle ki kişilerin emeklilik sonrası çalışması halinde işveren kişi adına çalışılması halinde kendilerinden kesilecek olan primdir.

Emeklilerin, emekli maaşlarından kesinti yapılmaz, yeni girmiş oldukları iş için alacakları sigorta primi için kesintidir. Kendi işini açacak olan emekli için 2016 yılı öncesi emekli maaşından %10 oranında kesinti yapılmaktaydı, 2016 yılı sonrası yeni genelge ile bu kesinti kaldırılmıştır.

Kişinin kendi iş yerini açması halinde emekli maaşından kesinti yapılmaz. SGDP borcunu ödeyen emekliler için emekli maaşları aynı şekilde verilmeye devem etmektedir. Kamuda çalışmaya başlayacak olan emekliler için emekli aylıklarından kesinti yapılarak çalışmaya devam edebilirler. İşçi olarak çalışmaya devam edecek olan emekliler için SGDP uygulanır.

Emeklilerin Çalışma Şartları Nelerdir?

Emekli olan kişiler için tekrar çalışma durumu bazı hususlara dayanmaktadır. Her emekli, kişisel ihtiyaç gereklilikleri kapsamında çalışma hayatına geri dönme durumunda kalırlar.

Emekli maaşı aldıktan sonra çalışmaya devam etmek isteyenler için,

 • Emekli olup tekrar çalışmaya başlayanlar için, ilk yapılması gereken 02 Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar SGK evrak kodu ile giriş yapacakları iş yerinin, işe giriş bildirgesi evrakı SGK’ya teslim edilir. Dikkat edilmesi gerek nokta, emeklilerin tekrar çalışma başvurusu yaparken 02 kod ile müracaat etmeyip 01 kodu ile müracaat etmeleridir.
 • 01 kodu ise Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar belgesidir. 01 Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar belgesi ile başvuru yapan emeklilerin emeklilik aylıkları kesilir. Emeklilik aylıklarının kesilmemesi için 02 Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar belgesi ile başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Bir sonraki aşama, işe giriş yapan emeklinin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ve Aylık Prim ve Hizmet Belgesi aynı şekilde 02 Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar belgesi ile teslim edilir.

Emekliler Çalışırsa Ne Kadar Sigorta Primi Ödenir?

Emeklilik sonrası çalışmaya devam edenler için maaşlarında kesinti olmayacağı biliniyor. Fakat yeni girecekleri iş yerinin bağlı olduğu sosyal hizmet kurumu türüne göre değişmektedir. 4A, 4B ve 4C üzerinden işe başlayacak olan emekliler için prim kesintileri yeni işlerinin bağlı olduğu kurum tarafından kesilir. Daha detaylı olarak,

4/1a SGK kapsamında işe başlayacak olanlar için, emeklinin emekli maaşı alıyor olması halinde yeni bir işveren ile çalışıyorsa Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesini işvereni ödemek durumundadır. Bu bağlamda, sigortalı kişiden %22,5 oranında, işverenden ise %7,5 oranında çalışanın maaşından kesilir. Toplamda %30 oranında SGDP prim kesintisi olur.

Emekliler Ne Kadar Bağ-Kur Primi Öder?

4/1b Bağ-Kur kapsamında olanlar için prim ödemeleri, emekli olan kişinin kendi iş yerini açması halinde Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemesini kendisinin yapması gerekmektedir. 4447 sayılı kanun kapsamında Bağ-Kur sigortası ile çalışmaya geri dönecek olanlar için almış oldukları aylığın %10 kısmını SGDP kesintisi uygulanır.

Bu kanun 1 Ekim 1999 yılında yasaya geçmiştir. 4/1b kapsamında kendi iş yerini açan emekliler için, 4956 sayılı kanun ile tekrar bir düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre, Bağ-Kur emeklileri SGDP primlerini ödüyorlardı. Artık Emekli Sandığı, SGK ve özel banka sandıklarına göre aylık maaş alanlar yani 4/1b sigorta kapsamında işe başlayanlar SGDP’ye bağlı olmuşlardır.

4/1b kapsamına gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkârlar için 28.01.2004 tarihinde 12. gelir basamağının %10 oranında SGDP vergisi alım işlemleri başlamıştır. Emekli ve bağımsız çalışanlar, SGDP prim borçlarını Bağ-Kur ile ödemek durumundadır.

Emekli olan kişilerin 4b kapsamında çalışmaya başlamaları durumunda SGDP prim kesintileri sabit bir tutarda değil, kişinin aylık olarak aldığı gelirine göre hesaplanmaktadır. Tüm bu oranlara göre, 2008 yılında %12, 2009 yılında %13, 210 yılında %14 ve 2011 yılında %15 prim kesintisi işlemi gerçekleşmiştir.

2016 yılında alınan 6663 sayılı kanun ile yeni düzenlemeye geçilmiştir. Bu düzenlemeye göre SGDP prim kesintisi tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu bağlamda emekli olan vatandaşların emekli maaşlarından Sosyal Güvenlik Destek Prim kesintisi uygulaması ile kesinti yapılmadan ödemeleri tam yapılmaktadır.

Emekliler Çalışırsa Tekrar Emekli Olabilir Mi?

Emekli olan kişilerin en çok merak ettikleri bir diğer konu da ikinci kez emeklilik hakkı olup olmadığıdır. Emekli olup çalışmaya devam eden vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Destek Prim kesintisi uygulanmaktadır. Bu uygulamaya bağlı olarak kişilerin emekli maaşlarından kesinti yapmadan ikinci işleri için almış olduğu sigorta üzerinden kesinti yapılmaktadır.

Emekli olan kişiler emeklilik öncesi çalışma hayatları boyunca kesintiye uğramayan primleri sayesinde emekli olabilmişlerdir. Söz konusu ikinci emeklilik için kişinin çalışmış olduğu yerden prim alabiliyor olması gerekir.

Fakat emeklilik sonrası çalışma kapsamında kişiler primlerini Sonuç olarak, emekli olan kişinin tekrar emekli olabilmesi mümkün değildir. Emekli maaşı alan ve sigortalı bir işte çalışan vatandaşın biriktirmesi gereken primler bulunmamaktadır.

Erkeklerde Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Emeklilik süreleri kadınlarda ve erkeklerde değişiklikler göstermektedir. Erkek çalışanların emeklilik koşulları kadınlara göre daha farklıdır. Yeni düzenlemelere göre erkeklerin emeklilik yaşları daha ileri tarihlere uzatıldı. 1999 tarihine kadar erkek çalışanlar için emeklilik yaşı 43 olarak belirlenmişti.

Daha sonra bu yaş ve ödenecek prim günleri artmıştır. En son düzenlemeye göre yani 2008 tarihinden sonra emekli olacak kişiler için emeklilik yaşı 65 olarak belirlenmiştir. Emekli olmak isteyen erkek çalışan için bilinmesi gerek hususlar mevcuttur. Bunlar yaş, işe başlama tarihi ve en önemlilerinden biri prim borcu olarak çeşitlenebilir.

Detaylarıyla anlatılacak olursa,

 • 1976 yılı öncesi sigorta başlangıcı olan erkekler için, 55 yaşını doldurmuş ve 5000 gün primini tamamlamış olmalı.
 • 1999 yılı sonrası sigorta başlangıcı olan erkekler için, 60 yaşını doldurmuş ve 7000 gün primini tamamlamış olmalı.
 • 2008 yılı sonrası sigorta başlangıcı olan erkekler için, yenilenen düzene göre normal emekli olabileceklerdir. Sigortalı erkek çalışan, 7200 gün primini tamamlaması gerekmektedir. Kişilerin sigortasının başlama tarihi emeklilik yaşında değişiklik gösterebilir. Erkek çalışanlar için en yüksek 65 yaşında emekli olmaları ve 7200 gün prim yatırmaları gerekmektedir.
 • SGK kapsamında emekli olacak erkekler için, 5400 prim gününü tamamlamaları gerekmektedir.

Kadınlarda Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Kadın çalışanlar için emeklilik yaşı, erkek çalışanlar gibi işe başlangıç zamanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Sigortalı kadın çalışanlar için emeklilik yaşı da yıllara göre değişiklik göstermektedir.

Detaylı olarak kadın çalışanların emeklilik şartları,

 • 2008 tarihi sonrası sigorta başlangıcı olan kadın çalışanlar, 7200 gün prim tamamlaması ile 58 yaşında emekli olabiliyor.
 • 3600 prim günü ve 15 yıllık sigortası bulunan kadın çalışanlar, 2002 yılından önce bu süreyi tamamlamışsa 50 yaşında emekli olabilir. 2011 yılı sonrasında tamamlamış ise 58 yaşında emekli olabilir.
 • SGK kapsamında sigortalı olan kadın çalışanların sigorta girişleri 1999-2008 arasıysa, 4500 prim günü ve 25 yıllık sigorta toplamı ile 58 yaşında yaş haddinden emekli olabilmektedirler.
 • İsteğe bağlı olarak emekli olmak isteyen ev hanımları için de 50 yaşını doldurmuş olmaları ve 7200 günlük primlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Prim gününü ve yaş sınırını doldurmuş olan çalışanlar emekliye ayrılmaya hak kazanmıştır. Emeklilik için başvuru yapılması halinde işlemler başlayacaktır. Emekliye ayrılacak kişi başvuru işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapmalıdır. Emekli adayları SGK’nın emeklilik işlemleri için belirtilen birimine giderek bilgi alabilirsiniz.

Emeklilik müracaatı için izlenmesi gereken yol,

 • SGK’ya kimlik belgeniz ile giderek, prim ve yaş durumunuzu bildirmeniz gerekmekte.
 • Yetkili kişinin evrakları incelemesi sonucu onay verirse, kişiye Emekli Olur yazısı verir. Bu yazıda Emekliliğe Hak Kazandığınız Tespit Edildi yazar.
 • Emekli Olur yazısını çalışmış olduğunuz kurumun İnsan Kaynakları Departmanına teslim etmeniz gerekmektedir.
 • İş yerinin vermiş olduğu işten çıkış belgesi ile Emekli Olur yazısını tekrar SGK’ya başvurmanız gerekir.
 • SGK’ya yapmış olduğunuz ikinci başvurunun ardından Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi doldurmanız gerekiyor.
 • SGK tarafından Yaşlılık Tahsis No kartı verilir. Bu kart ile SGK internet adresinden emeklilik başlangıç zamanınızı takip edebilirsiniz.

4A Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Emeklilik hakkı bulunan vatandaşlar yıl içerisinde birkaç defa ikramiye almaktadır. Emeklilik ikramiyeleri kişilerin önceki hizmet sürelerine ve hizmet kıdemlerine göre değişiklik göstermektedir. Yıl içerisinde maaş zamları ve enflasyon rakamlarına göre emeklilik ikramiye tutarları belirlenir.

4A emekli ikramiyesi kapsamında emekli olacak kişi için kıdem ve çalışma süresi esas alınarak hesaplama yapılır. Bunun sonucunda 4A emeklisi için toplu para ödenir. Emekli ikramiyesi hesabı yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle, görevden ayrılmış oldukları tarihi esas almalıdır. 4A emeklileri işten ayrıldıkları zamanki emeklilik prim ve maaşları ile emeklilik maaş katsayısını kullanarak hesap yapabilirler.

Hesaplama yaptırmak isteyenler de,

 • SGK web sitesi aracılığı ile bu hesaplama yapılabilir.
 • SGK ‘ya fiziksel olarak giderek de hesaplama yaptırabilirsiniz.
 • Son olarak da e-devlet sistemi üzerinden bu hesaplamayı öğrenebilirsiniz.

Emekliye bayram ikramiyesi de yılda iki defa 1000 TL olarak verilmekteydi. Yeni zamlarla bayram ikramiyeleri 1100 TL olmuştur.

4B Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

Bağ-Kur üzerinden emekli olan kişiler için ikramiye tutarı kişilerin konumlarına, yaşlarına ve emeklilik primlerine göre değişiklik göstermektedir. Bağ-Kur emeklilik ikramiye hesabı için SGK we sitesi üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca bağlı olduğunuz SGK birimine giderek de bu sorgulatmayı yapabilirsiniz.

E- devlet sistemi de bu sorgulatmayı yapabileceğiniz bir başka aracıdır. Buradan da kişisel bilgilerini girmeniz halinde sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca 4B emekli bayram ikramiyesi alacak olan kişiler de sene de iki defa bu ikramiye hakkından yararlanmaktadır. Yeni zamlarla birlikte emekli ikramiyesi 1100 TL olmuştur.

4C Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

4C yani Emekli Sandığı’na bağlı olan kişiler için emeklilik ikramiyesi yine kişilerin emekli olmadan önceki sigorta başlangıçları ve prim günleri için farklılık gösterir. Emekli Sandığı’na bağlı olan kişiler 4C emekli ikramiyeleri için sorgulamayı yukarıda da belitmiş olduğumuz yollar ile öğrenebilirler. 4C emekli bayram ikramiyesi de 1100 TL olarak verilmektedir.

Bu yazı kapsamında emeklilerin tekrar çalışması ile maaş kesintisi durumu yaşayıp yaşamayacağı ve emeklilikle ilgili tüm bilgiler derinlemesine anlatılmıştır.

Yorumlar

 1. cüneyt dedi ki:

  belediyede işçi statüsünde çalışırken emekli olucam.emekli olup devem edersem maaşlarımda kesinti olurmu.

 2. GÜRCAN dedi ki:

  4a eyt ile emekli oldum.Sözleşmeli öğretmen olarak 4b ye atanma durumum söz konusu atanırsam emekli aylığı kesilmeden çalışabilir miyim?4c ye geçerse durum ne olur?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli olduktan sonra çalışabilirsiniz. Maaşınız kesilmez Her iki durumda da.

 3. MELTEM E. dedi ki:

  Eyt ile 4a emekli oldum.MEB Sözleşmeli öğretmen 4b ile atanırsam emekli maaşım kesilir mi?4c olursam durum ne olur?

 4. Gürcan ERGÜN dedi ki:

  EYT ile 4a emekli oluyorum.Emekli olduktan sonra sözleşmeli öğretmenlik (4b) mülakata çağrıldım.Kazanırsam 4b sözleşmeli öğretmen olarak, atanıcam 3 yıl sonunda kadroya memur statüsü 4c olarak geçiliyor.Her iki durumda da önceki kazanmıs olduğum 4a emekli aylığım da herhangibir kesilme olur mu?

 5. Fatma karakuş dedi ki:

  Ssk emeklisi olduktan sonra belediyede işci statüdünde çalışırsam emekli maaşım kesilir mi.belefiyeler kamu görünüyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır kesilmez. Kazanılmış hakkınız kaybolmaz.

 6. Bilal dedi ki:

  4/c kapsamında emekli olunduktan sonra tekrar sigortalı çalışmaya başlanırsa alacağı ücretten icra kesintisi yapılırmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet icra kesintisi yapılır.

 7. derya dedi ki:

  emekli maaşım için başvurdum uyg.sgk linkinden maaş hesapladım fakat çalışmaya devam edeceğimden maaşım ne kadar kesintili olarak elime geçer?

 8. Hediye özçelik dedi ki:

  Hüküm giyen bir kişi cezası bittikten sonra içerde kaldığı süreyi sigortalı olmak için borçlanma yapabilirmi

 9. Mutlu dedi ki:

  2018 Kasım ayında yeni engelli raporu aldım. Yüzde Altmış dört. Sigorta gün primim hesaplarıma göre on bir ay sonra doluyor. Emekli işlemleri yapılırken tekrardan heyete girmem gerekiyor mu? Cevabınız için teşekkür ederim.

 10. Ali dedi ki:

  Halen 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının c bendi gereğince İl Encümen Üyesi olarak görev yapmaktayım. 03.03.2017 tarihinde yaş haddinden emekliye sevk edildim. Prim günümün yetersiz olmasından dolayı Toptan ödeme tarafıma ödenmiştir. 03.03.2017 tarihinden itibaren 30.08.2018 tarihine kadar sgk kesintisi yapılmaktaydı sağlık hizmetim devam etmekteydi 2019 marta ayına kadar encümen üyeliğim devam edecektir. 65 yaşını doldurduğum için sgk kesintileri yapılmıyor ama sağlık sigortamda kesildi seçimlere kadar sağlık sigortası nasıl yaptırabilirim.

 11. Halil Açıkbaş dedi ki:

  2014 yılında tarım bakanlığından emekli oldum tekrar ziraat odasi başkanı olarak görev alacağım emekli maaşımı etkilermi ayrıca odadan alacağım maaşımı etkilermi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   artık emekli çalışanların maaşları etkilenmiyor. Ne emekli maaşınızda ne de Odadan alacağınız maaşta bir kesinti olmaz.

 12. Ali Sabri KORKMAZ dedi ki:

  03/08/2018 tarihi itibariyle MEB den emekli oldum kendi adıma bir etüt merkezi açıp vergi mükellefi olur eleman çalıştırırsam durum ne olur

 13. Nurten dedi ki:

  Merhabalar. ÖNCELİKLE Verdiğiniz bilgiler için çok teşk.ler. Ben 1988 yılında MEB’na memur olarak işe başladım. 4/c kapsamında da 2016 yılında emekli oldum. Aynı yıl Almanyada yaşayan ailemin yanına yerleştim. Ancak; bu günlerde Euro’nun aşırı yükselmesi le emekli maaşım 350 € nun altına düşmüş durumda, bu durumda çalışmak istiyorum. Fakat Türkiyeden almış olduğum emekli maaşımın kesilmemesi için ne yapabilirim. Gerçekten zor durumdayız burda çalışmam gerekiyor.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Almanya da çalışma ile ilgili gelir elde etmeye başladığınız andan itibaren maaş kesilir. Sosyal güvenceli olarak çalışamazsınız.

 14. Kıymet dedi ki:

  Babadan maaş alan bayanlar iş kurar maliyeye kayıt olur e ticaret üzerinden site kurar ise babadan alınan maaşı kesilir mi

 15. Kutbettin aydın dedi ki:

  Babamın 1984 sigorta giriş var 6 günlük prim var geriye dönük toplu prim yatırmak istesek emekli olma şansı var mı şuanda 64 yaşında ne yapmamız lazım şimdiden teşekkür ederim saygılar

  1. Nazif dedi ki:

   Merhaba Babam SGK emeklisiydi maaşı ni alıyordu takii memur oldu emekli maaşı kesildi sizce SGK emeklisi memur olursa emekli maaşı kesilir mi teşekkür ederim

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet tekrar memur statüsünde çalışmaya başladığı için kesilir. işçi statüsünde sgdp kapsamında çalışsaydı kesilmeyecekti.