Emeklilik

Emekli Maaşım Bağlandı Mı, Ne Zaman Bağlanır ?

Emekli maaşı bağlanma süresi emeklilik başvurusunun yapıldığı döneme göre farklılık gösterse de en fazla 30 gün içinde bağlanmaktadır. Kişinin aldığı son işveren maaşına bağlı olarak emeklilik maaşı da mağdur etmeyecek tarihlerde kişinin emeklilik hesabına yatıyor. Emekli olmak için gerekli şartlara uyan ve emekli olmaya hak kazanan kişiler emekli maaşı için başvuru yapabilmekte. Emekli maaşı için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılıyor ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişinin hesabına emekli maaşı her ay düzenli tarihlerde yatırılıyor.

Emekli maaşının bağlanıp bağlanılmadığı Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi aracılığı ile sorgulanabileceği gibi e devlet aracılığı ile de yapılabiliyor. Emekli maaşı sorgusu ayrıca ilgili bankalar üzerinden de sorgulanabiliyor.

Emekli Maaşı Nedir?

Emekli maaşı emekli olmak için gerekli şartları yerine getiren ve belli bir süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan vatandaşlara verilen bir ödenektir. Kişiler emekli olduktan sonra mağdur duruma düşmemeleri için devlet tarafından verilen emekli maaşı ile hayatlarını idame ettirebiliyorlar.

Emekli maaşını almak için belli bir süre sigortalı olarak çalışılması ve gerekli primlerin ödenmesi gerekiyor. Prim ödemeleri işveren tarafından yapılabileceği gibi vatandaşlar dışardan da prim ödemesi yapabiliyor. Özellikle askerlik, doğum ve engellilik nedeni ile yapılan borçlanmalar dışardan tamamlanabiliyor.  

Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emekli maaşı almak için kişinin devlet tarafından istenen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartları yerine getiren Türk vatandaşları Sosyal Güvenlik Kurumuna bildiri yaparak emekliliklerini başlatabiliyor. Emekli maaşı tahsis numarasına göre verilmekte olup buna bağlı olarak gün belirlenmekte ve kalan zamanlarda düzenli olarak aynı tarihlerde emekli maaşı hesaba aktarılmakta.

Emekli maaşının hangi kuruma yatırılacağına ise emekli vatandaş karar verebiliyor. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile kişiler istedikleri banka üzerinden emekli maaşını alabiliyor.

Emekli Maaşı Alma Şartları Nedir?

Emekli maaşı şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirleniyor. Emekli maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikle bu şartları yerine getirmesi gerekmekte. Ancak emekli olabilmek için belirlenen yaş sınırı, prim ödemesi ve sigortalı olarak çalışma gibi şartların hepsinin yerine getirilmesi istenmesine rağmen maluliyet durumlarında kişiler erken emekli olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen emeklilik şartları şu şekildedir;

 • Prim gününe bağlı olarak yaştan emekli olmak
 • 2008 yılı itibari ile işe başlayanlar 5 bin 400 günlük prim ödemesi ile 63 yaşında
 • 2008 yılı itibari ile ilk kez sigortalı olanlar 58 yaşında ve 7 bin 200 prim ödemesi ile
 • En az 15 yıllık sigortalılık (3600 prim ödemesi için)

Şartları gerekmektedir.

Emekli Nasıl Olunur?

Emekli olmak isteyen vatandaşlar gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde emekli olabiliyorlar. Bazı vatandaşlar yıpranma payları da göz önünde bulundurulduğu için erken emeklilik şansı elde ediyor. Emekli olmak isteyen vatandaşlar gerekli şartları tamamladıkları takdirde emekli olabiliyorlar. Emeklilik Türkiye Cumhuriyeti tarafından vatandaşlarına sunulan bir hak olup tüm vatandaşlar bu haktan yararlanabiliyor.

Ancak öncelikle şartların tamamlanması ve vatandaşların belli bir süre Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmeleri isteniyor. Bu bağlamda vatandaşların belli süreler ile Sosyal Güvenlik Kurumunda sigortalı olarak çalışmaları gerekiyor.

Emekli Maaşı Nasıl Bağlanır?

Emekli maaşının bağlanması için emekli olma şartlarının tamamlanması gerekiyor. Emeklilik şartlarını tamamlayan vatandaşlara ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşı veriliyor. Emekli maaşının bağlanabilmesi için işveren ya da kişi tarafından emekli olunduğunun bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekiyor.

İlgili prim günü üzerinden hesaplama yapılarak kişinin ilgili banka hesabına emekli maaşı bağlanıyor. Emekli maaşı bağlandıktan sonra düzenli tarihlerde ve yaşlılık sürecinde de ödeme yapılmaya devam ediyor.

Emekli Maaşının Bağlanması Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşının bağlanma süresi Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğunluk durumuna göre de değişmekte olup en fazla 45 gün içerisinde emekli maaşı bağlanıyor. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu yoğun bir dönemde dahi olsa vatandaşların mağdur olmalarını engellemeye çalışmakta ve alacakları son maaşı takiben emeklilik maaşını başlatmakta. Emekli maaşının bağlanması ortalama 3 hafta kadar sürüyor.

Emekli Maaşı Hangi Kurum Tarafından Ödenir?

Emekli maaşını ödeyen kurum Sosyal Güvenlik Kurumu olarak belirlenmiştir. Emekli maaşı alabilmek için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişinin emekli olması için gereken şartların yerine getirilip getirilmediğinin sorgusu yapılıyor ve herhangi bir problem ile karşılaşılmamış ise kişiye emekli maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeniyor. Emekli maaşı almak isteyen vatandaşların muhatap olmaları gereken kurum Sosyal Güvenlik Kurumudur ve emekli sandığı, bağkur ve SSK ile de bu kurum ilgileniyor.

Emekli Maaşını Kimler Alabilir?

Emekli maaşı alanlar şartları yerine getiren vatandaşlardır. Ayrıca bu kişilerin Türk vatandaşı olmaları da isteniyor. Erken emekli olma imkânı da tanınan Türk vatandaşlarının tüm emeklilik hakları yasalar ile koruma altına alınmış durumdadır.

Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Emekli maaşı yatma tarihi tahsis numarasına göre değişiklik gösteriyor. Tahsis numarasına bağlı olarak kişinin emeklilik maaşının ne zaman yatacağı tahsis numarasına bağlıdır. BAĞ-KUR emeklileri için hafta sonu ödeme yapılmıyor bu yüzden cumartesi gününe denk gelen maaş günleri için ödeme cuma günü; pazar gününe denk gelen maaş tarihlerinde ise pazartesi günü ödeme yapılıyor.

SSK’lı olan vatandaşların ise tahsis numaralarının son rakamına göre ödeme yapılacak tarih belirleniyor.

Tahsis numarasına göre ödeme yapılan günler şu şekildedir;

 • Son rakamı 2 olanlar her ayın 28’inde
 • Son rakamı 0 olanlar her ayın 28’inde
 • Son rakamı 4 ise ödeme 27’sinde
 • Son rakamı 6 ise ödeme 27’sinde
 • Son rakamı 8 ise ödeme 27’sinde
 • Son rakamı 1 ise ödeme 26’sında
 • Son rakamı 3 ise ödeme her ayın 26’sında

Yapılıyor. Tahsis numarasının durumuna göre vatandaşlara ödeme yapılıyor. Ödemeler yoğunluk yaşanmaması için tahsis numarasına bağlı olarak 3 farklı güne ayrılmış durumdadır.

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Alınır?

Emekli maaşının yattığı bankalar Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalar olup birçok banka tarafından emeklilik maaşı için ayrıcalıklar tanınıyor. Emekli maaşının alınabileceği ve vatandaşa ayrıcalık tanıyan bankalar şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Deniz Bankası
 • Şeker Bank
 • ING Bank
 • Yapı ve Krediler Bankası

Tarafından emeklilere birçok avantaj sunuluyor. Kişiler talep ettikleri takdirde maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabiliyorlar.

İlk Emekli Maaşı Nereye Yatırılır?

İlk emekli maaşı emeklilik başvuru formunda belirtilen bankaya yapılıyor. Türk vatandaşları için eğer aksi istenmez ise genellikle T. C. Ziraat Bankası tercih edilmekte. Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşlar ilk emeklilik maaşlarını alabiliyor. Ayrıca talep olur ise sonraki aylarda kişi istediği müddetçe emeklilik maaşını başka bir bankaya taşıyabiliyor.

Emeklilik maaşının hangi bankadan alınacağına ise kişi kendisi karar verebiliyor. İlk emekli maaşı sıklıkla Ziraat Bankasına gönderiliyor. Eğer kişi başvuru formunda herhangi bir banka belirtmemiş ise kişinin emekli maaşı otomatik bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Ziraat Bankasına yatırılıyor.

Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi?

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. emekli maaşının bağlanma aşamalarını edevletten takip edebilirsiniz diyorlar ama 7-8 aşama oldu şu ana kadar ,son aşama nedir bilmiyorum..aylık ve ikramiye bağlandı diyoo..uzman kontrolüne gönderildi ,oradan memur kontrolüne tekrar uzman kontrolüne ….uzayıp gidiyoo..son durak hangisi bilmiyorum..herşeyin tamamlandığını nasıl anlayablirim ..teşekkürler

 2. Merhaba,
  2005 yılından beri 3421029680 tahsis numarasıyla SSK 4A yetim maaşı alıyorum. 13 Şubat 2018 işe giriş -15 Şubat 2018 işten çıkış olarak 2 gün sigortalı göründüm ve haliyle yetim maaşım kesildi. Ankara SGK’na dilekçemi iadeli taahhütlü gönderdim ve aylığım Mayıs 2018’de yeniden bağlandı fakat eksik olarak sadece Mayıs ayı yatırılmış. Almadığım diğer günler yatırılmadığı için mağdurum.
  Bu hatanın düzeltilerek yatırılması gereken bakiyemin yatırılmasını rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu