• Emekli Maaşım Bağlandı Mı, Ne Zaman Bağlanır

  Emekli maaşı için başvuran kişilerin en çok sordukları sorulardan birisi de Emekli Maaşım Bağlandı mı? ve emekli maaşım Ne Zaman Bağlanır? sorularıdır. Bu yazımızda size bu gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Maaşın bağlanması ne kadar sürer? Ne zaman bağlanıyor?


  Emeklilik için kişiler prim gün sayılarını tamamlarlar, yaş şartını sağlarlar, sigortalılık süresini bitirirler ve başvurularını gerekli kurumlara yaparlar. Başvuru esnasında Emeklilik Başvuru Formu da doldurulur. Ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulur. Sosyal Güvenlik Kurumu da sorulan ‘ne zaman bağlanır’ sorusuna biz size haber veririz diye cevap verir. Peki, kurum size ne zaman haber verecek?

  Gerekli Başvuru İşlemlerini Yaptım Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanır

  Emeklilik başvurusundan sonra maaşın ne zaman bağlanabileceği ile ilgili birçok parametre bulunmaktadır. Bunlar:

  • Kişinin başvuru yaptığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışma yoğunluğu,
  • Emekli olmak istenilen sigorta kolunun türü ve yerleri,

  Olarak ifade edilebilir.

  Birçok sigorta kolunda hizmet vermiş olmak örneğin SSK, Emekli Sandığı, yurt dışı ya da Bağ-Kur gibi hizmetlerin arasında birden fazlasında hizmet vermiş olmak gibi bir durum varsa bu da emekli maaşının bağlanma süresini etkileyecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Genel olarak bir süre vermek gerekirse, en iyi ihtimali söyleyecek olursak, başvuru yapılan tarihten en erken 1.5 ay sonra emekli maaşı ödenmeye başlar. Ama söylemekte fayda var, bu 1.5 aylık süre iş yoğunluğu çok az olan bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulduysa geçerlidir. Küçük bir şehirde, sakin bir beldede yaşıyorsanız, iş yoğunluğu az olduğundan dolayı 1.5 ay civarında emekli maaşı bağlanır. Ancak İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız, başvurunuz İstanbul’un herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi ise en az 2-3 ay beklemeniz gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Bunun yanı sıra İstanbul için verdiğimiz bu süre sadece tek bir sigorta kolu için emeklilik bekleyen kişileri ilgilendirmektedir. En hızlı emeklilik maaşı bağlanması sadece bir kolda hizmet vermiş ve o koldan emeklilik bekleyenler içindir. Birden fazla kolda hizmet verdiyseniz bu işlemler daha uzun sürecektir.

  Kısacası emekli maaşım Ne Zaman Bağlanır? sorusunun cevabı, ortalama olarak söyleyecek olursak 2,5 – 3 ay civarı olduğunu söyleyebiliriz.

  Emekli Maaşım Bağlandı Mı Nasıl Öğreneceğim

  Kişiler emeklilik vakitleri geldikten sonra gerekli evraklarla ilgili kurumlara başvurmakta ve bu başvuruları ile birlikte maaşlarının yatmasını beklemektedirler. Ancak aradan bir süre geçtikten sonra kişiler acaba Emekli Maaşım Bağlandı mı? sorusunu sormaya başlamaktadırlar. Kişiler maaşlarının bağlanıp bağlanmadığını nasıl öğreneceklerini de merak etmektedir.

  Kişi, gerekli belgeler ile ilgili kurumlara başvurduktan sonra, kurum tarafından belgeleri incelenir. Bu incelemeler sonucunda, işlemler bittikten sonra kurum, emekli maaşının artık bağlandığına dair bir belgeyi tarafınıza gönderir. Size gönderilen belgeler ile birlikte emekli maaşım Ne Zaman Bağlanır? sorusunun cevabını da almış olacaksınız.

  Belgelerin içeriğinde emekli maaşının ödeneceği banka, maaşınızın tutarı ve ilk olarak maaşınızı alabileceğiniz tarih bütün ayrıntıları ile yazmaktadır.

  Emekli Maaşım Bağlandı Mı Sonuç Belgesi

  Eğer kişi, emeklilik ile ilgili belgelerini ilgili kurumlara verdiği esnada, emekli maaşını almak istediği bankayı belirttiyse, Sosyal Güvenlik Kurumu maaşı istenilen bankaya yollamaktadır. Eğer başvuru esnasında herhangi bir şekilde belirtme yapılmadıysa, Sosyal Güvenlik kurumu maaşını kişiye en yakın Ziraat Bankasına göndermektedir. Başvuruda bulunan kişiler Emekli Maaşım Bağlandı mı? sorgulamasını, yazının taraflarına ulaşmasını beklemeden önce de yapabilmektedirler. Bu sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebildiği gibi en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurularak da yapılabilir.

  Emekli Maaşım Ne Zaman Bağlanır Nasıl Erken Bağlanabilir

  Herkesin bildiği gibi, Türkiye’de emekli olabilmek için birçok şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartlar bilindiği üzere prim ödeme günü, doldurulması gereken yaş ve hizmet yılıdır. Ancak bu şartların hepsinin yerine getirilmesi emeklilik maaşını erken bağlanacağını göstermez. Bu şartlar zaten herkeste bulunması gereken şartlardır.

  Ancak tavsiye olarak şunlar söylenebilir. Birçok sigorta kolunda çalışıp sigorta primleri ödenen kişiler emeklilik başvurularını yaptıktan sonra çok uzun süre bekleyebilmekte ve emeklilik maaşım Ne Zaman Bağlanır? diye sormaktadırlar. Bu kişilerin bu kadar uzun süre beklememeleri için emekli tarihleri gelmeden önce yapabilecekleri bir işlem vardır. Bu işlemi yaparak emeklilik maaşının bağlanacağı sürenin kısaltılmasını sağlayabilirler. Bu yol, emeklilik tarihi gelmeden önce başvurarak hizmet birleştirmesi istemeleri gerekmektedir. Bu başvuru ile birlikte emekli maaşlarının bağlanacağı süreyi kısaltabilirler.

  Emekli Maaşım Bağlandı Mı İlk Ne Zaman Alınır

  Kişiler emeklilik talebinde bulunduktan sonra kurum tarafından belgeler gerekli titizlikle incelenir. Ve bu inceleme süresi boyunca emeklilik başvurusunda bulunan kişiler acaba Emekli Maaşım Bağlandı mı? sorusunu sormaktadırlar. Bu süre uzadıkça bağlanma ihtimali arttığı için hangi yolla bağlanıp bağlanmadıklarını öğreneceklerini de merak etmektedirler. Bağlandığı gibi kurum tarafından kişilere bağlandığına dair belge yollanmakla birlikte, istenilen anda e-Devlet sistemi üzerinden ya da en yakın kuruma başvurarak, sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

  Emekli maaşınızın bağlandığına dair belge elinize ulaştığınızda, elinize ulaşan belgede hangi bankanın hangi şubesinden emekli maaşınız alabileceğinize dair bilgilere ulaşabilirsiniz. Başvuru esnasında özellikle belirttiğiniz bir banka ve şube varsa maaşınız oraya gönderilecektir. Ancak herhangi bir belirtme yapılmadıysa en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir ve emekli maaşını alacak kişi oradan maaşını çeker.

  Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma Halinde Maaş Kesilir mi?

  4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

  Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur  tıkla sorunu sor

  Emekli Maaşım Bağlandı Mı, Ne Zaman Bağlanır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. levent dedi ki:

   26 temmuz da dilekce verdim daha maaş baglanmadı ne zaman baglanır saygılar 01.09.2018

  2. seher duman dedi ki:

   ölen kişinin yakınına emekli maaşı ne zaman bağlanır.

  3. Erhan düzgün dedi ki:

   21 mayıs 2018 dilekçeyi verdim ne zaman emekli olurum

  4. Tuğba Erdoğan dedi ki:

   Merhaba,
   2005 yılından beri 3421029680 tahsis numarasıyla SSK 4A yetim maaşı alıyorum. 13 Şubat 2018 işe giriş -15 Şubat 2018 işten çıkış olarak 2 gün sigortalı göründüm ve haliyle yetim maaşım kesildi. Ankara SGK’na dilekçemi iadeli taahhütlü gönderdim ve aylığım Mayıs 2018’de yeniden bağlandı fakat eksik olarak sadece Mayıs ayı yatırılmış. Almadığım diğer günler yatırılmadığı için mağdurum.
   Bu hatanın düzeltilerek yatırılması gereken bakiyemin yatırılmasını rica ederim.

  Sorunuzu Yazın