Emeklilik

EMEKLİLİK AYLIĞI SORGULAMA

Sigortalı olarak çalışmakta olan her bireyin hayalidir emekli olabilmek. Bunun için birçok koşulu yerine getirmekle yükümlüdür. Emekli olmayı bekleyen bireylerin en çok merak ettikleri konuların başında ise emeklilik aylığı sorgulama işlemi gelmektedir. Bu yazımızda sizlere emeklilik aylığını sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.


Emeklilik aylığını sorgulama işlemi eskiden Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden sunulan online hizmetlerden bir tanesi olan E-SGM sistemi üzerinden şifresiz olarak istenilen bilgilerin girilmesi ile gerçekleştirilmekteydi. Fakat E-SGM sisteminin kapatılması ile birlikte sorgulama işleminiz şifresiz olarak E-SGM sistemi üzerinden değil de şifreli olarak E-Devlet sistemi üzerinden birkaç adımda yapılabilmektedir. Uzun süredir hizmet veren ve bünyesinde pek çok kamu kuruluşu ile ilgili sorgulama hizmeti bulunan E-Devlet sistemi ile internet üzerinden işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması yeterli olacaktır. Emeklilik çalışma hayatı boyunca çalışanların dört gözle beklediği bir dönemdir. Çalışanın adına yatırılan prime göre belirlenen emeklilik aylığı her zaman merak edilmiştir. Emeklilik aylığı sorgulama işlemi ile emeklilik döneminiz alacağınız ücret ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Yazımızın devamında sorgulama işleminizi nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda detaylı bilgileri siz değerli okurlarımız paylaştık.

E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Aylığı Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

E-Devlet sistemi üzerinden yapacak olduğunuz tüm işlemler için E-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden birine, kimlik bilgilerinizle yapacak olduğunuz başvuru sonucunda kolaylıkla öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi öğrenme işleminiz için 2 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Şifrenizi edindikten sonra ise, işleminizi gerçekleştirmek için yazımızın sonunda emeklilik aylığını sorgulama işleminiz için paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Vermiş olduğumuz bağlantıları, bağlı olduğunuz kuruma göre seçmeniz gerekmektedir. Bu noktada SSK’lı olan bireyler 4A, BAĞ-KUR’lu olan bireyler 4B  ve Emekli Sandığı’na bağlı olan bireyler ise 4C’yi seçmeleri gerekmektedir. Seçme işleminizden sonra emeklilik maaşı sorgulama işleminiz için;

  • İlk olarak ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayınız.
  • Değişen ekran ile birlikte, TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • ‘sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayarak emeklilik aylığını sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

4A E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Aylığı Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

4B E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Aylığı Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

4C E-Devlet Şifresi İle Emeklilik Aylığı Sorgulama İşleminiz İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu