• Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?


  Bireysel emeklilik iptali garanti kolay bir süreç olduğu söylenebilir. Şu var ki birçok avantajlı durumdan vazgeçmiş olmak gerekiyor. Bireysel emeklilik denince iki türlü emeklilik sisteminden bahsedilebilir. Bireysel emeklilik sistemini en önemli amacı mevcut yaşam standartlarının emeklilik dönemine aktarılarak refah düzeyini yükseltmektir. Bireysel emeklilik bireye düzenli gelirinin olduğu dönemlerde küçük tasarruflar yapmasına katkıda bulunarak düzenli gelirinin olmadığı zamanlarda rahat etmesine zemin hazırlar. Tasarruf yaparken yatırım yapma olanağı da sunar. Bireye özel oluşturulan bir sistem olan bireysel emeklilik sistemi, tasarrufların ne zaman, nasıl ve ne şekilde değerlendirileceğini tamamen bireye bırakır. Bu noktada bireysel emeklilik şirketinin sağlayacağı katkı tasarrufların değerlendirilmesi amacıyla katılımcıya rehberlik ederek birikiminin değerini arttırmaktır.

  Avantajları göz önüne alındığında bireysel emeklilik iptali garanti isabetli bir tercih olmasa da katılımcıların zaman zaman talep ettiği bir durumdur. 18 yaşını doldurmuş her bireyin katılabildiği bireysel emeklilik sistemine doktor, öğretmen, ev hanımı, memur, serbest meslek sahibi kısacası herke kesimden kişiler katılabilmektedir. Henüz öğrenci ya da çalışma hayatına atılmamış bireyler de katılabilir ve geleceklerine birikim yaparak yön verebilirler. Ne kadar erken birikim yapılmaya başlanırsa avantajları da bir o kadar çok olacaktır. Bireysel emeklilikte, geleceğe bugünden yapıla yatırımlar katılımcının kendi bütçesine uygun bir şekilde yapılmaktadır. Garanti Emeklilik bünyesindeki uzman kadrosu katılımcı ile sürekli dirsek temasında olup, katılımcı beklentilerine uygun yatırım planlarını yine katılımcının onayı ile gerçekleştirir. Yüzde 25 devlet desteği de dikkate alındığında kazanımların ne kadar büyük olacağı görülecektir.

  Otomatik bireysel emeklilik sistemi de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olup 45 yaş altı tüm çalışanları kapsamaktadır. Cayma hakkına sahip olan çalışanların, bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi tasarruf yapmalarına olanak sağlamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bireysel Emeklilik İptali Garanti Hangi Avantajları Kaybederim?

  Bireysel emeklilik iptali garanti yapmadan önce biraz düşünmekte fayda olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Parasının nerede değerlendirildiğini düşünen katılımcıya merak etmeyin paranız emin ellerde denebilir. Garanti bireysel emeklilik sistemi tüm faaliyetleri devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altındadır. Katılımcıların yaptığı ödemeler yine katılımcıların isteği doğrultusunda tercih edilen yatırım fonları alınarak bireysel birikimlere dönüştürülüyor.

  Katılımcılara sağlanan avantajlardan en önemlisi devlet katkısı avantajıdır. Yüzde 25 olan bu durum sisteme yapılacak ödemeleri üzerinden hesaplanmaktadır. Bunu yanında şu avantajlarda önemlidir:

  • Katılımcı kendi bütçesine en uygun emeklilik planını seçebilir.
  • Ödemeler garanti bankası kartı ile yapılması durumunda özel avantajlar da işleme konulacaktır.
  • Ödeme planını, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olmak üzere katılımcı tercih edecektir.
  • Katılımcı dilediği zaman ödemelere ara verip, dilediğinde tekrar kaldığı erden devam edebilmektedir.

  Otomatik bireysel emeklilik sisteminde de bireysel emeklilik iptali garanti istenecek bir durum değildir. Yine birçok avantajlı yatırımdan vazgeçmeyi gerektirmektedir. Şu var ki otomatik sistemde muhatap direk katılımcı olmayıp gerekli tüm işlemler, işveren üzerinden yürütülmektedir. Yatırımların değerlendirilmesi kurumsal olarak işverenle yapılmaktadır. Bunun yanında otomatik sistemin avantajlarından biri de devlet tarafından bir defaya mahsus ödenen bin liralık katkıdır. Her ne kadar işlemler işveren üzerinden yürütülse de ödenecek katkı payı miktarı ilgili yasa çerçevesinde çalışan tarafından belirlenmektedir. Bu miktar prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar olabilecektir.

  Katılımcı birikimlerini takip etme olanağına sahiptir. www.garantiemeklilik.com.tr adresinden giriş yapılabilecek internet şubesinden yada 444 0 336 numaralı çağrı merkezlerinden bilgi alınabilmektedir.

  Bireysel Emeklilik İptali Garanti İşlemi

  Bireysel emeklilik iptali garanti otomatik bireysel emeklilik sisteminden ilk iki aydan itibaren çıkılabiliyor. Cayma durumunda ödenen katkı payları ile varsa yatırım gelirleri ile birlikte başvurudan sonra 10 iş günü içinde ödeniyor. Üç yıldan az kalan çalışanlar, devlet katkısından faydalanamamaktadır. 3 ila 6 yıl arasında sistemden çıkanlar devlet katkısındaki birikimlerinin yüzde 15’ini, 6 ila 10 yıl arasında çıkanlar yüzde 35’ini, 10 yılı tamamlayanlar yüzde 60’ını alabiliyor. Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara devlet bir defaya mahsus bin lira ek katkı sağlamaktadır. İşverenin iflası gibi durumlarda çalışanın birikimleri fonlarda güvence altında olduğu için herhangi bir kayba uğramaz.

  Bireysel emeklilik iptali garanti iş ve işlemler yapılırken yine katılımcının hak kayıpları konusunda katılımcı net bir şekilde bilgilendirilerek yapılmaktadır. Hangi durumlarda ne gibi zararların söz konusu olabileceği katılımcı ile değerlendirildikten sonra hala katılımcının ayrılma talebi varsa gerekli formlar doldurularak işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Şu bilgilendirmeler yapılarak bireysel emeklilik iptali garanti işlemi yapılmaktadır:

  • 10 yıldan önce çıkılması durumunda: %15
  • 10 yılı doldurarak ancak 56 yaşını tamamlamadan önce çıkılması halinde: %10
  • 10 yılı doldurarak ve en az 56 yaşını tamamlayarak çıkılması halinde: %5 oranında getiri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

  Devlet katkısı ve getirilerinin;

  • En az 3 yıl sistemde kalınması halinde %15’ine,
  • En az 6 yıl sistemde kalınması halinde %35’ine,
  • En az 10 yıl sistemde kalınması halinde %60’ına,
  • Emeklilik hakkı kazanarak veya vefat/maluliyet nedeniyle ayrılması durumunda tamamına hak kazanılır.

  Katılımcının sistemde başka emeklilik sözleşmeleri varsa; sistemden ayrılma kararını vermeden önce bu sözleşmelere ilişkin bilgiler ile bu sözleşmelerden emeklilik hakkını kazanıp kazanmadığını sözleşmelerinin bulunduğu şirketlere sormalıdır. En az bir sözleşmeden emeklilik hakkını kazandıysa, ilgili mevzuat uyarınca, tüm diğer sözleşmelerden de emeklilik hakkını kazanmış sayılır.

  Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptal Formunu İndirmek için TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.