• Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ?


  Bireysel emeklilik iptali garanti kolay bir süreç olduğu söylenebilir. Şu var ki birçok avantajlı durumdan vazgeçmiş olmak gerekiyor. Bireysel emeklilik denince iki türlü emeklilik sisteminden bahsedilebilir. Bireysel emeklilik sistemini en önemli amacı mevcut yaşam standartlarının emeklilik dönemine aktarılarak refah düzeyini yükseltmektir. Bireysel emeklilik bireye düzenli gelirinin olduğu dönemlerde küçük tasarruflar yapmasına katkıda bulunarak düzenli gelirinin olmadığı zamanlarda rahat etmesine zemin hazırlar. Tasarruf yaparken yatırım yapma olanağı da sunar. Bireye özel oluşturulan bir sistem olan bireysel emeklilik sistemi, tasarrufların ne zaman, nasıl ve ne şekilde değerlendirileceğini tamamen bireye bırakır. Bu noktada bireysel emeklilik şirketinin sağlayacağı katkı tasarrufların değerlendirilmesi amacıyla katılımcıya rehberlik ederek birikiminin değerini arttırmaktır.


  Avantajları göz önüne alındığında bireysel emeklilik iptali garanti isabetli bir tercih olmasa da katılımcıların zaman zaman talep ettiği bir durumdur. 18 yaşını doldurmuş her bireyin katılabildiği bireysel emeklilik sistemine doktor, öğretmen, ev hanımı, memur, serbest meslek sahibi kısacası herke kesimden kişiler katılabilmektedir. Henüz öğrenci ya da çalışma hayatına atılmamış bireyler de katılabilir ve geleceklerine birikim yaparak yön verebilirler. Ne kadar erken birikim yapılmaya başlanırsa avantajları da bir o kadar çok olacaktır. Bireysel emeklilikte, geleceğe bugünden yapıla yatırımlar katılımcının kendi bütçesine uygun bir şekilde yapılmaktadır. Garanti Emeklilik bünyesindeki uzman kadrosu katılımcı ile sürekli dirsek temasında olup, katılımcı beklentilerine uygun yatırım planlarını yine katılımcının onayı ile gerçekleştirir. Yüzde 25 devlet desteği de dikkate alındığında kazanımların ne kadar büyük olacağı görülecektir.

  Otomatik bireysel emeklilik sistemi de 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş olup 45 yaş altı tüm çalışanları kapsamaktadır. Cayma hakkına sahip olan çalışanların, bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi tasarruf yapmalarına olanak sağlamaktadır.

  Bireysel Emeklilik İptali Garanti Hangi Avantajları Kaybederim?

  Bireysel emeklilik iptali garanti yapmadan önce biraz düşünmekte fayda olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Parasının nerede değerlendirildiğini düşünen katılımcıya merak etmeyin paranız emin ellerde denebilir. Garanti bireysel emeklilik sistemi tüm faaliyetleri devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altındadır. Katılımcıların yaptığı ödemeler yine katılımcıların isteği doğrultusunda tercih edilen yatırım fonları alınarak bireysel birikimlere dönüştürülüyor.

  Katılımcılara sağlanan avantajlardan en önemlisi devlet katkısı avantajıdır. Yüzde 25 olan bu durum sisteme yapılacak ödemeleri üzerinden hesaplanmaktadır. Bunu yanında şu avantajlarda önemlidir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Katılımcı kendi bütçesine en uygun emeklilik planını seçebilir.
  • Ödemeler garanti bankası kartı ile yapılması durumunda özel avantajlar da işleme konulacaktır.
  • Ödeme planını, aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olmak üzere katılımcı tercih edecektir.
  • Katılımcı dilediği zaman ödemelere ara verip, dilediğinde tekrar kaldığı erden devam edebilmektedir.

  Otomatik bireysel emeklilik sisteminde de bireysel emeklilik iptali garanti istenecek bir durum değildir. Yine birçok avantajlı yatırımdan vazgeçmeyi gerektirmektedir. Şu var ki otomatik sistemde muhatap direk katılımcı olmayıp gerekli tüm işlemler, işveren üzerinden yürütülmektedir. Yatırımların değerlendirilmesi kurumsal olarak işverenle yapılmaktadır. Bunun yanında otomatik sistemin avantajlarından biri de devlet tarafından bir defaya mahsus ödenen bin liralık katkıdır. Her ne kadar işlemler işveren üzerinden yürütülse de ödenecek katkı payı miktarı ilgili yasa çerçevesinde çalışan tarafından belirlenmektedir. Bu miktar prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar olabilecektir.

  Katılımcı birikimlerini takip etme olanağına sahiptir. www.garantiemeklilik.com.tr adresinden giriş yapılabilecek internet şubesinden yada 444 0 336 numaralı çağrı merkezlerinden bilgi alınabilmektedir.

  Bireysel Emeklilik İptali Garanti İşlemi

  Bireysel emeklilik iptali garanti otomatik bireysel emeklilik sisteminden ilk iki aydan itibaren çıkılabiliyor. Cayma durumunda ödenen katkı payları ile varsa yatırım gelirleri ile birlikte başvurudan sonra 10 iş günü içinde ödeniyor. Üç yıldan az kalan çalışanlar, devlet katkısından faydalanamamaktadır. 3 ila 6 yıl arasında sistemden çıkanlar devlet katkısındaki birikimlerinin yüzde 15’ini, 6 ila 10 yıl arasında çıkanlar yüzde 35’ini, 10 yılı tamamlayanlar yüzde 60’ını alabiliyor. Cayma hakkını kullanmayan çalışanlara devlet bir defaya mahsus bin lira ek katkı sağlamaktadır. İşverenin iflası gibi durumlarda çalışanın birikimleri fonlarda güvence altında olduğu için herhangi bir kayba uğramaz.

  Bireysel emeklilik iptali garanti iş ve işlemler yapılırken yine katılımcının hak kayıpları konusunda katılımcı net bir şekilde bilgilendirilerek yapılmaktadır. Hangi durumlarda ne gibi zararların söz konusu olabileceği katılımcı ile değerlendirildikten sonra hala katılımcının ayrılma talebi varsa gerekli formlar doldurularak işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Şu bilgilendirmeler yapılarak bireysel emeklilik iptali garanti işlemi yapılmaktadır:

  • 10 yıldan önce çıkılması durumunda: %15
  • 10 yılı doldurarak ancak 56 yaşını tamamlamadan önce çıkılması halinde: %10
  • 10 yılı doldurarak ve en az 56 yaşını tamamlayarak çıkılması halinde: %5 oranında getiri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılacaktır.

  Devlet katkısı ve getirilerinin;

  • En az 3 yıl sistemde kalınması halinde %15’ine,
  • En az 6 yıl sistemde kalınması halinde %35’ine,
  • En az 10 yıl sistemde kalınması halinde %60’ına,
  • Emeklilik hakkı kazanarak veya vefat/maluliyet nedeniyle ayrılması durumunda tamamına hak kazanılır.

  Katılımcının sistemde başka emeklilik sözleşmeleri varsa; sistemden ayrılma kararını vermeden önce bu sözleşmelere ilişkin bilgiler ile bu sözleşmelerden emeklilik hakkını kazanıp kazanmadığını sözleşmelerinin bulunduğu şirketlere sormalıdır. En az bir sözleşmeden emeklilik hakkını kazandıysa, ilgili mevzuat uyarınca, tüm diğer sözleşmelerden de emeklilik hakkını kazanmış sayılır.

  Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptal Formunu İndirmek için TIKLAYINIZ
  tıkla sorunu sor

  Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. fatma dedi ki:

   merhaba,
   bes iptali için müsteri hizmetlerini aradım 5 iş günü içersinde formu göndeririz dediler fakat hala tarafımı form gönderilmedi bu konuda yardımcı olur musunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bes müşteri hizmetleri tekrar aramanız gerekmektedir. Bizim sisteme erişme iznimiz bulunmuyor.

  2. ae2834 dedi ki:

   4 ay 200 TL ödeme yaptım keşke hiç bulaşmasaydım. Bireysel emekliliğe 800 TL birikmiş param var artık ödemek istemiyorum ve yatırdığım parayı geri çekmek istiyorum ama hiçbir iade alamıyorum uzun vadeli bir yatırım diye hiçbir ücret almadan ayrilcakmisim. Yatırdığım tutarı geri alma şansım var mı musteri hizmetleri hicbir iade alamiyorsunuz dedi

  3. Hilmk dedi ki:

   garanti insanlari sömürmekten başka birsey yapmiyor. Garanti Bankasi ile Çalismayin. Kartlarini kullanmayin

  4. Eda dedi ki:

   BES iptal ettim fakat iban numaramı vermeden bes emekliliğim maaş hesabınamı yatacak?

  5. Tansu dedi ki:

   3 yıldır bes teyim ve iptal ettirmek istiyorum 444 0 336 yı arıyorum ve sürekli başka müşterilerle görüşülmekte diyo 1 hafta içerisinde tam 41 defa aradım ama hiç bir temsilciyle görüşemedim bankayı aradım arkadaşlara durumunuzu magduriyetinizi söyledik sıraya koydular sizi onlar arayacaklar dediler ama yine kimse aramadı şikayet hattinizi aradim 0 338 olan buna da kimse yanıt vermiyor bes i açarken 5 dk da açıyorsunuz kapamaya çalışırken kırk takla attiriyorsunuz benim bu paraya acil ihtiyacım var eğer zamanından önce iptal ettiremezsem ve yaptırdığım parayı kuruşu kuruşuna alamadığım takdirde tüketici haklarına basvurucam dikkatinize!

  6. Emrah dedi ki:

   Merhaba
   Ben sistemden çıkmak istiyorum üç sene oldu ama arada boşluklar var dondurdum yani yinede devlet katkı payı alabilirmiyim.

  7. ULAŞ AKYÜZ dedi ki:

   444 0 336 numarasını arayıp otomatik katılım sistemi sözleşmemi iptal ettikten sonra işverene bilgi vermek gerekiyor mu?
   BES Sistemine giriş yapalı bir seneden fazla oldu.Sözleşmeyi iptal ettikten sonra alacağım para ne kadar süre sonra hesabıma yatar. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemeniz 21 iş günü içinde yatar. İş verene bildirimi Garanti emeklilik yapacaktır. Sizin bildirim yapmanıza gerek yok.

  8. Nilüfer Alagöz dedi ki:

   Merhaba ben iptal ettirme rağmen halen maaşında kesiliyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olabilir misiniz kesilen paramı almak için nereye baş vurmalı yım.

  9. Osman dedi ki:

   Garanti bireysel emekliligimi iptal etmek istiyorum . 10/04/2017 tarihinde girisim oldu.Banka daki bayan beni sözleşmeyi okadar hızlı okuduki hiç birşey anlamadım.Garanti müşteri hizmetlerini aradım iptal ettirmek istiyorum dedim.Toplam 5-6 ay kaldim sistemde müşteri hizmetleri bana iptal ederseniz kesintilerin olacağını söylediler.Her ay 185 lira aylığımdan kesiliyordu .borclarımdan dolayi zor duruma düştüm ödeyemeyecek duruma geldim.Toplam ana para 955 tl devlet katki parasi 330 tl toplam 1.255 tl oldu.Müşteri hizmetleri eyer çayarsaniz kesintiler olur.Cayarsam sadece 630 tl alicamğımı söyledile.Ben sadece ana paramı istiyorum.Faizi devlet katkisi sizin olsun durum öyle olunca mecburen dondurmak zorunda kaldim 2018 kasim 16 ya kadar resmen banka paramiza çökmüş durumda yardimcı olursanız seviniriz

  10. Senen Erbil dedi ki:

   isyerinin anlasmasindan dolayi uc aydir param kesiliyor her ay iptal ettriyorum hesaplarinizi konturol edin diyor yatmiyor yardimci olabilirmisiniz

  11. Aylin dedi ki:

   Hayırlı akşamlar ben 2012 yılın da kredi cektim ve bireysel emekliligede basvurdum ve suan iptal etmek istiyorum paramı geri almak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  12. Mehmet dedi ki:

   Bireysel emeklilik deki ana paramı çekmek istiyorum nasıl cekebilirim

  13. Samet dedi ki:

   1ay doldurmadan BES den cıktım ilk ödemem 400tl kesinti olurumu?

  14. songül türkoğlu dedi ki:

   geaş emeklılık hakkında yardım cı olabılıyormusunuz ?

  15. Ayhan soysal dedi ki:

   Merhablar ben 4 gün önce besimi iptal ettim çağrı merkezinden 25.05.2018 mesai bitimine kadar paramın yatacağı söylendi acaba yaticak olan para hangi hesaba yatacak bnm garanti bankasında herhangi bir hesabim bulunmamakta

  16. İsmail dedi ki:

   Ödediğim toplam tutar 2055 tl ama 1770 tl gösteriyor niçin?

  17. onur dedi ki:

   3 yılım dolmadan iptal etmek istiyorum 850 lira kusuratında birikimim var ama iptal ettirdiğim taktirde kesintilerle beraber sadece 100 tl alıcağımı sölüyorlar bu nasıl bi iştir benim birikimim boşamı gitti hep

  18. onur dedi ki:

   2016 dan bu yana garanti emeklilikteyim 1 yıl felan dondurdum suan 850 tl felan birikimim var ama iptal ettireceğim taktirde kesintilerle birlikte toplam sadece 100 tl iade alacağımı söylediler bütün birikimim boşa gitmiş oldu ve mağdur durumdayım ne yapmalıyım sizce

  19. süleyman dedi ki:

   merhaba ben emekliliğe 27,03,2015 de katıldım yatırdıgım para 1190 tl ve iptal etmek istiyorum iptal ettıgımde benı m yatırdıgım 1190 tlden para kesiliyormu cevaplarsanız çok teşekkur ederim

  20. Songül dedi ki:

   Merhabalar BES’e 13.02.2018 de kayıt oldum 2 ay geçti bugün iptali için aradım devlet katkısını alamıyorsunuz 3 yıldan önce çıktığınız için bir kesinti oluyor dedi ana param 760 lirası olması lazım 4. Kez yatti para çünkü aylık 190 lira yatırıyorum birikiminiz de 581 lira gözüküyor kesinti de 581 lira dedi bu nasıl sistem anlamadım yatirdığım paramı alamadıysam ne kar ettim lütfen yardımcı olur musunuz çıkmak ve yatirdığım paramı geri almak istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Söylediklerinde bir sıkıntı olmalı. Evet devlet katkısını alamazsınız. Ancak İşleyen faizden vergi kesildikten sonraki kalan faiz ile yatırdığınız ana parayı alabilirsiniz. En yakın bir garanti şubesine konuyu tekrar danışın.

  21. GAMZE AĞIR dedi ki:

   İPTAL EVRAKLARINI GÖNDERMEK İÇİN BİR MAİL ADRESİ İSTİYORUM. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  22. Taner Ertürk dedi ki:

   Bende BES müşterisiyim iptal etmek istiyorum. Daha önce müşteri hizmetlerini iptal için aradığımda,bana iptal ederseniz yatırmış olduğunuz paranızın kesileceği için hiç bir talepde bulunamazsın dediler. bende 6 ay dondurmak zorunda kaldım. yardımcı olursanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatırmış olduğunuz paranın işleyen gelirinden (faizinden) kesinti olur. ana paradan kesinti olmayacaktır.

  23. Seda dedi ki:

   2017 temmuzda dan beri bes sistemindeyim.cikmak istiyorum. Bana nekadar ödeme yapılır ogrenebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemelerinize işleyen faizlerle birlikte geri ödeme alırsınız. 3 yıl dolmadığı için devlet katkısı alamazsınız.

  24. yonca dedi ki:

   bugün Garanti BES iptal ettirdim sms geldikten sonra bankada form u doldurmam gerektiğini söylediler .sms gelmeden formu doldurabilirmiyim ve Ana param 9985 tl Devlet katkımız 2850 tl bunlardan ne kadar kesinti yaşanacak

  25. Mehmet şafi dedi ki:

   3 yılım dolma üzere, dolduğu zaman ayrılmak istiyorum. devlet katkısı alabilecekmiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hak edilmemiş kısımlar erken çıkışlarda devlete geri dönüyor. Örneğin 3. yıldan sonra devlet katkısı hesabındaki birikimi 5.000 TL olan bir katılımcı, sistemden ayrılırsa bunun %15’i olan 750 TL’sine hak kazanırken, kalan 4.250 TL’lik tutar devlete geri dönecek.

  26. Sezer dedi ki:

   1 aylik uyeyim uyeligimi iptal edip kesilen paramin hepsini geri alabilirmiyim.

  27. Özkan dedi ki:

   Bes iptal ettikten kac gün sonra iade ediliyor kesintilir ne kadar oluyor erken ayrılmada

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2 ay içinde ayrılmada engeç 10 gün sonrasında ayrılmada 20 iş günü sonrasında iade edilir.

  28. Kader dedi ki:

   çağrı merkezinizi arayıp BES’i iptal ettirdikten sonra herhangi bir işlemin yapılmasına gerek var mı? Ör: Dilekçe yazılması zorunlu mu?

  29. Zeki Aydin Calicioglu dedi ki:

   Lutfen beni ararmisiniz. Yurtdisinda bulundugum icin size hic bir telefon numaranizdan ulasamiyorum. Boyle bir rezalet olamaz kusura bakmayin lutfen.

   1. Zeki Aydin Calicioglu dedi ki:

    BES AYRILMAK ISTIYORUM. Gereginin acilen yapilmasini arz ederim. Bu konuda yardimci olursaniz memnun olurum. Yurtdisinda bulundugumdan size ulasamiyorum.

    Saygilarimla,

    Z.A. Calicioglu

  30. Yurtdışındayım ve sizi bu numaradan belki 20 defa aradım ulaşılamıyor malesef. Başka numaralarda cevap vermiyor. Lütfen bana yardımcı olunuz.

  31. Zeki Aydin Calicioglu dedi ki:

   Sayin Yetkili,

   Garanti Bankasi Bireysel Emeklilik surecimi durdurmak ve burada bulunan toplam birikintilerimin TL olarak Garanti Bankasi vadesiz hesabima en kisa zamanda yatirilmasini arz ederim.
   Sozlesme numarasi: 3377419
   Saygilarimla,

   1. Yonetici dedi ki:

    Zeki bey,

    Bu işlemleri yaptırabilmeniz için ilk önce 444 0 336 numaradan bizleri aramanız gerekiyor.

  32. Ümran dedi ki:

   Garanti Bes iptali için ücret alıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zorunlu Bes ise herhangi bir kesinti yok. Diğer Bes lerle ilgili bankanız müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

  33. YENAL TOKMAK dedi ki:

   BES TEN AYRILMAK İSTİYORUM.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Garanti bankası BES sisteminden ayrılmak için yazımızın en altında bulunan ayrılma formunu doldurup garanti emeklilik yetkililerine iletmeniz gerekiyor. Telefon bankacılığı ile bu işlemi yapmak isterseniz de 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra saat 10:00 – 17:00 arasında BES iptal başvurusunda bulunabilir. Çağrı merkezi arandıktan sonra takip edilmesi gereken menü şu şekildedir Bireysel Emeklilik > Otomatik Katılım Sistemi Sözleşme İptali. İptal başvurusu iletildikten kısa süre sonra BES hesabındaki para, kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba aktarılacaktır.

  34. mehmet dedi ki:

   bireysel emeklilik sürecimi sonlandırmak istiyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Mehmet bey,

    BES iptali için yazımızın en altında “Ayrılma Formu” yer almaktadır. Bu formu bilgisayarınıza indirip doldurmanız daha sonra da garantiemeklilik mail adresine göndermeniz gerekiyor. Telefon bankacılığı ile bu işlemi yapmak isterseniz de 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra saat 10:00 – 17:00 arasında BES iptal başvurusunda bulunabilir. Çağrı merkezi arandıktan sonra takip edilmesi gereken menü şu şekildedir Bireysel Emeklilik > Otomatik Katılım Sistemi Sözleşme İptali. İptal başvurusu iletildikten kısa süre sonra BES hesabındaki para, kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba aktarılacaktır.

  Sorunuzu Yazın