Emeklilik

Garanti Bankası Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali ve Cayma

Garanti BBVA zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak yada iptal etmek isteyen kişiler ilk ödemelerini yaptıktan sonra 2 ay içerisinde zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirler. Bu iki aylık süreç içerisinde otomatik ödeme sisteminden ayrılan kişiler o zamana kadar ödedikleri tüm katkı payını alma hakkına sahiptir. Çalışan kişiler zorunlu bireysel emeklilik iptal işlemini çağrı merkezi, Garanti Emeklilik İnternet şubesi ve mobil şube üzerinden gerçekleştirebilirler.

Garanti Otomatik Katılım Sisteminden Ayrılma

Garanti BBVA zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için 3 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden ilki çağrı merkezi aracılığıyla sistemden ayrılmaktır. 444 0 336 çağrı merkezini arayıp sesli yanıt sistemini kullanarak Garanti otomatik katılım sisteminden ayrılabilirsiniz. Saat 10:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirebileceğiniz bu işlemde bireysel emeklilik menüsüne ardından otomatik katılım sistemi sözleşmesi iptali seçeneği üzerinden iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntem olarak Garanti Emeklilik İnternet Bankacılığını kullanabilirsiniz.

İnternet bankacılığına giriş yapıp ardından “Sözleşmeden Ayrılma” kısmında yer alan adımları takip ederek zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz. Son olarak Garanti BBVA otomatik katılım sisteminden ayrılma yöntemi Garanti Emeklilik Mobil Bankacılık sistemidir. Mobil bankacılık sistemini işletim sisteminize göre Google Play’den ya da App Store’dan indirebilirsiniz. İndirme işlemini tamamladıktan sonra ise girişi yaparak “Sözleşmeden Ayrılma” seçeneğine tıklayıp adımları takip ederek zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Kesinti Uygulanır Mı?

Garanti zorunlu bireysel emeklilik iptal başvurusu ilk ödeme işlem yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde başvuru yapıldığı takdirde ödenen tüm katkı payının geri alınması mümkün olmaktadır. Ancak bu süre zarfından sonra otomatik ödeme sistemi sözleşmesini iptal etmek isteyen kişilerden fon işletim gideri kesintisi yapılmaktadır. Yani ilk ödeme işlemi ardından 2 aya kadar cayma hakkını kullanan kişiler yatırdıkları tüm parayı alabilirken bu süreçten sonra sözleşmeyi iptal eden kişiler fonda biriken paranın tamamını alamayabilir. İptali işlemi esnasında sizden ne kadar kesinti yapılacağını çağrı merkezini üzerinde hizmet veren sesli yanıt sistemini kullanıp bireysel emeklilik ve çıkış halinde iade tutar bilgisi adımlarını takip ederek öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Ara Verilir Mi?

Garanti BBVA BES ara verme işlemi mümkün olup tek seferde verebileceğiniz maksimum ara süresi 3 aydır. BES sisteminden yararlana kişi dilerse ara bitiminde veya ara süresince tekrar ara vermek için başvuruda bulunabilir. Ancak ara verme talebini Garanti BBVA’ya ödeme gününüzden 3 gün önce haber vermeniz gerekmektedir. Ödemeye gününe 3 günden az süre kaldıysa yaptığınız ara verme başvurusu bir sonraki aydan itibaren geçerli olacaktır.

Garanti BBVA Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Kimleri Kapsıyor?

Garanti BBVA zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamına 45 yaşından küçük olan kamu ve özel sektör çalışanları dahil edilmektedir. Ayrıca bu sisteme katılım sağlayacak kişilerin Türk vatandaşı olması zorunludur. Yabancı kişiler bireysel emeklilik sistemine katılsalar bile %25’lik devlet desteğinden faydalanamazlar. Bu durum sadece Garanti BBVA için değil tüm bankalar için böyledir. Bireysel Emeklilik Sistemine kimlerin dahil olduğu Resmi Gazete ’de yayımlanmış olup herhangi bir resmi düzenleme yapılmadığı sürece böyle kalacaktır.

1000 TL Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi kapsamında devlet 1000 TL katkı sağlıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi otomatik ödeme sisteminden ilk iki ay içerisinde çıkan kişiler ödenen katkı payının tamamını alabilmekteydi. Ancak bu 2 aylık süreç içerisinde sisteme devam etmek isteyen kişileri bir defaya mahsus ödüllendirmek isteyen devletimiz 1000 TL başlangıç katkısı vermektedir. Bu 1000 TL başlangıç katkısından faydalanmak için özel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Sadece zorunlu bireysel emeklilik iptal etmenden devam etmeniz bu katkıdan faydalanmanız için yeterlidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ödemesine Gecikme Olursa Ne Olur?

Garanti BBVA bankasındaki hesabınıza işveren tarafından yatırılan BES ödemesinin geç yapılması durumda tüm sorumluluk işvereninize aittir. Bu durum hiçbir şekilde bireysel emeklilik sahibi kişiyi etkilemeyip geç ödemeden ya da hiç ödememeden kaynaklı bütün sorunlar işverenlerin sorumluluğu altındadır.

Otomatik Katılma Sistemine Devlet Ne Kadar Katkı Veriyor?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine devlet katkısı yatırılan tutarın %25’i kadardır. Geleceğini sağlama almak isteyenlere devlette yardım ederek birikimlerinizin katlanmasını sağlamaktadır. İşinizden ayrılsanız dahi devlet katkısı devam etmektedir. Ancak emekli olmadan sözleşmenizi iptal etmeniz halinde devlet tarafından bireysel emekliliğine eklenen tutardan faydalanamayacaksınız. Devlet desteğinin dışında BES’e yatırılan birikimleriniz fon yatırımlarına yönlendirilerek ek kazançlar elde etmenize olanak sağlıyor.

Ne Zaman Emekli Olursunuz?

Garanti BBVA üzerinden zorunlu bireysel emeklilik sigortası yatıran kişilerin emekli olabilmesi için 56 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca en az 10 yıldır bu sistem içerisinde yer alma şartı da bulunmaktadır. Bu iki koşulu sağlayan kişiler zorunlu bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak birikimlerini talep edebilirler. Emekliliğe hak kazandıktan sonra ödemelerinizi ise 3 farklı şekilde alabilmeniz mümkündür. Dileyen kişiler zorunlu bireysel emeklilikten elde ettiği birikimlerinin tamamını tek seferde çekerek kullanabilirler. Dileyen kişiler ise normal emeklilik maaşı gibi aylık olarak talep edebilirsiniz. Ya da birikiminizin bir kısmını toplu olarak bir kısmını ise aylık maaş olarak talep edebilirsiniz.

Otomatik Katılım Sistemi Kapsamında Maaştan Ne Kadar Kesinti Yapılıyor?

Garanti BBVA zorunlu bireysel emeklilik maaş kesintisi %3’tür. Maaş kesintisini işvereniniz otomatik olarak yaparak %3’lük kısmı emeklilik şirketine aktarır. Örneğin aylık bürüt geliri 5.000 TL olan bir çalışan için işveren tarafından sigorta şirketlerine ödenen bireysel emeklik tutarı 150 TL gibi cüzi bir tutardır. Ayrıca Garanti BBVA otomatik ödeme sistemince kabul edilen en düşük bireysel emeklilik tutarı aylık 50 TL’dir. Maaşınız tutarı ne olursa olsun yapılacak kesinti 50 TL’den az olmayacaktır. Eğer siz daha fazla birikim yaparak geleceğinizi garanti altına almak istiyorsanız daha fazla kesinti yapılmasını talep ederek daha yüksek birikimler elde edebilirsiniz.

Otomatik Katılım Sistemi Katkı Payı Değiştirilir Mi?

Otomatik katılım sistemine ödenen katı payını dilerseniz yükseltebilirsiniz. Katkı payınızı yükseltmeniz durumunda hem devletten aldığınız katkı oranı artacaktır hem de emeklilik halinde sahip olacağınız birikim tutarı artacaktır. Kendiniz için ya da çocuklarınız için zorunlu bireysel emeklilik sistemine ödeyeceğiniz tutarı ne kadar arttırabilirseniz ileride o kadar maddi yönden rahat edersiniz.

Garanti Bireysel Emeklilik Müşteri Hizmetleri

Garanti emeklilik çağrı merkezine 444 0 336 numarası üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Hafta içleri sabah 09:00 ile akşam 20:00 arasında müşteri temsilcileri ile irtibat kurabilirsiniz. Dini bayramlar, resmi bayramlar ve hafta sonları hizmet vermeyen müşteri hizmetleri yerine bu süreçte sesli yanıt sistemi kullanılmaktadır.

Sesli yanıt sistemini kullanarak gerçekleştirebileceğiniz zorunlu bireysel emeklilik işlemlerinden bazıları;
 • Bireysel emeklilik başvurusu,
 • Zorunlu bireysel emeklilik iptal işlemi,
 • Emeklilik tarihinin ne zaman olduğu,
 • Devlet tarafından ne kadar katkı verildiği,
 • Hesabında toplam ne kadar birikimi olduğu,
 • Bireysel emeklilik hesap özeti

Bireysel emeklilik işlemleri dışında sesli yanıt sistemini kullanarak hayat sigortası, işsizlik sigortası ve yönlendirme işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik İptal Formunu İndirmek için TIKLAYINIZ

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

60 Yorum

 1. Merhaba
  Bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkımı kullandım ama iptal etmek istiyorum devam edicem nasıl yapabilirim böyle birley mümkünmü?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Henüz cayma işleminiz sonuçlanmadı ise sigorta firması ile görüşerek talebinizi iptal edebilirsiniz.

 2. benim bireysel emeklilik hesabım var 2016 yılındanberi gehaş adı altında her ay para kesintisi oluyor ben bu paranın ne kadarlık kısmını alabileceğimi öğrenip o kısmı alıp hesabı kapattırmak istiyorum ama bi türlü 444 0 336 nolu numaraya ulaşamıyorum nasıl öğrenebilirim

 3. Merhaba
  4 yıldır bireysel emekli müşterisiyim devlet katlısyla toplam birikim 2595 benm yatırdığım 1905 şimdi çıkmak istiyorum ana paramdan kesinti olucakmış alacagım para 1650. neden ana paramdan kesinti oluyor verdiğim parayı geri almak isitiyorum.

 4. Garanti kadar rezil bir banka yok.. Müşteri hizmetleri bilgileri alıyor tam iptal gercekleşecek. sistemimiz şu anda işlem yapamıyor diyor. 2 günde 11 kez aadım..Böyle bir düzenbazlık yok. Şikayet edeceğim bu bankayı. Hesabımı katlarımı da kapatacağım.

 5. Merhabalar , bireysel emeklilikten bugün çıkış yaptım , yatırdığım param hesabınıza yatırılacak diyor , fakat ben artık o hesabı kullanmıyorum, bunu nasıl değiştireceğim ?

 6. 16 haziran 2016 da bireysel emeklilik sistemine girdim 250 TL yatirmiştim o zaman ana paramı almam için ne kadar sistemde kalmam gerekli?

 7. Garanti emekliğe 2016 ocak ayında katıldım.1.000tl birikim var.3yıldan sonra ayrılmam durumunda herhangi bir kesinti olmayacağını söylediler.Ana paramdan kesinti olur mu?Yada herhangi bir kesinti olur mu?

  1. Merhaba,

   Ana para da kesinlikle bir kesinti olmaz. çıkmanız durumunda biriken fon kısmının % 15 stopaj kesintisi ile ödenir. Yani faizin % 15 i devlete vergi olarak ödenir.

 8. merhaba,
  bes iptali için müsteri hizmetlerini aradım 5 iş günü içersinde formu göndeririz dediler fakat hala tarafımı form gönderilmedi bu konuda yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   Bes müşteri hizmetleri tekrar aramanız gerekmektedir. Bizim sisteme erişme iznimiz bulunmuyor.

  2. Yaklaşık 8 aydır kredi kartından otomatik talimat vererek bireysel emeklilik yaptım şimdi ise caymak istiyorum ihtiyacım var bankaya gittim görüşmeye cekemezsiniz paranjz yanar dedi bana vermediler parami

 9. 4 ay 200 TL ödeme yaptım keşke hiç bulaşmasaydım. Bireysel emekliliğe 800 TL birikmiş param var artık ödemek istemiyorum ve yatırdığım parayı geri çekmek istiyorum ama hiçbir iade alamıyorum uzun vadeli bir yatırım diye hiçbir ücret almadan ayrilcakmisim. Yatırdığım tutarı geri alma şansım var mı musteri hizmetleri hicbir iade alamiyorsunuz dedi

  1. Ben tam 1 yildir bes. Öduyorum aylik 500 tl bu sureden sonra iptalini istesem nekadar kesinti olur bilgi verirmisiniz

 10. garanti insanlari sömürmekten başka birsey yapmiyor. Garanti Bankasi ile Çalismayin. Kartlarini kullanmayin

 11. 3 yıldır bes teyim ve iptal ettirmek istiyorum 444 0 336 yı arıyorum ve sürekli başka müşterilerle görüşülmekte diyo 1 hafta içerisinde tam 41 defa aradım ama hiç bir temsilciyle görüşemedim bankayı aradım arkadaşlara durumunuzu magduriyetinizi söyledik sıraya koydular sizi onlar arayacaklar dediler ama yine kimse aramadı şikayet hattinizi aradim 0 338 olan buna da kimse yanıt vermiyor bes i açarken 5 dk da açıyorsunuz kapamaya çalışırken kırk takla attiriyorsunuz benim bu paraya acil ihtiyacım var eğer zamanından önce iptal ettiremezsem ve yaptırdığım parayı kuruşu kuruşuna alamadığım takdirde tüketici haklarına basvurucam dikkatinize!

 12. Merhaba
  Ben sistemden çıkmak istiyorum üç sene oldu ama arada boşluklar var dondurdum yani yinede devlet katkı payı alabilirmiyim.

 13. 444 0 336 numarasını arayıp otomatik katılım sistemi sözleşmemi iptal ettikten sonra işverene bilgi vermek gerekiyor mu?
  BES Sistemine giriş yapalı bir seneden fazla oldu.Sözleşmeyi iptal ettikten sonra alacağım para ne kadar süre sonra hesabıma yatar. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Ödemeniz 21 iş günü içinde yatar. İş verene bildirimi Garanti emeklilik yapacaktır. Sizin bildirim yapmanıza gerek yok.

 14. Merhaba ben iptal ettirme rağmen halen maaşında kesiliyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olabilir misiniz kesilen paramı almak için nereye baş vurmalı yım.

 15. Garanti bireysel emekliligimi iptal etmek istiyorum . 10/04/2017 tarihinde girisim oldu.Banka daki bayan beni sözleşmeyi okadar hızlı okuduki hiç birşey anlamadım.Garanti müşteri hizmetlerini aradım iptal ettirmek istiyorum dedim.Toplam 5-6 ay kaldim sistemde müşteri hizmetleri bana iptal ederseniz kesintilerin olacağını söylediler.Her ay 185 lira aylığımdan kesiliyordu .borclarımdan dolayi zor duruma düştüm ödeyemeyecek duruma geldim.Toplam ana para 955 tl devlet katki parasi 330 tl toplam 1.255 tl oldu.Müşteri hizmetleri eyer çayarsaniz kesintiler olur.Cayarsam sadece 630 tl alicamğımı söyledile.Ben sadece ana paramı istiyorum.Faizi devlet katkisi sizin olsun durum öyle olunca mecburen dondurmak zorunda kaldim 2018 kasim 16 ya kadar resmen banka paramiza çökmüş durumda yardimcı olursanız seviniriz

 16. isyerinin anlasmasindan dolayi uc aydir param kesiliyor her ay iptal ettriyorum hesaplarinizi konturol edin diyor yatmiyor yardimci olabilirmisiniz

 17. Hayırlı akşamlar ben 2012 yılın da kredi cektim ve bireysel emekliligede basvurdum ve suan iptal etmek istiyorum paramı geri almak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 18. Merhablar ben 4 gün önce besimi iptal ettim çağrı merkezinden 25.05.2018 mesai bitimine kadar paramın yatacağı söylendi acaba yaticak olan para hangi hesaba yatacak bnm garanti bankasında herhangi bir hesabim bulunmamakta

 19. 3 yılım dolmadan iptal etmek istiyorum 850 lira kusuratında birikimim var ama iptal ettirdiğim taktirde kesintilerle beraber sadece 100 tl alıcağımı sölüyorlar bu nasıl bi iştir benim birikimim boşamı gitti hep

 20. 2016 dan bu yana garanti emeklilikteyim 1 yıl felan dondurdum suan 850 tl felan birikimim var ama iptal ettireceğim taktirde kesintilerle birlikte toplam sadece 100 tl iade alacağımı söylediler bütün birikimim boşa gitmiş oldu ve mağdur durumdayım ne yapmalıyım sizce

  1. Size yine iyi demişler bana 5 tl vereceklermiş 1200tl param yanacak bende dondurdum

 21. merhaba ben emekliliğe 27,03,2015 de katıldım yatırdıgım para 1190 tl ve iptal etmek istiyorum iptal ettıgımde benı m yatırdıgım 1190 tlden para kesiliyormu cevaplarsanız çok teşekkur ederim

 22. Merhabalar BES’e 13.02.2018 de kayıt oldum 2 ay geçti bugün iptali için aradım devlet katkısını alamıyorsunuz 3 yıldan önce çıktığınız için bir kesinti oluyor dedi ana param 760 lirası olması lazım 4. Kez yatti para çünkü aylık 190 lira yatırıyorum birikiminiz de 581 lira gözüküyor kesinti de 581 lira dedi bu nasıl sistem anlamadım yatirdığım paramı alamadıysam ne kar ettim lütfen yardımcı olur musunuz çıkmak ve yatirdığım paramı geri almak istiyorum

  1. Merhaba,

   Söylediklerinde bir sıkıntı olmalı. Evet devlet katkısını alamazsınız. Ancak İşleyen faizden vergi kesildikten sonraki kalan faiz ile yatırdığınız ana parayı alabilirsiniz. En yakın bir garanti şubesine konuyu tekrar danışın.

 23. Bende BES müşterisiyim iptal etmek istiyorum. Daha önce müşteri hizmetlerini iptal için aradığımda,bana iptal ederseniz yatırmış olduğunuz paranızın kesileceği için hiç bir talepde bulunamazsın dediler. bende 6 ay dondurmak zorunda kaldım. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba,

   Yatırmış olduğunuz paranın işleyen gelirinden (faizinden) kesinti olur. ana paradan kesinti olmayacaktır.

 24. 2017 temmuzda dan beri bes sistemindeyim.cikmak istiyorum. Bana nekadar ödeme yapılır ogrenebilirmiyim

  1. Merhaba,

   Ödemelerinize işleyen faizlerle birlikte geri ödeme alırsınız. 3 yıl dolmadığı için devlet katkısı alamazsınız.

 25. bugün Garanti BES iptal ettirdim sms geldikten sonra bankada form u doldurmam gerektiğini söylediler .sms gelmeden formu doldurabilirmiyim ve Ana param 9985 tl Devlet katkımız 2850 tl bunlardan ne kadar kesinti yaşanacak

  1. Merhaba,

   Hak edilmemiş kısımlar erken çıkışlarda devlete geri dönüyor. Örneğin 3. yıldan sonra devlet katkısı hesabındaki birikimi 5.000 TL olan bir katılımcı, sistemden ayrılırsa bunun %15’i olan 750 TL’sine hak kazanırken, kalan 4.250 TL’lik tutar devlete geri dönecek.

  1. Merhaba,

   2 ay içinde ayrılmada engeç 10 gün sonrasında ayrılmada 20 iş günü sonrasında iade edilir.

 26. çağrı merkezinizi arayıp BES’i iptal ettirdikten sonra herhangi bir işlemin yapılmasına gerek var mı? Ör: Dilekçe yazılması zorunlu mu?

 27. Lutfen beni ararmisiniz. Yurtdisinda bulundugum icin size hic bir telefon numaranizdan ulasamiyorum. Boyle bir rezalet olamaz kusura bakmayin lutfen.

  1. BES AYRILMAK ISTIYORUM. Gereginin acilen yapilmasini arz ederim. Bu konuda yardimci olursaniz memnun olurum. Yurtdisinda bulundugumdan size ulasamiyorum.

   Saygilarimla,

   Z.A. Calicioglu

 28. Yurtdışındayım ve sizi bu numaradan belki 20 defa aradım ulaşılamıyor malesef. Başka numaralarda cevap vermiyor. Lütfen bana yardımcı olunuz.

  1. Merhaba,

   https://www.garanti.com.tr/tr/yardim_ve_oneriler/hakli_musteri_hatti/ssl/iletisim_formu.page#calcContent=UID3ff00b0

   linkinden şikayetlerinizi belirtebilrsiniz.

 29. Sayin Yetkili,

  Garanti Bankasi Bireysel Emeklilik surecimi durdurmak ve burada bulunan toplam birikintilerimin TL olarak Garanti Bankasi vadesiz hesabima en kisa zamanda yatirilmasini arz ederim.
  Sozlesme numarasi: 3377419
  Saygilarimla,

  1. Zeki bey,

   Bu işlemleri yaptırabilmeniz için ilk önce 444 0 336 numaradan bizleri aramanız gerekiyor.

  1. Merhaba,

   Zorunlu Bes ise herhangi bir kesinti yok. Diğer Bes lerle ilgili bankanız müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

  1. Merhabalar,

   Garanti bankası BES sisteminden ayrılmak için yazımızın en altında bulunan ayrılma formunu doldurup garanti emeklilik yetkililerine iletmeniz gerekiyor. Telefon bankacılığı ile bu işlemi yapmak isterseniz de 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra saat 10:00 – 17:00 arasında BES iptal başvurusunda bulunabilir. Çağrı merkezi arandıktan sonra takip edilmesi gereken menü şu şekildedir Bireysel Emeklilik > Otomatik Katılım Sistemi Sözleşme İptali. İptal başvurusu iletildikten kısa süre sonra BES hesabındaki para, kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba aktarılacaktır.

  1. Mehmet bey,

   BES iptali için yazımızın en altında “Ayrılma Formu” yer almaktadır. Bu formu bilgisayarınıza indirip doldurmanız daha sonra da garantiemeklilik mail adresine göndermeniz gerekiyor. Telefon bankacılığı ile bu işlemi yapmak isterseniz de 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra saat 10:00 – 17:00 arasında BES iptal başvurusunda bulunabilir. Çağrı merkezi arandıktan sonra takip edilmesi gereken menü şu şekildedir Bireysel Emeklilik > Otomatik Katılım Sistemi Sözleşme İptali. İptal başvurusu iletildikten kısa süre sonra BES hesabındaki para, kesintiye uğrayan maaşın yattığı hesaba aktarılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu