Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Müjdeli Haberi Verdi! Bağkur Emeklilik Gün Sayısı 7200 Oluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağ-Kur prim eşitleme bekleyen yaklaşık 1 milyon küçük esnafın da SGK’lılar gibi 7200 prim günü ile emekli olmaya hak kazandıklarını duyurdu. Emeklilik süresini 1800 gün yani 5 yıl geri çekecek olan düzenlemenin kısa bir süre içinde hayata geçirilmesi bekleniyor. Düzenleme yalnızca emeklilik süresini geri çekmekle kalmayıp emekli maaşlarını da yüzde 20 oranında artırıyor. Bu artış emekli olacakların yüzünü güldürecek. Ancak bu düzenleme için işe giriş tarihi detayına dikkat etmek gerekiyor.

Bir süredir çalışmaları yapılan ve küçük esnafın emeklilik süresini 1800 gün öne çekecek düzenleme için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklenen haberi verdi. Erdoğan “Buradan kuaför, manav, bakkal, tesisatçı, pazarcı gibi küçük esnaflarımıza da bir müjde vermek istiyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında “Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SGK’lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız ilk işlerden biri olacak bu çalışmadan inşallah 1 milyon küçük esnafımız faydalanacak. Tüm esnaf kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum. Biz sadece eser ve hizmet siyaseti yapmıyoruz. Bizim ülkemize kazandıracak daha çok eserimiz, milletimize verecek daha çok müjdemiz var” ifadelerini kullandı. Düzenlemenin detaylarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

1800 Gün (5 Yıl) Erken Emeklilik

Yapılacak olan düzenleme kapsamda küçük esnafın 9000 prim günü yerine SGK’lılar gibi 7200 günle 5 yıl daha erken emeklilik hakkına sahip olmasının önü açılıyor. Bunun yanı sıra yüzde 20 daha yüksek emekli aylığı almak da esnaflar için mümkün hale gelecek. 5 yıl erken emeklilikte kapsamın ilerleyen dönemde esnetilmesi beklenirken tüm Bağ-Kur’luları kapsayacağı da öngörülüyor.

1800 Gün ile emeklilik maaş konusu : https://www.ssk.biz.tr/1800-gunle-malulen-emekli-maasi/

İşe Giriş Tarihine Göre Değişecek

2008’de gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 (20 yıl) olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur’lular için bu süre 7 bin 200 (20 yıl) olarak değil 9 bin gün (25 yıl) olarak kabul oldu. Bu nedenle Bağ-Kur’lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyor. SGK’da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli olurken Bağ-Kur da kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor.

Bağkur emekli maaş tablosu : https://www.ssk.biz.tr/bagkur-emekli-maasi-nekadar/

Normal koşullarda SGK’lılar için emeklilik tarihi hesaplanırken ilk işe giriş, sigorta tescil tarihi esas alınırken, Bağ-Kur da ise fiilen prim ödenen güne göre emekli olunuyor. Emeklilik şartları ve hak kazanma koşulları, tüm emekliler için standart hale gelecek. Yapılacak düzenlemeyle hem farklı mesleklerde çalışanlar arasında bir eşitleme sağlanmış olacak hem de SGK, Bağ-Kur arasındaki prim gün farkı son bulacak. Prim eşitleme işlemleri giriş tarihine göre değişecek.

Yüzde 20 Daha Fazla Maaş

Yapılacak düzenleme ile daha erken emekli olmaya ek olarak daha yüksek emekli maaşı almak da mümkün olacak. Bağ-Kur’lular daha yüksek emekli maaşına da kavuşma imkanına sahip olacak ve emeklilik için 25 yıl, 9 bin gün şartını yerine getirmesine 3.5 yıl kalan Bağ-Kur’lu, kalan 3.5 yıl prim ödemelerini tamamlaması halinde emeklilik statüsünü SGK’ya çevirmiş olacak. Böylece daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı elde edilecek. 2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SGK’ya geçmesi durumunda ise emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artacak. Yeni yapılacak düzenlemenin Meclis’in yaz tatiline girmeden önce hayata geçirilmesi bekleniyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir