• Fibabanka Bireysel Emeklilik

  Bireysel Emeklilik Sistemi yani daha kısa ismi ile BES,  emeklilik döneminizde rahat etmenizi sağlamak amacı ile kurulmuş bir sistemdir. Bireysel Emeklilik Sistemi emeklilik döneminizde size ek gelir sağlayacaktır ve sizin ekonomik olarak daha rahat bir emeklilik geçirmenizi kolaylaştıracaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi sosyal güvenlik sistemini tamamlayan bir sistem olarak bilinmektedir. Bir diğer ifade ile, Bireysel Emeklilik Sistemi mevcut olan kamu sosyal güvenlik sisteminin bir alternatifi değil tamamlayıcısı olarak bilinmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yaptığınız tarihten sonraki en az 10 yıl içinde sürekli olarak katkı payı ödediğiniz durumda 56 yaşını doldurduğunuz gibi emekli olmaya hak  kazanabilirsiniz. Ama sisteme giriş yaptığınız tarih ve yaşınız da emekliliğiniz konusunda etkili olacaktır. Örnek vererek açıklayacak olursak, 21 yaşındasınız ve Bireysel Emeklilik aldınız, ayda 120 TL gibi bir miktar ödeme yaptığınızda brüt olarak 105.000 ile 162.000 TL arasında birikim elde etmeniz mümkündür. Bununla birlikte 520 ile 803 TL arasında aylık maaş alabilirsiniz. T. C.  Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olan getiri oranlarına göre 56 yaşında alınması gereken Emeklilik Birikimi ve yıllık gelirin hesaplanması sırasında iyimser durum tespiti yapıldığında 2013 yılına kadar %11 oranında, bundan daha sonraki yıllar için ise %8 oranında,  kötümser durum tespiti yapıldığında ise 2013 yılına kadar %9 daha sonraki yıllar için ise %6 getiri oranının kullanılması uygun görülmüş ve bu konuda karar verilmiştir. Bireysel Emeklilik Sisteminde, Bireysel Emeklilik ile ilgili hesaplamalar, aylık katkı paylarının yıllık olarak karşılığı otomatik ödeme ya da kredi kartı ile yapıldığı düşünülerek oluşturulmuştur. Bunu göz önünde bulundurarak hesaplamalar ile ilgili olarak daha doğru bir değerlendirme yapmanız mümkün olacaktır.


  Bireysel Emeklilik sistemine katılabilmek için meslek gibi bir engel bulunmamaktadır. Hangi meslekten olursanız olun, SGK üyesi olsanız da olmasanız da 18 yaşını doldurduysanız Bireysel Emeklilik’e katılabilir ve bu sistemin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bireysel Emeklilik sisteminden yararlanabilmenizi sağlayan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalardan birisi de Fibabanka’dır. Fibabanka bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilmeniz için genel şartlar dışında herhangi bir şart bulunmamaktadır.

  Fibabanka Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yaptığınız ödemelerle tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınır ve size özel bir Fibabanka bireysel emeklilik fonu oluşturulur. Fibabanka tarafından oluşturulan Bireysel Emeklilik fonu ve Bireysel Emeklilik ile ilgili olarak şirketlerin faaliyetleri devlet tarafından görevlendirilen yetkili kişiler tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Sürekli olarak denetim ve gözetim altında tutulan Bireysel Emeklilik Sistemi ve bu sistemin işleyişinin güvenliği bu şekilde sağlanmaktadır.

  Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

  Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili kaygılarınız varsa bu yazıda sizin için Bireysel Emeklilik Sistemini açıklamaya çalıştık. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırım araçlarının içinde en uygun yatırım imkanları sağlayan sistemdir. Bireysel Emeklilik Sisteminde devlet katkısı da bulunmaktadır. Devlet katkısı ile Bireysel Emeklilik Sistemine yapacağınız ödemeler için %25 oranında devlet katkısı almanız mümkündür. Örnek verecek olursak, 100 TL’lik bir ödeme yaptığınızda devletten bu ödeme karşılığı olarak 25 TL katkı payı alırsınız. Devletten alacağınız katkı miktarı değişmektedir. Devletten alacağınız katkı payının miktarı o yıla ait olarak, brüt asgari ücret tutarının %25’ini geçmeyecek şekilde olmasına dikkat edilmektedir.

  Söylediklerimize ek olarak, Fibabanka Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajlarından bahsedelim. Fibabanka Bireysel Emeklilik fonu ile kendinize özel bir emeklilik planı yapmanız mümkün olacaktır. Fibabanka Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu ve sabit ödemeleri olan bir sistem değildir. Yani ödeme periyotlarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Ödeme periyotlarınızı dilerseniz 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık dilerseniz 1 yıllık bile yaptırabilirsiniz. Eğer ödemelerinizi sürekli olarak yapamıyorsanız ödemeyi durdurma imkanınız bulunmaktadır. Tekrar ödeme yapmak istediğiniz zaman ise kaldığınız yerden devam etme hakkınız bulunmaktadır. Katkı payı tutarını istediğiniz zaman arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Fibabanka Bireysel Emeklilik için yatırdığınız her 100 TL için devlet tarafından size 25 TL katkı payı yatırılmaktadır. Devlet tarafından yapılan katkı limit hesabı katılımcı bazında yapılmaktadır. Fibabanka devlet katkısından kimlerin yararlanabileceğini bilmiyorsanız,  bu konu hakkında da bilgi verelim. Bireysel ya da Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Sözleşmesine katkı payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,  Mavi kart sahipleri, ödeyeni işveren kişisi olmayan katılımcılar belirlenen limit sınırlarını aşmayacak şekilde devlet katkı payından yararlanabilirler. Fibabanka Bireysel Emeklilik için yapılan devlet katkısı, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ödenen katkı payları için yapılmaktadır.

  Birden fazla Bireysel Emeklilik Sözleşmeniz bulunduğu zaman durumlar biraz daha farklı değerlendirilmektedir. Devlet tarafından verilecek katkı payı, toplam katkı payının sözleşmeler arasındaki dağılımına göre farklı olacaktır. Örnek ile açıklayacak olursak,  bir katılımcı A sözleşmesi için yılda 3.000 TL ve B sözleşmesi için yılda 1.000 TL ödüyorsa, X sözleşmesi için devlet katkısının 4’te 3’ü Y sözleşmesi için ise 4’te 1’ine hak kazanmaktadır. Dağılım yapılabilmesi için başlangıç yılının önceliği alınmaktadır. Devlet katkısının tutarı, Müsteşarlık tarafından Emeklilik Gözetim Merkezi yani kısa ismi ile EGM’ye EGM tarafından da Bireysel Emeklilik şirketine iletilmektedir.  tıkla sorunu sor

  Fibabanka Bireysel Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın