emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Hastalık ya da sakatlığından dolayı, başka bir kişi tarafından bakılması zorunlu olan bireylere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca her ayın 15 i ile 30 u arasında ödenen maaş evde bakım maaşıdır.

Evde Bakım Maaşı İçin Engel Oranı Nedir?

Evde bakım maaşı talebinde bulunabilmek için, tam teşekküllü hastaneden alınacak %50 ve üzeri engelli raporunda, kişinin ağır engelli olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bununla beraber aynı hanede yaşayan tüm bireylerin toplam gelirlerinin, hanede ki tüm kişi sayısına bölünmesiyle ortaya çıkacak olan meblağın asgari ücretin 2/3 ünden az olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

2017 yılı itibari ile belirlenen evde bakım maaşı 960 Türk Lirasıdır. Evde bakım maaşı başvurusunda hanedeki bireylerin toplam gelirleri hesaplanırken engelli maaşı alıp alınmadığı da önem arz etmektedir. Engelli maaşı da hane halkının toplam gelirine dahil edilmektedir.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Müracaat Edilir?

İkamet edilen yere en yakın Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir. İl/ilçe müdürlükleri bir aylık süre zarfında müracaatı inceleyerek talebe yazılı olarak cevap vermektedir. Evde bakım maaşı almaya devam ederken, bakıma muhtaç olan kişinin vefatı ya da adres değişikliği gibi durumlarda on beş gün içerisinde İl/ilçe müdürlüklerine konunun ivedilikle bildirilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşının Sosyal Devlet İlkesindeki Yeri Nedir?

Anayasamızın 5.maddesinde belirtilen sosyal devlet anlayışına uygun olarak, devletin bakıma muhtaç vatandaşlarına, uygun hayat şartlarını sağlamayı görev olarak kabul ettiği ve toplum içerisinde ki konumları gereği iş hayatından uzak kalmalarından dolayı, mağdur edilmelerine izin verilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Evde bakım maaşı bu yönüyle sosyal devlet ilkesini destekler nitelikte olup bakıma muhtaç bireylerin yalnızlığa itilmemeleri açısından da hayati öneme sahiptir.

Evde Bakım Maaşı Nereden Sorgulanır?

İkamet edilen yere en yakın Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederek maaş sorgulaması yapabilir ya da internet kanalıyla T.C kimlik numaranız ile de maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Sultan dedi ki:

  2.5 ay oldu hıc bır yanıt alamadım beklıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sorunuzu göremedik. Lütfen tekrar yazar mısınız.

 2. ismail dedi ki:

  engelliler için hayat