Genel

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Hastalık ya da sakatlığından dolayı, başka bir kişi tarafından bakılması zorunlu olan bireylere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca her ayın 15 i ile 30 u arasında ödenen maaş evde bakım maaşıdır.

Evde Bakım Maaşı İçin Engel Oranı Nedir?

Evde bakım maaşı talebinde bulunabilmek için, tam teşekküllü hastaneden alınacak %50 ve üzeri engelli raporunda, kişinin ağır engelli olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Bununla beraber aynı hanede yaşayan tüm bireylerin toplam gelirlerinin, hanede ki tüm kişi sayısına bölünmesiyle ortaya çıkacak olan meblağın asgari ücretin 2/3 ünden az olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadardır?

2017 yılı itibari ile belirlenen evde bakım maaşı 960 Türk Lirasıdır. Evde bakım maaşı başvurusunda hanedeki bireylerin toplam gelirleri hesaplanırken engelli maaşı alıp alınmadığı da önem arz etmektedir. Engelli maaşı da hane halkının toplam gelirine dahil edilmektedir.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Müracaat Edilir?

İkamet edilen yere en yakın Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir. İl/ilçe müdürlükleri bir aylık süre zarfında müracaatı inceleyerek talebe yazılı olarak cevap vermektedir. Evde bakım maaşı almaya devam ederken, bakıma muhtaç olan kişinin vefatı ya da adres değişikliği gibi durumlarda on beş gün içerisinde İl/ilçe müdürlüklerine konunun ivedilikle bildirilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşının Sosyal Devlet İlkesindeki Yeri Nedir?

Anayasamızın 5.maddesinde belirtilen sosyal devlet anlayışına uygun olarak, devletin bakıma muhtaç vatandaşlarına, uygun hayat şartlarını sağlamayı görev olarak kabul ettiği ve toplum içerisinde ki konumları gereği iş hayatından uzak kalmalarından dolayı, mağdur edilmelerine izin verilemeyeceği açıkça belirtilmiştir. Evde bakım maaşı bu yönüyle sosyal devlet ilkesini destekler nitelikte olup bakıma muhtaç bireylerin yalnızlığa itilmemeleri açısından da hayati öneme sahiptir.

Evde Bakım Maaşı Nereden Sorgulanır?

İkamet edilen yere en yakın Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine müracaat ederek maaş sorgulaması yapabilir ya da internet kanalıyla T.C kimlik numaranız ile de maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu