emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bireysel Emeklilik Hesabı Kapatma

Bireysel Emeklilik Hesabı Kapatma
03.03.2017

Emeklilik, her birey için önemli bir konudur. Belirli bir süre sigorta kapsamında çalışanlar, gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten ve primlerini ödedikten sonra emekli olma hakkını kazanırlar. Zamanla emeklilikte de çeşitli şekiller çıkmıştır. Bunlardan birisi de Bireysel Emekliliktir. Biz de bu yazımızda Bireysel Emeklilik hesabı kapatma konusunu inceleyeceğiz.

Bireysel emeklilik hesabı kapatma konusunu geçmeden önce Bireysel emeklilik hakkında biraz bilgi verelim.

Bireysel Emeklilik Sistemi, düzenli olarak birikim yaparak bireylerin emekliliklerinin güvenli ve huzurlu geçirmeleri için tasarlanmış olan bir emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sayesinde, emeklilik dönemlerinde daha rahat bir yaşam sürülebilir. Bireysel emeklilik, bireylerin emeklilik dönemlerinde onlara ek bir gelir sağlamaya yöneliktir. Bireysel emeklilik, Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetim altında tutulmaktadır. Ayrıca özel emeklilik şirketleri tarafından da faaliyetleri vardır. Bireysel emeklilik, gönüllü katılıma dayalıdır ve Kamu Sosyal Güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir sistemdir.

Zamanla yapılan değişiklikler ile Bireysel Emeklilik Sistemi daha da avantajlı olmaya başlamıştır. 1 Ocak 2013 itibari ile yenilenen Bireysel Emeklilik Sistemi dönemi ile Bireysel Emeklilik avantajları artış göstermiştir. Yenilikler ile birlikte artık devlet Bireysel Emeklilik katılımcılarına ödemiş oldukları katkı payına % 25 oranı civarında ek katkı sağlamaktadır.

Kimler Birey Emeklilik Sistemine Katılabilir?

Bireysel Emeklilik hesabı kapatmadan önce önemli olan bir diğer konu da Bireysel Emeklilik kapsamına kimlerin girdiğidir. Bireysel Emeklilik sistemine ev hanımları, çiftçileri, esnaflar, memurlar, doktorlar, avukatlar ve 18 yaşını doldurmuş olan her birey katılabilir. Ailenizdeki, bireyler bu maddelere uyuyorsa sözleşme karşılığında devlet katkısından faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Yukarıda belirttiklerimize ek olarak Bireysel Emeklilik Sisteminin başka avantajları da bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde devlet katkısından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.
  • Bireyin sadece kendisi değil, aile bireyleri de Bireysel Emeklilik Sistemi avantajlarından faydalanabilmektedir.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi sayesinde rahatça tasarruf yapabilirsiniz.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında tasarruflarınızı uzman kişiler yönetir.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi güvenli ve şeffaf bir sistem olarak tanımlanmıştır.
  • Bireysel Emeklilik Sisteminde birey ödeme düzenini kendi belirleyebilir ve fon dağılımını değiştirebilir.
  • Bireysel Emeklilik Sisteminde ara dönemlerde ödemeler yapabilir ve ödemelerinize belirli sürelerde ara verebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajları bu şekildedir. Bu sistem sayesinde paranızı daha kolay biriktirebilir ve emeklilik hayatınızın daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi de Bireysel emeklilik hesabı kapatma konusuna gelelim.

Bireysel Emeklilik Hesabı Kapatma İşlemleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Bireysel emeklilik ilk olarak isteğe bağlıydı fakat artık zorunlu hale getirilmiştir. Bu sistem zorunlu olsa da vatandaşlar istedikleri zaman bu sistemden çıkış yapabilirler. Yani Bireysel emeklilik hesabı kapatma durumu söz konusudur.

Bireysel emeklilik hesabı kapatmak isteyen bireyler, ilk olarak çalıştıkları kurumu sistemden çıkmak istediklerine dair dilekçe vermeleri gerekmektedir. Bu dilekçe sonrasında Bireysel emeklilik hesabı kapatma işlemleri başlar ve sistemden çıkış yapılır.

Bireysel emeklilik hesabı kapatma işlemlerinden sonra önemli olan diğer bir konu da kapatma sonucunda birimlerin ne olacağıdır. Belirtilene göre, çıkış yapmak isteyen bireylerin ilk iki ay içerisinde Bireysel emeklilik hesabı kapatma işlemi yaparsa kişiden komisyon veya başka tarzda kesintiler yapılamamaktadır. Ayrıca Bireysel emeklilik hesabı kapatma işlemi yapan kişi, devletin verdiği katkı payını da alamamaktadır.

Bireysel emeklilik hesabı kapatma işlemleri için yukarıda da belirttiğimiz gibi esas olan iki adım vardır: Karar ve başvuru. Birey ilk olarak Bireysel emeklilik hesabı kapatmak istediğine dair karar vermeli daha sonra da belirli kurumlara kapatma dilekçesi teslim etmelidir.

Bireysel emeklilik hesabı kapatma konusunda daha detaylı bilgi için bankanızla görüşebilir ya da kurumunuzdan bu konu hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.