• Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi


  Ölüm Halinde Eşe Maaş Bağlanması

  Emekli Sandığı devlet memurlarını kapsayan bir sosyal güvenlik sigortasıdır. Bu yazımızda Emekli Sandığı rapor maaş kesintisini ele alacağız. Herhangi bir nedenden dolayı hastalık durumunda iş göremezlik raporu alınır. Gün sayısına bağlı olarak rapor alan kimselerin maaşlarından kesinti yapılır.


  Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Hangi Durumlarda Yapılır?

  17/4/2006 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararname kesinleşmiştir. Bu konu ile ilgili kararnamede yer alan hükme göre; hastalık izin günlerinin toplam yedi günü geçmesi halinde bu sürelerde çalışana yapılmış olan zam ve tazminatlar %25 eksik ödenmektedir.

  Rapor Maaş Kesintisi Yapılmayan Haller Nelerdir?

  Bazı özel durumlarda çalışanın yararına olması düşünülerek Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Yapılmamaktadır. Bu durumlar çalışanın sağlık durumunun kötüleşmemesi düşünülerek belirlenmiştir.

  • Sağlık kurulu tarafından verilen heyet raporları
  • Uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar
  • Yatarak tedavi görülmesi gereken hastalıklarda alınan raporlar
  • Açık kalp ve şeker hastalığı ameliyatına bağlı görülen tedavi süreleri Emekli Sandığı rapor maaş kesintisine dahil değildir.

  Kanuna göre kadın memurlara doğumdan önce ve sonra 8’er haftalık olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni verilir. Bu süre içinde verilen zam ve tazminatlar maaştan kesinti yapılmadan ödenir. Doğum izni bir hastalık izni değildir. Geçici iş görememezlik ödeneği Emekli Sandığı sigortalılarına ödenmez. 5510 sayılı kanunun kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümleri Emekli Sandığı sigortalısına uygulanmaz.

  Rapor Maaş Kesintisi Hesabı Nasıl Yapılır?

  Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi hesabı yapmak için;

  Sponsorlu Bağlantılar

  (Maaş Katsayısı x Yan Ödeme Puanı x %25 /30 x Gün Sayısı) =Y.Ö.
  (Maaş Katsayısı x (Öz.Hiz.9500*% ) x %25 /30 x Gün Sayısı) =Ö.H

  işlemini kullanmaktayız. Dilerseniz bu işlemi internet üzerinden hesaplama programları aracılığı ile de yapabilirsiniz.

  Rapor Alınması Halinde Ne Olur?

  Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi rapor alınan tüm ay boyunca yapılmaz. Sadece rapor alındığı günlerin zam ve tazminatları %25 eksik ödenir. Yani 20 gün hastalık izni almış bir memurun 13 gün içinde olan zam ve tazminatlarında kesinti olur. O ay tazminat 900 TL ise günlük tazminat 30 TL’dir. 13 x 30=390 TL. Tazminattan %25 kesinti yapılır. Bu da 97,5 TL kesintiye tekabül eder. Tazminatın en büyüğü özel hizmet tazminatıdır.

  Devlet Memuru Rapor Maaş Kesintisi

  Devlet memurlarının maaşları kıdem aylığı, gösterge, ek gösterge, taban aylığı, temsil tazminatı, makam tazminatı, zam tazminatı ve ek ödeme ile diğer sosyal yardım ve haklardan oluşmaktadır. Yüksek ücret maaş alan memurlarda zam ve tazminatların maaşa etkisi yoktur. Bu yüzden yüksek ücret alan memurlarda hastalık raporu maaşta herhangi bir kesintiye sebep vermez. Bunun ne kadar adaletli bir durum olduğunu sizlere bırakıyoruz. Memurların tek hekimlerden aldıkları raporda sayı sınırı bulunmamaktadır. Ayrı ayrı hekimlerden olmak şartıyla toplam 40 güne kadar tek hekim raporu alınabilmektedir. Fakat alınan bu raporların süresi 10 günü geçmemelidir. Tek hekimler 3 defa üst üste 10 günlük rapor verebilir. Sağlık kurullarının devlet memurlarına verilen rapor sayısında koydukları bir sınır yoktur. Hastalığın 12 ay ve 18 ay olması durumunda bir kat uzatılabilir. Hasta iyileşmezse emeklilik mevzuatı uygulanır.

  Sağlık kurulu raporu ile normal sağlık raporu arasındaki fark şudur: Normal sağlık raporu tek hekimden alınır. Sağlık kurulu raporu ise sadece bir doktor değil, birden fazla doktor tarafından yapılan muayeneler sonucu verilir.

  Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karar adlı kararnamenin hastalık izni başlığında belirtilmiştir. Emekli Sandığı rapor maaş kesintileri 4C kapsamında olan çalışanları ilgilendirir. Emekli Sandığı rapor doğrulama işlemi yaparak rapor paralarının durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Emekli Sandığı rapor sorgulama işlemi E-Devlet uygulamasından yapılır.

  Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi 7 günden fazla süre rapor alan kişilerde yapıldığı için memurlar mecbur kalmadıkça bu süreyi aşmamaya çalışmaktadır. Bu sürenin az bulunması tartışılan bir konudur. Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi konusunu elimizden geldiğince sunmaya çalıştık. Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız 160 seri nolu devlet memurları kanunu genel tebliğinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Emekli Sandığı rapor maaş kesintilerini 657 rapor yönetmeliği ele almıştır.

  E Devlet 4C Rapor Maaş Kesintisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

  E devlet hayatımıza girdiği günden bu yana birçok işlemimizi zahmetsiz bir şekilde yapabiliyoruz. E devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna ait hizmetlerde vatandaşlara sunulmaktadır. Bu sayede kuruma gidilmesine gerek kalmadan işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi sorgulama işlemi de bu işlemlerden bir tanesidir. Yazımızın devamında vermiş olduğumuz bağlantı adresini kullanarak E Devlet kapısı üzerinden sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

  İlk olarak yapmanız gereken yazı bitiminde bulunan bağlantı adresini açmak. Sonrasında kimliğimi doğrula butonuna tıklayarak aşağıda bulunan sayfaya yönlendirileceksiniz.

  Sayfada karşılaşacağınız ilgili kısımlar daire içerisine alınmış ve ok ile belirtilmiştir. T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi bu kısımlara yazmanız gerekmektedir. Sonrasında sisteme giriş yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Murat dedi ki:

   Polis memuruyum videoda 17 gün rapor gözüküyor buna bağlı kesinti ne kadar olur hesaplamadan anlayamadım kıdem derece 5/3

  2. meliha kırkıncıoğlu dedi ki:

   emekli çalışanım beni 2 günlük raporum vardı . maaşımdan kesinti oldu bu doğrumudur?

  Sorunuzu Yazın