Emekli Sandığı

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi

Maaş kesintilerinde emekli sandığı rapor alan çalışandan temin edilen bir miktar bulunmaktadır. Çalışan kişiler belli bir rahatsızlık sebebi ile rapor aldıklarında maaşlarından alınan rapor süresi kadar bir kesinti olacaktır. Bu süre rapor gün sayısı kadar belirlenmektedir. Emekli Sandığı Kurumu devlet memurlarının geleceklerini güvence altına alabilmelerini sağlamaktadır. Bir sosyal güvenlik sigortası olarak da düşünülen Emekli Sandığı sisteminde çalışanların rapor alma durumlarındaki kesintilerin oluşması, memur rapor kesintisini geri alabilir mi sorusunu gündeme getirmektedir. Kamuda çalışan memurların emekli sandığı rapor kesintilerini geri alabilmeleri mümkün değildir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş görmezlik parası adı altında bir ödenek alabilmek mümkündür. Bu ödenek için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekmektedir.


Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi Bakanlar Kurulu Kararı ile memurlara ödenecek zam ve ilgili tazminat miktarları hesaplanmış ve kesinleşmiştir. Kararname hükmüne göre; rapor alımlarında hastalık süresinin bir haftayı geçmesi ile memurlara ödenecek olan zam, tazminat ve kesintiler %25 oranında olacaktır. Bu yüzde 25 oranındaki rapor kesintileri, sağlık kurulu tarafından verilen hastalık halindeki raporlarda uygulanmamaktadır. Aynı zamanda bu kesintilerin oluşması için kanser, verem, ruh hastalıkları vb. rahatsızlıkların uzun süreli tedavi gereksinimleri süresinde alınan izinleri kapsamaz. Yatarak tedavi gören hastaların rapor süreleri de bu %25’lik kesintiye dahil olmayacaktır. Memur rapor kesintisi hesaplama da son kanun hükümlerine göre yapılmaktadır. %25’lik uygulanan rapor kesintileri hastalık halinin 7 günü aşması durumunda alınan izinler üzerinden yapılmaktadır.

Emekli sandığı rapor maaş kesintisi komple bütün bir ayı etkilemez. Sadece raporun başlatıldığı günlerin zam ve tazminat miktarlarına yansıtılır. Bu hesaplamaya göre toplamda 20 gün izin alan bir memurun, 13 günü için olan miktarı üzerinden bir hesaplama yapılır.

Rapor Alınması Halinde Nasıl Bir Uygulama Yapılır?

Devlet memurlarının maaş oranlarına göre hastalıkları durumunda aldıkları rapor 7 günü geçmesi halinde %25 oranında bir maaş kesintisi uygulanmaktadır. Devlet memurları rapor aldıklarında, çalışamadıkları dönemin maaşlarını almaları ancak bu raporun 7 günü geçmesi halinde kesinti uygulanması şeklinde bir sistem bulunmaktadır. Devlet memurunun rapor aldığı günlerdeki zam ve tazminatlarına yansıyan bu %25’lik kesinti tüm ayı kapsamamaktadır.

Bir devlet memurunun tazminatı aylık olarak 900 TL miktarında ise günlük olarak hesaplandığında 30 TL etmektedir. Emekli sandığı rapor maaş kesintisi bu miktarlar üzerinden hesaplanırsa; 13 ile 30’un çarpımından çıkan sonuç olarak 390 TL bir tazminat ortaya çıkar. Bu miktar üzerinden %25 hesaplandığında toplamda 97,5 TL miktarında bir kesinti oluşmaktadır. En yüksek tazminat miktarı özel hizmet tazminatı olarak kabul edilmektedir. Bu hesaplama ile özel hizmet tazminatında daha fazla kesinti görünecek demektir. Bir memurun aldığı özel hizmet tazminatı aylık 700 TL ise günlük 23 TL kadar sayılır. Rapor alınan süre 7 günlük rapor süresini 3 gün geçmiş ise kesintiler de bu süre kadar hesaplanır. 3 günlük ve %25 miktardaki hesaplama ile maaş kesintisi 52 TL civarında olacaktır.

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Emekli sandığına bağlı olarak çalışan vatandaşların hastalık hallerinde aldıkları raporların süreleri üzerinden %25 oranında bir kesinti yapılmaktadır. Fakat bazı raporlarda ve hastalıklarda bu kesinti çalışanın maaşından alınmaz. Bu durumda heyet raporunda maaş kesintisi olur mu ve hangi durumlarda maaş kesintileri olacak soruları ile karşılaşılmaktadır Uzun süreli tedavi gerektiren ve değişmeyecek bazı rahatsızlıklar için alınan, sağlık kurulu heyeti tarafından hazırlanmış raporlarda kesinti yapılmaz. Aynı zamanda kanser, verem ve ruh hastalıkları gibi uzun süreli tedavi gerektiren durumlar için alınan raporlara kesinti yansıtılmaz. Uzun bir zaman içinde hastalığı sebebi ile hastanede yatarak tedavi gören kişilerin almış oldukları rapor sürelerinde kesinti yapılmaz. Heyet raporu alan memur maaş alır mı sorusunun cevabı ise kesinti olmayacağı gibi maaşında da aksama olmayacaktır olarak verilmektedir. Yüksek ücret alan memur maaşlarında bazı zamların ve tazminatların maaşa etkisi olmaması sebebi ile hastalık raporundan dolayı maaşta kesinti yapılmaz.

Devlet Memuru Maaş Kesintisi Ne Anlama Gelir?

Devlet memuru maaşlarını oluşturan şartlar şunlardır:

 • Göstergeler,
 • Ek göstergeler,
 • Taban aylık,
 • Kıdem aylık,
 • Temsil tazminatı,
 • Makam tazminatı,
 • Zam tazminatı,
 • Ek ödemeler,
 • Sosyal yardım ve sosyal haklar vb.

Devlet memuru olarak çalışan kişilerin sağlık kuruluşundan aldıkları rapor tek doktor tarafından verilmiş ise rapor alma sınırlaması bulunmayacaktır. Farklı doktorlardan alınan toplamda 40 günlük rapor süreleri hakları bulunmaktadır. Her rapor süresi 10 günü geçmemek şartıyla rapor alma hakkı bulunan memurlar üst üste 3 kez rapor alabilir. Sağlık Bakanlığı’nın ve sağlık kurulunun kararlarına göre devlet memurunun rapor alma konusunda bir sınırlaması yoktur. Bazı hastalıkların 1 yılı aşması halinde rapor alma hakları 2 katına çıkarılmaktadır. Aynı zamanda hastalıklarında uzun süreli tedavi gerektiren kişiler için emeklilik mevzuatı kuralları uygulanacaktır. Emekli sandığına bağlı olan kamu kurumlarında çalışan her memur çalışan için bu hesaplamalar geçerlidir. Öğretmen rapor maaş kesintisinde de aynı yasalar uygulanmaktadır. 7 gün üzerinde rapor alan öğretmenlerin fazladan aldıkları günler için %25 maaş kesintisi yapılacaktır.

Sağlık kurulu raporunda biden fazla doktor ile rapor alınması rapor süresinin uzun olmasını gerektirebilir. Normal bir sağlık raporu, tek bir hekim tarafından verilen bir rapor olarak bilinmektedir. Emekli sandığı rapor maaş kesintileri yasalara göre 7 günlük rapor süresinin aşılması durumunda uygulanmaktadır. Memurlar bu kesintiyi yaşamamak için toplamda 7 günü aşmamak kaydı ile rapor talep etmektedirler. Emekli sandığı rapor sorgulama işlemleri Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda emekli sandığı rapor maaş kesintisi hakkında bilgileri e-devlet sistemi tarafından öğrenebilmek mümkündür.

E Devlet 4C Rapor Maaş Kesintisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet hayatımıza girdiği günden bu yana birçok işlemimizi zahmetsiz bir şekilde yapabiliyoruz. E devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna ait hizmetlerde vatandaşlara sunulmaktadır. Bu sayede kuruma gidilmesine gerek kalmadan işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Emekli Sandığı rapor maaş kesintisi sorgulama işlemi de bu işlemlerden bir tanesidir. Yazımızın devamında vermiş olduğumuz bağlantı adresini kullanarak E Devlet kapısı üzerinden sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

İlk olarak yapmanız gereken yazı bitiminde bulunan bağlantı adresini açmak. Sonrasında kimliğimi doğrula butonuna tıklayarak aşağıda bulunan sayfaya yönlendirileceksiniz.

Sayfada karşılaşacağınız ilgili kısımlar daire içerisine alınmış ve ok ile belirtilmiştir. T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi bu kısımlara yazmanız gerekmektedir. Sonrasında sisteme giriş yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli Sandığı Rapor Maaş Kesintisi Sorgulaması Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Parası Sorgulama

Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Merhaba bolis memuruyum ve bacagim dan geçirdiğim bir ameliyat sonrası 4 ay heyet raporu aldım maaşında ve tazminatlarimda kesinti olur mu SGK dan bu kesintileri alabilirmiyim

 2. 657 SAYILI KANUNA TABİ BİR MEMURUN 1 TAKVİM YILI İÇERİSİNDE RAPORLARINDAKİ KESİNTİ GÜN SAYISI 7 GÜN KESİLDİKTEN SONRA RAPOR ALDIĞI TÜM GÜNLER Mİ KESİLİR.
  ÖRNEĞİN 7 GÜN SINIRINI GEÇTİ VE DAHA SONAR 12 GÜN RAPOR ALDI.BU 12 GÜNÜN TAMAMI MI RAPOR KESİNTİSİ OLARAK YAPILIR?

  1. Kadrolu öğretmenim 5/3,
   40 günlük rapor hakkımı 5+5 olarak kullanıyorum.
   Maaşımdan kesinti olacak mı yoksa sonra mı bankadan geri alacaklar?
   Teşekkür ederim….

 3. Merhabalar sağlık memuruyum apandisit ameliyatı oldum. 30 gün heyet raporu üzerine 13 gün tek hekim raporu aldım. Maaşımdan kesinti olur mu.

 4. jandarma genel komutanlığında uzman çavuş olarak görev yapıyorum.gözlerimde miyop ve astigmat olduğumdan dolayı ameliyat oldum ve 1 ay rapor aldım buna bağlı olarak maaşımdan kesinti olurmu ve sgk dan rapor parası alabilirmiyim.acaba.

 5. kaza geçirdim ayağım kırıldı ameliyat oldum 45+:45 heyet raporu aldım emeli sandığı bağlıyım maaşımdan kesinti olurmu

 6. bipolar duygudurum bozukluğu hastasıyım. Ruh ve sinir hastalıklarından 10 günlük rapor aldığımda maaşımdan kesilir mi ayrıca yıl içerisinde 1 kez ocak ayında da aynı teşhisten rapor almıştım. yani 7 günü geçti rapor sürem yıllık

  1. Merhaba,

   Polis memurları raporlu olduğu zamanda maaşlarını tam almaktadır. Ayrıca sgk dan bir ödeme yapılmaz.

 7. Polis memuruyum videoda 17 gün rapor gözüküyor buna bağlı kesinti ne kadar olur hesaplamadan anlayamadım kıdem derece 5/3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı