• Vazife Malulü Nedir, Vazife Malullüğü Şartları Nelerdir?


  Vazife malulü nedir? Sorusu birçok çalışan tarafından merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Kamu ve özel sektörlerde çalışan kişilerin iş kazaları geçirmeleri durumunda her sektörün iş kazası hükümleri uygulanmaktadır. Özel sektör çalışanlarına uygulanan yaptırımlarla kamu alanı birbirinden farklılık göstermektedir. Devlet memurlarının kaza durumlarında vazife malulü adı altında birtakım düzenlemeler gerçekleşmektedir. Kamu memurlarının görevlerini yaptıkları sırada ortaya çıkan kazanın sonucunda malul kalarak görevini icra edemeyecek hale gelmesi durumunda vazife malulü maaşı bağlanmaktadır.


  Vazife malullüğü şartları nelerdir? sorusu bu durumda olan birçok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Ancak öncelikle kimler için vazife malulü terimi kullanılır bunu netleştirmekte fayda var. 5510 Sayılı Kanun gereğince; Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na istinaden, Emekli Sandığına bağlı olarak bir kamu kurumunda çalışan kişilerin görevlerini gerçekleştirdikleri sırada ya da yöneticileri tarafından farklı işler için görevlendirildikleri esnada veya kurum menfaatine çalışırken veya yöneticilerce tahsis edilecek bir görev için taşıtla işe gelişi ya da dönüşü sırasında meydana gelen kazadan ötürü ortaya çıkan duruma vazife malullüğü bu durumu yaşayan kişiye ise vazife malulü denilmektedir.

  Vazife malulü nedir? Sorusuna detaylı bir cevap verilmesinin ardından kimlerin bu durumdan yararlanamayacağından da bahsetmek gerekmektedir.

  Kimler Vazife Malulü Uygulamasından Yararlanamaz?

  Bazı belirlenmiş durumların aksine 5510 Sayılı Kanun’da vazife malulü olarak nitelendirilmeyecek olan durumlar şu şekildedir:

  • Kaza sırasında keyif veren içki ya da madde kullanımının olması,
  • Kanun, tüzük ve emirlerin dışına çıkarak hareketler sergilemek,
  • Yasak olan eylemlerin gerçekleştirilmesi,
  • Bilerek ve isteyerek ölme eyleminde bulunmak yani intihara teşebbüs etmek,
  • Her ne suretle olursa olsun kişinin kendisine ya da başkalarına menfaat sağlaması ya da zarar vermesi şeklinde belirtilmektedir.

  Vazife Malullüğü Şartları Nelerdir?Vazife Malullüğü Bildirim Süresi Ne Kadardır?

  Vazife malullüğü şartları nelerdir? sorusuna cevap vermek gerekirse:

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Kazazedenin Emekli Sandığı kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olması,
  • Kazanın görev saatleri içerisinde gerçekleşmesi,
  • Kurumun ya da idarecinin verdiği görev sırasında kazanın gerçekleşmesi,
  • Kurum menfaatini korumak maksadı ile çalışıyorken o iş nedeni ile olmuş olması,
  • İşe başlamadan önce ya da iş bitiminde meydana gelebilecek her türlü kazadan doğmuş olması vazife malulü şartları arasında yer almaktadır.

  Vazife malulü bildirim süresi 15 iş günü olarak belirlenmiştir. Bildirim süresi ise:

  • Olayın meydana gelme tarihinden,
  • Hastalık rapor onay tarihinden,
  • Esir ya da gaip olma durumunda tespit tarihinden itibaren başlamaktadır.

  Vazife Malullüğü Şartları Nelerdir? Malul Aylıkları Hangi Tarihten İtibaren Ne Kadar Bağlanmaktadır?

  Vazife malullüğü şartları yerine getirilmiş olan bir kazazedenin belirtilen süre zarfında kurallar doğrultusunda başvurusu yapıldıysa, aylığı sigortalının ölümü veya malul olma nedeni ile görevli kişiye ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden yeni aydan itibaren bağlanmaktadır.Malul bir kişinin 2018 yılı ortalama bedeller göz önüne alındığında aylık olarak bağlanacak olan maaş tutarı 2000 ile 2200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Vazife malullüğü kapsamında aylık bağlanan kişilerin durumu sorgulamaları için:

  • E-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numarası ve şifresi ile giriş yapılır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu alanına girilir.
  • 4C Kamu Görevlileri Hizmetleri alanı bulunur.
  • Vazife Malullüğü, Harp Malullüğü ve Şeref Aylığı Alanların Aylıklarının Kesilmesi Talebi sekmesine giriş yapılır. Sorgulama işlemi buradan gerçekleştirilebilmektedir.

  2018 Yılı itibari ile vazife malulü olan kişilere bağlanacak olan aylıklar derecelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. SGK’nın yaptığı açıklamada bağlanacak olan tutara ilişkin şu şekilde bir tablo ortaya çıkmaktadır.

  Vazife Malullerine Ödenecek Tutarlar
  Maluliyet Derecesi Ödenecek Tutar (TL)
  1 4.342.00
  2 3.907.80
  3 3.365.05
  4 3.039.40
  5 2.713.75
  6 2.388.10

  Bu tabloya göre, Harp malulleri ve vazife maluliyetinin ortaya çıkmasına neden olan olaya bakılmaksızın derecelere bağlı olarak; derecesi 1 olanlara 4 bin 342 TL, 2 olanlara 3 bin 907 80 kuruş, 3 olanlara 3 bin 365 lira 5 kuruş, 4 olanlara 3 bin 39 lira 40 kuruş, 5 olanlara 2 bin 713 lira 75 kuruş ve 6 olanlara 2 bin 388 lira 10 kuruş ödeme yapılacağı belirtilmektedir.

  Harp malulleri ve vazife malullerine neden olaya bakılmaksızın tüm vazife malullerine yani:

  • Öğretmen,
  • Doktor,
  • Mühendis,
  • Memur gibi maluliyet derecelerine dikkat edilerek 2 bin 388 TL ile 4 bin 342 TL arasında ödeme yapılmaktadır.

  Bu kapsamda yer alan 57 bin 790 kişiye toplamda 135 milyon 850 bin 204 TL ödeme yapılacağı bildirilmiştir. Bu grup içerisinde harp malulleri de yer almaktadır. Yani; er, erbaş, polis, teğmen, subay, ast subay, uzman jandarma şeklinde sıralanabilmektedir. Vazife malulü olan kişilerin gerekli bilgiyi tam ve eksiksiz olarak alabilmeleri için Sosyal Genel Kurumu ilgili birimlerine müracaat ederek bilgi alması gerekmektedir. Yanı sıra E-Devlet sistemi üzerinden de gerekli sorgulamalar yapılabilmektedir. 2018 yılında vazife malullerinin alacakları maaşlarla ilgili olarak tüm net bilgiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ulaşılması mümkün olmaktadır.

  Emekli Sandığından Hizmet Dökümü Çıkartmak

  Emekli Sandığı Maaş Hesaplamaları

  Emekli Sandığı 15 Yılda Emeklilik  tıkla sorunu sor

  Vazife Malulü Nedir, Vazife Malullüğü Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın