emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti 2022 sayılı kanun kapsamınca belirtilmiş olan 65 yaşına erişmiş ve yardıma ihtiyacı olan, kimsesi olmayan vatandaşlara 65 yaş aylığı/yaşlılık aylığı/muhtaç aylığı verilmektedir. Muhtaç aylığı almak isteyen kişiler için en önemli koşul 65 yaşını doldurmuş olmasıdır. Ayrıca gerekli diğer şartları da sağlayan vatandaşlar formla SGK’ya başvurdukları takdirde Emekli Sandığı 65 yaş aylığı sorgulama işlemini yapabilirler.
2022 sayılı yasaya eklenen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu yönetmeliğe göre 65 yaş aylığı alabilmek için gerekli şartlar:

 • 65 yaşını doldurmuş ihtiyaç sahibi yaşlılar
 • Vücut işlevlerini %40-60 aralığında kaybetmiş olan engelliler ile vücut işlevlerini %70 ve üzerinde kaybetmiş olan engelliler ve de bir başkası olmadan yaşamına devam edemeyecek durumda olan engelliler
 • Bakmak zorunda olduğu 18 yaşından küçük ve %40 üzerinde engelli yakını olan vatandaşlar, yasa kapsamında aylık ve sağlık yardımı alabilmektedirler.

65 Yaş Aylığı Muhtaçlığı Nasıl Tespit Edilir ve Nasıl Başvurulur?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulamadan önce bu aylığı inceleyelim. 65 Yaş Aylığı alabilmek için hane halkının maddi durumuyla ilgili araştırmalar yapılır. Muhtaç olduğu, muhtaç ise ne kadar muhtaç olduğu belirlenir. Birazdan belirteceğimiz şartları sağlayan bütün vatandaşlar 65 Yaş Aylığı alabilmektedir.

 • Beyan edilmiş olan maaş tutarının ve her türlü gelirin yıllık miktarının her aya düşen ortalaması,
 • İkamet edilen konut ile sahipliği başkasına ait olan fakat kira ödenmeyen konuta ait rayiç bedelinin 1/240 ı,
 • Bu miktarın geliri ve kiradan elde edilen toplam gelir,
 • Harici konut için gelir elde edilmiyorsa eğer konuta ait rayiç bedelinin 1/120’si,
 • Dükkanlar için bu bedelin 1/240’ı ve kiralardan elde edilen toplam gelir,
 • Dükkanlar için gelir elde edilmiyorsa eğer dükkana ait rayiç bedelinin 1/120’si,
 • Hane halkına ait tarla gibi her türlü arazinin rayiç bedelinin 1/240’ı ve aylık toplam gelir,
 • Hane halkının üzerine kayıtlı bulunan aracın ve rayiç bedelinin 1/120’si,
 • Hane halkının üzerine kayıtlı ticari amaçlı kullanmak üzere kayıtlı bulunan aracın rayiç bedelinin 1/120’si ve aylık toplam gelir,
 • Hane halkına ait büyük veya küçükbaş hayvanlara temin edilen yıllık gelirin aylık miktarı,
 • Hane halkının banka mevduatları üzerinden aylık faiz miktarının iki katı,
 • 2022 Sayılı Kanun gereğince alınan her türlü yardımların aylık ortalaması,
 • Hane halkına ait (aynı hanede ikamet etmemesine rağmen) nafaka ile sağlanan gelir,
 • Tarımsal desteklerin geliri,
 • Uzun vadeli sigortalı olarak çalışan bireylerin gelirleri,
 • Diğer gelirler ile birlikte toplam gelirin aylık ortalaması sonucunda hesaplamalar yapılır. Hane halkına ait taşınmazlara ilişkin araştırmaları da Kaymakamlıklardaki Vakfın Mütevelli Heyeti yapmaktadır.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımalıdır. Daha sonra ikamet ettikleri il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek, şartları sağladıklarına ilişkin “muhtaçlık raporu” alarak, vakıftan temin ettiğiniz başvuru forumu da doldurarak ve de formu alan kişinin üzerinde imzasının olduğu belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) teslim ederek başvurularını yapabilmektedirler. Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulama kısmına gelelim şimdi.

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı/Muhtaç Aylığı/Yaşlılık Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulama işlemi için gerekli olan ilk ve en önemli şey T.C. kimlik numaranızdır. Yazının sonunda vereceğimiz linkler üzerinden sisteme erişerek sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Sistemi açtığınızda karşınıza T.C. Kimlik Numaranızı isteyen bir ekran gelecektir, buraya numaranızı yazmanızın ardından Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

65 Yaş Aylığı Yeni Sistem, 2017 ile Neler Değişti?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulamadan sonra bu sisteme gelelim. 2017 yılına ilişkin bazı veriler yenilenmiştir ve yaşlı/özürlü/özürlü yakını aylıkları üzerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. 2022 Sayılı Kanun kapsamının 1. maddesi gereğince uygulanan yönetmeliğe göre, gösterge sayısının (1620) memur aylık katsayısıyla çarpılması ile hesap yapılmaktadır. Buna göre 65 yaşını doldurmuş muhtaç sahibi kişiler için belirtilen gösterge sayısı, memurluk aylık katsayısının çarpılmış hali kadar olmaktadır.

Hesaplamaya ilişkin bakacak olursak, 01.01.2017 ile 30.06.2017 tarihleri arasında aylık maaş 155,61 TL olarak belirtilmiştir. %5 ek ödeme miktarı ise 7,78 TL, toplamda 163,39 TL ödenecektir ve %70’in üzerinde muhtaç sahibi olduğu belirlenmiş engellilere bu miktarın 3 katı kadar ödeme yapılacak olup yeni tutar 490,18 TL olacaktır.

Bu hesaplamalar 2016 yılı 01.01.2016 ile 30.06.2016 tarihleri arasında yapıldığı zaman sonuç 453,21 TL olacaktır.2015 yılı 01.01.2015 ile 30.06.2015 tarihleri arasında yapıldığı zaman ise 404,71  TL ödeme yapılmaktadır.

2022 Sayılı Kanun gereğince ihtiyacı olan vatandaşlara bağlanan aylıklar ve işlemleri Valilik/Kaymakamlık aracılığı ile vatandaştan alınmış olan başvuru belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na ulaştırılması ile yapılan araştırmaların da doğrultusunda, gelmiş bulunan evrakların gelme sıralarına göre gerçekleştirilmektedir.

Ödemeler Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı sorgulamada ödemelere gelelim şimdi de. Aylık bağlama işlemlerinde gerekli görülen bütün belgelerin hiçbir eksiği olmadan ulaştırılması dahilinde, geliş sırasına konarak bağlanması sebebiyle zaman açısından aksaklıklar meydana gelmekte ve işlemler uzun sürelerde gerçekleşebilmektedir. Ödemenin ilk kez yapılması Türkiye içerisinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilmektedir. İlk ödemenin yapılmasının ardından daha sonraki ödemeler ise PTT şubeleri vasıtasıyla gerçekleştirilir. Kanun gereği ödenen aylıklar herhangi bir hizmet karşılığında veya prim gereğince yapılmamaktadır. Tamamen sosyal yardım kapsamında gerçekleşen bu yardımlar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olarak üçer aylık bölümler halinde kurumlara yatmaktadır.

Emekli Sandığı 65 Yaş Aylığı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.