Genel

Mesleki Yeterlilik Belgesini Artık Farklı Dil Seçeneğiyle Alabilirsiniz

Özellikle yurtdışında çalışmak isteyenler için çok önemli olan mesleki yeterlilik belgelerine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Selçuk’un açıklamasına göre artık mesleki yeterlilik belgeleri tercihe göre Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça ve Arapça hazırlanabilecek.

Mesleki Yeterlilik Belgesinde Yeni Dönem

Yurtdışında çalışmak pek çok kişinin hayali olmasına karşılık prosedürlerin zorlukları yüzünden pek çok kimse yurtdışında çalışma olanaklarından mahrum bulunuyor. Özellikle yurtdışı iş başvurularında mesleki yeterlilik belgelerinin de Türkçe’den başvuru yapılan dile göre çevrilmesi, hem zaman hem de maddi kayba neden olduğu için çeşitli zorluklar yaratıyordu. Konuyla ilgili olarak ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’tan önemli açıklamalar geldi.

Bakan Selçuk, Türkçe ve İngilizce düzenlenen mesleki yeterlilik belgelerinin artık çalışanların tercihlerine göre Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça veya Arapça olarak düzenleneceğini belirtti. Yaptığı açıklamada Selçuk, mesleki yeterlilik belgelerinin çalışma yaşamında nitelikli ve belgeli iş gücü açısından ne kadar önemli olduğundan da bahsederek, özellikle uluslararası alanda yapılan iş başvuruları için büyük bir öneme sahip olduğundan bahsetti. Aynı zamanda Selçuk, mesleki yeterlilik kurumları tarafından verilen mesleki yeterlilik belgelerinin yurt dışında iş aramalarını kolay hale getirmesini sağlamak için 2019 yılından beri Türkçe ve İngilizce olarak çift dilde hazırlanmakta olduğunu, bundan sonra da daha fazla dilde hazırlanacaklarını belirtti.

Farklı Dillerde Hazırlanacak

Selçuk yaptığı açıklamada şunlara değindi; “yurt dışı projelerde ve işletmelerde istihdam edileceklerin belgeleri için mesleki yeterlilik belgelerini ibraz etmek adına yeminli tercüme hizmeti almaları zorunluydu. Bu durumda ise zaman ve maddi açıdan mağduriyet oluşuyordu. Bunun önüne geçmek için mesleki yeterlilik kurumu gerekli olan çalışmaları yaptı. Buna göre artık mesleki çalışma belgeleri, çalışanların taleplerine göre Türkçe-Almanca, Türkçe-Fransızca, Türkçe-İspanyolca, Türkçe-Rusça ve Türkçe-Arapça olarak hazırlanabilecek. Başlayan uygulama nedeniyle yurt dışında çalışmak isteyenler büyük bir avantaj yakalayacaklar ve ekstra tercüman ya da noter parası ödemek zorunda kalmayacaklar,” dedi.

Selçuk aynı zamanda mesleki yeterlilik belgesinin düzenlenmesinde uluslararası standartların da yakalandığını vurguladı. “Mesleki yeterlilik belgelerinde, hologram ve kare kodlu güvenlik tedbirleri nedeniyle artık belgeler taklit edilemeyecekler. Aynı zamanda uluslararası normlara ve diğer standartlara da uygun olarak belgeler tasarlandılar. Bu uygulama ile birlikte ülkedeki nitelikli ve belgeli iş gücü dünyada da serbest bir dolaşım hakkı kazanmış olacak. Bir başka deyişle, mesleki yeterlilik belgesine getirilen bu yeni format, yurt dışında çalışmak isteyenlere yönelik bir bakıma vizeye dönüşmüş oldu,” şeklinde konuştu. Selçuk aynı zamanda belgelerin başta AB ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede geçerli olacaklarından da bahsetti.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Bazı iş kollarının, o işi yapmak için uygun özelliklerin taşındığını görmek amacıyla mesleki yeterlilik belgesi talebi bulunmaktadır. Bu bakımdan mesleki yeterlilik belgesi sahibi olanlar o alandaki işlerde daha rahat iş bulabilmektedir. Belgelendirme, tanımlanan esaslara göre uygulanmış olan ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin sonucunda başarılı olan adaylara verilmektedir. Bu belgenin alınmasında bilgi, beceri, yetkinlik gibi konular önemli olmaktadır.

Mesleki yeterlilik belgesi almak için ise bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlara müracaat etmek gerekmektedir. Her alanda belge veren kuruluşlar değişebilmektedir. Özellikle nitelikli iş gücü için çok önemli olan mesleki yeterlilik belgesine, ilgili kurslara devam edilmesi ve sonunda başarılı olunması halinde belge almaya hak kazanılmaktadır. Artık farklı dillerde de hazırlanacak belgeler ile yurtdışında iş aramak da daha kolay bir hale gelecek.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir