emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İstanbul’da Taksilere Koronavirüsü Önlemi Alındı!

İstanbul’da Taksilere Koronavirüsü Önlemi Alındı!
24.03.2020

İstanbul’da Taksilere Koronavirüsü Önlemi Alındı! İstanbul genelinde korona virüsü nedeni ile birlikte taksi çalışmaları da oldukça düşmüş durumdadır. Bu sebepten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, gelirlerin salgına endeksli bir şekilde ciddi derecede düştüğünü belirterek taksiciler için yeni çalışma sistemi talebinde bulundu. Başkan’ın taksiciler için talep ettiği çalışma şekli ise “taksi araç plakalarının sonundaki rakama göre bir dün tek rakam, bir gün de çift rakam olanların çalışması” şeklinde olarak Valilik ve Emniyete başvuruda bulunmuş olmaktadır.

Başkan Aksu, Bir gün taksi araç plakasının son rakamı tek olanları bir gün de son rakamı çift olarak çalışırlar ise hem esnafın bir kısmının evde kalabileceğini hem de diğer kalan kısmının da çalışabileceğini belirtti. Konu ile ilgili olarak gerekli başvuruların yapıldığını ve en kısa zamanda uygulamaya geçileceğini belirtti. Başkan Aksu, İstanbul genelinde toplam olarak 17.395 adet taksi ve yaklaşık olarak da 52 bin adet çalışan olduğunu belirtti. Başkan talep olması durumunda, 65 yaş ve üstü vatandaşları için evlerine ihtiyaçlarını ücretsiz olarak taşıyabileceklerini belirtirken aynı zamanda da sağlık çalışanlarını da ücretsiz olarak taşıyabileceklerini duyurmuş bulunmaktadır.

İstanbul Genelinde Taksilere Ücretsiz Dezenfekte Sağlanacak!

İstanbul Genelinde Taksilere Ücretsiz Dezenfekte Sağlanacak! Başkan Aksu, komisyoncu ve araç sahiplerinin taksi şoförlerinden belirli miktarda ücret talepleri nedeni ile birlikte, bu ücretlerin sabitlenip taleplerini ona göre bulunmaları konusunda da müdahale edeceklerini belirtti. Taksi sektöründe çalışanların bazılarının kiracı, bazılarının da şoförlük yaptığını belirterek bu zaman zarfında kimsenin belli bir rakam isteme şansı olmadığını ve ulaşımında % 9 oranına kadar düştüğünü duyurdu.

Taksiciler Odasının ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de ücretsiz dezenfekte merkezleri olduğunu belirten Başkan, “Taksilerini dezenfekte etmek isteyen gelirse, Selimiye ve Seyrantepe merkez binanın önünde ücretsiz olarak temizlik sağladıklarını bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de 46 noktada taksi, dolmuş ve minibüsleri için ücretsiz dezenfekte noktaları olduğunu da hatırlatmış bulunmaktadır. Biz bu alanları duyurmuş bulunmaktayız bu alanlara giderek araçlarını dezenfekte edebileceklerini de açıkladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.