emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E Devlet Doğrulama

E Devlet Doğrulama

E Devlet Doğrulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak tüm belge ve evrak doğrulamaları için yapılan bir işlem türüdür.

Herhangi bir evrak doğrulama için e-Devlet sistemini kullanmak gerekirse e-Devlet sistemine T. C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra yapılabilir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan arama kısmına gelerek “doğrulama” yazıp arama butonuna basıldığında e-Devlet sistemi içerisinde yapılabilecek tüm doğrulama işlemleri arama sonuçları olarak listelenir.

E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilen doğrulama işlemlerinin listesi aşağıda sıralanmıştır.

 • İşçi Sendikaları Üyelik Doğrulama
 • İç İşleri Bakanlığı Evrak Doğrulama
 • Askerlik Durum Belgesi Doğrulama
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü Belgesi Doğrulama
 • Adli Sicil Kaydı Doğrulama
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Doğrulama
 • Öğrenci Belgesi Doğrulama
 • Mezun Belgesi Doğrulama
 • MSB ASAL Sevk Başvuru Belgesi Doğrulama
 • e-İmzalı Belge Doğrulama
 • 4A Emekli Aylık Bilgisi Belge Doğrulama
 • Lise Mezuniyet Belgesi Doğrulama
 • Üniversite e-Kayıt Belge Doğrulama
 • Yerleşim Yeri / İkametgah Doğrulama
 • T.C Kimlik No Doğrulama

Yukarıda sıralanmış doğrulama işlemlerinin hepsi e-Devlet sistemi üzerinden yapılabillir. Devletin bünyesinde bulunan birçok kurum ve kuruluşun belge yada evrak doğrulaması için e-Devlet sistemi kullanılabilir. E Devlet Doğrulama birçok resmi kurum için gereken doğrulama işleminde vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır. Yapılmak istenen her türlü  doğrulama işlemi için mutlaka e-Devlet sistemine giriş yapılmış olması gerekmektedir. Giriş yapmak için gereken e-Devlet şifresi unutulmuş veya kaybedilmiş ise en yakın PTT şubesine bizzat kişinin başvurması sonucunda ilk defa ya da yeniden e-devlet şifresi alınabilir. Ya da e-Devlet sisteminin giriş ekranında yer alan şifremi unuttum seçeneği tıklanarak istenilen kimlik bilgilerinin girilmesi ile yeniden bir şifre belirlenebilir. Belirlenen bu şifre ile tekrar e-Devlet sistemine giriş yapılabilir. E Devlet Doğrulama işlemleri hakkında birkaç örnek verelim.

E-Devlet e-Bordro Doğrulama İşlemi

E Devlet Doğrulama işlemleri arasında yer alan ve en çok kullanılan doğrulama işlemlerinden birisi de Maliye Bakanlığı bünyesine bağlı kurum ve kuruluşların bordrolarını doğrulama işlemidir.

e-Bordro doğrulama işlemi bir çalışanın aynı zamanda çalıştığı iş yerinde aldığı maaşı doğrulamasını / teyit etmesini sağlamaktadır. e-Bordro doğrulama işlemi ile maaşta yapılan vergi ve diğer kesintilerinde görülmesi mümkündür. Bu işlem için yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız yeterlidir.

E-Bordro Doğrulama işlemi için T. C. Kimlik numarası ve Barkod numarasının bilinmesi gerekmektedir.

T. C. Kimlik Doğrulama İşlemi

E Devlet doğrulama işlemleri içinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimlik numarasının da doğrulanması mümkündür. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta kimlik doğrulaması yapmak için T. C. Kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. Eğer T. C. Kimlik numarası bilinmiyor ise o halde doğrulama işlemi değil T. C. Kimlik Numarası Öğrenme işlemi yapılmalıdır. Arasındaki fark ise T. C. Kimlik Doğrulama ile girilen kimlik numarasına kayıtlı kimlik bilgilerini görmemizi sağlarken iken, kimlik bilgilerimiz ile sorgulamalar yaptığımızda T. C. Kimlik numaramızın öğrenilmesi sağlanır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan her bir bireyin on bir haneden oluşan bir vatandaşlık numarası başka bir deyiş ile T. C. Kimlik numarası bulunmaktadır. Bu kimlik numarası / vatandaşlık numarası olmadan hiç bir devlet kurumunda veya kuruluşunda işlem yapılması mümkün değildir. Günümüzde yalnızca devlete bağlı kurumlarda değil birçok özel kuruluşlarda da T. C. Kimlik Numarası ile işlem yapılmaktadır. Örneğin bir vatandaş bir bankadan kredi kullanmak ister ise ilk sicil sorgulamaları T. C. Kimlik numarası ile yapılır.

Bu işlem her ne kadar E-Devlet sistemi üzerinden yönlendiriliyor olsa da E-Devlet sitesi üzerinden yapılmamaktadır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayabilirsiniz!

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama Türkiye Cumhuriyet Vatandaşı olan her erkek birey için lazım olacak bir işlemdir. Yeni işe başlayan bir kişi için iş yerinden erkek adaylar için mutlaka askerliğini tamamlamış veya muaf olma durumu istenmektedir. Bu durumda askerlik durum belgesi sorgulama veya askerlik durum belgesi doğrulama işlemleri yapılır.

Maliye Bakanlığı E-Bordro Doğrulama İşlemi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

T. C. Kimlik Doğrulama İşlemi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama İşlemi İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.