ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları

TOKİ Sosyal Konut Projesi Başvuru Şartları
16.09.2022

TOKİ başvurusu yapmak, uygun fiyata ev sahibi olmanın yollarından biridir. Ev fiyatlarındaki artış nedeniyle özellikle dar gelirliler, ev sahibi olma imkânını neredeyse tamamen kaybetmiştir. Bu nedenle TOKİ yani Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, il bazında hayata geçirdiği projelerle uygun fiyatlı ev satışı gerçekleştirir. TOKİ başvurusu yapmak için e-Devlet sistemini kullanabilir ya da Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

TOKİ, neredeyse her yıl farklı illerde yüzlerce konut inşaatı yapmaktadır. İlk defa 2022 yılında hayata geçirilen bir proje ile tüm Türkiye genelinde bir toplu konut hamlesi başlatılmıştır. Sosyal Konut Hamlesi olarak adlandırılan bu proje ile Türkiye’de 250 bin konut, 100 bin arsa ve 10 bin iş yeri satışa sunulacaktır. Proje kapsamında engellilere, emeklilere, şehit ailelerine ve gençlere özel kontenjan ayrılmıştır.

TOKİ Başvuru Şartları

TOKİ başvuru şartları dikkatli bir şekilde yerine getirilmelidir. Aksi takdirde başvurunuzun kabul edilmemesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Başvuru şartlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvuru yapacağınız projenin hayata geçirileceği şehirde en az bir yıl boyunca ikamet etme
 • Başvuru sırasında kendi üzerinizde ya da eşinizin üzerinde ev olmaması bir diğer şarttır. Velayetiniz altındaki çocuklar üzerinde de ev olmamalıdır.
 • Kendiniz, eşiniz ve velayetiniz altındaki çocuklar için daha önce TOKİ’den ev almamış olmanız da gerekir.
 • Hane geliri başvuru sırasında önemli bir detaydır. Aylık hane geliri 16 binin üzerinde olmamalıdır.
 • Aylık hane geliri İstanbul için 18 bin olabilir.
 • Aynı aileden birden fazla kişinin başvuru yapması mümkün değildir.
 • Başvuru sahibi en az 18 yaşında olmalıdır.
 • Genç statüsünde yapılacak başvurular için 14/09/1992 tarihinden sonra doğmak gereklidir.
 • Şehit aileleri, terör mağdurları, harp ve vazife malulleri için bazı özel şartlar söz konusudur. Bu kişilerden proje ilinde 3 yıldır oturma şartı istenir.  Bu kategoride ev alma hakkı sadece tek seferlik tanınır.

TOKİ İSTANBUL BAŞVURUSU

TOKİ İstanbul başvuru sadece İstanbul’da yapımı planlanan konutlar için geçerlidir. Yani İstanbul’da ikamet eden bir kişinin farklı şehirden başvuru yapması mümkün değildir.

Güncel Sosyal Konut Hamlesi için yapılması planlanan İstanbul konutları yukarıda görünmektedir. Buna göre İstanbul’da yapılacak konutların dağılımı şu şekildedir:

 • Arnavutköy, Başakşehir, Esenler 28 bin 340
 • Çatalca 540
 • Silivri-Selimpaşa 200
 • Tuzla 20 bin 920

Görüldüğü gibi Sosyal Konut Hamlesi neticesinde İstanbul’da çok sayıda konut inşası yapılması öngörülüyor.

TOKİ Ankara Başvurusu

TOKİ Ankara başvuru yapmak için şehirde en az bir yıldır ikamet etme şartı vardır. Güncel sosyal konut projesi kapsamında Ankara’ya ayrılan kontenjanlar gösterilmektedir:

Ankara için de oldukça yüksek kontenjan ayrılmıştır. Bu kontenjanlar nüfusla doğru orantılı olarak da düşünülebilir. Nüfusu fazla olan şehirlerde yapılması planlanan konut sayısı da fazladır. İlk tabloda en fazla konutun Etimesgut ilçesinde yapılacağı görülür. İkinci sırada ise Gölbaşı yer alır. Bunu Kahramankazan, Ayaş, Bala ve Evren takip eder.

Yukarıdaki tabloda ise Ankara’nın diğer ilçeleri yer alır. Burada en çok kontenjan Sincan Yenipeçenek’e ayrılmıştır. Ardından Mamak, Sincan Saraycı, Polatlı, Şereflikoçhisar ve Kızılcahamam yer alır.

E-Devlet TOKİ Başvurusu

E-Devlet TOKİ başvurusu yapmak için ilk önce e-Devlet şifreniz ve kimlik numaranızla sisteme giriş yapmalısınız.

İlk önce turkiye.gov.tr adresinden sisteme giriş yapmalısınız. Ardından ekranın sağ tarafında bulunan “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak şifre kısmına ulaşabilirsiniz.

Kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle başvuru aşamasını tamamlamalısınız. Şifrenizi bilmiyorsanız mobil ya da e-imza ile giriş seçeneklerini de deneyebilirsiniz. En son aşamada “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak e-Devlet sistemine erişebilirsiniz.

Yukarıda gösterildiği üzere sisteme giriş yaptıktan sonra arama alanına “TOKİ” yazmalısınız. Daha sonra alt kısımda çıkan “Konut Başvurusu” kısmından ilgili alana ulaşabilirsiniz. Bu kısma tıkladığınız takdirde bir sonraki ekranda sizi Genel Bilgi Formu bekler. Formu okuduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklamanız gerekir.

Form ekranından sonra karşınıza çıkacak olan ekran yukarıdaki şekildedir. Yukarıda mevcut başvurularınız yer alır. Yeni bir başvuru oluşturmak için sağ üst kısımda bulunan başvuru seçeneğine tıklamanız gerekir. Mevcut başvurularınız henüz değerlendirme aşamasındayken yeni başvuru yapma hakkınız bulunmaz. Bu nedenle ilk önce mevcut başvurunuzun sonuçlanmasını beklemelisiniz.

Yeni Başvuru” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza gelecek ekran yukarıda yer alır. Bu kısımda sizden istenen bilgileri doldurarak kaydınızı oluşturabilirsiniz. İlk etapta değerlendirme aşamasında görünen başvurunuz, değerlendirme tamamlandığında “Tahsilat Bekliyor” aşamasına geçer. Bu aşamada Ziraat Bankası ya da Halkbank üzerinden başvuru ücretini yatırmanız gerekir. Başvuru ücretleri havale, EFT yaparak ya da ATM aracılığıyla yatırılabilir.

Yukarıda yer alan mesaj size TOKİ tarafından iletilir. Değerlendirme aşaması tamamlandığında hangi hesaba ne kadar yatırmanız gerektiğini gösteren bir SMS alırsınız. Size gönderilen SMS’te belirtilen tarih ve saate kadar ücreti yatırmanız gerektiği söylenir. Aksi takdirde başvuru hakkını kaybedersiniz. Başvuru ücretini yatırdıktan sonra kura çekimi safhasını beklemelisiniz. Kura çekimi tarihleri size SMS ile bildirilir.

Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu

Ziraat Bankası TOKİ başvurusu yapabileceğiniz bankalardan birisidir. Bankadan TOKİ başvurusu yapmak için proje ili kapsamında yetkili olan şubeye gitmeniz gerekir. Şubede size verilen evrakları imzalayarak başvuruyu tamamlayabilirsiniz. Pratik bir şekilde başvuru yapmak için her zaman en makul yol e-Devlet üzerinden başvurudur.

Kimler TOKİ’ye Başvuru Yapabilir?

TOKİ’ye başvuru yapabilecek olanlar için bazı sınırlamalar söz konusudur. Bir evi olmayanlar, şehit aileleri, emekliler, engelliler ve gençler kendileri için ayrılan kontenjanlara başvuru yapabilir.

TOKİ ‘den Kimler Ev Alamaz?

TOKİ’den ev alamayacak olanlar daha önceden bir evi olanlardır. Burada istenilen kişinin kirada yaşaması ve bir ev sahibi olmamasıdır. Ev sahibi olmanın kapsamı hem kendisi hem de eşi için geçerlidir. Yani eşlerden herhangi birinin üzerine ev olması halinde başvuru mümkün değildir. Bunun yanı sıra çocukların üzerine ev olması da başvuru hakkını ortadan kaldırır.

TOKİ projelerinden daha önce yararlanan kişiler de eşleri ve çocukları ile beraber kapsam dışında kalır. Aynı zamanda geliri İstanbul için 18 bin; diğer yerler için 16 bin ve üzerinde olanlar, Sosyal Konut Hamlesi başvurusu yapamaz.

TOKİ 1+1 Daire Başvuru Şartları

TOKİ 1+1 daire başvuru şartları, evin bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Başvurunuz onaylandıktan ve kura sonucunda 1+1 daireye hak kazandıktan sonra sizden bir peşinat yatırmanız istenir. Bu peşinattan sonra belirlenen tarihlerde her ay aylık taksitleri yatırmalısınız. Projeler 1+1, 2+1 ve 3+1 olacak şekilde satışa sunulur. Başvuru sırasında seçiminizi yaparak size uygun olan seçenek için kura çekilişine katılırsınız. Aynı anda iki farklı seçeneğe başvurma şansınız yoktur.

TOKİ 2+1 Daire Başvuru Şartları

TOKİ 2+1 başvuru şartlarını yerine getirdikten ve kuraya katıldıktan sonra hak sahibi olmanız durumunda belirli bir miktar ön ödeme yapmalısınız. Ardından verilen tarihlerde taksitleri ödemeye başlamalısınız. 2+1 daireler için normal başvuru sürecini takip etmeniz gerekir. Bu tür dairelerin fiyatı 3+1’lere göre daha düşüktür.

Örneğin; Çorum ili Oğuzlar ilçesi başvuru süreci devam eden bir projede, 2+1 dairelerin genişlikleri brüt ve net olarak yukarıdaki tabloda verilmiştir. Dairelerin brüt genişliği 86.68 m2 ile 105.2 m2 arasında değişiklik gösterir.

TOKİ 3+1 Daire Başvuru Şartları

TOKİ 3+1 daire başvuru şartları rutin süreç dâhilinde gerçekleştirilir. Başvurular, e-Devlet üzerinden yapılır. Sizden istenilen kimlik ve iletişim bilgilerini ilgili ekranda girerek başvuru ücretini yatırdıktan sonra kura çekilişini beklemelisiniz. Kura çekilişi sonucunda size 3+1 daire çıkarsa geniş ve ferah bir eve sahip olursunuz. 3+1 taksitleri daha yüksektir.

TOKİ Engelli Konut Başvurusu

TOKİ engelli konut başvurusu alımlarında pozitif ayrımcılık ilkesi gereği engellilere özel bazı haklar tanır. Bu haklardan biri onlara özel kontenjan ayrılmasıdır. Sosyal Konut Hamlesi kapsamında engellilere ayrılan kontenjan %5’tir. Bu kontenjan kapsamında en az %40 engeli bulunan kişiler başvurularını yapabilir. Başvuru sırasında bazı belgeler beyan edilmelidir. Bunlar, engelli kimlik kartı ve engellilik derecenizi gösteren heyet raporudur.

Konut başvurularında engellilere erken ödeme yapmaları halinde %20’ye varan indirim sağlanır. Bunun yanı sıra başvuru sırasında uygulanan hane içi gelir ve daha önce TOKİ’den ev almama şartları engelliler için geçerli değildir. Engellilere özel il bazlı projeler için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

İlk önce toki.gov.tr adresine girerek sağ tarafta yer alan “Satış ve Duyurular” kısmına tıklamalısınız.

Ardından gelen ekranda “Satışlar” seçeneğini tercih etmelisiniz.

Son aşamada “Satış Kategorisi” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu kısımdan emekli ve şehit yakınları için gerçekleştirilen projeleri de görebilirsiniz.

TOKİ Emekli Konut Başvurusu

TOKİ emekli konut başvurusu sırasında emekli vatandaşların SGK’dan emekli kimlik belgesi alması gerekir. Bunun yanı sıra emekli olduğunu gösteren bir belge de olabilir. Emekliği aylığı alırken vefat eden birinin eşi de emekliler için ayrılan kontenjana başvurabilir. Emekliler için gereken başvuru evrakları sözleşme imzalama aşamasında teslim edilebilir. Emeklilere ayrılan konut sayısı, Sosyal Konut Hamlesi kapsamında %20’dir.

TOKİ Genç Konut Başvurusu

TOKİ genç konut başvurusu ilk defa Sosyal Konut Hamlesi kapsamında getirilen bir haktır. Buna göre 18 ve 30 yaş arasında olan kişiler, TOKİ başvurusu yaparak ev alma hakkına sahip olur. Bu kategoride başvuru yapmak isteyenlerin 14.09.1992 yılından sonra doğmuş olması gerekir. Gençler için ayrılan kontenjan sayısı %20’dir.

TOKİ Başvurusunda İstenen Evraklar

TOKİ başvurusunda istenen belgeler sözleşme imzalama aşamasında teslim edilir. Buna göre en az bir yıllık ikamet şartını kanıtlayan belge ve hane halkı gelir belgeleri ibraz edilmelidir. Sözleşme imzalama sırasında KDV ödemesi yapmanız da gerekir. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra konut devretme hakkı Sosyal Konut Hamlesi kapsamında mümkün değildir. Bu nedenle TOKİ başvurusu yapmadan önce iyi düşünmeli ve borçları ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız başvurunuzu geri çekmelisiniz.

Yorumlar

 1. MURAT dedi ki:

  Toki başvuru

 2. Osman Sarı dedi ki:

  Merhaba başvuru yapmak istediğim ilde Bir yılı aşkın bir süredir kamu personeliyim Ancak görev yaptığım ilde ikametimi Bir ay önce taşıdım. hakikatte Bir yıldan fazla yaşadığımı nüfus Müdürlüğünce belgeleme şansım yok farklı bir şekilde nasıl toplu konut idaresi‘ne bildirimde buluna bilirim

 3. Figen dedi ki:

  Merhaba
  konut için peşinat odendikten sonra taksitler ev teslim edildikten sonramı başlayacak yoksa yapılmaya başladığı sıradami

 4. Zuhal dedi ki:

  Yurtdisindan toki ev antalya nasil müracat edebilirim? Su an var mi? Sartlari nasil?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Nüfus kütüğünüz Antalya da mevcut ise e devletten başvuru yapabilirsiniz. Aksi halde başvuru yapamazsınız.

 5. Nuri Doğan dedi ki:

  Merhaba taksit ödemeleri hangi aşamada başlıyor birdenpesinat 3+1 in peşinatla nekadardir ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Taksit ödemeleri teslimden sonra başlıyor.

 6. Alp dedi ki:

  Eşimin evi var evlenmeden önce almıştı ama borcumuz var. Şuan ikimizde çalışmıyoruz kura tarihine kadar ev satılacak evsiz kalacağız.toki için e devletten başvuru yaptım bankaya 500 tl ödeme için mesaj geldi ama bana çıkması durumunda ev satılmış olursa hak edebilir miyim?

 7. Emel kabil dedi ki:

  Evler bitince kiraya verilebilecekmi

 8. Emel kabil dedi ki:

  Ev ve arsa için aynı anda başvuru varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İkisine aynı anda başvuru yapamazsınız. Bir haneden ya konuta ya da konut arsasına başvuru yapılabilir.

 9. Batuhan dedi ki:

  Bi ilçenin köyünde yaşıyorum ilin merkezinden konut başvurusu yapabilirmiyim

 10. Alican dedi ki:

  Merhaba toki kurasında adımız çıktı ödemeye başladık her yıl ocak ayında belirli bir faiz yada zam olacakmı ?2800 olarak başladığım ev her ocak ayında zam olursa ana borcumun üzerine faiz eklenecekmidir?

 11. Bayram Kaya dedi ki:

  Mrb iyi günler bu TOKİ on ödemesi olan 2000 lira atemelerden yatırılmıyor nerden nasıl yatırılacak acaba gelen mesajta IBAN geliyor ateme de hesap numarası çıkıyor

 12. Mehmet dedi ki:

  Slm 2 çocoğum var biri12 diyeri17 17 si 100 /50rapuru var 12 yaşındakiise %92 rapuru var 2012 senesinde benim adıma alt gelir gurubu adı altında 1+1aldım bi daha yararlanabilirmiyim

  1. Abdullah dedi ki:

   Aynı il içinde ikametgah edip,bulunduğu ilçede toki yapılmıyor bu nedenle komşu ilçeye emekli başvurusu yapilabilirmi

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aynı ildeki tüm projelere başvurabilirsiniz.

 13. Merve ÖZER dedi ki:

  Merhaba %64 engelliyim kura çıkarsa ödemeler teslimat tarihinden sonramı veya sözleşme olduğu gün mü başlıyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ödemeler. Teslimattan sonra başlıyor.

 14. AYHAN dedi ki:

  Ben başvuru yaptığımda maaşın 4500 tl nin altındaydı. çekilişte 2+1 alt gelir grubu edinme hakkı kazandım. başvurudan sonra maaşıma zam oldu. muhtemelen yıl başından sonra da zam olacak. şuan 4500 tlden fazla maaş alıyorum. bu durum çekilişte edindiğim hakkı kullanmama engel midir?

 15. Ayhan dedi ki:

  Merhaba ,

  Başburu tarihlerinde maaşım 4500 liranın altındaydı ve ben alt gelir grubuna başvurdum. çekilişte kura bana çıktı. çekiliş sonrasında maaşıma zam yapıldı. Şuan AGİ ile birlikte maaşım 4500 lirayı geçiyor. hatta ocak ayında tekrar zam alabilirim. bu durum sözleşme için engel teşkil eder mi? ederse ne yapmam gerekir?

 16. Ekrem Sakarya dedi ki:

  İzmir Torbalı da TOKİ projesi varmıdır?

 17. Samet dedi ki:

  Merhaba
  1. Antalya’da ikamet ediyorum Antalya için proje varsa öğrenebilir miyim?
  2. üzerime kayıtlı bir araç var yine de başvuru yapabilir miyim
  Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Teşekkürler

 18. Yeşim atabey dedi ki:

  Merhaba engelliler icin bidaha ne zaman toki başvuruları başlıycak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Henüz halı hazırda düşünülen bir toki projesi bulunmuyor.

 19. Akın Şendur dedi ki:

  Ben Aydın Söke ilçesinde yaşıyorum %44 engelliyim.kayıt yaptırmak istiyorum ama burada TOKİ projesi var mı acaba?

 20. Mehmet sadık dedi ki:

  Merhaba efendim ben %69 engelli ve %50 vergi indirimi aldım İzmir bucada oturuyorum engellilere indirim varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tokilerde engelliler için ayrılan bir kontenjan bulunuyor. ancak herhangi bir indirim uygulanmıyor.

 21. Yücel parmak dedi ki:

  Engellilere dair hiçbir öncelik yok tamamen kandırmaca ben baş vurdum izmirden aylık ödemesi 1500 ile 2500 tl arası 500000tl de peşinat çıkarsada iptal ettirecem dişardan alın daha iyi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Engellilere tek öncelik ayrı bir kontenjan ayrılması. Ödeme olarak bir ayrıcalık yok. Belirtilen rakamlar en ucuz evler için İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde rakamlar yüksek. Ayrıca memur maaşlarına göre her yıl artış sağlaması da diğer handikapı. Maalesef yine orta direği aşıyor. Peşinatı sağlayabilene faydalı olabilir.

 22. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim %46 engelim var konya nın bir ilcesinde ikamet ediyorum konyadan birde beysehirden basvuru yapsam olurmu yani bir kisi 2 basvuru yapabilirmi.

 23. Serpil kaynak dedi ki:

  Merhaba ben yüzde 93 engelliyim 22 senedir gebzede ikamet ediyorum gebze çevresinde Toki projeniz varmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KOCAELİ – DİLOVASI KOCAELİ İLİ DİLOVASI İLÇESİ KÖSELER 2. ETAP ve
   KOCAELİ – GEBZE KOCAELİ GEBZE KİRAZPINAR TOPLU KONUT PROJESİ mevcut olan projeler. başvuru son gün 12 Nisan.

 24. NURGÜL meraklı dedi ki:

  Başvuru için gerekli belge varmı engellinin gelmesi gerekiyormu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   engelli adına vekalet veya vasilik durumu var ise gelmesine gerek yok. ancak banka hesabına para yatırılacağından görmek istenebilir. Ancak banka şubelerdinde bile farklı prosüdür uygulanıyor. Gitmeden önce banka şubesinden bilgi alınmasında fayda var.

 25. Serpil dedi ki:

  %65 raporum var kirada oturuyorum tokiye başvurmak istiyorum eğer çıkarsa orayı kiraya verebiliyormuyum aileme yakın oturmam gerekiyor engelli olduğum için

 26. Mustafa Ünal Uçar dedi ki:

  Ben yurt dışında yaşıyordum. Bu güzel imkandan da haberim yoktu.
  Şu anda annemin yanındayım ama İstanbul’a yerleşmek istiyorum. Yukarıdaki şartlardan emekli olana uyuyorum ama emekliliğe yeni müracaat ettim yani henüz emekli değilim. Kayseri’de Bir Ziraat bankasına 500 TL yatırarak 2+1 için müracaat edebilir miyim? Beni bilgilendirir misiniz lütfen Saygılar.

 27. Ali mısır dedi ki:

  Ordu Fatsa Ünye ilçelerine TOKİ evleri yapilacakmi

 28. Mustafa 4 dedi ki:

  Ben afyon ,dinar ilçesinde ikamet ediyorum ne yapmalıyım

 29. MUSTAFA dedi ki:

  Merhaba,

  Tekirdağ çerkezköyde ikamet ediyorm Çorludaki konutlar için başvuru yapabilirmiyim ?

  Yaşım 27 ailemle birlikte kalıyorm aile halkı diye hesap yapıldıgında bekar olduğum için sadece kendimimi hesaplamam gerekiyor ?

  Kuraya katılmak için bankadan yatırdığımız tutar kuradan çıkmadığında iade ediliyormu ?

  Çorluda detaylı bilgi alabileceğim danışma birimi varmı ?

 30. Oktay dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben trabzonluyum asgari ucretle calisiyorum trabzonda basvuru yapabilirmiyim? Trabzonda hangi projeler var

 31. Sevim karaboga dedi ki:

  Kemalpasa için başvuru yapmak istedim kemalpaşada en az bir yıl ikamet istiyorlar ben 20 yıldır izmir bornovadayim olmaz diyorlar ne yapmam gerek

 32. Doğan Aksoy dedi ki:

  İyi günler Ben engelli Emekliyim emekli olarak mı müracaat etsem Engelli olarak mı müracaat etsem benim için Hangisi daha avantajlı olur

 33. Doğan Aksoy dedi ki:

  İzmi torbalida ikamet ediyorum engelli emekliyim su an baska sehirdeyim herhangi bir ziraat bankasından müracaat yapabilirmiyim birde ikamete yakın yerdeki projeden seçme hakkım varmı

 34. Belgin dedi ki:

  Eşim ve ben emekliyiz maaşlarımız toplam 4000 fakat ben bir şirkette part time çalışıyorum. toplam gelirimiz 4500 ü geçiyor. 2+1 toki konutuna başvurabilir iyim.

 35. başlıyor dedi ki:

  Vade sayılarını biz belirleyebiliyormuyuz, taksit odemeleri ne zaman basliyor

 36. Turhan dedi ki:

  Babam maglulen emekli.. engelli raporumuzun süresi bitti yeni rapor çıkarttık ama sadece maaş için cikartilmis %sini bilmiyoruz. Rapor elimizde yok hastane vermedi.Gelirimiz 4500 üstü. Başvuru yapabilir miyiz 3+1 için .. tahminen aylık ödememiş ne kadar olur. Bir de babam yatalak başvuru için onun gitmesine gerek var mı

 37. Kayra dedi ki:

  Doğma büyüme İstanbulluyum ve 30 yıldır İstanbul nüfusuna kayıtlıyım. Öğretmen olduğumdan Doğu görevi esnasında ikametimi görev yaptığım bölgelere aldırmıştım. Tayinim tekrar İstanbul’a çıktı ama ikametimi buraya alalı 8 ay oldu. Kütük hiç değişmediğinden ben başvurabilir miyim.

 38. Murataza Kadıoglu dedi ki:

  Ziraat Bankası başvuruları kabul etmiyor. Tek yetkili banka halk bankasıymış. İstanbul’da gittim bana verilen cevap bu

 39. Serdar Kaleli dedi ki:

  Merhaba değerli yetkili benim sorum şöyle; 1 yıldan fazla Bursa’da ikamet ediyorum. İstanbul’da 3+1 dailere başvurabilir miyim.
  İstanbul’a tayin olma durumu var yakın zamanda, İstanbul’da babama ait boş daire var nüfusu mu oraya aldırsam aynı gün başvuru yapabilir miyim. 3+1 dairelerde 1 yıl şartı aranmıyor diye biliyorum. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. (%64 Engelli raporum var)

  Teşekkür ederim.

 40. Türkan arık dedi ki:

  %80 engelli raporu var eşimin oğlum unda %60 engelli raporu var. Bize nasıl Bi hak doğar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   engellilere öncelikli daireler olacak. Normal başvurulara göre çıkma olasılığı daha yüksek. ama yine de kurra devrede. Siz 8-12 Nisan arasında başvuru yapabileceksiniz.

 41. Gökhan dedi ki:

  Merhba ben ankara da yaşıyorum anlarda varmı bu puroje acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ankaradaki projeler;

   ANKARA – YENİMAHALLE ANKARA YENİMAHALLE YAKACIK MAHALLESİ TOPLU KONUT UYGULAMASI Alt Gelir-Orta Gelir
   ANKARA – SİNCAN ANKARA SİNCAN SARAYCIK MAHALLESİ TOPLU KONUT UYGULAMASI Alt Gelir-Orta Gelir
   ANKARA ANKARA KUZEYKENT 809 KONUT TOPLU KONUT UYGULAMASI

 42. İsmail Fındıkoğlu dedi ki:

  Ziraat bankası nin tüm şubelerinden müracaatı yapabiliyormuyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Büyükşehirlerde bazı ziraat bankaları talep almıyor. Halk bankalarına da müracaat edebilirsiniz.

 43. Kuzey Vargın dedi ki:

  istanbul doğumluyum ve emekliyim. İzmir’e taşındım 10 aydır izmir nufusuna kayıtlıyım. emekli maaşım 3000 TL.
  Başvurabilir miyim? 2+1 mi 3+1 e mi başvurabilirim İzmir için.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   İzmir’ de ki evlere başvur yapabilmeniz için En az 1 yıl ikamet ediyor olmanız gerekiyor. Büyük şehirlerde 4800 net gelirin altında 2+1 e başvuru yapabilirsiniz.

 44. ŞEVKET BAHADIR dedi ki:

  DAR GELİR ORTA GELİR NASIL HESAPLANIYOR ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Büyük şehirler için 4800 tl altı dar gelir (2+1) Küçük şehirlerde ise 4500 TL dar gelirli olarak hesaplama yapılmıştır.

 45. Sema dedi ki:

  Meraba iyi gunler ben özel bir fabrikada çalışıyorum ve maaşım 2000 üzerime kayıtlı bir evim yok tokiye basvuru yapmak istiyorum bursada projeler hangi ilçelerde var basvuru için nereye gitmem gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ziraat ve halk bankaları başvuruları alıyor. Bursa projeleri ise;

   BURSA – NİLÜFER BURSA İLİ NİLÜFER İLÇESİ İRFANİYE MAHALLESİ TOPLU KONUT PROJESİ Alt Gelir-Orta Gelir

 46. Harun KARTAL dedi ki:

  Kastamonu da ikamet ediyorum.Konya nüfusuna kayıtlıyım.Konyadaki projelerden birine başvurmak istiyorum.Gelirimiz 4500 üstü olduğu için normal Toki ye basvuru yapacagız.Başvuruyu Konya ya da Ankara için yapabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kütük Konya iline kayıtlı olduğu için Konya ya başvuru yapabilirsiniz. Ancak Ankara ya başvuru yapmanız mümkün değil.

 47. sevak dedi ki:

  konyada projes varmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   KONYA – BEYŞEHİR KONYA BEYŞEHİR HACIAKİF MAHALLESİ 405 KONUT EMEKLİ GRUBU TOPLU KONUT UYGULAMASI
   KONYA – SELÇUKLU KONYA SELÇUKLU ARDIÇLI 1.057 ADET TOPLU KONUT UYGULAMASI
   KONYA – YUNAK KONYA YUNAK 2. ETAP TOPLU KONUT UYGULAMASI
   KONYA – AKÖREN KONYA AKÖREN AĞALAR MAHALLESİ (Akören 3. Etap) TOPLU KONUT UYGULAMASI
   KONYA – HÜYÜK KONYA İLİ HÜYÜK İLÇESİ 2. ETAP TOPLU KONUT UYGULAMASI

 48. Serkan Yıldız dedi ki:

  Selamın aleyküm abi benizmir de yaşıyorum maaşım 3000 ama asgari ücret görünüyor maaşım tokiye başvuru yapabilir miyim cevap verirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Asgari ücret gözüküyor ise 2+1 ler içinde müracaat etme hakkınız var. 22 Mart’ a kadar başvuru yapabilirsiniz.

 49. Yücel parmak dedi ki:

  Merhabalar kemal paşa toki için ziraat bankasına gittin internet üzerinden yapacaksınız diyorlar engelliyim yardımcı olurmusunuz ayrıca kemalpaşa harici diğer ilçe lerde ne zaman başvurular var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az %40 Engelli Vatandaşlar 08 – 12 Nisan 2019 tarihleri arasında başvuru yapacaktır. Keşke ziraat bankası şubede ki arkadaşlara sorsaydınız acaba başvurudaki ödenecek peşinatı internetten nasıl gönderebilecektiniz. Siz yine de Yakınınızda Halk bankası varsa oraya da bir uğrayın.

  2. M ali dedi ki:

   Annem babamdan dolayı emekli maaşı alıyor başvurusu hangi tarihte oluyor

 50. Caner Arslan dedi ki:

  Tekirdağ da veya ilçesi çorluda tokı projeleri olacak mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Tekirdağ çorluda da proje mevcut

   TEKİRDAĞ – ÇORLU TEKİRDAĞ İLİ ÇORLU İLÇESİ MUHİTTİN MAHALLESİ TOPLU KONUT PROJESİ Talep Toplama Alt Gelir-Orta Gelir 06.03.2019 – 19.04.2019
   TEKİRDAĞ – ÇORLU TEKİRDAĞ İLİ ÇORLU İLÇESİ NUSRATİYE MAHALLESİ TOPLU KONUT PROJESİ Talep Toplama Alt Gelir-Orta Gelir 06.03.2019 – 19.04.2019

 51. ayşegül dedi ki:

  ben izmir bucada yaşıyorum acaba izmir merkezde varmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İzmir de de sosyal toplu konut projesi mevcut;

   İZMİR – TORBALI İZMİR İLİ TORBALI İLÇESİ AYRANCILAR TOPLU KONUT PROJESİ
   İZMİR – ÖDEMİŞ İZMİR İLİ ÖDEMİŞ İLÇESİ ZEYTİNLİK MAHALLESİ TOPLU KONUT PROJESİ
   İZMİR – ALIAĞA İZMİR İLİ ALİAĞA İLÇESİ TOPLU KONUT PROJESİ
   İZMİR – BERGAMA İZMİR İLİ BERGAMA İLÇESİ ZAFER MAHALLESİ TOPLU KONUT PROJESİ
   İZMİR – SELÇUK İZMİR İLİ SELÇUK İLÇESİ ZAFER MAHALLESİ TOPLU KONUT PROJESİ

 52. Cennet dedi ki:

  Kütüğüm denizlide ama 11 yıldır istanbulda ikamet ediyorum. İstanbulda toki başvurusu yapabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvuru yapacağınız şehirde en az 1 yıl ikamet etmeniz yeterli. Başvuru şartını İstanbul için de Denizli için de sağlıyorsunuz.

 53. Zeki akın dedi ki:

  İzmir de toki projesi olacakmı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İzmir’ de de toki projeleri var. Mevcutta bulunan İzmir Kemalpaşa 679 Konut Projesi Toplu Konut Uygulamaları için başvuru yapabilirsiniz. Farklı projelerde açıklanacak.

 54. Hasan dedi ki:

  Her ziraat şubesine başvuru yapılırmı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet tüm ziraat şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

 55. Muzaffer YÜKSEL dedi ki:

  Ben engelliyim müracaat etmek istiyorum fakat rize ve trabzonda sosyal konut projesi var mı yeri neresidir bunun hakkında bilgi almak istiyorumm

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   67 ilde Sosyal konut Toki yapılacak. Bunların içinde Rize ve Trabzon da mevcut. Ziraat bankası veya Halk bankasına başvuru da proje detaylarına ulaşabilirsiniz.

 56. Mustafa dedi ki:

  Kocaeli darıcada oturuyorum aslen uşaklıyım uşaktan toki evi almak istiyorum %72 engelli raporu var uşakta toki evi alabilirmiyim saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Katılım şartlarında;

   Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir), şartı var.

   Kütüğünüz yani nüfus iliniz Uşak ise orada bulunan projeler için müracaat edebilirsiniz. Oradaki şubelere gitmenize gerek yok Darıca şubesinden de başvuru yapabilirsiniz.

 57. Öykü Yalılar dedi ki:

  Merabalar toki izmir projeleri nereler acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İzmir’ de de toki projeleri var. Mevcutta bulunan İzmir Kemalpaşa 679 Konut Projesi Toplu Konut Uygulamaları için başvuru yapabilirsiniz. Farklı projelerde açıklanacak. Yapılan açıklamaya göre bu kapsamda İzmir de 2500 konut yapılacak. Bu konutlar için başvurular alınmaya başladı.