ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

KOSGEB Girişimcilik Kursu Veriyor

KOSGEB Girişimcilik Kursu Veriyor
04.07.2017

KOSGEB, Küçük, Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdare Başkanlığı olarak ülkemizin vatandaşlarına 1990 yılından itibaren hizmet vermektedir.

Girişimci ruhunuz var, hayata geçebilecek güzel fikirleriniz var ama desteğe ihtiyacınız var ise KOSGEB’e başvurabilirsiniz. Ülkemizde kendi işini kurmak, ülkemizin ekonomisine katkı sağlamak açısından devletin vermiş olduğu destek kredileridir.

Başlıklar

Girişimcilik Kursu ile Destek Veriyor

KOSGEB’den destek kredisi almak isteyen kişilere öncelikle KOSGEB’in açmış olduğu girişimcilik kursuna yönlendiriyor. Destekten faydalanmak için KOSGEB’in kursuna katılım gösterip katılım belgesi almanız gerekiyor. KOSGEB’ in bulunduğunuz bölgede kurs verip vermediğini araştırınız çünkü her bölgede kurs vermemektedir.

Düzenlenen kurslar katılımcılara faydalı bilgiler sunuyor, işletmeyi açarken ve açtıktan sonra bu bilgileri kullanarak ayakta durmayı ve kazanç sağlamasına katkı vermekte. Katılımcılara ilk aşamada 50 bin TL’ye kadar destek verilmekte. İlk aşamada ki destekler için geri ödeme istenmiyor. KOSGEB her aşamada sizi kontrol etmekte. Bu kontrollerden başarı ile geçip destek için girişimcilik kursları önem taşımaktadır. Bu kurslar sayesinde işletme kurum aşamaları, işçi hakları, işveren hakkında bilgi edinilmektedir.

KOSGEB yeni işletme kurmak isteyen kişiler ve işletmesi faaliyet gösteren Kobiler için destek kredisi veriyor. KOSGEB kendi destek verdiği sektörde işletme açacak kişilere yardımcı oluyor. Kurmak istediğiniz iş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini NACE kodu ile öğrenebilirsiniz. İş planınızı hazırlamadan öce NACE koduna bakmanız tavsiye edilir. Destek vermediği sektörde iş yapmak isteyenlere olanak sağlamamaktadır.

KOSGEB’den destek için öncelikle iş projenizin hazır olması gerekir.

Destek için;

 • Girişimcilik eğitimi alınmalı,
 • Gerekli kayıt formları doldurulmalı,
 • Gerekli evrakların hazırlanıp teslim edilmeli,
 • İşletme kurulmalı ve destek başvurusu yapılmalı.

KOSGEB iş kurmak isteyen herkesin yardımına koşuyor. Eğitim ve Finansal destek veriyor.

İşletme sahipleri ise KOSGEB’den destek almaları için;

 • KOSGEB’in desteklediği sektör içinde faaliyet göstermeniz,
 • Bulunduğunuz meslek odası kaydınız,
 • Devlete karşı borcunuzun bulunup bulunmaması
 • Kredi sicilinizin durumuna bakılmaktadır.

KOSGEB düzenlediği girişimcilik kursunda 70 saat eğitim verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde ekonomi ve kalkınma sorunlarına çözüm olmaktadır. Girişimci olmak ülke genelinde tanıtılmakta ve yaygınlaşma sağlamaktadır. Özellikle kadınların iş hayatında aktif rol izlemesi sağlanmıştır. İstihdam artışı sağlanmıştır. Düzenlen eğitimler tamamen ücretsizdir.

Yorumlar

 1. ASLI dedi ki:

  Iskur kosgeb girisimcilik kursu katilanlarina harclik ne odeniyor