emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet EK-5 Sorgulama

E-Devlet EK-5 Sorgulama
20.05.2017

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık birçok işlemi internet üzerinden birkaç adımda halledebilmekteyiz. E-devlet sistemi de bu bilgileri öğrenebildiğimiz sistemdir. Biz de bu yazımızda E-devlet EK-5 sorgulama işlemlerini ele alacağız.

E-devlet EK-5 sorgulama işlemine geçmeden önce EK-5’in ne olduğunu ve kimlerin bu kapsamda yer alabildiğine bakalım.

EK-5 Nedir?

EK-5, Tarım SSK anlamına gelmektedir. Tarım SSK, tarım sektöründe hizmet akdine bağlı olarak çalışan tarım işçilerini kapsayan bir sigorta çeşididir. Bu Tarım SSK yani EK-5 ile ilgili düzenlemeler 5510 sayılı Yasada yapılmaktadır. Bu yasaya göre EK-5 yani Tarım SSK kapsamına girebilen kişiler şu şekildedir:

  • 5510 sayılı yasanın 4’üncü maddesi kapsamında isteğe bağlı sigortalılık hükümleri ve 506 sayılı yasanın geçici 20. maddesinin kapsamında sigortalı olmayan kişiler.
  • Kendi sigortalılık durumlarından dolayı bu yasalar kapsamında aylık ya da gelir almayan fakat 18 yaşını doldurmuş olan kişiler.
  • Tarım ya da orman işinde hizmet akdi gerekçesi ile süreksiz olan çalışmakta olan kişiler isteğe bağlı Tarım SSK yani EK-5 kapsamına girebilirler.

EK-5’e Nasıl Başvurulur?

Bu konuda önemli olan bir diğer başlık da isteğe bağlı tarım SSK’nın tescil süresidir. Tescil sürecinin kapsamına bu sigortaya nasıl başvurulduğu da girmektedir. Buna göre isteğe bağlı Tarım SSK yani EK-5’e başvurmak isteyenler, bu işlemi internet üzerinden ya da kurumdan yapabilirler. Bunun için ilk olarak EK-5 İsteğe Bağlı Tarım SSK başvuru formunu temin etmeniz gerekmektedir. Bu belgeyi doldurduktan sonra bulunduğunuz yerdeki muhtarlığa, birliğe ya da kuruma giderek Tarım Müdürlüğüne onaylatmalısınız. Sonrasında ise bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezine giderek EK-5’e yani isteğe bağlı Tarım SSK’ya başvuruda bulunabilirsiniz.

Tarım SSK’sına başvuran kişilerin tescilleri kuruma başvurdukları tarihten itibaren yapılmış olur ve bu tarihten sonra da kanun kapsamına girmiş sayılırlar.

E-devlet EK-5 sorgulama işlemine geçmeden önce öğrenilmesi gereken bir diğer konu da bu sigortalılık sürecinin nasıl sona erdirildiği ya da nasıl iptal edildiğidir. Tarım SSK sigortalılığı kişi vefat etmişse, ölüm tarihinden itibaren sona ermektedir. Ayrıca kişiTarım SSK’sının sona erdirilmesi için talepte bulunmuşsa, talep ettikleri tarihten itibaren süreçleri sona erer ve bu kapsamdan çıkmış sayılırlar.

EK-5 kapsamında prim ödeyen kişilerin, ödedikleri primler 4-A yani eski adı ile SSK’lılar gibi değerlendirilmeye alınır ve SSK şartları kapsamında emekli olabilirler.

E-Devlet EK-5 Sorgulama İşlemi

Gelişen teknoloji ile birlikte devlet de birçok işlemi online hizmete açmıştır. Buna göre sorgulama işlemlerini internet üzerinden kolayca yapabilmekteyiz. E-devlet EK-5 sorgulama işlemi de bunlardan birisidir. E-devlet sistemine giriş yaparak E-devlet EK-5 sorgulama işlemini yapabiliriz.

E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için ilk olarak bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifresini bulunduğunuz yerdeki herhangi bir PTT şubesinden ücret karşılığında kolaylıkla alabilirsiniz. Daha sonrasında ise sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş sırasında sizden e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız istenmektedir.

Giriş yaptıktan sonra E-devlet EK-5 sorgulama işlemi de dahil olmak üzere birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet EK-5 sorgulama işlemi için yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfada sizden istenen bilgileri girdikten sonra E-devlet EK-5 sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilir ve E-devlet EK-5 sigortası hakkında istediğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet EK-5 Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.