E-Devlet

E-Devlet İcra Borcu Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet icra borcu affı başvurusu yapmak için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. E-Devlet’in yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de başvuru yapılabilir. İcra affından sadece belli bir tutara kadar olan borçlar için yararlanılır. E-Devlet icra borcu affı başvurusu ile 2000 TL’nin altında olan borçlar silinir.

İcra borçları, borcun zamanında ödenmemesi neticesinde ortaya çıkar. Bankalar, kamu kurumları borcun ödenmemesi üzerine faiz uygular. Ancak borcun uzun süreli ödenmemesi halinde icra takibi başlar. İcra takibi nedeniyle borçluya haciz de uygulanır.

İcra borçlarının affı için devlet tarafından yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme neticesinde 2000 TL altında olan borçlar silinecek. 2000 TL ve üzerinde olan borçlar ise yapılandırma kapsamında olması halinde taksitle ödenebilecek.

Kamu kurumlarına olan borçların yapılandırma kapsamında 48 aylık vadeyle ödenmesi mümkündür. Bunun için e-Devlet’ten ya da İnteraktif Vergi Dairesinden başvuru yapılması gerekir.

Bankaların ve kamu kurumları dışındaki firmaların, icra affı prosedürleri farklıdır. Bu kurumlara bizzat başvurarak icra prosedürlerini görüşmek gerekir. Böylece borcun yapılandırılması mümkün olur.

E Devlet’ten İcra Borcu Nasıl Öğrenilir?

E-Devlet’ten icra borcunu öğrenmek için turkiye.gov.tr adresine girmek gerekir. E-Devlet mobil uygulaması üzerinden borç sorgulama işlemi yapılabilir. Borcunuzu öğrenmek için ilk olarak icra davanızı görüntülemelisiniz.

  • E-Devlet sitesine girdikten sonra sağ kısımda yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Gelen ekranda ilk olarak kimlik numarası girmelisiniz.
  • Ardından e-Devlet şifresinin girilmesi gerekir.
  • Tüm bilgilerin doğruluğu kontrol edilmelidir. Ardından “Giriş Yap” yazan alana tıklanmalıdır.

E-Devlet sistemine girdikten sonra arama alanına “İcra” yazılmalıdır. “İcra Dosyası Sorgulama” kısmından dava sorgulaması yapılabilir.

Davaya ilişkin belgelere ulaşmak için UYAP sistemine girmek gerekir. UYAP üzerinden icra takibine konu olan tutar, belgelere bakılarak öğrenilebilir.

İcra Borcu Nasıl Yapılandırılır?

İcra borcunun yapılandırılması, 7440 Sayılı Yasa kapsamında mümkündür. Bu yasa kapsamında sadece belli borçların yapılandırılması mümkündür. İcralık olan borcunuz bu borçlar arasında yer alıyorsa yapılandırma yapılır.

Örneğin bir işverenin icralık olan SGK borcu varsa yapılandırma kapsamında borcunu ödemesi mümkündür. Yapılandırma sayesinde borçlar, 48 aya kadar vadeyle ödenir. Peşin ödeme yapılması halinde indirimli bir şekilde borç tutarı ödenir.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına 7440 yazılır. Ardından “Ara” yazan alana tıklanır. Gelen sonuçlar arasından “7440 Sayılı Kanun Kapsamında SGK Borçlarının Yapılandırılması” seçilir.

Ardından “Yeni Yapılandırma Talebi” seçeneğine tıklanır. Buradan SGK kapsamında olan borçlar için yapılandırma başvurusu yapılır.

2000 TL altında olan icra borçlarının affı için “Gelir İdaresi Başkanlığı/7440 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” seçeneğine tıklanmalıdır. Buraya tıkladığınızda sistem sizi İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasına yönlendirir.

Buradan “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklayarak İnteraktif Vergi Dairesi sistemine erişilebilir.

İcra Borcu Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İcra borcu affı başvurusu yapmak için ilk olarak ivd.gib.gov.tr adresine girmek gerekir. Bu adrese girdikten sonra e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapılabilir. Bunun yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi için özel şifreniz varsa onu da kullanabilirsiniz.

İcra borcu affı, sadece 2000 TL’den düşük olan borçlar için söz konusudur. Borç tutarının daha fazla olması halinde 48 aya varan vadeyle ödeme fırsatından yararlanılabilir. Peşin ödeme durumunda daha az bir tutar ödeyerek borcu yapılandırmak mümkündür.

İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaptıktan sonra menüden işlemlere devam edebilirsiniz. E-Devlet icra borcu affı başvurusu yapmak için “Tecil İşlemleri” seçeneğine tıklamalısınız. “2000 TL altı silinen borç sorgulama” kısmından da daha önce silinen borçlar sorgulanabilir.

“Tecil İşlemleri” seçeneğine tıkladıktan sonra gelen bilgilendirme metni, dikkatlice okunmalıdır.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere 2000 TL altında olan borçlar için başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bu borçlar otomatik olarak silinir. Ancak 2000 TL’nin üzerinde olan borçlar için yapılandırma başvurusu yapılır.

Başvuru sırasında tüm gerekli bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Aynı zamanda başvurunun hatasız şekilde tamamlandığından emin olmak gerekir. Böylece sorunsuz bir şekilde yapılandırma hakkından yararlanmak mümkün olur.

İcra Affı İçin Nereye Başvurulur E-Devlet?

İcra affı için başvuru yeri e-Devlet ve İnteraktif Vergi Dairesidir. E-Devlet üzerinden kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Giriş yaptıktan sonra arama alanından 7440 Sayılı Yasa kapsamında başvuru yapılabilir.

İcra affı için doğrudan İnteraktif Vergi Dairesine de giriş yapılabilir. Buradan gerekli bilgiler girildikten sonra sorgulama yapılmalıdır. 2000 TL’den az borcu olanların borçları, otomatik olarak silinir.

İcra affı sayesinde pek çok kişi borçlarından kurtulma şansı elde etti.

30 Haziran’a kadar yapılandırma başvurusu yapılabilir. Ancak bu tarihten sonra yapılandırma hakkından yararlanmak mümkün değil. Yapılandırma ilk taksitlerinin ise 31 Temmuz tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

Yapılandırma hakkından yararlananların borçlarını zamanında ödemesi gereklidir. İki taksit üst üste ödenmediği takdirde yapılandırma bozulur. Yapılandırmada ilk taksit detayı önemlidir. İlk taksitin zamanında ödenmemesi, yapılandırmanın bozulmasına neden olur.

E-Devlet İcra Dosyası Nasıl Kaldırılır?

E-Devlet icra dosyasının kaldırılması, dosyanın kapatılması ile mümkündür. Dava kapandığı takdirde e-Devlet icra dosyası kaldırılır. Bunun için ilk olarak borç ödenmelidir. Ardından tahsil harcının ödenmesi gerekir.

İcra dosyasının kaldırılması ile ilgili yetkililere hatırlatma yapılmalıdır. Yetkililer, dosyayı kaldırarak e-Devlet’te görünmemesini sağlar. Dosyanın zamanında kaldırılmaması halinde icra dairesine talepte bulunulabilir.

2000 TL İcra Affı Resmi Gazetede Yayımlandı Mı?

2000 TL icra affı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda 2000 TL altında olan icra borçları silinir. Ancak bu borcun yapılandırma kapsamında olması gerekir. Yapılandırma kapsamında olmayan borçlar için böyle bir uygulama yapılmaz.

2000 TL altı borçlar için icra affında herhangi bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bu borçlar, otomatik olarak silinir. 2000 TL üzerinde olan borçlar için yapılandırma başvurusu yapılması gerekir.

İcra affı; prim, vergi gibi farklı kamu alacakları için söz konusudur. İcra affı sayesinde birçok kişi, borçlarından kurtulma şansı elde etti. İcra affı, 1 Ocak 2022 tarihine kadar olan borçları kapsıyor. Bu tarihten sonraki borçlar için 7440 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırma mümkün olmuyor.

İcralık Borçlarda Devlet Desteği Nasıl Alınır?

İcralık borçlarda devlet desteği almak isteyenler, 7440 Sayılı Kanun kapsamında 30 Haziran tarihine kadar başvuru yapmalıdır. Ancak 2000 TL altı olan borçlar için başvuruya gerek yoktur. İcralık borçlarda devlet desteği alanların 2000 TL altında kalan borçları silinir.

Özel kurum ve firmalarla icralık olanların, ilgili kurumlar tarafından belirlenen prosedürleri takip etmesi gerekir. İcralık borçlarda her firmanın farklı bir prosedürü olabilir. İlgili firmaya dilekçe ile başvuru yapılarak borçların yapılandırılması istenebilir.

Borcun yapılandırılması talebi, kurum yetkilileri tarafından değerlendirilir. Uygun bir ödeme planı üzerinde anlaşılırsa yapılandırma yapılır. Borçların zamanında ödenmesi halinde icra gibi sıkıntılar yaşanmaz.

Borçlarınızı zamanında ödeyerek icra süreciyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Borçların zamanında ödenmesi sayesinde kamu kurumlarından alacağınız hizmetlerde de bir aksama meydana gelmez. E-Devlet icra borcu affı başvurusu yapmak da bu noktada önemlidir. İcra affı sonrasında kamu kurumlarından rutin hizmetleri almaya devam edebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir