emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devlet Askerlik Durumu Öğrenme

E-Devlet Askerlik Durumu Öğrenme
22.06.2017

Hepimiz biliyoruz ki özel sektörde neredeyse tüm iş başvurularımız karşımıza “askerlik durumunuz nedir” sorusunu çıkarıyor. Kurumlar temel olarak askerliği belirli bir süre boyunca tecil ettirilmiş veya askerliğini tamamlamış/muaf kişileri tercih ediyorlar. Süreklilik isteklerinden kaynaklanan bu durum nedeniyle işe başvuracak olan kişilerin askerlik durumlarına ilişkin belgelerini de başvuru esnasında ibraz etmeleri gerekiyor. Artık askerlik sorgulama e devlet üzerinden çok kısa süre içerisinde yapılabiliyor ve çıktısı alınarak resmi belge olarak kullanılabiliyor. Bu yazımızda askerlik sorgulama tc kimlik no ile nasıl yapılır ele alacağız.

Askerlik Sorgulama 2017

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere askerlik durumunuzu sorgulamak ve ilgili belgeyi almak için e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

E-Devlet yakın tarihte Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından kurulmuş olan ve devlete dayalı olan tüm işlemlerin gerçekleştirilebildiği bir arayüzdür. Bu arayüz içerisinde tüm bakanlıkların ilgili başlıkları ve bu başlıklar altında da online olarak kuruma yönelik yapılabilecek işlemler yer almaktadır. Bu yönden vatandaşlarımıza oldukça büyük katkıları olan e-devlet sayesinde, kurum kapılarında saatlerce sıra bekleme sorunu sona ermiş ve evrak, dosya takibi gibi işlemler kolaylaştırılmıştır.

e-Devlet’e giriş yapabilmek için ilk olarak hesabınızı aktif hale getirmeniz ve şifre almanız gerekmektedir. Şifrenizi herhangi bir PTT şubesine giderek belirli bir miktarda ödeme yaptıktan sonra temin edebilirsiniz. Şifreniz size verilen zarfın içerisinde kazınmaya hazır bir alanda yer almaktadır. Bu alanı bozuk para yardımı ile hafifçe kazıdığınızda ilk kullanım için size sağanan şifreyi göreceksiniz.

https://e-devlet.gov.tr sayfasına giriş yaptığınızda sizden T.C. Kimlik Numaranız ve Şifreniz istenecektir. Bu bilgileri ilk defa girdiğinizde ilerleyen aşamalarda sizden daha fazla bilgi talep edilebilir. Bu bilgileri sisteme sağladıktan sonra hizmetlerin yer aldığı ekrana yönlendirileceksiniz. Arama çubuğuna “askerlik sorgulama” yazdığınız takdirde önünüze çıkan ilk başlık askerlik bilginizi size sağlayacak olan ekrana sizi yönlendirecektir.

Veya doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama bu linke tıklayarak başlığı bulabilirsiniz. Ekranda yer alan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum” seçeneğini işaretledikten sonra “DEVAM ET” butonuna tıklayınız.

Karşınıza çıkan ekrandan “Yeni Belge Oluştur” butonuna tıkladığınız anda Askerlik Belgeniz otomatik olarak karşınıza çıkacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.