emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yurt Dışı Kredi-Burs Sorgulama

Yurt Dışı Kredi-Burs Sorgulama

Günümüzde, gelişen teknoloji ile birlikte artık çoğu işimizi internet üzerinden halledebilmekteyiz. Sorgulama işlemleri de bunlar arasındadır. Kurumların sitelerinden TC kimlik numarası ve şifrenizle giriş yaparak birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Burs sorgulamaları da bu kapsamdadır. Biz de bu yazımızda yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemini ele alacağız.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemine geçmeden önce yurt dışında eğitim gören öğrencilerin nasıl Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından burs ya da kredi alabildiğini inceleyelim.

Kredi ve Burs

Kredi ve bursun arasındaki fark geri ödenip ödenmeme olarak bilinmektedir. Eğer burs alıyorsanız bunu geri ödemezsiniz. Fakat kredi aldığınızda bir süre sonra belirli miktarlar halinde krediyi geri ödersiniz. Yurt dışında okuyup kredi kazanan öğrenciler eğitim süreleri boyunca krediyi alırlar ve eğitimlerinin bitmesinden bir süre sonra da geri öderler. Yurt dışında okuyup burs alan öğrenciler de eğitimleri boyunca burs alırlar fakat geri ödeme yapmazlar.

Yurt dışında okuyup kredi alan öğrencilerin krediyi geri ödeme zamanı geldiğinde, bu kişilere bazı kolaylıklar yapılır. Faiz oranları düşükten hesaplanır ve kredi taksitlere bölünerek ödemesi yapılır. Böylece krediyi geri ödeyen kişiler ödeme sırasında zorluk çekmezler.

Her sene başvuruları belirli bir tarihte alınmaktadır ve bu tarihler dışında burs ya da kredi almaya başvuramazsınız. Başvurmak için ise bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler her sene değişebilmektedir. Sisteme giriş yaparak hangi bilgilerin istendiğini öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışı Kredi-Burs Sorgulama İşlemleri

Artık internet çağında yaşıyoruz. Bu yüzden birçok işlemi internet ortamında birkaç adımda kolaylıkla gerçekleştirebiliriz. Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilen işlemlerdendir. Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemi KYK’nin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır ve bu sorgulama sırasında sizden bazı bilgiler istenmektedir.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linki tıklayınız. Linki tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Yurt dışı kredi-burs sorgulaması sayfasında sizden istenen temel bilgiler ise şu şekildedir:

  • TC kimlik numarası.
  • Aile sıra no.
  • Cilt no.
  • Sıra no.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri sırasında sizden istenen bilgiler bunlardır. Bu bilgileri belirtilen kutucuklara doğru şekilde girdikten sonra güvenlik kodunu da doğru girmelisiniz. Daha sonra “Ara” butonuna tıklayarak yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri bu şekildedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi ve burs başvuruları her sene belirli dönemlerde yapılmaktadır. Yurt dışı kredi-burs başvuruları için ise öğrenciler e-devlet şifresine ihtiyacı vardır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa Türkiye’deki herhangi bir PTT şubesinden ya da yurt dışındaysanız Konsolosluklardan ya da Büyükelçiliklerden e-devlet şifresini temin edebilirsiniz. Daha sonra ise başvuru tarihleri içerisinde sistem üzerinden burs ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olmalısınız. Yanlış bilgilerden dolayı hata meydana geldiğinde bu kötü sonuçlanabilir.

Yurt dışı kredi ve burs oranları ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden hangi ülkedeyseniz o ülkenin ekonomisine göre burs ya da kredi ödemesi alırsınız. Kredi ve Yüksek Öğrenim Kurumu’nun sitesinden hangi ülkede ne kadar burs ve kredi verildiğinin listesine ulaşabilirsiniz. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görmekte olan bir lisans ya da ön lisans öğrencisine verilen burs ya da kredi miktarı 727 TL’dir. Bu ücret yüksek lisansta 1.454 TL ve doktorada da 2.181 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt dışı Kredi-Burs Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.