emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Dünya Bankası’ndan Koronavirüs İçin Yardım Hazır!

Dünya Bankası’ndan Koronavirüs İçin Yardım Hazır!
04.03.2020

Dünya Bankası’ndan Koronavirüs İçin Yardım Hazır! Duyulduğu günden itibaren her geçen gün artan vakaları ve ölümcül sonuçlar doğurması nedeni ile Dünya Bankası Kovid-19 virüsü ile mücadele eden ülkelere destek olmak için 12 milyar dolarlık yardım paketi hazırladığını duyurdu. Dünya genelinde her geçen gün ölümcül virüs olan korona virüs nedeni ile ölüm haberleri her geçen gün artmaktadır. Virüsün her geçen gün farklı ülkelerde görülmesi de ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir. Korona virüs dünya geneline her geçen gün hızla yayılmaya devam etmektedir. Korona virüsü nedeni ile kayıp sayısı ve yeni vaka sayısı her geçen gün hızla artmaya devam etmektedir.

Gelen haberlere göre duyulduğu ilk günden bu yana korona virüsünden ölen insanların sayısı resmi olmayan rakamlara göre neredeyse 3.500 adeti bulmuştur. Diğer yandan korona virüs bulaşan vaka sayısı da yaklaşık olarak 93 bin olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Dünya Bankası’ndan 12 Milyar Dolarlık Yardım

Dünya Bankası’ndan 12 Milyar Dolarlık Yardım, Dünya Bankası Grubu tarafından gelen bilgiler doğrultusunda, yani tip korona virüs ile mücadele için salgının tıbbi ve ekonomik etkileriyle de mücadele etmekte olan ülkelere yardımcı olmak adına yardım başlangıç paketinin başlatılacağını duyurdu. Dünya Bankası tarafından gelen açıklamalar doğrultusunda, 12 milyar dolarlık yardım başlangıç paketinin, üye ülkelerini korona virüs salgını ile daha etkili bir mücadele gösterebilmesi adına salgının etkilerini azaltılması amacı ile tasarlandığı açıklandı.

Dünya Bankası tarafından gerçekleştirilen açıklamada hazırlanan yardım ödeneğinin, korona virüsün dünya genelinde 60’tan fazla ülkede görüldüğünü belirterek, Dünya Bankası’nın küresel salgının tıbbi ve ekonomik yönden mücadele edilebilmesi için, korona virüs ile mücadele eden ülkelere acil destek olarak 12 milyar dolarlık destek paketi yürürlüğe konulacaktır. Bankanın düzenlediği desteğin, sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi amacı güderek, gelişmekte olan ülkeler için yardım edileceği açıklanmaktadır. Diğer yandan salgının ekonomik etkilerinin hafifletilmesi için özel sektör ile çalışılacağı da gelen bilgiler arasında yerini almaktadır.

Gelişmekte Olan Ülkelere Hibe ile Düşük Faizli Kredi İmkanı

Gelişmekte Olan Ülkelere Hibe ile Düşük Faizli Kredi İmkanı, gelen haberler arasında dikkat çekilen bir diğer konu ise düşük ve orta gelirli ülkelere hibe ya da düşük faiz imkanı ile sunulan kredi olmaktadır. Yapılan açıklamalarda finansman paketi içeriğine göre, Uluslararası Kalkınma Birliği olan IDA, Uuslararası İmar ve Kalkınma Bankası olan IBRD aracılığı ile birlikte düşük ve orta gelirli ülkeler için hibe ile birlikte düşük faizli kredi sağlanacaktır. Bu grubun özel sektör kolu olan Uluslar arası Finans Kurumu IFC, aracılığı ile birlikte iş ortamının sürdürülebilirliği için gerekli desteğin sunulacağı belirtildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.