• ÖABT Nedir? ÖABT’ye Kimler Girebilir? ÖABT Hakkında Detaylı Bilgi


  Öğretmen olmak isteyenlerin girmesi gereken bir takım sınavlar bulunmaktadır. Eğitim fakültelerinden mezun olduktan sonra kamuda göreve başlamak istiyorsanız bu sınavların tamamına girmeniz ve başarılı olmanız gerekmektedir. Bu sınavlardan bir tanesi de ÖABT adı verilen sınavdır. ÖABT nedir? ÖABT’ye kimler girebilir? Bütün branşların bu sınava girmesi zorunlu mudur? Sınavlar nerede yapılmaktadır? Bu ve benzer sorular öğretmen olmak isteyen kişilerin kafasında yer almaktadır. Bu yazımızda söz konusu soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Özellikle öğretmen olmak isteyen kişiler için bu soruların cevapları son derece önemlidir. Adaylar buradaki cevaplara göre kendilerini daha sonraki dönemler için hazırlayabilecektir.


  ÖABT Nedir?

  Öncelikle ÖABT nedir sorusunun cevabı ile başlanması gerekmektedir. Bu sorunun cevabı net olarak bilinirse diğer konular kişilerin kafasında daha rahat bir şekillenecektir. Önceki dönemlerde öğretmen olmak isteyen kişilerin KPSS’den aldıkları puan tercih yapmaları için yeterli idi. Fakat çok daha etkili bir şekilde aday seçimi yapılabilmesi için bu sınav sisteminde değişikliğe gidilmiş ve ekstradan ÖABT sınavı da getirilmiştir. ÖABT ifadesinin açılımı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testidir. Kamuda öğretmen olarak görev yapmak isteyen kişilerin bu sınava girmeleri zorunludur. Buradan alınan puan ile adayların sıralaması yapılmakta ve daha sonraki aşamalarda buradan alınan puan da kullanılmaktadır. Yeni bir sınav olmasından dolayı bazı adaylar tarafından tam olarak bilinmemektedir. Adaylar arasında bu sınava kısaca Alan Testi de denilmektedir. ÖABT hakkındaki genel bilgiler bu şekildedir.

  ÖABT Kaç Sorudan Oluşmaktadır ve Sınav Süresi Ne Kadardır?

  ÖABT hakkında detaylı bilgi vermeden önce öğretmen olmak isteyen adayların gireceği sınavlar ve soru sayısı hakkında genel bir bilgi verilmesi yararlı olacaktır. Öğretmen adaylarının gireceği sınavlardan bir tanesi olan KPSS içerisindeki bölümlerden Genel Kültür 60 sorudan Genel Yetenek 60 sorudan Eğitim Bilimleri ise 80 sorudan oluşmaktadır. Genel Kültür ve Genel Yetenek testi için adaylara 130 dakika süre verilirken Eğitim Bilimleri için ise 100 dakika süre verilmektedir. ÖABT ise toplamda 50 sorudan oluşmakta ve adaylara bu soruları cevaplamaları için 75 dakika verilmektedir.

  ÖABT Sınavına Girmesi Zorunlu Olan Branşlar

  ÖABT sınavı içerisinde adaylara kendi bölümleri ile ilgili sorular sorulmaktadır. Sınavın adından da anlaşılacağı gibi adayların alan bilgisi ölçülmektedir. Sınav ilk olarak uygulanmaya başlandığında sınırlı sayıdaki alan için bu sınav uygulanmıştır. Daha sonraki süreçlerde ise alan sayısı giderek artmıştır. ÖABT’ye kimler girebilir sorusunun cevabı şu şekildedir:

  • Türkçe,
  • İlköğretim Matematik,
  • Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji,
  • Sosyal Bilgiler,
  • Türk Dili ve Edebiyatı,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,
  • Yabancı Dil (İngilizce),
  • Rehber Öğretmen,
  • Sınıf Öğretmenliği,
  • Okul Öncesi Öğretmenliği,
  • Biyoloji,
  • Tarih,
  • Coğrafya,
  • Matematik (Lise),
  • Fizik,

  Yukarıda belirtilen branşlardaki öğretmen adaylarının bu sınava girmesi zorunludur. Bu branşların sayısının ilerleyen dönemlerde artması ya da azalması gibi durumlar yaşanırsa ÖSYM tarafından bu durum adaylara bildirilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  ÖABT Yapılan İller

  OABT ile ilgili bir diğer husus ise bu sınavın nerede yani hangi illerde yapılacağı ile ilgilidir. Sınavın yapılacağı yerler genel olarak başvuru durumuna yani talep durumuna göre yapılmaktadır. Daha önceki senelerde çok sınırlı olan il sayısı her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Geçen yıl bu sınavın yapıldığı iller İstanbul 1 (Kadıköy, Maltepe, Ataşehir), İstanbul 2 (Beyoğlu/Şişli/Beşiktaş/Kağıthane/Sarıyer), Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İzmir (Karşıyaka/Bornova/Çiğli), Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Eskişehir, Gaziantep, Sivas, Trabzon ve Van şeklinde idi. Adayların bulundukları yere en yakın sınav merkezine yönlendirilmektedir. Bununla ilgili de bir liste yayınlanmış ve adaylar buradaki listeye göre nerede sınava girebileceklerini öğrenmiş olmaktadırlar.

  ÖABT ve Adayların Alacakları Puan Türleri

  ÖABT nedir sorusunun cevabı genel olarak bu şekilde iken öğretmen adaylarının bilmesi gereken farklı bilgiler de bulunmaktadır. Söz konusu bilgilerden bir tanesi de puan türleri ile ilgilidir. Öğretmen adaylarının girdikleri sınavların sayısından dolayı iki farklı puan türü oluşmaktadır. Bu puan türleri şunlardır:

  • P121 Puanı: Bu puan türü yukarıda belirtilmiş olan branştaki öğretmenler için hesaplanmaktadır. Bu puan türünün hesaplanması için adayların Genel Kültür, Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve ÖABT sınavlarına girmiş olması gerekmektedir. Üç farklı oturumda yapılan sınavlara giren adayların P121 puanları hesaplanmaktadır.
  • P10 Puanı: Bu puan ise yukarıda belirtilen branşların haricindeki adaylar için hesaplanmaktadır. Adayların bu puanı alabilmesi için Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavlarına girmesi gerekmektedir.

  ÖABT Ağırlığı Ne Kadar?

  ÖABT hakkında detaylı bilgi verilirken adayların merak ettikleri konulardan bir tanesi de bu sınavın puan hesaplanmasındaki ağırlığı ile ilgilidir. Puanlar hesaplanırken P121 ve P10 için ayrı oranlar kullanılmaktadır. P121 hesabı yapılırken:

  • Genel Kültür %15
  • Genel Yetenek %15
  • Eğitim Bilimleri %20
  • ÖABT %50.

  P10 puan hesabı yapılırken ise:

  • Genel Kültür %30
  • Genel Yetenek %30
  • Eğitim Bilimleri %40.

  OABT adayları daha etkili olarak seçmek amacıyla getirilmiştir. Adaylara kendi alanları ile ilgili sorular sorulmakta ve buna göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Daha sonraki süreçlerde bunlara ek olarak mülakat da getirilmiştir. Böylece yukarıda belirtilen sınavlara ek olarak adayların mülakata da girmesi gereklidir. Bütün bu sınavlar sonucunda başarılı olan adaylar kamuda öğretmen olarak göreve başlayabilmektedir.

  Toki’den Emekliye Ucuz Ev

  Aile Hekimi Doktorum Kim? Nasıl Öğrenirim?

  Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alıyorlar?  tıkla sorunu sor

  ÖABT Nedir? ÖABT’ye Kimler Girebilir? ÖABT Hakkında Detaylı Bilgi İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Manolya Caferler dedi ki:

   Merhaba. Ben Ankara üniv.Fransız Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Formasyonumuda aldım. Bu sene Kpss sınavına giricem fakat hala cevabını net alamadıgım bir soru var.Yardımcı olursanız sevinirim. Genel kültür genel yetenek ve egitim bilimleri sınavına giricem fakat öabt sınavına giremiyorum bu sene Fransızca olmadıgı için. O zaman egitim bilimleri sınavı için bosuna mı para ödemiş oldum.Çünkü anladıgım kadarıyla öabt sınavına girilmediginde atama için gerekli puan turu hesaplanamıyor mu ?

  Sorunuzu Yazın