ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İkinci El Araç Alınır mı, Hükümet Adım Atıyor

İkinci El Araç Alınır mı, Hükümet Adım Atıyor
03.11.2020

Bir süredir özellikle koronavirüs salgını yüzünden otomobil fabrikalarının üretime ara vermesi nedeniyle sıfır araç piyasasında araç bulunması zorlaştığından ve aynı zamanda da döviz ile vergiler de yükseldiği için ikinci el araç piyasası da büyük bir yükseliş yaşıyor. Ancak hükümetin bu konuda adım atacağı gündeme geldi.

İkinci El Araç Alınır mı?

İkinci el araç almak isteyenler için sürekli artan fiyatlar yüzünden ikinci el araç alma zamanı merak ediliyor. Bu durumda olanlar ise ikiye bölünmüş durumdalar. Bir kesim araç fiyatlarının, sıfır araçların piyasada yer almaları ile birlikte düşeceğini düşünüyorken, bir kesim ise sıfır araçların piyasada bulunur olmasından sonra dahi ikinci el araç fiyatlarında büyük düşüşlerin yaşanmayacağını öne sürüyorlar. Bu durum ise ikinci el araç almak isteyenler için büyük bir sorun oluşturuyor.

Fiyatların çok yükselmesi ve neredeyse sıfır araç fiyatlarından daha pahalı olmasına neden olan ikinci el araç piyasası için ise devlet adım atmaya hazırlanıyor. Öne sürülen iddialara göre ikinci el piyasasındaki yüksek fiyatların önüne geçmek için çalışma yapılıyor. Hükümetin bu konuda, özellikle ikinci el araç fiyatlardaki artışların suni olduğu düşünerek hareket etmesi bekleniyor. İkinci el araç fiyatlarının düşürülmesi ya da yükselmesini önlemek için ise hükümetin gündeminde ikinci el araç ithalatına izin vermek geliyor.

İkinci El Araç İthalatı

Hükümete dayandırılan kaynaklardan öğrenilen bilgilere göre ikinci el araç ithalatı şimdilik ikinci el araç piyasasındaki fiyatları aşağıya çekmek için en önemli yöntem olarak görülüyor. Ancak kimi uzmanlara göre ikinci el araç ithalatı yapmak da fiyatların çok düşmesine neden olmayacak ve bu durumda ikinci el araç piyasasının neden yükselmiş olduğunu görmek gerekiyor. İkinci el araç piyasasında en büyük etmen halen devam etmekte olan taleplerden kaynaklanıyor. 2019 yılında zaten artmış olan talepler, 2020 yılında salgın süreci ile birlikte çok daha fazla artış gösterdi. Bu durumda hem sıfır araç üreten fabrikaların üretime ara vermesi hem de salgın yüzünden toplu taşıma kullanmak istemeyenlerin ikinci el araç piyasasına yönelmeleri etkili oldu. Ayrıca çeşitli bankaların düşük faizli krediler vermeleri sonucunda da araç alım satımlarında rekor seviyeler görüldü. Kendi aracını satan, başka bir model almak istediğinde fiyatların arttığını gördüğünde, kendi aracının satış fiyatını da normalden çok yüksek tutarlarda yayınladı ve bu şekilde tüm araç sahipleri fiyatları yükseltmiş oldu. Aynı zamanda 2020 yılının başında dolar kuru da 5,85 iken Ekim ayı sonunda dolar kuru 8,40 TL’ye kadar yükselmiş oldu ve bu durum da araç fiyatlarının yükselmesini sağladı.

Araç İthalatı Gelecek Mi?

İkinci el araç fiyatlarındaki artış hâlâ sürüyorken, çeşitli kaynaklara dayandırılan hükümetin araç ithalatı konusu ise ne zaman gerçekleşeceği ve detayları henüz bilinmiyor. Ancak ithal edilse dahi vergiler ve aynı zamanda haksız rekabet oluşturmamak için fiyatların çok farklı olacağı tahmin edilmiyor. Uzmanlara göre 100 bin TL’ye bugün satılan bir ikinci el aracın, ithalatı ile yurtdışından getirilmesi de en fazla 10 bin TL etki edebilecek. Ayrıca yurtdışındaki araçlar sıfır olmadıkları için de alıcılar açısından da çeşitli güven riskleri oluşturabilecekler ve araçların daha önce nasıl kullanıldığı, kazalarının ya da mevcut arızalarının nasıl öğrenileceği ise merak ediliyor. Getirilecek araçlar ile ilgili bir diğer sorun da yurtdışındaki trafik kayıtlarının nasıl öğrenileceği üzerine oluyor. Bu türden çeşitli büyük sorunlar varken, yakın zamanda ikinci el araç fiyatlarının düşmesi beklenmiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.