emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memur Evlilik İzni

Memur Evlilik İzni

Belirli yaşlara gelen genç bireyler artık hayatlarını biri ile birleştirme kararı alır. Genel olarak iş sahibi olduktan sonra kendilerini maddi açıdan hazırladıktan sonucunda evliliğe adım atarlar. Bu aşamada yeni girdikleri işlerde evlilik için tanınan hakların neler olduğunu merak ederler. Devlete bağlı kurumlarda memur olarak çalışan bireylere tanınan bazı özel durumlar vardır. Memur evlilik izni olarak belirlenen bu durum hakkında en detaylı bilgiler ise yazımızın hemen aşağısında yer almaktadır.

Memur Evlilik İzni Nedir, Ne Kadar Zaman Geçerlidir?

657 sayılı Devletin Memurları Kanunun belirtmiş olduğu ‘mazeret izni’ yasal olarak işlenmektedir. Bu Kanunda yer alan 104. maddeye göre memura eşinin bebek dünyaya getirmesi ile, isteği üzerine on günlük baba izni tanınır. Kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi halinde yedi gün izin alabilmektedir. Türk Medeni Kanununa göre artık aile olma yolunda ilk adımı atan bireyler evlenme kararı alır. Alınan bu karar sonucunda artık aile cüzdanlarına sahip olurlar. Resmi nikah işlemi ile evlilikleri başlar. Evlilik resmi bir işlem olduğu için bu dönemde çalışan vatandaşlara bazı özel haklar tanınır. Türk Medeni kanun kurallarına göre her iki tarafın olumlu yanıtlar vermesinin sonucunda evlilik gerçekleştirilir. Evlilik sonrasında ise devlet çalışanlarına tatil adı da verilebilecek olan bir süre tanınır. Bu süre için ne zaman evlenmeleri gerektiği belirli değildir. Düğün izni olarak da bilinmektedir.

Çalışan ve evlilik hazırlıkları yapan eşler büyük bir yorgunluk içerisinde olurlar. Bu yorgunlukların sonucunda evliliklerinin ardından her biri dinlenmek ister. Fakat henüz daha yeni işe başlayan bireylerin bu işlerini bırakmaları düşüncesi hiç doğru değildir. Yaşam koşullarının sürekli olarak zorlaştığı bu günümüzde işten ayrılıp başka işler bulmak oldukça zordur. Bu nedenle kişiler de evlilik sürecinde bile olsa mutlaka işlerini aksatmamalıdır. Devlet bünyesinde çalışan memurlar bu noktada daha şanslıdır. Çünkü evlilik sürecindeki bireylere evlilik izni verilir. Bunun için devletin belirlediği izin 7 gün’dir. Eşler bu izni ister nikahta ister düğünde kullanabilir. Günümüzde artık nikahın önce yapılması düğünün sonrasında yapılması yaygın hale gelmeye başlamıştır. Dolayısıyla bazı memurlar nikahlarının ardından iznini kullanmak isterken bazıları da düğün için bu memur evlilik izinlerini kullanabilirler. Bu seçim tamamıyla eşlerin tercihine bağlıdır. Bu konu hakkında çalıştıkları kurumlara önceden bilgi verirler. İzinlerini ne zaman kullanmak istediklerini bildirerek işlerinden muaf olabilirler. Evlilik izinlerinden sonra da artık işlerine geri dönerek kaldıkları yerden çalışmaya devam edebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.