emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Doların 2020 Yıl Sonu Beklenti Tutarı Değişti!

Doların 2020 Yıl Sonu Beklenti Tutarı Değişti!
13.03.2020

Doların Yıl Sonu Beklenti Tutarı Değişti! Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamaya göre daha önceden beklenen yıl sonu dolar kuru değişmiş bulunmaktadır. Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş bulunan Mart ayı Beklenti Anketi sonuçlarına göre 2020 yılının sonu için döviz kuru, yani dolar kuru bir önceki anket dönemine göre artmış bulunmaktadır. Gelen bilgiler neticesinde daha önceden belirlenen 2020 yılı sonu dolar kuru 6,45TL olurken, Mart ayı için gelen anket sonuçlarına göre de 6,51TL’ye yükselmiş bulunmaktadır. Diğer yandan da faiz ve enflasyon beklentisi de gerilemiş durumda.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2020 yılı sonu için yeni dolar kuru beklentisini açıklamış bulunmaktadır. Merkez Bankası’nın Mart ayı Beklenti Anket sonuçları bu gün açıklanmıştır. 2020 yılı sonu döviz kuru, ABD Doları beklentisi bir önceki anken döneminde 6,45TL olan dolar kuru, bu gün gelen açıklama neticesinde 6,51TL olduğu belirtildi. Diğer taraftan 12 ay sonu döviz kuru beklentisi de aynı anket sonuçlarında, aynı dönem içerisinde 6,51TL olurken 6,66TL tutarına yükselmiş bulunmaktadır.

Dolar Beklentisinin Değişmesi Büyüme, Faiz ve Enflasyon Beklentisi Gerilemiş Durumda!

Dolar Beklentisinin Değişmesi Büyüme, Faiz ve Enflasyon Beklentisi Gerilemiş Durumda! GSYH 2020 yılı için büyüme beklentisi bir önceki anket dönemine içerisinde % 3,5 olurken, bu dönemki anket sonuçlarında % 3,3 oranına gerilemiş bulunmaktadır. 2020 yıl sonu cari tüketici enflasyonu, TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde % 10,06 olurken, gerçekleştirilen Mart ayı anket döneminde % 9,98 olarak gerilemiş oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde % 9,61 olurken, yapılan bu anket döneminde de % 9,51 oranına düşmüş bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi  % 11,02 oranından, % 10,33 oranına gerilemiş durumdadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası beklenti anketleri, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan katılımcılar aracılı ile yanıtlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.