SGK

Cezaevinden İsteğe Bağlı Prim Ödeyerek Emekli Olunabilir Mi?

Emekli olmak, kişiler için bir tür geleceği garantiye alma işidir. Çünkü emeklilikte, hiçbir kuruma bağlı olarak çalışmaksızın devletten emekli maaşı alınmakta, Genel Sağlık Sigortası kapsamında hastane ve ilaç masraflarından muaf olunmakta ve daha birçok emekliye özel uygulamadan faydalanılmaktadır. Bu uygulamalar arasında toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya düşük ücretle faydalanma da bulunmaktadır. İşte bu nedenle emekli olmak oldukça gerekli ve önemli bir husustur.


Emekli Olmanın Şartları

Emekli olmak için gerekli şartlar temel olarak:

  • Talep edilen prim gün sayısı kadar sigortalı olarak çalışmış olmak (Prim gün sayısını tamamlamak)
  • Talep edilen prim ödemelerinin tamamını ödemiş olmak
  • Yaş sınırını geçmiş olmak

Bu üç şartı yerine getiren kişiler emekliliklerini talep ederek emeklilik kapsamına dahil olabilmektedir. Ancak bu şartlar ile ilgili düzenlemeler 1999 öncesi ve sonrası olmak üzere iki ayrı kapsamda değerlendirilmektedir. Bu iki kapsamın arasındaki fark ise yaş sınırı ve prim gün sınırıdır. Her iki kapsamdan da emekli olduğunuz takdirde aynı uygulamaya tabii olursunuz ancak hangi sistemde daha fazla prim ödemesi yaptıysanız, o sistemin emeklisi olduğunuzda aldığınız maaşta buna bağlı olarak fazla olacaktır.

Hükümlüler Sigorta Primlerini Ödeyerek Emekli Olabilir Mi?

Bilindiği üzere getirilen yeni sigorta reformu sonrasında artık çalışmadan da emekli olabilmek mümkündür. Çalışan kişiler, çalıştıkları kurum tarafından ödenen sigorta primleri neticesinde emekliliklerini kazanabilirler ancak çalışmayan kişiler de sigorta primlerini kendi isimlerine yatırarak emekliliğe hak kazanabilmektedirler.

Kişiler aylık olarak en düşük 527 TL veya isteğe bağlı olarak en fazla 3 bin 425 TL ödeyerek isteğe bağlı olarak sigortalı olabilmektedir. Bu sayede de emekliliğe hak kazanabilmektedirler.

Cezaevinde yatmakta olan hükümlüler de bu şartı yerine getirerek sigorta primlerini ödeyip çalışmadan emekli olabilirler. Üstelik daha önce hiç sigorta girişi yapılmamış olsa dahi, isteğe bağlı sigorta kapsamında kendisi ödemelerini sürdürerek sigorta primleriyle, emekliliğini kazanabilir. Kişinin bir yakınının Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilgili başvuruyu yapması ve aylık olarak isteğe bağlı sigorta primlerini ödüyor olması yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı