Emeklilik

Finansbank Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi, yani çok daha fazla bilinen ismi ile BES, emeklilik yaşantınızda rahat etmeniz için oluşturulmuş bir sistemdir. Bireysel Emeklilik Sistemi ile tasarruf yapabilir ve tasarruflarınızı yatırıma dönüştürebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi özel bir emeklilik sistemi olarak bilinir. Bireysel Emeklilik Sisteminde çalışma hayatınız boyunca düzenli olarak yaptığınız tasarruflarınız uzmanların denetimi ve takibi ile yatırıma dönüştürülür. Bireysel Emeklilik Sistemini kullanarak kısa vadeli bir yatırım yapmak istiyorsanız bu sistem size uygun olmayacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi ile sadece uzun vadeli yatırımlar yapabilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yapabilmek için mesleki olarak herhangi bir engel bulunmamaktadır. Hangi mesleği yapıyor olursanız olun Bireysel Emeklilik Sistemine katılabilirsiniz. Bununla birlikte SGK üyesi olup olmamanız da önemli değildir. 18 yaşını doldurmuş olmanız Bireysel Emeklilik Sistemine katılmanız için yeterlidir. Bireysel Emeklilik Sistemi herhangi bir zorunluluğu olan bir sistem değildir. Gönüllülüğe dayalı olan Bireysel Emeklilik Sisteminde istediğiniz avantajlardan yararlanabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik fonu açarak Bireysel Emeklilik Sistemi oluşturan bazı bankalar bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi oluşturan bu bankalardan birisi de Finansbank’tır. Finansbank Bireysel Emeklilik Sisteminde oldukça fazla avantaj bulunmaktadır. Finansbank Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajlarından yazımızın devamında bahsedeceğiz. Aynı zamanda Finansbank Bireysel Emeklilik Nedir? sorunuza bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Sisteminin yanında ikinci bir emeklilik geliri elde etmiş ve emekliliğinizi ekonomik olarak güvence altına almış olursunuz. Bireysel Emeklilik Sistemi ile para biriktirme alışkanlığı kazanırsınız. Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi vergiden muaftır. Bireysel Emeklilik Sisteminizin işleyişini düzenlemek ve denetlemek için çalışan finansal danışmanlar bulunmaktadır. Finansbank Bireysel Emeklilik danışmanları sayesinde en doğru ve kazançlı bir şekilde yatırımlarınız değerlendirilir ve size doğru bilgi verilerek doğru bir yolda ilerlemeniz sağlanır. Ödemeleri ne zaman yaptığınız çok önemli değildir. Ödeme periyotlarını siz belirlersiniz. İsterseniz 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık isterseniz de 1 yıllık ödeme periyotları oluşturabilirsiniz. Maddi sıkıntılar yaşadığınız dönemlerde dilediğiniz gibi ödemeleri durdurabilirsiniz aynı zamanda dilediğiniz zaman ödemeye tekrar devam edebilirsiniz. Yatırdığınız paranın güvenilirliği ile ilgili endişeleriniz varsa paranın devlet garantisi altında olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle paranız güvenilir bir yerde olacaktır. Finansbank Bireysel Emeklilik fonu ile kendinize özel bir emeklilik planlamanız mümkündür.

Finansbank Bireysel Emeklilik Sistemi’nin İşleyişi Nasıldır?

Bireysel Emeklilik Sisteminden yararlanabilmeniz için en az 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yaptığınız tarihten itibaren en az 10 yıl boyunca sistemde bulunmanız gerekmektedir. Aynı zamanda sistemde bulunduğunuz 10 yıl içinde devamlı olarak katkı payı ödemelisiniz. Bu koşulu sağlarsanız 56 yaşını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Fakat sisteme giriş yaşınıza ve ödediğiniz tutara bağlı olarak farklılıklar bulunmaktadır. Bir örnek verecek olursak, 21 yaşındasınız ve Bireysel Emeklilik aldınız. Ayda 120 TL gibi bir miktar ödeme yaparak brüt olarak 105.000 ile 162.000 TL arasında birikim elde edebilirsiniz. Bu birikime ek olarak aylık 520-803 TL maaş alırsınız.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olan getiri oranlarına göre 56 yaşında alınacak Emeklilik Birikimi ve yıllık gelirin hesaplanmasında iyimser durum tespit edildiğinde 2013 yılına kadar %11 bundan daha sonraki yıllar için ise %8, kötümser durumda 2013 yılına kadar %9 daha sonraki yıllar için ise %6 getiri oranı kullanılması uygun görülmüştür. Bireysel emeklilik ile ilgili hesaplamalar, aylık katkı paylarının yıllık karşılığı olarak otomatik ödeme ya da kredi kartı ile yapıldığı düşünülerek yapılmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak hesaplamalar ile ilgili değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı