emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çalışan İşçi Koronavirüsüne Yakalanırsa İş Kazası Sayılır mı?

Çalışan İşçi Koronavirüsüne Yakalanırsa İş Kazası Sayılır mı?
SGK
11.05.2020

Çalışan İşçi Koronavirüsüne Yakalanırsa İş Kazası Sayılır mı? Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren konu olarak gündeme taşınan korona virüsü çalışanlara iş esnasında bulaşması ya da yakalanmasında iş kazası olarak sayılacak mı? Çin merkezli patlak veren korona virüsü, salgının başlamasından bu yada yaklaşık olarak 4 milyon insana bulaşmış bulunmaktadır. Yeni tip korona virüsünün damlacıklar yolu ile oldukça hızlı bir şekilde bulaşması nedeniyle restoran ve AVM’ler kapatılmış bulunmaktadır. Türkiye genelinde yaklaşık 50 gündür kapalı olan restoran ve AVM’ler bu gün itibarı ile korona virüsüne karşı tedbir ve güvenlik önlemlerinin alınması ile hizmete girmiş bulunmakta. AVM’lerin alınan pek çok tedbir ve güvenlik ihtimaline karşı hizmete açılması ise akıllarda şu soruyu getirmeye başladı. Çalışan bireyler korona virüsüne yakalanması durumunda, bu bireylerin durumu iş kazası sayılacak mı? Pek çok vatandaş bu sorunun cevabını aramaktadır.

Türkiye uzun bir karantina sürecinin ardından bu sabah itibarı ile birlikte AVM, berber, kuaför ve güzellik merkezi gibi alanları hizmete açmış bulunmaktadır. Korona virüsüne karşı normalleşme planının başlangıcı olarak açılan AVM, berber, kuaför ve güzellik merkezi gibi alanlarda maske kullanılması oldukça zorunlu bir durum olarak ortaya çıkmış bulunmaktadır. Belirtilen bu yeni süreç içerisinde dükkan ve mağazalarda maske kullanılmasına devam edilmesinin yanında temizlik kurallarına da dikkat edilmesi zorunlu olmaktadır.

İşçinin İş Yerinde Mağruz Kaldığı Her Türlü Kaza, İş Kazası Sayılır!

İşçinin İş Yerinde Mağruz Kaldığı Her Türlü Kaza, İş Kazası Sayılır! Yukarıda belirtilen önlemler sonucunda çalışan vatandaşları oldukça yakından ilgilendiren konu gündeme gelmiş bulunmaktadır. Çalışan vatandaşlar korona virüsüne yakalanması durumunda iş kazası sayılıp, sayılmayacağı önemle araştırılmaya başlanmış bulunmaktadır. Fakat Sosyal Güvenlik Kurumu yayınladığı özel genelge ile Korona virüsünü iş kazası statüsünden çıkartmış bulunmaktadır. Fakat çalışanın korona virüsüne yakalandığını iş yerinde çalışırken ispatlaması durumunda, hukuk uzmanları çalışan için tazminat hakkının doğabileceğini belirtmektedirler.

İşverenin aldığı tedbirler konusunda kusurunun ispatlanması durumunda bu durumun tazminat hakkını doğurduğu belirtilmektedir. Diğer yandan, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Prof. Dr. Talat Canpolat konu ile ilgili olarak “İşçinin iş yerinde uğradığı her türlü kazanın iş kazası olduğunu savunmuş ve bu anlamda iş yerinde virüs bulaşması olayının da iş kazası ya da meslek hastalığı sayılacağını” savunmuş bulunmaktadır. Diğer taraftan daha önce benzer bir salgın durumu olan domuz gribi salgınında hastalığa yakalananların iş kazsı statüsünde değerlendirildiği belirtilmektedir. SGK aldığı karara rağmen, uzmanlar bu dönem içerisinde korona virüsüne yakalanan ve hayatını kaybeden işçilerin aileleri için hukuki süreci başlatacakları görüşünü düşünmektedirler.

SGK Hizmet Belgesi Vermeme Cezaları Nelerdir?

Yeşil Kart Nedir, Nasıl Alırım, Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortam Ödeniyor Mu, Sigortam Başladı Mı, Nasıl Öğrenebilirim?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.