emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeşil Kart Başvurusu Şartları ve Sorgulama

Yeşil Kart Başvurusu Şartları ve Sorgulama

Yeşil kart başvuru için istenen koşullar herkes için aynıdır. Yeşil kart alabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallar sağlandığı takdirde kişiler e-devlet sistemi üzerinden yeşil kart almak için başvuru yapabilir.

Yeşil kart almanın şartları şu şekildedir:

 • Hanenin toplam gelirinin asgari ücretten düşük olması gerekir. Toplam gelir asgari ücretin 3/1’inin altında olmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güvence altına alınmamış olmak gerekir.
 • Başvuru yapan kişinin emekli olmaması gerekir.
 • Başvuru yapan kişinin vergi kaydı bulunmamalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin çiftçilik kaydının olmaması gerekir.

Bu şartlar sağlandığı takdirde kişiler yeşil kart başvurusu yapabilir. Sorgulama ve başvuru için e-devlet sistemi kullanılır.

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil kartın açıklaması ile Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortaları çoğunlukla birbirine karıştırılır. Yeşil kart Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen sağlık güvencelerinin dışında kalan bir konudur. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalılığa göre değişen sağlık güvencesini iki kategoriye ayırır.

Bu kategoriler şu şekildedir:

 • 4A (SSK)
 • 4B (BAĞ-KUR)

Bu iki kategori dışında kalan ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler ise yukarıda belirtilen şartları sağladıkları takdirde yeşil kart sınıfına dahil olabilirler. Herhangi bir güvencesi olmayan ve geliri yetersiz kalan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlayan bir sistemdir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu yapmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gelir testi yapılması talep edilir. Gelir testini yapmak içinse Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilmesi gerekir. Bu vakıf her ilde ve ilçede yer alır. Dolayısı ile kişiler kendi ikametlerine göre, kendilerine en yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi yaptırabilir.

Gelir testinin ardından başvuru için sosyal güvenlik kurumuna gidilmesi gerekir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılabileceği gibi e-devlet sisteminden kolayca yapılabilir. Ayrıca sosyal güvenlik kurumunun kendi internet sitesi üzerinden de başvurular alınabilmektedir.

Yeşil Kart Sorgulama Adımları

Yeşil kart sorgusu için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • E-Devlet sistemine giriş yapılması
 • Yeşil Kart Poliçe Sorgulama ekranına ulaşılması
 • Gerçek kişiler tarafından sorgunun yapılması
 • Plaka numarasının girilmesi
 • Sorgula butonuna basılması

Başvurunun aşamalarını oluşturur. Bu aşamalar izlenerek yeşil kart sorgusu yapılabilir. Yeşil kart sorgusu yaparken kişilerin e-devlet sistemine doğru bilgiler ile girip girmediklerini kontrol etmeleri önemlidir.

E-Devlet Yeşil Kart Sorgulama Ekranı

E-Devletten yeşil kart sorgusu yapmak için öncelikle e-devlet sistemine kayıt yaptırmak gerekir. Şifre ile e-devlet sistemini kullanabilmeye izni olan kişiler sisteme girerek yeşil kart sorgulama ekranına ulaşabilir.

E-devlet yeşil kart sorgulama ekranı iki kategoriye sahiptir:

 • Gerçek kişi yeşil kart sorgusu
 • Tüzel kişi yeşil kart sorgusu

Kişiler kendi durumlarına göre yeşil kartı sorgusu yapabilirler. Poliçe sorgusu olduğu için gerçek ve tüzel kişi olarak 2 farklı kategoriye ayrılmaktadır. E-devlet üzerinden yeşil kart sorgulama ekranına ulaşmak isteyenlerin öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekir. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra sosyal güvenlik ve sigorta kategorisinden yeşil kart poliçe sorgulama ekranına ulaşılabilir.

SGK Yeşil Kart Sorgulama

Yeşil kart sorgu ekranı SGK’nın internet sitesinde de yer alır. Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası (vatandaşlık numarası) ile sorgu yapılmasına izin verir. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının başvurabildiği yeşil kart sisteminden sadece vatandaş olanlar yararlanabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kimlik numarası ile yeşil kart sorgusu yapılmasına olanak tanır. Yeşil kart başvuru sürecini öğrenmek için ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçerek sorgulama yapılmasına da izin verilir.

Yeşil Kart Elektrik İndirimi Sorgulama

Elektrik indirimi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan bir ek destektir. Elektrik indiriminden yararlanmak için PTT üzerinden başvuru yapılması gerekir. Başvurusunu yapan kişilerin yeşil kartlı olmaları doğrudan destekten yararlanmalarını sağlayacaktır.

Evdeki kişi sayısına göre değişen indirim oranı tek kişi için 80 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Yeşil kart elektrik indiriminden yararlanmak için elektrik faturası ödemelerinin PTT’den yapılması gerekir.

Yeşil Kart İlaç Parası Sorgulama

İlaç ödeneği yeşil kartlı vatandaşlara sunulan bir hizmettir. İlaç ödeneği almak için başvuruların yine Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerekir. Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen bu süreçte, yeşil kartlı kişinin ilaç almak için ödediği tutarın bir kısmı geri verilir.

Yeşil kart ilaç parasının iade tutarı %20’dir. Katılım ve katkı payı gibi ödemeler ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile karşılanır. Sorgu ise e-devlet sisteminin özel menüsünden yapılır. Menünün adı ise şu şekildedir:

 • 4A / 4B / 4C Muayene Katılım Payı Sorgulama

Yeşil Kart Muayene Ücreti Sorgulama

Muayene ücreti sorgusu e-devlet sisteminde yer alan menüde yapılır. Muayene ücretleri ile ilgili kullanılabilecek sorgu platformları şunlardır:

 • E-devlet sistemi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kaymakamlık

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart almak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi yaptırmak.
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna gelir testi ile başvuru yapmak.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunun değerlendirmesine göre, yeşil karta tabi tutulmak.

Yeşil kart alma aşamalarını oluşturur. Bu yöntem ile ihtiyaç sahipleri yeşil kart alabilir.

Kimler Yeşil Kart Çıkartabilir?

Yeşil kart çıkarmak için sağlık yardımlarından yararlanabilecek bir statüde olmak gerekir. Birçok kişinin yeşil kart için gelir testi yaptırması istense de gelir testi yaptırmadan direkt yeşil kart alabilecek olanlar da vardır. Bu kişiler şunlardır:

 • Yararlanabileceği herhangi bir sağlık güvencesi olmayan çocuklar.
 • Yetim aylığı alan çocuklar.
 • Engelli aylığı alan vatandaşlar.
 • Yaşlılık aylığı alan vatandaşlar.
 • Engelli çocukların bakımı ile ilgilenen kişiler

Yeşil kart çıkartmasına izin verilen grupları oluşturur. Her bir grubun Türk vatandaşı olması istenir.

Kimlere Yeşil Kart Verilir?

Yeşil kart alanlar herhangi bir geliri olmayan ve gelir testi ile bu durumu kanıtlayabilen kişilerdir. Türkiye’de yaşamasına ve vatandaşlığının bu ülkede bulunmasına dair de şartlar vardır. Bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında bir işte çalışmıyorlar ya da BAĞ-KUR’a bağlı değiller ise yeşil kart talep edebilirler. Gelirlerinin yetmemesi durumunda başvuru yapmalarına izin verilir. Bu konumda olan her bir vatandaşın yeşil kart başvurusu yapma hakkı vardır.

Yeşil Kart Başvurusu için Gerekli Evraklar

Yeşil kart başvuru evrakları şu şekildedir:

 • Gelir belgesi
 • Başvuru dilekçesi
 • İkametgâh gösteren belge
 • Hane halkının sayısını gösteren belge
 • Kimlik kartı

Başvuru esnasında talep edilen belgelerdir. Bu belgeler ile kişiler yeşil kart almak için doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapabilir.

Yeşil Kart için Gelir Testi Yaptırma Süreci

Gelir testinin yapılması için gidilmesi gereken yer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. İzlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yeşil kart için gelir testi yaptırmak istendiğinin belirtilmesi
 • Başvuru dilekçesinin doldurulması
 • Gelir testi formunu doldurmak
 • Belgeleri teslim etmek

Yeşil kart başvurusu için gerekli olan gelir testinin aşamalarıdır. Tüm belgeler sunulduktan sonra yetkililer tarafından gerekli incelemeler yapılır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay Para ve Erzak Yardım Başvurusu Sorgulama

E-Devlet Doğalgaz Fatura Desteği Yardım Başvurusu

Yorumlar

 1. Bünyamin dedi ki:

  Çok iyi birşey

 2. bessam dedi ki:

  çalışıyordum işten çıktım sigortam bitti
  yeşil kart nasıl aktif olabilirim
  nasıl yeşil kartım çalış olduğunu öğrenebilirim

  1. Bünyamin dedi ki:

   İşte çıkardı o yüzden yeşil kart almak istiyorum hastaden hiç bir işlem yapmamiyorum

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz ilçe sosyal yarım brimlerinden gelir testi yaptırmalısınız.

 3. Mustafa dedi ki:

  Benim yüzde 90 engelli raporum var diyalize giriyorum 29 yasındayım rapordan dolayı babamın üstünden ssk dan yararlanıyorum yesil kart cıkarta bilirmiyim yoksa yararlanabilirmiyim
  Simdiden tesekkür ederim saygılarımla

 4. Ahmet Kasnak dedi ki:

  Kardeşim 46 yaşında,SGK primlerinin çok eksik olduğunu biliyorum.Şu an Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi görüyor.Babama ait evde İzmir’de yalnız yaşıyordu.Başka bir ilimizden SGK dan yeşil kartı var mı diye sorgulattığımda olumlu cevap alıyorum.Ancak Hastane ücretli hasta olarak belirlemiş. elektronik ortamda 46 yaşında geliri olmayan bir kişi otomatik olarak yeşil kartlı gözük müyor mu?. Tedavi masraflarının yüksek olmasından ve ödeyememekten çekiniyorum.
  Saygılarımla,