Yardımlar

Yeşil Kart Başvuru Şartları ve Sorgulama Ekranı

sgk yesilkart basvuru sorgulama

SGK Yeşil kart başvuru şartları ve sorgulama işlemi sayesinde sağlık hizmetlerinden herhangi bir ödeme yapmadan yararlanmak mümkün olur. Yeşil Kart uygulaması, 2008 yılında kaldırılarak yerini Genel Sağlık Sigortası uygulamasına bırakmıştır. Böylece herkes sağlık güvencesi kapsamına alınacak ancak sosyal güvence kapsamında olmayanlar için gelir testi uygulanacaktır.

Eski dönemlerde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlananlar, Yeşil Kartlı sayılmıştır. Yeşil Kartlıların 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’ndaki durumu ise 60/1-c maddesinde düzenlenmiştir. Yani Yeşil kart başvuru şartları ve sorgulama işlemlerine ilişkin detaylar, 60/1-c maddesinde yer alır.

SGK Yeşil Kart Başvuru Şartları

SGK Yeşil Kart başvuru şartları gelir seviyesiyle alakalıdır. Yeşil Kart başvurusu yapmak demek Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak anlamına gelir.

SGK Yeşil Kart başvuru şartlarını taşıyan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aynı hanede yaşayan kişilerin kişi başına düşen aylık geliri, asgari ücretin üçte birinden az olanlar
 • Vatansız ve sığınmacı olarak Türkiye’de yaşayanlar
 • 65 yaş aylığı alanlar
 • Şeref aylığı alanlar
 • Vatani hizmet tertibinden aylık alanlar
 • Harp malullüğü aylığı alanlar

Hane halkı gelirinin tespiti için “Gelir Testi” uygulamasından yararlanmak mümkündür. Bu test, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilir. Böylece kişilerin ev, arsa, tarla, kira gibi farklı gelirlerinin varlığı da sorgulanır. Başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilmelidir.

Başvuru yapacak kişilerin sigortalı olmamaları ve bakmakla yükümlü kişi olmamaları gerekir. Çalışanlar; onların eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları ebeveynleri için gelir testi yaptırmaya gerek yoktur. Çünkü bu kişiler, zaten Genel Sağlık Sigortası’nın sağladığı haklardan yararlanır.

65 Yaş Maaşı Sorgulama : https://www.ssk.biz.tr/ssksgk-65-yas-ayligi-sorgulama/

Gelir testinde gelir olarak taşınır ve taşınmazlar kabul edilir. Bunun yanı sıra taşınır ve taşınmazlardan elde edilen gelirler ve yapılan giderler de değerlendirmeye alınır. Gelirlerini yanlış beyan ettiği için sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlananlar, hakkında yasal süreç başlatılır.

Yeşil Kart Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeşil Kart başvuru formu doldurmak için ilgili formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından tedarik etmeniz gerekir. Formda size ve hanenizde yaşayan kişilere ilişkin bilgiler istenir. Bu bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak Gelir Testi talebinde bulunabilirsiniz.

yesilkart basvuru formu1

Belgenin üst kısmında; adres, telefon, kimlik numarası ve isim-soyad gibi bilgiler talep edilir. Bunun yanı sıra imza için ayrılan alanı imzalamanız da gerekir. Sol alt kısımda hane reisinin yaşı, mesleği sorulur. Hanenin toplam geliri, toplam kişi sayısı sorulur.

Ailede öğrenci varsa bunların kaç kişi olduğu da yazılmalıdır. Konut size aitse ev sahibi olduğunuzu formda belirtmelisiniz. Kirada oturuyorsanız kira miktarını da belirtmeniz gerekir.

yesilkart basvuru formu2

Yukarıdaki kısımda başvuru amacınızı sorgulayan seçenekler yer alır. Başvuru amacınızı “Genel Sağlık Sigortası uygulaması kapsamında gelir testi yaptırmak” olarak tercih etmelisiniz.

yesilkart basvuru formu3

Son kısımda ise size ve hanenizde bulunan kişilere ilişkin bilgi araştırması için izin talep edilir. 18 yaşından büyük bireyler ad-soyad, kimlik no, tarih ve yakınlık derecesi yazarak imza atmalıdır. Bu sayede verilerinin sorgulanması için izin vermiş olurlar.

SGK Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

SGK Yeşil Kart çıkarmak isteyenlerin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvurması gerekir. Gelir testi yaptırılmalıdır. Gelir testi, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılır.

Sigortalı olarak çalışanlar, 18 yaşından küçükler; doğrudan Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınır. SGK’dan aylık alanlar da GSS’lidir. Herhangi bir nedenle Genel Sağlık Sigortası olmayanlar, gelir testi yaptırmalıdır.

sgk yesilkart1

Gelir testi başvuru formu yukarıdaki gibidir.

sgk yesilkart2

Formda gelir testi yaptırmak istediğinizi belirtmeniz gerekir.

sgk yesilkart3

Hane içinde yaşayan kişiler formu imzalayarak onay vermelidir.

Genel Sağlık Sigortası başvurusunda bir süre sınırlaması uygulanmaz. Gelir testi sonrasında gelir durumuna göre ödenecek prim belirlenir. Hane içinde kişi başı gelirin asgari ücretin üçte birinden düşük olması durumunda GSS primi ödenmez. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılır.

Ücretsiz yararlanma hakkı bulunmayanlar, e-Devlet üzerinden prim borcu sorgulayabilir. Bunun için “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” seçeneğine tıklanmalıdır.

sgk yesilkart4

SGK Yeşil Kart çıkarmak isteyenlerin maddi durumu hakkında doğru beyan vermesi önemlidir. Hatalı beyan verenler hakkında yasal işlem yapılır. Kişilerin maddi durumu, gelir kaydı, tapu kaydı; sistem üzerinden tespit edilebilir.

Gelir testi yaptırılırken tüm gelirler, SYDV yetkilisine bildirilmelidir. Bu sayede doğru bir hesaplama yapılabilir. Prim ödeme gücü olmayanlar, gelir testi yaptırmalıdır.

Gelir testi yaptırmayanların üzerinde prim borcu görünmesi normaldir. Sistem herkesi otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası kapsamına alır. Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödenmesi gerekir.

Ancak gelir testi yapanların maddi durumunun yetersizliği tespit edilirse prim alınmaz. Geriye dönük prim borçları da silinir. Gelir testi işlemleri kısa sürede tamamlanır. Böylece borcu nedeniyle sağlık hizmeti alamayanlar, tekrar sağlık hizmeti alır.

Yeşil Kart Başvurusu Tarihleri

Yeşil Kart başvuru tarihleri yani sağlıktan ücretsiz yararlanmak için son tarih ile ilgili net bir sınırlama yoktur. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortalısı olarak tesciliniz yapıldıysa her ay prim ödemeniz gerekir.

Primleri ödeyecek durumunuz yoksa borçlarınızın artmaması için bir an önce Gelir Testi yaptırmanız gerekir. Yeşil Kart başvuru şartları ve sorgulama sürecini başlatmadığınız takdirde prim borçlarına faiz işlenir.

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu

E-Devlet Yeşil Kart başvurusu yapılması mümkün değildir. Daha önce Gelir Testi yaptırdıysanız bunun sonucunu e-Devlet üzerinden sorgulama şansınız vardır. Ancak doğrudan başvuru yapmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekir.

Gelir Testi sonucuna itiraz etme hakkınız da vardır. Bunun için Gelir Testi işlemlerinizi yapan vakfa başvurmalısınız. İtirazın olumlu olması halinde herhangi bir prim ödemeden sağlık haklarından yararlanabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Kart başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurarak form doldurmalısınız. Hane halkında kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden azsa sağlıktan ücretsiz olarak yararlanılabilir. Bu aşamada gelir tespiti yapılırken kişinin ev, arsa, araba gibi yatırımları da incelenir.

Gelir tespitinde sosyal yardımlar da dikkate alınır. Burs, şartlı nakit yardımı, evde bakım parası gibi yardımlar gelir olarak değerlendirilir. BAĞ-KUR prim borçluları için de başvuru hakkı getirilmiştir. Prim borcu olanlar kendileri ve aynı hanede yaşayan kişiler için gelir testi başvurusu yapabilir.

Gelir testi için başvuru yapanların evine sosyal yardımlaşma yetkilileri tarafından ziyaret yapılır. Bu ziyaret her yıl tekrarlanır. Böylece hane halkının gelirinde bir artış olup olmadığı tespit edilir.

Yeşil Kart Başvuru Sonucu Sorgulama

Yeşil Kart başvuru sonucu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yapmalısınız.

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına “Gelir testi” yazmalısınız. Ardından “Gelir testi sonucu sorgulama” kısmına tıklamalısınız.

yesil kart sorgulama ekrani edevlet

Sorgulama sonucuna karşınıza yukarıdakine benzer bir ekran çıkar. Başvurunuz sonuçlandığında burada prim ödeyip ödemeyeceğinize dair bilgiler yer alır.

Yeşil Kart Elektrik İndirimi Sorgulama

Yeşil Kart elektrik indirimi sorgulama için PTT şubelerine başvuru yapmalısınız. Elektrik yardımı, sosyal yardım haklarından yararlanan kişilere sağlanır. Aile ve Sosyal Hizmetler

Bakanlığının sunduğu yardımlardan yararlananlar, elektrik fatura desteğinden yararlanabilir. Bu kişiler faturaları ile beraber PTT’ye giderek ödeme alabilir. PTT üzerinden faturanın yardım kadar olan kısmı ödenir.

Yeşil Kart İlaç Parası Sorgulama

Yeşil Kart ilaç parası sorgulama işlemi neticesinde ödenen katılım paylarını geri almak mümkün olabilir. Prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlananlar, katılım paylarını 2 yıl içerisinde geri alabilir. Katılım payını geri almak için gelir testi sonucu esas alınır. Test sonucuna göre hane halkı kişi başı düşen gelire bakılır.

Gelir, asgari ücretin üçte birinden azsa katılım paylarının geri ödenmesi talep edilebilir. Yeşil Kart başvuru şartları ve sorgulama işlemleri ile yasal hakların size sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz.

SGK Yeşil Kart Nedir?

SGK Yeşil Kart, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmayı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde kişilerin muayene ve ilaç giderleri devlet tarafından karşılanır. Kişiler, Yeşil Kartlı olduklarını gösteren belge ile sağlık kuruluşlarına başvurur. Yeşil Kart kaldırıldıktan sonra yapılması gereken işlemler değişikliğe uğramıştır.

Yeşil Kartlı olmanın pek çok avantajından bahsedilebilir. Maddi anlamda yeterli gücü olmayan kişiler, Yeşil Kart ile hastalıklarına ilişkin tedavilere kolayca ulaşabilir. Bunun yanı sıra ilaçlarını da alan kişilerin iyileşmesi kolaylaştırır. Yeşil Kart’ın yerini alan Genel Sağlık Sigortası uygulaması sayesinde kişiler daha fazla avantaja sahip olmuştur.

Genel sağlık sigortasının en önemli avantajlarından biri çocuklara ilişkindir. Çocuklar, 18 yaşına kadar hiçbir koşul aranmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.

SGK Yeşil Kart Ne Kadar Sürede Çıkar?

SGK Yeşil Kart’ın çıkma süresi, gelir testinin ne zaman sonuçlanacağına bağlıdır. Gelir testi ile kişinin maddi değeri incelemeye alınır. Gelir testi kapsamında bazı gelir kategorileri vardır. G0, kişilerin ödeme yapmadan sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği kategoridir.

Gelir testinde G1, G2, G3 kategorileri de vardır. Genel Sağlık Sigortası primi olarak aylık 300,24 TL’dir. Kategorilere göre ödenecek prim tutarı değişir. Primlerini zamanında ödemeyenlerin, borcu birikir. Borca faiz işlemeye başlar.

Borcun ödenmemesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkün olmaz. Maddi durumunda sonradan bozulma olan kişiler, yeniden gelir testi yaptırmalıdır. SGK Yeşil Kart ile sağlık hizmetlerinden kolayca faydalanmak mümkün olur. Ücretsiz sağlık hizmeti alanların ilaçları da ücretsizdir.

SGK Yeşil Kart Kimlere Veriliyor?

SGK Yeşil Kart’ın verileceği kişiler; gelir testi sonucuna göre maddi durumu yetersiz olanlardır. Hane içi geliri asgari ücretin üçte ikisinden az olanlar, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.

SGK Yeşil Kart sorgulama, e-Devlet üzerinden yapılır. Bu sayede gelir testine göre ödeme yapılıp yapılmayacağı anlaşılır. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı, 18 yaşından küçüklere verilir. Ayrıca lise ve mezunu olanlar 20 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti alabilir.

Üniversite öğrencileri ise 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilir. İlgili yaş hadleri tamamlandıktan sonra gelir testi yaptırılmalıdır. Gelir durumunun yetersiz olması halinde sağlıktan ücretsiz yararlanılır.

SGK Yeşil Kart Hangi Durumlarda İptal Olur?

SGK Yeşil Kart’ın iptal olduğu durumlar, gelir yükselmesidir. Böyle bir durumda gelir testinin yenilenmesi gerekir. Yenilenen gelir testi sonucunda gelir yüksekliği anlaşılırsa ücretsiz sağlık hizmeti alma hakkı sona erer.

SGK Yeşil Kart Gelir Testinde Gelir Nasıl Hesaplanır?

SGK Yeşil Kart gelir testinde gelir, ailenin toplam geliri esas alınarak hesaplanır. Burada dikkate alınan gelirler şu şekildedir:

 • Ailenin yaşadığı evin 240’ta biri
 • Ailenin başka evi varda onun 240’ta biri
 • Kira geliri varsa bu gelirin 240’ta biri
 • Dükkânı olan ailelerin dükkân gelirlerinin 240’da biri
 • Arazi ve tarla varsa onun 240’ta biri
 • Araç varsa bedelinin 120’de biri
 • Hayvanlar üzerinden elde edilen kazanç
 • Bankadan gelen faiz getirisi
 • Diğer elde edilen gelirlerin aylık ortalaması
 • Harcamalar da hesaplamaya dâhil edilir.

Ailenin gelir hesaplaması yapıldıktan sonra sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacağı belirlenir. Geliri düşük çıkanlar, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanır.

Yeşil Kartlıların Muayene Ücreti Ne Kadar?

Yeşil Kartlıların muayene ücreti yoktur. Yeşil Kartlılar, muayene ücreti ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanır. Yeşil Kartlılardan muayene için ücret alınmaz.

Yeşil Kartlılar Diş İçin Para Veriyor Mu?

Yeşil Kartlıların diş için para vermesi bazı durumlarda söz konusudur. Yapılacak tedavi, SGK tarafından karşılanmıyorsa, Yeşil Kartlılar diş için para verir. SGK kapsamında olan tedaviler için para ödenmez.

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar? Başvuru Sorgulama

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Shares:

11 Yorumlar

 • Hilal
  10.05.2023

  Merhabalar green varda başvurdum ama sonucu öğrenemiyorum bilgilerin hatalıdır diyor ama ne yazdıysam onu yazıyor um neden kabul etmiyordur

  Cevapla
  • Davut
   16.07.2023

   Debremzedeyim yurtdışına çıkmak istiyorum orda eğitim ver calimak istiyorum

 • Mehmet akgoz
  24.04.2023

  Yeni evledik yeşil kart baş vuru yapmak istiyom

  Cevapla
 • Mustafa aygör
  05.12.2022

  Yeşil kartlıydım, eşim Bağ-Kur’lu normal ilaçlarımı tedavimi gelir testi yaptırdıktan sonra alıyordum Geçenlerde hastaneye gittim eşimin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsüne alınmışım ve eşimin borcundan dolayı ilacımı alamadım e devlette 60/1 (c1) gözüküyorum hala tekrar gelir testi yaptırtım ordada bir sıkıntı yok SGK ya gidip eşimin bakmakla yükümlü olduğu kişi sınıfından çakmam mı gerekiyor

  Cevapla
 • Bünyamin
  25.03.2022

  Çok iyi birşey

  Cevapla
  • Ahmet
   16.05.2023

   Esim doğum yapacak saglik ihtiyacım lâzım

 • bessam
  15.10.2018

  çalışıyordum işten çıktım sigortam bitti
  yeşil kart nasıl aktif olabilirim
  nasıl yeşil kartım çalış olduğunu öğrenebilirim

  Cevapla
  • Bünyamin
   25.03.2022

   İşte çıkardı o yüzden yeşil kart almak istiyorum hastaden hiç bir işlem yapmamiyorum

  • Danışma Birimi
   25.03.2022

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz ilçe sosyal yarım brimlerinden gelir testi yaptırmalısınız.

 • Mustafa
  06.10.2018

  Benim yüzde 90 engelli raporum var diyalize giriyorum 29 yasındayım rapordan dolayı babamın üstünden ssk dan yararlanıyorum yesil kart cıkarta bilirmiyim yoksa yararlanabilirmiyim
  Simdiden tesekkür ederim saygılarımla

  Cevapla
 • Ahmet Kasnak
  26.02.2018

  Kardeşim 46 yaşında,SGK primlerinin çok eksik olduğunu biliyorum.Şu an Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi görüyor.Babama ait evde İzmir’de yalnız yaşıyordu.Başka bir ilimizden SGK dan yeşil kartı var mı diye sorgulattığımda olumlu cevap alıyorum.Ancak Hastane ücretli hasta olarak belirlemiş. elektronik ortamda 46 yaşında geliri olmayan bir kişi otomatik olarak yeşil kartlı gözük müyor mu?. Tedavi masraflarının yüksek olmasından ve ödeyememekten çekiniyorum.
  Saygılarımla,

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir