emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yeşil Kart Başvuru Şartları ve Sorgulama Ekranı

Yeşil Kart Başvuru Şartları ve Sorgulama Ekranı

Yeşil kart başvuru şartları ve sorgulama işlemi sayesinde sağlık hizmetlerinden herhangi bir ödeme yapmadan yararlanmak mümkün olur. Yeşil Kart uygulaması, 2008 yılında kaldırılarak yerini Genel Sağlık Sigortası uygulamasına bırakmıştır. Böylece herkes sağlık güvencesi kapsamına alınacak ancak sosyal güvence kapsamında olmayanlar için gelir testi uygulanacaktır.

Eski dönemlerde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlananlar, Yeşil Kartlı sayılmıştır. Yeşil Kartlıların 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’ndaki durumu ise 60/1-c maddesinde düzenlenmiştir. Yani Yeşil kart başvuru şartları ve sorgulama işlemlerine ilişkin detaylar, 60/1-c maddesinde yer alır.

SGK YEŞİL KART BAŞVURU ŞARTLARI

SGK Yeşil Kart başvuru şartları gelir seviyesiyle alakalıdır. Yeşil Kart başvurusu yapmak demek Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak anlamına gelir.

SGK Yeşil Kart başvuru şartlarını taşıyan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aynı hanede yaşayan kişilerin kişi başına düşen aylık geliri, asgari ücretin üçte birinden az olanlar
 • Vatansız ve sığınmacı olarak Türkiye’de yaşayanlar
 • 65 yaş aylığı alanlar
 • Şeref aylığı alanlar
 • Vatani hizmet tertibinden aylık alanlar
 • Harp malullüğü aylığı alanlar

Hane halkı gelirinin tespiti için “Gelir Testi” uygulamasından yararlanmak mümkündür. Bu test, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilir. Böylece kişilerin ev, arsa, tarla, kira gibi farklı gelirlerinin varlığı da sorgulanır. Başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat edilmelidir.

Başvuru yapacak kişilerin sigortalı olmamaları ve bakmakla yükümlü kişi olmamaları gerekir. Çalışanlar; onların eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları ebeveynleri için gelir testi yaptırmaya gerek yoktur. Çünkü bu kişiler, zaten Genel Sağlık Sigortası’nın sağladığı haklardan yararlanır.

Gelir testinde gelir olarak taşınır ve taşınmazlar kabul edilir. Bunun yanı sıra taşınır ve taşınmazlardan elde edilen gelirler ve yapılan giderler de değerlendirmeye alınır. Gelirlerini yanlış beyan ettiği için sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlananlar, hakkında yasal süreç başlatılır.

Yeşil Kart Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yeşil Kart başvuru formu doldurmak için ilgili formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından tedarik etmeniz gerekir. Formda size ve hanenizde yaşayan kişilere ilişkin bilgiler istenir. Bu bilgileri eksiksiz şekilde doldurarak Gelir Testi talebinde bulunabilirsiniz.

Belgenin üst kısmında; adres, telefon, kimlik numarası ve isim-soyad gibi bilgiler talep edilir. Bunun yanı sıra imza için ayrılan alanı imzalamanız da gerekir. Sol alt kısımda hane reisinin yaşı, mesleği sorulur. Hanenin toplam geliri, toplam kişi sayısı sorulur.

Ailede öğrenci varsa bunların kaç kişi olduğu da yazılmalıdır. Konut size aitse ev sahibi olduğunuzu formda belirtmelisiniz. Kirada oturuyorsanız kira miktarını da belirtmeniz gerekir.

Yukarıdaki kısımda başvuru amacınızı sorgulayan seçenekler yer alır. Başvuru amacınızı “Genel Sağlık Sigortası uygulaması kapsamında gelir testi yaptırmak” olarak tercih etmelisiniz.

Son kısımda ise size ve hanenizde bulunan kişilere ilişkin bilgi araştırması için izin talep edilir. 18 yaşından büyük bireyler ad-soyad, kimlik no, tarih ve yakınlık derecesi yazarak imza atmalıdır. Bu sayede verilerinin sorgulanması için izin vermiş olurlar.

Yeşil Kart Başvurusu Tarihleri

Yeşil Kart başvuru tarihleri yani sağlıktan ücretsiz yararlanmak için son tarih ile ilgili net bir sınırlama yoktur. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Genel Sağlık Sigortalısı olarak tesciliniz yapıldıysa her ay prim ödemeniz gerekir.

Primleri ödeyecek durumunuz yoksa borçlarınızın artmaması için bir an önce Gelir Testi yaptırmanız gerekir. Yeşil Kart başvuru şartları ve sorgulama sürecini başlatmadığınız takdirde prim borçlarına faiz işlenir.

E-Devlet Üzerinden Yeşil Kart Başvurusu

E-Devlet üzerinden Yeşil Kart başvurusu yapılması mümkün değildir. Daha önce Gelir Testi yaptırdıysanız bunun sonucunu e-Devlet üzerinden sorgulama şansınız vardır. Ancak doğrudan başvuru yapmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeniz gerekir.

Gelir Testi sonucuna itiraz etme hakkınız da vardır. Bunun için Gelir Testi işlemlerinizi yapan vakfa başvurmalısınız. İtirazın olumlu olması halinde herhangi bir prim ödemeden sağlık haklarından yararlanabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Kart başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvurarak form doldurmalısınız. Hane halkında kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden azsa sağlıktan ücretsiz olarak yararlanılabilir. Bu aşamada gelir tespiti yapılırken kişinin ev, arsa, araba gibi yatırımları da incelenir.

Gelir tespitinde sosyal yardımlar da dikkate alınır. Burs, şartlı nakit yardımı, evde bakım parası gibi yardımlar gelir olarak değerlendirilir. BAĞ-KUR prim borçluları için de başvuru hakkı getirilmiştir. Prim borcu olanlar kendileri ve aynı hanede yaşayan kişiler için gelir testi başvurusu yapabilir.

Gelir testi için başvuru yapanların evine sosyal yardımlaşma yetkilileri tarafından ziyaret yapılır. Bu ziyaret her yıl tekrarlanır. Böylece hane halkının gelirinde bir artış olup olmadığı tespit edilir.

E-Devlet Yeşil Kart Başvuru Sonucu Sorgulama

E-Devlet Yeşil Kart başvuru sonucu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yapmalısınız.

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına “Gelir testi” yazmalısınız. Ardından “Gelir testi sonucu sorgulama” kısmına tıklamalısınız.

Sorgulama sonucuna karşınıza yukarıdakine benzer bir ekran çıkar. Başvurunuz sonuçlandığında burada prim ödeyip ödemeyeceğinize dair bilgiler yer alır.

Yeşil Kart Elektrik İndirimi Sorgulama

Yeşil Kart elektrik indirimi sorgulama için PTT şubelerine başvuru yapmalısınız. Elektrik yardımı, sosyal yardım haklarından yararlanan kişilere sağlanır. Aile ve Sosyal Hizmetler

Bakanlığının sunduğu yardımlardan yararlananlar, elektrik fatura desteğinden yararlanabilir. Bu kişiler faturaları ile beraber PTT’ye giderek ödeme alabilir. PTT üzerinden faturanın yardım kadar olan kısmı ödenir.

Yeşil Kart İlaç Parası Sorgulama

Yeşil Kart ilaç parası sorgulama işlemi neticesinde ödenen katılım paylarını geri almak mümkün olabilir. Prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlananlar, katılım paylarını 2 yıl içerisinde geri alabilir. Katılım payını geri almak için gelir testi sonucu esas alınır. Test sonucuna göre hane halkı kişi başı düşen gelire bakılır.

Gelir, asgari ücretin üçte birinden azsa katılım paylarının geri ödenmesi talep edilebilir. Yeşil Kart başvuru şartları ve sorgulama işlemleri ile yasal hakların size sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz.

SGK Yeşil Kart Nedir?

SGK Yeşil Kart, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmayı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde kişilerin muayene ve ilaç giderleri devlet tarafından karşılanır. Kişiler, Yeşil Kartlı olduklarını gösteren belge ile sağlık kuruluşlarına başvurur. Yeşil Kart kaldırıldıktan sonra yapılması gereken işlemler değişikliğe uğramıştır.

Yeşil Kartlı olmanın pek çok avantajından bahsedilebilir. Maddi anlamda yeterli gücü olmayan kişiler, Yeşil Kart ile hastalıklarına ilişkin tedavilere kolayca ulaşabilir. Bunun yanı sıra ilaçlarını da alan kişilerin iyileşmesi kolaylaştırır. Yeşil Kart’ın yerini alan Genel Sağlık Sigortası uygulaması sayesinde kişiler daha fazla avantaja sahip olmuştur.

Genel sağlık sigortasının en önemli avantajlarından biri çocuklara ilişkindir. Çocuklar, 18 yaşına kadar hiçbir koşul aranmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanır.

Yeşil Kartlılara Verilen Para ve Devlet Yardımları

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar? Başvuru Sorgulama

Açık Kapı Sosyal Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Yorumlar

 1. Bünyamin dedi ki:

  Çok iyi birşey

 2. bessam dedi ki:

  çalışıyordum işten çıktım sigortam bitti
  yeşil kart nasıl aktif olabilirim
  nasıl yeşil kartım çalış olduğunu öğrenebilirim

  1. Bünyamin dedi ki:

   İşte çıkardı o yüzden yeşil kart almak istiyorum hastaden hiç bir işlem yapmamiyorum

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağlı bulunduğunuz ilçe sosyal yarım brimlerinden gelir testi yaptırmalısınız.

 3. Mustafa dedi ki:

  Benim yüzde 90 engelli raporum var diyalize giriyorum 29 yasındayım rapordan dolayı babamın üstünden ssk dan yararlanıyorum yesil kart cıkarta bilirmiyim yoksa yararlanabilirmiyim
  Simdiden tesekkür ederim saygılarımla

 4. Ahmet Kasnak dedi ki:

  Kardeşim 46 yaşında,SGK primlerinin çok eksik olduğunu biliyorum.Şu an Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi görüyor.Babama ait evde İzmir’de yalnız yaşıyordu.Başka bir ilimizden SGK dan yeşil kartı var mı diye sorgulattığımda olumlu cevap alıyorum.Ancak Hastane ücretli hasta olarak belirlemiş. elektronik ortamda 46 yaşında geliri olmayan bir kişi otomatik olarak yeşil kartlı gözük müyor mu?. Tedavi masraflarının yüksek olmasından ve ödeyememekten çekiniyorum.
  Saygılarımla,