SGK

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır?

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sorusundan önce ilk olarak 1992 yılında seçim vaadinde bulunan Süleyman DEMİREL tarafından sosyal güvencesi olmayanların hastanelerde hiçbir katkı parası ödemeden muayene olabilecekleri sistemi getiren Yeşil Kart hayata geçmiştir.  O dönemlerde SSK ve Bağ- Kur’u bulunmayan düşük gelirli aileler kurulan yeşil kart bürolarına müracaat ederek oradan aldıkları evrakı gerekli kurumlara imzalattıktan sonra müracaatlarını yaparak toplanan komisyonla ailenin tüm bireylerine yeşil kart verilmekteydi. Zaman içerisinde aile gelirinin net tespit edilememesi, yeşil kart kullanımının artması nedeni ile 2008 yılında yapılan Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan düzenleme ile yeşil kart büroları kapatılarak Sosyal Güvenlik Kurumuna devredilmiştir.


Türk vatandaşlarının çoğunun aile gelirlerinin düşük olması, herhangi bir sağlık güvenceye sahip olamamasından dolayı yeşil kart en çokta yardıma ihtiyacı olan ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmasını amaçlamaktadır. Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sorusuna cevap arayacak olursak; Her yıl belirlenen brüt asgari ücretten 1/3’ün altında geliri bulunan ve herhangi bir sağlık güvencesi yer almayan kişiler aileleri adına yeşil kart başvurusunda bulunabilirler. Başvuru yapmak isteyenler illerde Valiliklerden ilçelerde ise Kaymakamlıklardan alacakları Yeşil Kart Başvuru formu ile Ailesine ait Nüfus kayıt örnekleri, 3 adet resim ve Tapu, Belediye, Vergi Dairesi, Emniyet ve SGK ile Bağ – Kur gibi kurumlardan yapılacak tahkikat belgelerini almaları gerekmektedir.

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Nereye Başvurulmadır?

Belirtilen kurumlar tarafından üzerinde herhangi bir mal varlığının bulunmadığı ve sağlık güvencesinin olmadığı tespit edilmesi üzerine komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonucunda kişiye ve ailesine yeşil kart verilmektedir. 2012 yılında yapılan Sağlık reformu kapsamında uygulanan Genel Sağlık Sigortasında, sağlık güvencesi olmayan kişiler yaptırdıkları gelir testi sonucunda aylık belli bir miktar ödeyerek sigortalı sayılmaktadırlar. Yeşil Kart sahibi olan kişilerde yakın zamanda Genel Sağlık Sigorta kapsamına dahil edileceği için Yeşil Kart tamamen ortadan kaldırılarak herkes bu sigorta kapsamına dahil edilecek, Yeşil Kart sahiplerinin primleri ise devlet tarafından ödenecektir. Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Denildiğinde artık kart çıkartılmaya gerek duyulmadan yaptıracakları gelir testine göre bu sigorta kapsamında daha önceki haklardan yine yararlanacaklardır.

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sorusunun başka cevabında ise; Yeşil kart sahibi olan ve halen kullanmakta bulunanlar yeşil kartlarını yeniletmek istediklerinde yeniden sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorlarsa 1 ay içerisinde Genel Sağlık Sigorta kapsamında İllerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yaparak gelir testi yapılmasını talep etmeleri gerekmektedir. Gelir testi yapılacağı zaman aynı adreste oturan eş, çocuklar, eğitim amacı ile başka ilde bulunan çocuklar ile büyük baba ve anneden oluşmaktadır. Gelir testinde aynı evde bulunan kişilerin isimleri forma yazılması gerekmektedir. Yapılan inceleme sonucunda gelirinin düşük olduğu tespit edilen aileler yeşil kart uygulamasında olduğu gibi aile hekimlerinden, üniversite hastanelerinden sevkle gittiklerinde muayene olabilmektedirler.

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Şartları Nelerdir?

Başvuru işlemlerinin ardından yapılan gelir testinin sonuçlarını ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında ücretsiz muayene hakkına sahip olup olmadığını öğrenmek isteyenler başvuru yaptıkları Sosyal Yardımlaşama Vakfından öğrenebildikleri gibi E-Devlet sistemine girdiklerinde de başvuru sonuçlarını öğrenebilirler. Gelir Testi yaptıran ancak yapılan teste bir yanlış olduğunu düşünen kişiler 30 gün içerisinde bu duruma yine Sosyal Dayanışma Kurumuna dilekçe vererek itiraz edebilirler, yeniden inceleme talebinde bulunabilirler. Bunun yanında 65 ve üzeri yaşında bulunan kişilere yaşlılık ve dul maaşı bağlandığı için bu kişiler devlet tarafından yeşil kartlı sayıldıkları gibi muhtaçlık aylığı alan kişilerde yeşil kartlı sayılmaktadırlar. Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sorusuna cevap bulunmuştur.

Yeşil kart sahibi olan kişiler hastanelerde yatarak veya ayakta tedavi olabildikleri gibi Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen renkli veya renksiz gözlük camları ile çerçevesinden, muayene esnasında yapılacak olan tahlil, tetkik ve tedavilerden, diş protez, çekim ve kanal tedavilerinden ücretsiz yararlanmaktadırlar. Bunun yanında tedavi sonra alacakları ilaçlarda katkı payı ödememektedirler. Ağır hasta olan ve acil müdahale edilmesi gereken hastaların sevkleri yapılması halinde Üniversite hastanelerinde de tedavi olabilmektedirler. Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sorusuna cevap verdikten sonra gelir testi yüksek çıkan kişilerin Sağlık Sigortaları otomatik olarak iptal edilecektir. Bundan sonraki süreçte gelirlerine göre aylık prim ödeyerek sigorta hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Yalan beyanda bulunan veya gelir tespitini düşük gösteren kişiler hakkında gerekli yasal işlemin yapılacağı unutulmamalıdır.

Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Denildiğinde artık eskiden olduğu gibi elinizde evraklar ile kurumları gezmeniz gerekmemektedir. Bunun yanında yardıma muhtaç olan kişilerin alamadığı gibi, haksız yere birçok kişinin Yeşil Kart aldığı bilinmektedir. Bu sistem sayesinde bu haksızlıklar ortadan kalkarak gerçekten muhtaç kişiler Sağlık Sigortasından yararlanmaya başlamışlardır. Yapılan araştırmalarda özellikle Doğu illerinde haksız Yeşil kart kullanımının yoğun olduğu ve her dönemde bunun dili getirilerek düzenleme yapılması talep edilmesi üzerine yapılan yönetmelik sonucundan yeni sisteme geçirilerek bunlar ayıklanmayı hedeflenmiştir. Yeşil Kart Nedir, Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır? Sorusunun cevabı üzerine düşük gelire sahipseniz ve herhangi bir sağlık güvenceniz bulunmuyorsa bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına müracaatınızı yaparak hakkınızda gelir testinizin yapılmasını talep etmelisiniz.

2018 SGK Borç Affı Var Mı ?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır ?

2018 – Çocuk Parası Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. çalışıyordum işten çıktım sigortam bitti
  yeşil kart nasıl aktif olabilirim
  nasıl yeşil kartım çalış olduğunu öğrenebilirim

 2. Benim yüzde 90 engelli raporum var diyalize giriyorum 29 yasındayım rapordan dolayı babamın üstünden ssk dan yararlanıyorum yesil kart cıkarta bilirmiyim yoksa yararlanabilirmiyim
  Simdiden tesekkür ederim saygılarımla

 3. Kardeşim 46 yaşında,SGK primlerinin çok eksik olduğunu biliyorum.Şu an Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi görüyor.Babama ait evde İzmir’de yalnız yaşıyordu.Başka bir ilimizden SGK dan yeşil kartı var mı diye sorgulattığımda olumlu cevap alıyorum.Ancak Hastane ücretli hasta olarak belirlemiş. elektronik ortamda 46 yaşında geliri olmayan bir kişi otomatik olarak yeşil kartlı gözük müyor mu?. Tedavi masraflarının yüksek olmasından ve ödeyememekten çekiniyorum.
  Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu