SGK

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Ülkemizde çalışan veya çalışmayan olsun bütün bayanların hepsine anne olduklarında 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkarılan bir kanunla doğum parası alma hakkı verilmiştir. Ülkemizin doğurganlık hızının ve nüfusunun genç oranının artırılması amacı ile yasallaştırılarak yürürlüğe sokulan bu kanundan 2015 yılının Mayıs ayından itibaren anne olan bütün bayanların şartsız olarak yararlanması sağlanmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte çalışmayan anneler, çalışmayan anneler nasıl doğum parası alır? Sorusunun cevabını aramaya başlamışlardır. Çalışmayan annelerin bu haktan yararlanabilmesi için öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Doğum parası almak için yapılması gereken başvuruyu, çalışmayan annenin bizzat kendisi yapabileceği gibi bayanın eşi de anne adına başvuru yapabilir.


Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır?

Devletimiz anne olan bayanlara desteğini sürdürmeye devam etmektedir. Bunun en güzel göstergelerinden biri de çalışmayan annelere doğum parası hakkıdır. Çalışmayan anneler nasıl doğum parası alır? Sorusunda ilk adım doğum yardımı almak isteyen annenin doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurarak bizzat kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Şayet annenin durumu bizzat gidip başvuru yapmaya müsait değilse başvuruyu doldurulmuş doğum yardımı başvuru dilekçesi ile birlikte bayanın eşi de yapabilir. Bayanın eşi başvuruda bulunacak ise anne ve bebeğin kimliklerinin başvuru sırasında yanında olması gerekmektedir.  Aşağıda başvuru formu örneği verilmiştir:

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır Başvuru Nereye Yapılmalıdır?

İl merkezinde yaşayan çalışmayan annelerin doğum parası alabilmesi için başvuruyu Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir. Şayet anne ilçede veya köyde yaşıyor ise Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır? konusunda Kaymakamlık binalarının içinde bulunan Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurularını yapmaları gerekir. Ülkemizde yaşayanların yararlandıkları doğum parası hakkından yurtdışında yaşayan anneler de istifade edebilir. Bunun için yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anneler başvurularını bulundukları yerdeki Türkiye Konsolosluklarına ve Büyükelçiliklere yapabilirler. Başvurular direk şahıs tarafından yapılabileceği gibi posta, iadeli ve taahhütlü ya da kargo yolu ile de yapılabilir.

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Nasıl Alınır, Doğum Parası Ne Kadar Ödenir?

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Nasıl Alınır mevzusunda ev hanımı anneler, doğumdan sonra istediği zaman gidip yaptıkları başvuru sonucunda doğum parası alabilmektedir. Geri ödeme gibi bir durum olmadan çalışan, çalışmayan şartı aranmaksızın doğum yapan bütün annelere devlet tarafından ödenen doğum parasının miktarı çocuk sayısına göre değişmektedir. 2015 yılının 15 Mayıs tarihinde kabul edilen kanuna göre bebeğin bu tarihten sonra doğması ve canlı olması şartıyla doğum parası verilmektedir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğun parası yardımı yapılmamaktadır. Yeni doğan bebeğin ailenin kaçıncı çocuğunun olduğu hesaplamasında 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da dahil edilerek hesaplamalar yapılır. Kaçıncı çocuk olduğu ödemenin ne kadar yapılacağını belirlediğinden önemlidir.  Çalışmayan anneler nasıl doğum parası alır sorusunda yeni doğanın kaçıncı olduğu belirlendikten sonra doğum parası yardımı yapılır. Bu hesaplamaya göre yeni doğan bebek ailenin;

  • Çocuğu ise 300 TL
  • Çocuğu ise 400 TL
  • ve devamındaki çocuklar için ise 600 TL yardım yapılmaktadır.
  • Yeni yılda ikiz bebek dünyaya getiren annelere 700 TL, üçüz bebekler dünyaya getiren annelere 1300 TL (bin üç yüz) doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

Doğum parası ile ilgili soruları olanlar, daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler ve parasının yatıp yatmadığını öğrenmek isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı’nı arayabilirler.  Çalışmayan anneler nasıl doğum parası alır ve daha fazla bilgi için aranması gereken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı numaraları ALO 144 veya ALO 183’tür.

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır ve Doğum Parası Hangi Hesaba ve Kimin Adına Yatırılır?

Yeni yapılan düzenlemeler ile başvuru yapılmasından sonra yapılacak doğum parası ödemeleri herhangi bir banka hesabına değil direk annenin kendine yapılmaktadır. Yardım PTT şubelerine direk olarak çalışmayan annenin şahsının adı ve soyadı üzerine yatırılır. Paranın yatıp yatmadığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı numaraları aranarak veya e-devlet üzerinden sorgulanarak öğrenilebilir. PTT şubelerinden ödeme yalnızca anneye yapılır farklı bir kişi ödemeyi alamaz. Yani doğum parası yardımını bizzat annenin giderek alması gerekmektedir.

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır, Doğum Parası Borca Karşılık Haczedilebilir mi?

Çalışmayan anneler nasıl doğum parası alır konusunda herhangi bir borcu bulunan annelerin borcuna karşılık haczedilip edilmeyeceği de merak konusudur. Doğum yardımı hiçbir vergi kesintisine tabi olmadığı gibi haczedilmesi de mümkün değildir ki doğum yardımı alacak kişinin borcu olması halinde bile doğum yardımına haciz konulması söz konusu olamamaktadır.

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır dışında Devletin Hangi Yardımlarından Yararlanabilirler?

Çalışmayan Anneler Nasıl Doğum Parası Alır sorusundaki doğum parasının dışında ev hanımı annelerin yararlanabilecekleri bir farklı devlet yardımı daha bulunmaktadır ki o da süt parasıdır. Bütün annelere bir hak olarak verilmiş olan doğum parasının yanında emzirme ödeneği diğer adı ile süt parasından da annelerin yararlanabilmeleri için herhangi bir yerde çalışıyor olmaları şartı yoktur. Fakat süt parasından yararlanabilmek için sadece bir şart vardır. Bu şart da, emzirme ödeneğini almak isteyen bayanların eşlerinin sigortalı veya Bağ-Kur’lu olmaları ve son bir yıl içerisinde en az 120 günlük bağ-kur ve sigorta priminin yatırılmış olmasıdır. Her yıl emzirme ödeneği ücreti yeniden hesaplanmaktadır. En son yapılan hesaplamalarda süt parası 149 TL olarak belirlenmiştir. Eşleri sigortalı veya Bağ-Kur’lu olmayan annelerin süt parası alması mümkün gözükmemektedir.

SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018

Öksüz Yetim Yardımı 2018

Dul Maaşı Ne Kadar 2018

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı