emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çalışan Annelerin Emeklilik Yaşı

Çalışan Annelerin Emeklilik Yaşı

Yapılan kanunlar ve bu kanunların günümüzdeki değişen ve gelişen halleri ile kadınlar annelik sıfatıyla birlikte ssk, bağ-kur ve memur çalışanları olarak sigorta kapsamında emeklilik sağlayabilmekte ve bu emeklilik erken emeklilik olacak şekilde devlet tarafından çeşitli yaptırımlar getirilmektedir.

Özellikle annelere emeklilik 2017 yılı kapsamıyla değişikliklere gitmiştir. Artık anneler de erken emekli olabilme fırsatını bulacaktır. Sadece doğum yapan kadınların annelik emekliliğine dahil edilmediği aynı zamanda da evlat edinen kadınların da annelik emekliliğine dahil edildiği bir sistem gelişmiştir. Sadece bununla da sınırlı kalmayıp doğum yaptığı ve doğurduğu evladının bedensel ya da zihinsel özel bir durumu var ise annelik emekliliğine sahip olmak mümkündür. Bu konu doğrultusunda ileride de yeni planlamalar mevcuttur. Yapılacak olan düzenlemeler kapsamında doğum yapan kadınların sigorta kaydının yaptırılmasından önce annelik sıfatına erişmesi de yani sigorta girişi yapılmadan önceki doğumları da borçlandırma alanına girecektir.

Annelere Erken Emeklilik Şartları

  • Kadınların doğum borçlanması ile emekliliği

Kadınların doğum borçlanması ile geriye dönük sigorta borçlanması yaptığı emeklilik şartlarından birisidir. Erkekler askerlik yaparken bu durumdan faydalanmaktayken kadınlar için askerlik söz konusu olmadığı için doğum kavramı da görev olarak sayılmaktadır. Şuan için geçerli yasalara göre, kadınlar SSK ve Bağ-kur ya da memurluk durumlarından faydalanarak toplamda üç çocuğu geçmeyecek şekilde borçlandırma işlemi yapabilmektedir.

Bir çocuk için borçlanma yıl sayısı iki yılken, toplamda üç çocuk için borçlanma gün sayısı 2160 gündür. 3 çocuk erken emeklilik şartları olarak elde edilen gün sayısı tam olarak 6 yıla denk gelmektedir. Bu da demek oluyor ki emeklilik borçlandırması kapsamında annelerin 6 yıl daha erken emekli olabilme imkânı oluşacaktır.

  • Evlat edinen ailelere doğum borçlanması ve emeklilik

Yapılan kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde evlat edinmiş olan kadınların da doğum borçlanması yaptırdığı bilinmektedir. Özellikle iki yaşını doldurmamış çocukları evlat edinmesi söz konusu doğum borçlandırılmasını yetkin hale getirecektir. Doğum yapan anneler ile evlat edinen anneler arasında bazı farklı yaptırımlar da bulunmaktadır. Örneğin, çocuk doğuran anne genel olarak altı ay sigorta borçlanmasından faydalanmaktadır. Fakat evlat edinen anneler ise sigorta borçlanmasından bir buçuk yıl faydalanabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.