emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Bedelli Askerlik İçin İzlenecek Yol

Bedelli Askerlik İçin İzlenecek Yol

Ülkemizde zorunlu askerliğin yanında bir de bedelli askerlik bulunmaktadır. Türkiye’de 20 yaşına giren her erkek vatandaşın askere gitme zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer kişi eğitimine devam ediyorsa ya da başka sebeplerden dolayı bu yaşı daha ileri bir tarihe erteleme hakkına sahiptir. Bedelli askerlikte ise zorunlu askerlik durumu ortadan kalkmaktadır. Bedelli askerlik ile kişi belli bir ücret ödeyerek askerlik hizmetinden muaf olur. Bedelli askerliğe başvurular dönemsel olarak değişiklik gösterir ve bu da geçerli olan yaş ve ücret sınırının değişmesi demektir.

Bedelli askerlik sisteminin uygulanmasının en önemli amacı ordunun ve devletin maddi kaynaklarının artması ve bedelli askerlikten yararlanacak kişilerin işlerini kaybetmesini önlemektir. Bedelli askerlikten 1987 yılında ülkemizde toplam 18.433 kişi yararlanmıştır. Bu sayı 1992 yılında artarak 35.111’e çıkmıştır.1999 yılında ise ikiye katlanarak 72.290 kişi bedelli askerlikten faydalanmıştır. 2011’de 69.073 kişi bedelli askerlik hakkını kullanarak askerlikten muaf olmuştur. En son rakam ise 2014 yılında toplam 203.824 kişi bedelli askerlikten faydalanmıştır.

Bedelli askerlik başvurularında izlenecek yollar her başvuru öncesinden önem kazanmaktadır.

Bedelli askerlik başvurusu için müracaat yaparken izlenecek iki yol var. Birisi e-devletten yapılacak müracaatlar, diğeri ise askerlik şubelerine yapılacak müracaatlardır. e-devlet üzerinden yapılan başvurular birçok kişiye daha kolay gelmektedir. Artık e-devlet sistemi üzerinden birçok işlemi yapılabilir. Bunun için ilk önce bulunduğunuz yerdeki bir PTT şubesinden TC kimlik numaranız ile şifre almalısınız. Daha sonra sisteme girip aşağıdaki yolu izleyerek bedelli askerlik için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

e-devlet Üzerinden Yapılan Müracaatlarda İzlenecek Yollar

ewrtt

 

Bedelli askerlik için izlenecek yolda e-devlet üzerinden yapılacak müracaatların aşamalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İnternet üzerinden TC kimlik numarası ve PTT şubesinden alınan şifre ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
  • e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra çıkan sayfada Milli Savunma Bakanlığı’nın altında yer alan Asal Bedelli Askerlik İşlemleri seçilir ve sonrasında da Asal Bedelli Askerlik Başvurusuna tıklanır.
  • Daha sonra ekrana çıkan işlem basamakları onaylanır.
  • Bu işlemden sonra gelen Barkotlu Ödeme Belgesinin bir çıktısı alınır.
  • Barkotlu Ödeme Belgesi ile Milli Savunma Bakanlığının belirlediği bir bankaya gidilip bedelli askerlik ödemesi yapılır ve üç adet dekont alınır.
  • Bankadan alınan üç dekont ve Barkotlu Ödeme Belgesi ile birlikte şahsi olarak bulunulan yerdeki askerlik şubesine gidilir ve teslim edilir. Daha sonra askerlik şubesinden Bedelli Askerlik Hizmet Belgesi alındığında bedelli askerlik için izlenecek yol tamamlanmış olur.

E-devlet Sistemi İçin TIKLAYINIZ!

Askerlik Şubelerine Yapılan Müracaatlarda İzlenecek Yollar

Bedelli askerlik için izlenecek yolda askerlik şubelerine yapılacak müracaatta olan aşamaları şöyle sıralayabiliriz:

  • İlk olarak bulunulan yerdeki askerlik şubesine nüfus cüzdanıyla gidilir. Bu adım şahsen yapılabileceği gibi vekalet verilen avukat aracılığı ile de yapılabilir.
  • Daha sonra askerlik şubesi tarafından kişinin durumu kontrol edilir ve bedelli askerlikten faydalanma hakkı varsa şube tarafından verilecek olan ödeme belgesi alınır.
  • Askerlik şubesinin verdiği ödeme belgesi ile Milli Savunma Bakanlığının belirlediği bankalardan herhangi birine gidilir ve bedelli askerlik ödemesi yapılır, daha sonrasında dekont üç nüsha olarak alınır.
  • Ödeme sonrasında alınan üç adet dekont ve askerlik şubesinden alınan ödeme belgesi ile birlikte şahsen askerlik şubesine gidilir ve belgeler teslim edilir. Bu adım vekalet verilen bir avukat tarafından da yapılabilir. Sonra şubeden Bedelli Askerlik Hizmet belgesi alınır ve bedelli askerlik için izlenecek olan bu yol tamamlanmış olur.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.